O kafama...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ftj
Postovi: 13035
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od ftj » 15 Jun 2022, 22:14

Ako je ispravan aparat izadje vruca. Uzeo sam takav nespreso preko svercera za 50e, ima bar 4-5 godina i intenzivno se koristi i dalje je vruce.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12311
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: O kafama...

Post od shandu90 » 15 Jun 2022, 22:18

Vruca kafa, oko toga nemas brige.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2307
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od Skipper » 15 Jun 2022, 23:33

Kad smo već kod kafa
Počela da mi probija kafa na šrafu ručke portafiltera, tj. na delu koji drži korpu. Otvorim je da je očistim i na kraju izbacim ventil da bi bila non-pressurized ručka.
Napravim jednu kafu na brzaka i na prvo pijenje nije loš ukus iako je kafa iz lidla. Moraću sutra još malo da se pozabavim mlinom ali njega ne smem da otvaram da ne bih izgubio garanciju, nadam se da ću uspeti da sameljem dovoljno sitno i da tampiram dovoljno jako pošto nemam klasičan tamper već dozer kašiku koja izigrava ulogu tampera.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od noodles » 18 Jun 2022, 18:39

Kondo je napisao:
15 Jun 2022, 21:32
meni nije bitna dimenzija toliko koliko neka bazična funkcionalnost, uzimam je zbog gostiju da se ne smaram sa kuvanjem u kafeteriji što inače radim za sebe.
a jel ti izađe baš vruća kafa ili je mlaka? mene to prilično odbija od koncepta....
Ja sam jesenas uzeo na nekoj akciji, direktno sa nespresso Srbija sajta, essenza mini aparat, redovna cena bila 12900, na akciji 9900 bio.
Ovakav, samo crveni:

Slika

Što se tiče da li je kafa vruća/mlaka... mislim da nespresso kafa generalno izlazi "hladnija" od dolce gusto. Ima gomila klipova na yt "zašto je nespresso kafa mlaka". E sad, to je definitivno kada se pravi prva kafa. Zato je preporuka pustiti prvu vodu "na prazno". I ja sad pre pavljenja kafe, pustim jedan lungo "na prazno", pa tek onda stavljam kapsulu, i stvarno je ok.
Dolce gusto je po tom pitanju mama, odmah prva kafa je hot.
Pošto imam oba aparata, što se tiče održavanja, mehanizma za kapsule, mogu samo da potvrdim da za moje neke "kriterijume", dolce gusto ipak ima prednost.
Kod nespressa toliko vode iscuri u one unutrašnje rezervoare ko na nekoj česmi. Kada završi kafu, curi i dalje kap po kap neko vreme. Do sad mi se par puta desilo da se kapsula zaglavi posle korišćenja, jer princip ubacivanja je da se kapsula samo polegne pod nekim uglom, ispod je "tunel", ništa više. I ako se za neki milimetar loše postavi, kada se pritisne/probuši, zna nekako da se pomeri i zaglavi. Možda je to samo na ovom mom, najmanjem modelu, ovi drugi/skuplji vrv imaju neki bolji princip funkcionisanja.
Takođe, imam naviku da posle pravljenja kafe, pustim opet na prazno vodu da prođe kroz sistem. Kod nespressa, ta voda izlazi "žućkasta", kao da negde ostaje kafe. Kod dolce gusta čista voda izlazi nakon pravljenja kafe.

Što se tiče ukusa, za sad posle probanja silnih kapsula što orig. što ovih drugih - nespresso lidlove espresso kaspule, žuta kutija, jačina 4 (jačina blage veze nema sa životom), a za dolce guste espresso intenso, jačine 7 i od skora ristreto napoli, jačine 13. Sve tri kafe trpe "eksperimentisanje", tj mogu lagano da se produže, ili sa malo/više mleka, apsolutno ne utiče na pogoršanje ukusa.

Mi smo skoro u kancelariji iskoristili neku akciju u maxiju, na 15 kupljenih kutija dobijao se dolce gusto mini za dž. Uz neki kupon, kutije su nas izašle okruglo 500 dindži, pa nas je aparat + 15 kutija izašlo ~8000 rsd. :)
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12311
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

O kafama...

Post od shandu90 » 18 Jun 2022, 20:02

Meni je vruca i sa dolce gusto i sa nespressa aparata, nijedna se ne hladi nesto ekspresno brzo. Tek posle par minuta mogu da je pijem, uvek se opecem na prvi srk. Malo mi je kvalitetnija nespresso, ima nekako jaci ukus. Dolce gusto je vodurina ako nema mleka, ali su im cajevi top.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2307
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od Skipper » 18 Jun 2022, 20:22

Probajte i da zagrejete šoljicu pre serviranja, i naravno što deblji zidovi šoljice. Ja u moje espresso šoljice sipam vrelu vodu da se zagreju.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12311
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: O kafama...

Post od shandu90 » 18 Jun 2022, 21:02

Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30004
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: O kafama...

Post od trojanac » 18 Jun 2022, 21:17

Ja tek skoro kupio Dolce Gusto Infinissima, na akciji u Metrou za 8k. Dugo sam hteo da ga kupim pa nikako. Sad sam u potrazi za slađim ukusima. Našao sam Barcafe Perfetto macchiato Irish i taj mi je odličan. Nisam bio do Lidla da vidim tamo šta ima.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: O kafama...

Post od Uroš S. » 18 Jun 2022, 21:24

noodles je napisao:
Kondo je napisao:
15 Jun 2022, 21:32
meni nije bitna dimenzija toliko koliko neka bazična funkcionalnost, uzimam je zbog gostiju da se ne smaram sa kuvanjem u kafeteriji što inače radim za sebe.
a jel ti izađe baš vruća kafa ili je mlaka? mene to prilično odbija od koncepta....
Ja sam jesenas uzeo na nekoj akciji, direktno sa nespresso Srbija sajta, essenza mini aparat, redovna cena bila 12900, na akciji 9900 bio.
Ovakav, samo crveni:

Slika

Što se tiče da li je kafa vruća/mlaka... mislim da nespresso kafa generalno izlazi "hladnija" od dolce gusto. Ima gomila klipova na yt "zašto je nespresso kafa mlaka". E sad, to je definitivno kada se pravi prva kafa. Zato je preporuka pustiti prvu vodu "na prazno". I ja sad pre pavljenja kafe, pustim jedan lungo "na prazno", pa tek onda stavljam kapsulu, i stvarno je ok.
Dolce gusto je po tom pitanju mama, odmah prva kafa je hot.
Pošto imam oba aparata, što se tiče održavanja, mehanizma za kapsule, mogu samo da potvrdim da za moje neke "kriterijume", dolce gusto ipak ima prednost.
Kod nespressa toliko vode iscuri u one unutrašnje rezervoare ko na nekoj česmi. Kada završi kafu, curi i dalje kap po kap neko vreme. Do sad mi se par puta desilo da se kapsula zaglavi posle korišćenja, jer princip ubacivanja je da se kapsula samo polegne pod nekim uglom, ispod je "tunel", ništa više. I ako se za neki milimetar loše postavi, kada se pritisne/probuši, zna nekako da se pomeri i zaglavi. Možda je to samo na ovom mom, najmanjem modelu, ovi drugi/skuplji vrv imaju neki bolji princip funkcionisanja.
Takođe, imam naviku da posle pravljenja kafe, pustim opet na prazno vodu da prođe kroz sistem. Kod nespressa, ta voda izlazi "žućkasta", kao da negde ostaje kafe. Kod dolce gusta čista voda izlazi nakon pravljenja kafe.

Što se tiče ukusa, za sad posle probanja silnih kapsula što orig. što ovih drugih - nespresso lidlove espresso kaspule, žuta kutija, jačina 4 (jačina blage veze nema sa životom), a za dolce guste espresso intenso, jačine 7 i od skora ristreto napoli, jačine 13. Sve tri kafe trpe "eksperimentisanje", tj mogu lagano da se produže, ili sa malo/više mleka, apsolutno ne utiče na pogoršanje ukusa.

Mi smo skoro u kancelariji iskoristili neku akciju u maxiju, na 15 kupljenih kutija dobijao se dolce gusto mini za dž. Uz neki kupon, kutije su nas izašle okruglo 500 dindži, pa nas je aparat + 15 kutija izašlo ~8000 rsd. :)
Posle 8 godina korišćenja tri nespreso aparata, što se tiče vode i kapanja, to se sigurno ne dešava sa OEM kapsulama, ni sa Illy, Lavazza alu, ili Jacob's kapsulama. Sa Lidl i plastičnim kapsulama uopšte, prolazi dosta vode gde ne treba. Takođe nikad mi se nije desilo to glavljenje, mada evo od kad sam kupio nespreso za kancelariju, vidim da 18 od 25 ljudi ne ume da ga koristi, gužvaju kapsule, glave im se, itd.

Što se toplote tiče, meni je super, pijem kratku, može odmah da se eksira, a tako i treba da se pije. Espreso se pije u roku od 3 minuta od pravljenja svakako.

Što se kapanja tiče, ne dešava se ako se istrošena kapsula izbaci iz slota odmah posle pravljenja. Ako ostane, onda zna da kaplje nekad, primetno drastično manje sa OEM kapsulama u odnosu na ostale.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk



Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19259
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: O kafama...

Post od Heinz » 18 Jun 2022, 23:13

Mi imamo samo jedan aparat, i naravno da sipa vodu i oko OEM kapsule. Zato i ima rezervoar ispod kontejnera.
Ali sa ne-OEM kapsulama bude haos, i to više ne kupujemo.
Aparat ima mislim 7-8 godina, moguće da i to ima veze.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21086
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: O kafama...

Post od nidza » 19 Jun 2022, 08:08

DC je redovno mora da se čisti, taj deo koji pritiska kapsulu. Ja sam ga jednom i celog zamenio novim delom pre par godina. Ide sad u kantu, istražujem još uvek šta dalje, kapsule su mi dosadile.

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od noodles » 19 Jun 2022, 08:40

trojanac je napisao:
18 Jun 2022, 21:17
Ja tek skoro kupio Dolce Gusto Infinissima, na akciji u Metrou za 8k. Dugo sam hteo da ga kupim pa nikako. Sad sam u potrazi za slađim ukusima. Našao sam Barcafe Perfetto macchiato Irish i taj mi je odličan. Nisam bio do Lidla da vidim tamo šta ima.
U lidlu nemoj ni da gledaš njihove DC kapsule, imaju samo espeeso i lungo, i krš su. Do skoro su imali oem DC kapsule, po vrlo povoljnoj ceni, 530 din. Vrv ih s vremena na vreme ima u ponudi.
Kolega kaže da u Metrou ima baš veliki izbor kapsula, različitih proizvođača, pa najbolje tu da proveriš.
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30004
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: O kafama...

Post od trojanac » 19 Jun 2022, 09:39

U Metrou se i snabdevam najviše. Hvala.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2307
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od Skipper » 19 Jun 2022, 09:43

nidza je napisao:DC je redovno mora da se čisti, taj deo koji pritiska kapsulu. Ja sam ga jednom i celog zamenio novim delom pre par godina. Ide sad u kantu, istražujem još uvek šta dalje, kapsule su mi dosadile.
Pa posle kapsula jedino da ideš na automatik ako hoćeš sve na dugme ili manuelac ako hoćeš bolju kafu.
Ja sam za mene uzeo entry level manuelac i mlin da vidim da li mi to odgovara i pravim sasvim solidnu kafu ali ipak sam trebao ići na bolje aparate. Kada ovo izgustiram uzeću nešto bolje.


Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ftj
Postovi: 13035
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od ftj » 20 Jun 2022, 22:47

Pio sam za vikend bosch tassimo kafu, sta znam, kad nema nista drugo nije lose. Aparat koji u zavisnosti od kapsule pravi i makijato(ako sam dobro shvatio) a inace radi na 3.3 bara pa u stvari vise lici na neku filter kafu nego espreso. Znam od ranije da na drugim trzistima postoji nesspreso vertuo sto su zapravo dosta vece kapsule i sluze za pravljenje duzih kafa.

Odgovori