O kafama...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: O kafama...

Post od ikac2000 » 30 Maj 2021, 12:37

Imas u DMu sredstva za uklanjanje kamenca, u sustini limontus.

Ja sam kupio jedno takvo, procitas instrukcije za kafemat na njima (u mom slucaju koliko ide na 1/2 litra vode), i dalje po uputstvu aparata.

Ja sipam vodu iz Brite ( u sustini kao Rosa, koja maltene nema kamenca u odnosu na cesmovacu), i na oko 6 meseci ili kada masina trazi, dekalcifikujem.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6750
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: O kafama...

Post od ljuba » 30 Maj 2021, 13:15

Ja sam ocistio tako sto sam iscedio obican limun i malkice ga razblazio i isfiltrirao fino… Ocitilo ga je savrseno. Malkice se osecao limun u prvih par kafi, ali je brzo nestalo, a znam da je 100% zdravo :)

PS: Mi koristimo cesmovacu i posle 13 godina nam se zapusio - nikada ga pre nismo cistili :) i limun je odradio posao, od tada je kao nov :)

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: O kafama...

Post od stefanan » 30 Maj 2021, 13:19

Ja sam mislio sodu bikarbonu da razmutim u jednom rezervoaru i njega istrosim, to za limun mi nije palo na pamet

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19274
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: O kafama...

Post od Heinz » 30 Maj 2021, 13:48

Soda bikarbona mislim da ne reaguje.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


ftj
Postovi: 13042
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od ftj » 30 Maj 2021, 14:21

To sredstvo kupis u dm-u za 100 din i uradis na 6 meseci i to je to. Kazu da je najbolja prolom voda za espreso mada je ne osetim razliku u odnosu na cesmu.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: O kafama...

Post od Uroš S. » 30 Maj 2021, 15:13

stefanan je napisao:Koliko često treba ispirati Nespresso aparat i sa čime ?
Dobio sam na poklon sad onaj Essenza mini
Za kafe htedoh da pitam al videh da Lidl predlažete tako da je to rešeno Slika

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk
Boli te djoka. Moj je crkao posle 4-5 godina. Uzeo nov za 8000 i teraj dalje.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: O kafama...

Post od gazza » 30 Maj 2021, 15:21

Molim za mišljenje od kafopija da li postoji bilo kakav stvaran dokaz da je kafa bez kofeina zaista bolja za ljude sa povišenim krvnim pritiskom od normalne? Pošto google pretraga daje različita mišljenja gde me je posebno iznenadila teorija da kafa uopšte nije dovoljno istražena i da ne postoji dovoljno dokaza da je baš kofein supstanca koja trigeruje krvni pritisak.

Hvala!

danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: O kafama...

Post od danijel00 » 30 Maj 2021, 16:52

Nase telo ima sposobnost autoregulacije.
Kafa digne pritisak privremeno, i to sigurno uradi, ali posle pritisak pada. Nemaš ti tu rizik da će kafa da te ubije, tipa da ti digne pritisak preko 200, niti verujem da ga hronično diže...
Ja sam završio u hitnoj jer mi je posle povece doze pritisak pao ispod 90, pa sam pao u nesvest
Moj normalan pritisak je oko 130, pijem 3 kafe dnevno godinama i ne smeta mi ni najmanje.

Sent from my SM-G781B using Tapatalk

Using Tapatalk

Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: O kafama...

Post od noodles » 19 Nov 2021, 22:04

Ko troši lidlove nespresso kapsule, trenutno akcija za XXL pakovanje od 44 kapsule po ceni 720din. Različite vrste.

Inače sam krajem septembra uzeo i ja nespresso, aparat essenza mini, mislim da je najmanji. Bila neka akcija.
Ne znam, ili ja nisam neki kafopija ali meni to nista nije spektakularno bolje od DG, koliko se komentariše.
Nespresso mi se čini dosta "krući" po pitanju pravljenja kafe, tj ako je kapsula espreso, tako bas i mora da se napravi, kao da ne trpi nešto dužu kafu. Lungo se pravi samo kao lungo, nema ni kratak espreso a ni slučajno da se doda mleko, ukus odmah deseti.
DG je čini mi se tu dosta labaviji, gde barista lagano moze da se produži bez velikog gubitka u ukusu.
Iz lidla mi je ok viola espreso i ristreto. Ako hocu duži, zveknem dve kapsule, ustvari dupli.
Sam aparat i funkcionisanje mi se nesto ne dopada. Dosta "curi" u one plastične posude, dugo posle pravljenja kafe kaplje. Pre nego krene kafa, prvo "curne" malo vodice pa onda krene kafa.
Od onih 14 originalnih kapsula koje se dobiju gratis, ako su samo 2-3 dobre, i to espreso napoli i jos jedan ili dva na tu foru, ostalo žali bože, mlaka vodica iz bojlera.
Ne znam šta se još preporučuje od neoriginalnih kapsula, pored ovih iz lidla. Starbucks dal je ok? Ima li ga na pijacama?

Slika
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: O kafama...

Post od ikac2000 » 19 Nov 2021, 23:14

To sto „curne“ na pocetku ti je zbog plasticnih kapsula iz Lidla, npr sa originalnim Nespresso ni kap, kao i sa vecinom alu kapsula.


Sent from my iPhone using Tapatalk

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: O kafama...

Post od BigMazzy » 20 Nov 2021, 00:19

Ја само капсуле где је 100% Арабика.


Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21095
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: O kafama...

Post od nidza » 20 Nov 2021, 08:33

Nije nužno najukusnija za espreso 100% arabika. Ima zanimljivih mešavina, a ne mora čak biti ni toliko u korelaciji sa cifrom, svako sebi treba da nađe favorita. Drugim recima, ne bežati od mešavina nikako.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: O kafama...

Post od shandu90 » 20 Nov 2021, 08:59

Imam oba aparata i sta znam. Nije lose ponekad popiti ali meni je to sve slabo i kratko. Ne moze bez mleka definitivno. Kod nepsressa pustim duzu dozu pa kracu.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: O kafama...

Post od nikaragva » 20 Nov 2021, 09:08

Uzeo sam skoro lavaza 100% robusta 10/10.
Ali u zrnu, ne kapsule.
Nije loša.
Mislio sam da će čista robusta da ima lošiji ukus.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8761
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: O kafama...

Post od H4wkeye » 20 Nov 2021, 09:29

noodles je napisao:Ko troši lidlove nespresso kapsule, trenutno akcija za XXL pakovanje od 44 kapsule po ceni 720din. Različite vrste.

Inače sam krajem septembra uzeo i ja nespresso, aparat essenza mini, mislim da je najmanji. Bila neka akcija.
Ne znam, ili ja nisam neki kafopija ali meni to nista nije spektakularno bolje od DG, koliko se komentariše.
Nespresso mi se čini dosta "krući" po pitanju pravljenja kafe, tj ako je kapsula espreso, tako bas i mora da se napravi, kao da ne trpi nešto dužu kafu. Lungo se pravi samo kao lungo, nema ni kratak espreso a ni slučajno da se doda mleko, ukus odmah deseti.
DG je čini mi se tu dosta labaviji, gde barista lagano moze da se produži bez velikog gubitka u ukusu.
Iz lidla mi je ok viola espreso i ristreto. Ako hocu duži, zveknem dve kapsule, ustvari dupli.
Sam aparat i funkcionisanje mi se nesto ne dopada. Dosta "curi" u one plastične posude, dugo posle pravljenja kafe kaplje. Pre nego krene kafa, prvo "curne" malo vodice pa onda krene kafa.
Od onih 14 originalnih kapsula koje se dobiju gratis, ako su samo 2-3 dobre, i to espreso napoli i jos jedan ili dva na tu foru, ostalo žali bože, mlaka vodica iz bojlera.
Ne znam šta se još preporučuje od neoriginalnih kapsula, pored ovih iz lidla. Starbucks dal je ok? Ima li ga na pijacama?

Slika
Starbucks je dobar za DG. Espresso Blonde mi se svidja bas. Ima ih u DISu. Imaju i Costa Coffee.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk


Odgovori