Vazduhoplovi

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Vazduhoplovi

Post od BAJKER » 09 Maj 2012, 23:51

Geza je napisao:Orao je 99%, proleteo mi je tačno iznad glave u tom terminu oko 10 sati ujutru. Dva komada, jedan iza drugog, došli su iz pravca Novog Sada i išli prema Batajnici. Posle 2 minuta su napravili krug oko Inđije i posle su se izgubili.

Edit: Ovako nešto.

Slika
Ako su bili orlovi onda su sa Niskog ili sa Ladjevaca doleteli, to je 98 vazduhoplovna brigada.
Nocas su dva helikoptera imala nocni let, neka vezba u siroj zoni aerodroma Batajnica. Vec sat vremena kruze iznad firme gde radim.
Slika

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Vazduhoplovi

Post od dragan » 10 Maj 2012, 18:22

ima orlova i na bataji koliko znam...

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Vazduhoplovi

Post od BAJKER » 10 Maj 2012, 19:41

Ima, Ricin demonstratorski oraoSlika
Takodje moze da se zadese orlovi na remontu u Momi.
Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 10 Maj 2012, 20:43

Miroslav Lazanjski u članku u današnjoj "Politici" piše da Albanija možda dobija na poklon turske F-4, posle čega bi imala jaču avijaciju od nas: http://www.politika.rs/rubrike/Svet/Rat ... re.sr.html
Ђенерал Јанковић

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 10 Maj 2012, 21:54

Na aeromitingu u Bataji (cini mi se pocetkom Septembra), ucestvovace Turske Zvezde, sa F5. Koliko mi je poznato, jedina gostujuca akro grupa, sa prilicno dugim programom.

U obnovu piste u Kraljevu, Turska vlada je ulozila 10 mil ojra, a prica se da su i za zgradu calnuli pola od te cifre. Od jeseni bi Turkish trebao da leti Kraljevo - Turska, verovatno lizovanim ATR Bora Jet-a.

Videti ovde: http://www.mod.gov.rs/novi.php?action=fullnews&id=3823

Politika je suvise komplikovana. Da li je u pitanju pomoc u cilju ekonomske razmene dve zemlje ili lucidna konverzija vojnih u civilne aerodrome ostavljajuci RV bez baze, ja to ne znam.

Turski F4 jesu stari, ali provereni avioni, neprekidno apgrejdovani po NATO standardima. Turska je imala i licencu za F4 na kojima su radjene i modifikacije.

Na zalost, RV nam je toliko osakaceno da ukupan broj nasih ispravnih aviona iznosi koliko polovina jedne turske eskadrile. Njima nije nista da Albaniju snabdeju sa F4. Imaju ih na pretek....

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 10 Maj 2012, 22:29

Ajao, baš će putnici biti srećni ako budu leteli ATR-om. Ja sam jednom u životu leteo ATR-om - baš do Istanbula, JAT-ovim (doduše na njemu je pisalo "Ер Српска" :kezo: :kezo: :kezo: ) i to je tako sporo, nikad stići.

A ove igre sa finansiranjem aerodroma mi se uopšte ne dopadaju. Treba da imamo tu vrstu saradnje sa zemljama kao što su Kipar i Izrael, a ne Turska. Da ne pišem sada dalje, jer bih već zašao u domen politike, ali naša vlast nije svesna da su u pitanju vrlo ozbiljne stvari sa kojima se ne treba igrati.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Vazduhoplovi

Post od dragan » 11 Maj 2012, 08:43

dragan je napisao: ti si video orlove, j-22, a u dezurstvu koje oni spominju su samo migovi 21...i nisam bas siguran da su tako brzo reagovali, bas cu proveriti...
stvarno su poleteli, posle vise od decenije...sad sam cuo...svi su bili u fazonu :o

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od cozmo » 11 Maj 2012, 10:40

Nikako da ispratimo Suhoja stotku sto se srusio na demo letu u Indoneziji.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/323167/Pr ... Indoneziji

Prema prvim informacijama minimalna visina na kojoj sme da bude je 6600 fita on je javio da ide na 6000.

U avionu su bili predstavnici Suhoja, test piloti razni, novinari, kupci...

Postoji i sledeca fotka:

Slika

Slikana je na letu koji je prethodio ovom, dok je stajao za sledeci (kobni) let. TAWS sistem je iskljucen (stoji FAULT - zato sto je avion na zemaljskom napajanju ali stoji i OFF. Da nije iskljucen stajalo bi samo FAULT zbog napajanja).

Check lista nije propisivala proveru tog sistema.

Ostaje da se vidi da li se posada zaigrala malo pokazivajuci mogucnosti aviona ili je greska u proceduri.

TAWS:

http://en.wikipedia.org/wiki/Terrain_aw ... ing_system
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Vazduhoplovi

Post od dragan » 11 Maj 2012, 11:02

ja imam jednu sliku danas sa "radara", samo treba da je prebacim na komp...letela iznad nas zanimljiva avijacija...

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od cozmo » 11 Maj 2012, 11:15

Preksinoc je letelo tusta i tma sa Bataje. Najvise helikoptera.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 11 Maj 2012, 11:23

Udes Suhoj SU95 je svakako interesantan, jer ako ne potopi ovaj projekt, sigurno ce da ga lansira unazad i Rusima ce trebati veliko zalaganje da ponovo steknu poverenje.

Raspolaze se sa malo cinjenica da bi se pricalo o ovoj nesreci.

Ono sto se zna je da je dan bio lep sa 9km vidljivosti, bez padavina.

Pilot je trazio i dobio snizavanje sa 10000ft na 6000ft. Vrh Salak je visok 7000ft a obliznji vrh 10000ft.
Pitanje je da li je ovo bio IFR ili VFR let, a ocigledno je da su bili pod radarom.

Ubrzo ce se saznati. Ne sumnjam da ce razlog biti ljudski faktor.

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 11 Maj 2012, 11:29

snork je napisao:Ajao, baš će putnici biti srećni ako budu leteli ATR-om. Ja sam jednom u životu leteo ATR-om - baš do Istanbula, JAT-ovim (doduše na njemu je pisalo "Ер Српска" :kezo: :kezo: :kezo: ) i to je tako sporo, nikad stici
ATR = Avions de Transport Regional, tj, vazduhoplovi za regionalni transport odnosno za letove oko sat vremena.
Sad, sto mi nemamo naucnike za saobracaj, pa zloupotrebljavamo strpljenje i poverenje putnika koji plate kartu a dal ce da ih pogodi 1.15 leta iznad oblaka ili 2.00 u sred vertikalnog razvoja a za iste novce, ko te pita?

Da je uzas - uzas je :kuku:

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od cozmo » 11 Maj 2012, 11:30

Najgore od svega sto sam avion uopste nije los, a ovo ce da im napravi haos.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Vazduhoplovi

Post od Floyd » 11 Maj 2012, 11:40

zuzazu je napisao:
snork je napisao:Ajao, baš će putnici biti srećni ako budu leteli ATR-om. Ja sam jednom u životu leteo ATR-om - baš do Istanbula, JAT-ovim (doduše na njemu je pisalo "Ер Српска" :kezo: :kezo: :kezo: ) i to je tako sporo, nikad stici
ATR = Avions de Transport Regional, tj, vazduhoplovi za regionalni transport odnosno za letove oko sat vremena.
Sad, sto mi nemamo naucnike za saobracaj, pa zloupotrebljavamo strpljenje i poverenje putnika koji plate kartu a dal ce da ih pogodi 1.15 leta iznad oblaka ili 2.00 u sred vertikalnog razvoja a za iste novce, ko te pita?

Da je uzas - uzas je :kuku:
Iz Ciriha za Sarajevo, BH Airlines leti sa ATR-om :uf:
Let traje skoro 3 sata.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45782
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Vazduhoplovi

Post od Geza » 11 Maj 2012, 11:58

dragan je napisao:
dragan je napisao: ti si video orlove, j-22, a u dezurstvu koje oni spominju su samo migovi 21...i nisam bas siguran da su tako brzo reagovali, bas cu proveriti...
stvarno su poleteli, posle vise od decenije...sad sam cuo...svi su bili u fazonu :o
Ne bih tebe lagao ;)
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Odgovori