Vazduhoplovi

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 29 Jan 2021, 13:45

Turbulencije su podeljenje na light, medium i severe.
Ne postoji uredjaj koji meri turbulenciju, vec su opisne.

Autopilot moze da izdrzi truckanja, light chops. Moze i neku medium ali ce se u jednom momentu iskljuciti.

Kada je to, kakva sila ili sl., Boeing ne govori.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vazduhoplovi

Post od H4wkeye » 29 Jan 2021, 16:12

Kakav video. I jos bolje sletanje, svaka cast stvarno. :doubleup: Siroti kopilot se skamenio. :) Nego, sad mi pade na pamet, da li si nekad video tokom leta neki UFO iz kokpita @zuzazu ? Pod UFO ne mislim specificno vanzemaljce, nego bas unidentified flying object, nesto cudno sto ti je privuklo paznju.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od Ji 4Tze » 29 Jan 2021, 16:34

svaka čast, prava muzika za ovaj ples :)

gledao sam u zakrilca kad sam sletao, je l ovo tako kad se pomeraju gore dole? kad izgleda skoro stihijski kao da ih vetar baca na sve strane, kad se ovako mota palica?
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Vazduhoplovi

Post od BAJKER » 29 Jan 2021, 16:54

Rad sa volanom dejstvuje na kormilu dubine, levo desno deluje na zakrilca a levo desno na kormilu pravca se dejstvuje noznim komandama.
Slika

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 29 Jan 2021, 21:12

@H4wkeye. slabo gledam napolje, pa nista neobicno ne videh :losevidim:

Inace, dok se klipni avion leti nogama (jedna noga uvek pomera kormilo pravca da bi parirala moment od elise), kod mlaznog aviona su noge na podu.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Vazduhoplovi

Post od dragvorl » 29 Jan 2021, 22:01

Po kojoj osi ga zakrene za 60 stepeni turbulencija, ako sam dobro razumeo, yaw?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 30 Jan 2021, 00:06

Roll

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 30 Jan 2021, 01:21

zuzazu je napisao:
29 Jan 2021, 21:12
@H4wkeye. slabo gledam napolje, pa nista neobicno ne videh :losevidim:

Inace, dok se klipni avion leti nogama (jedna noga uvek pomera kormilo pravca da bi parirala moment od elise), kod mlaznog aviona su noge na podu.
Samo ako ima jedan motor, ili ima više, ali se svi vrte na istu stranu. :mrgreen:
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5034
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od cozmo » 30 Jan 2021, 13:12

Jedan neverovatan dogadjaj s tragicnim posledicama, kao rezultat nemara.

https://en.wikipedia.org/wiki/Aeroper%C3%BA_Flight_603

Aeroperú Flight 603 was a scheduled flight from Miami International Airport in Miami, Florida, US (KMIA), to Comodoro Arturo Merino Benítez International Airport in Santiago, Chile (SCEL), with stopovers in Quito, Ecuador and Lima, Peru. On 2 October 1996, the Boeing 757-23A aircraft flying the final leg of the flight crashed, killing all 70 people aboard.

The investigation determined that the air data computers were unable to show correct airspeed and altitude on cockpit displays, because a maintenance worker had failed to remove tape covering the static ports on the aircraft exterior. Flying at night over water with no visual references, the pilots struggled to control and navigate the aircraft, unaware of their true altitude. The crash resulted after its left wing and № 1 engine hit the surface of the Pacific Ocean.

Kompletan snimak CVR i komunikacija:

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Uki
Postovi: 126
Pridružio se: 30 Maj 2020, 19:50
Garaža: Pug 307 1.6b
Lokacija: Bg

Re: Vazduhoplovi

Post od Uki » 30 Jan 2021, 16:27

BAJKER je napisao:
28 Jan 2021, 22:11
Obecani video, kapt. Zu i borba sa volanom ili uhvati bika za rogove.

Stvarno impresivno. I onaj sa snežnim polatenjem takođe jako lep snimak. Jedino što nas, koji se ne osećamo baš prijatno u vazduhu, ne hrabri mnogo činjenica da postoje i ovakvi kadrovi u avijaciji koji mogu da se skamene kad je najbitnije :D Kakva je recimo procedura za tog f/o-a nakon tog leta? Jel njega neko ocenjuje, da li uopšte neko ko vodi računa o bezbednosti u vazduhu zna šta se desi u sličnim situacijama ili sve ostaje u kokpitu?

P.S. Meni su ovakve vrste snimaka mnogo bolje sa originalnim zvukovima iz kokpita nego sa nekom muzikom preko. Takođe, na više pilotskih kanala sam primetio da vole da ubrzaju snimak pri taksiranju i pre/post flight operacijama a meni je to možda i najzanimljiviji deo :)

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45801
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Vazduhoplovi

Post od Geza » 30 Jan 2021, 20:08

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 30 Jan 2021, 23:07

Uki je napisao:
30 Jan 2021, 16:27
Stvarno impresivno. I onaj sa snežnim polatenjem takođe jako lep snimak. Jedino što nas, koji se ne osećamo baš prijatno u vazduhu, ne hrabri mnogo činjenica da postoje i ovakvi kadrovi u avijaciji koji mogu da se skamene kad je najbitnije :D Kakva je recimo procedura za tog f/o-a nakon tog leta? Jel njega neko ocenjuje, da li uopšte neko ko vodi računa o bezbednosti u vazduhu zna šta se desi u sličnim situacijama ili sve ostaje u kokpitu?

P.S. Meni su ovakve vrste snimaka mnogo bolje sa originalnim zvukovima iz kokpita nego sa nekom muzikom preko. Takođe, na više pilotskih kanala sam primetio da vole da ubrzaju snimak pri taksiranju i pre/post flight operacijama a meni je to možda i najzanimljiviji deo :)
Ovo je bio “obican” let, gde nismo bili na proveri, pa ni njega, ni mene niko ne ocenjuje.
Postoji i institucija prijave, ali momak nije bio kriv. Prvi mu je let, i uslovi su bili takvi da ni ja nisam doziveo ovako nesto puno puta.

Druga je stvar, recimo, da se meni desilo nesto, i da je on morao da izvede sletanje.

Kazem, nije kriv on, vec sistem. Propisi koji dozvoljavaju da neko, sa 300 sati ukupno, sedne za komande aviona. Posledica nedostatka pilota -štancuj samo...

Zvukove je uklonio @BAJKER , po dogovoru, jer kao sto napisah, ne zelim da se vidi ista sto bi trigerovalo nekog Balkanskog spijuna, da ide i prijavljuje menadzmentu.

U ER Srbiju su dobijali otkaze, samo sto se na selfiju videlo nesto sto lici na uniformu u drugom planu.

Neke kompanije su takve, neke fleksibilnije.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Vazduhoplovi

Post od H4wkeye » 31 Jan 2021, 00:40

cozmo je napisao:
30 Jan 2021, 13:12
Jedan neverovatan dogadjaj s tragicnim posledicama, kao rezultat nemara.

https://en.wikipedia.org/wiki/Aeroper%C3%BA_Flight_603

Aeroperú Flight 603 was a scheduled flight from Miami International Airport in Miami, Florida, US (KMIA), to Comodoro Arturo Merino Benítez International Airport in Santiago, Chile (SCEL), with stopovers in Quito, Ecuador and Lima, Peru. On 2 October 1996, the Boeing 757-23A aircraft flying the final leg of the flight crashed, killing all 70 people aboard.

The investigation determined that the air data computers were unable to show correct airspeed and altitude on cockpit displays, because a maintenance worker had failed to remove tape covering the static ports on the aircraft exterior. Flying at night over water with no visual references, the pilots struggled to control and navigate the aircraft, unaware of their true altitude. The crash resulted after its left wing and № 1 engine hit the surface of the Pacific Ocean.

Kompletan snimak CVR i komunikacija:

Ovo me podseca na AF447. Iznad okeana po mraku. Nemas nikakav orijentir. I njima se koliko se secam zamrzao ili zapusio pitot tube. Zatim reakcija posade koja nije utvrdila tacno problem, bila prezauzeta raznim upozorenjima i kopilota koji je davao komande pogresne a da nije to komunicirao. Strasno.

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 31 Jan 2021, 11:50

U pretpoletnom pregledu, moze da se desi da nesto preskocim, ali staticke otvore obavezno pregledam, i jos preko njih predjem rukom.

Mnogo zaebato bez njih:
FCF72B44-C643-4A37-8085-5E75B3D1195E.jpeg
FCF72B44-C643-4A37-8085-5E75B3D1195E.jpeg (15.37 KiB) Pogledano 593 puta

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 31 Jan 2021, 16:32

Air Serbia napravila spin sa prodajom karata

Alen Šćuric, analitičar (Zagreb)

Air Serbia je uvela distributivnu taksu u iznosu od 4 EUR po legu (što je 8 EUR za povratnu kartu). Ova taksa će se naplaćivati za svaku kupovinu aviokarte preko globalnih distributivnih sustava, kao što su Sabre, Amadeus, Galileo idr. a koje koriste turističke agencije koje prodaju aviokarte. Ova naplata kreće sa 28.3.2021.

Kako se ova taksa neće naplaćivati za kupnju karte direktno preko Air Serbie i to bez obzira kupuje li se karta preko web stranice kompanija, preko call centra ili poslovnice, zapravo je kompanija na ovaj način umjetno potaknula ono što je jučer najavila, a to je da će karte biti jeftinije u prodaji preko Air Serbie. I dok su se svi nadali popustima, privilegijama ili cijelim setovima mjera kupovine karata preko Air Serbie, kompanija je zapravo mjeru provela na način da je otežala prodaju svima ostalima, prvenstveno turističkim agencijama naplatom dodatne takse. Nešto što se ipak nije očekivalo u vijesti koja je djelovala pozitivno.

Čak štoviše, kompanija je napravila spin, pa je prvo podigla cijene karata, uvođenjem dodatne takse, a onda je dala popust za iznos koliko je poskupila za prodaju preko svojih sustava. Kompanija je istovremeno u svoj priopćenju tvrdila da je glavni cilj nove strategije uspostavljenje direktnog kontakta sa putnicima kroz ponudu najbolje moguće cijene putem direktnih prodajnih kanala Air Serbie. Ne baš iskreno i prilično netočno. Agencije su istinski revoltirane ovakvom odlukom.

Kako agencije moraju naplaćivati i service fee od 10 i više EUR po prodanoj karti, ispada da je povratna karta skuplja preko agencija najmanje 18 EUR, pa naviše.

Do sada je 53% putnika Air Serbie kupovalo karte preko turističkih agencija i sustava koji nisu Air Serbijini, a tek 47% preko same Air Serbie. Nakon ove mjere situacija će se sigurno promijeniti u korist prodaje preko Air Serbie.

Odgovori