Vazduhoplovi

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od Ji 4Tze » 30 Dec 2021, 20:52

Očigledno da se školuju šoferi i operateri umesto letača...
S druge strane, je l negde postoji uporedo broj letova kroz godine kako je rastao, broj letova vs broj incidenata vs br. fatalnih incidenata. Samo statistika može da pokaže realnu sliku.
Boringly average, but also perfect for school run mums

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Vazduhoplovi

Post od ikac2000 » 30 Dec 2021, 21:44

A kako su utvrdili da je doslo do incidenta?

Piloti sami prijavili, ili ima neki automatski alarm kod nadleznih sluzbi?


Sent from my iPhone using Tapatalk

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 30 Dec 2021, 21:55

Gde da se samoprijave?

Prati ih ceo svet na Flight Radar 24, kontrola letenja, imaju uredjaj na avionu (flight data monitoring)…

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 31 Dec 2021, 02:47

Srećom pa nije došlo do većeg incidenta. Leteći tako nisko, mogli su udariti u neku od desetina visokih zgrada u Dubaiju, a s obzirom da su krenuli za Vašington, rezervoari su bili puni ili skoro puni (oko 140 tona goriva), pa bi udar bio u stilu WTC 9/11.

Podsetilo me je na ovaj udes, s tim što se on završio fatalno, udarom u brdo:



U pitanju je druga vrsta greške, ali su uzrok nesreće takođe pogrešno uneti podaci u kompjuter. Najgore što je kapetan video da lete u pogrešnom pravcu, ali je besomučno pokušavao da natera autopilot da leti "kuda treba", umesto da ga isključi i uzme komande u svoje ruke. Pri tome je arogantno ignorisao upozorenja prvog oficira i kontrole letenja.

Čovek bi očekivao da u situacijama kao što su ove prva misao bude: isključuj kompjutersko s*anje i vuci volan da se podigneš iznad prepreka. Pa posle gledaj gde se nalaziš i šta nije u redu.
Ђенерал Јанковић

Harvey Specter
Postovi: 142
Pridružio se: 21 Jul 2021, 19:25
Garaža: Škoda Fabia

Re: Vazduhoplovi

Post od Harvey Specter » 31 Dec 2021, 18:14

Srecna Nova godina!

Slika

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 31 Dec 2021, 19:50

Sretna Nova
C61F14F7-245E-46B4-A67B-7896847631AD.jpeg
C61F14F7-245E-46B4-A67B-7896847631AD.jpeg (170.15 KiB) Pogledano 980 puta

Harvey Specter
Postovi: 142
Pridružio se: 21 Jul 2021, 19:25
Garaža: Škoda Fabia

Re: Vazduhoplovi

Post od Harvey Specter » 03 Jan 2022, 20:01

Dream destination :) :) :)


Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Vazduhoplovi

Post od Kabe » 04 Jan 2022, 16:55

ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5033
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od cozmo » 04 Jan 2022, 18:25

Omaž Vesni Vulović (juče bi joj bio rođendan):

Prica je sa tuznim zavrsetkom !Umrla je sama i napustena od svih !Iskoriscena do maximuma njena pricha je druge interesovala ali samo pricha niko se nije setio da pita kako je ONA i kako zivi !JAT ju je zaposlio u administraciji posle nesrece i oporavka i nije joj dao da se vrati na letenje i oterao u penziju kao i sve ostale bez milosti !Umesto da joj je JAT obezbedio Nacionalnu Penziju vec tada i adekvatan stan prezivljavala je zadnje dane u bedi i nestasici okruzena jedinim stvorenjima koja su mogla da joj prave drustvo mackama ! Imala je garsonjeru na zadnjem spratu neke visespratnice gde je neki buzdovana nadzidjivao privatno sebi KUCU?Tavanica joj je propustala kisu zivela je sa lavorima i kofama u ubudjanoj garsonjeri !Kada sam stupio sa njom u kontakt 2015 godine i zamolio je da bude gost na okupljanju JAT Memories 27 maja u sali aerokluba gde smo moj kolega Dalbor Dalibor Vincetić i ja organizovali taj skup za clanove i bivse radnike JAT-a odbila je sa opavdanjem kako ne moze da se pojavi krezuba na skupu jer nema zube niti para da ih napravi ! KAda smo kolega Vicentic i ja ponudili da sakupimo pare za njene zube da joj to ucinimo kao dar od kolega kao i da joj platimo veceru odbila je sa razignaciojm !Nsam mogao vise da je mucim sa molbama da ipak promeni misljenje !Shvatio sam koliko joj je tesko !A sve o njenom zivotu sam cuo preko mobilnog kada mi se jadna poverila kako vodi mizeran zivot !Jos je nesto spomenula kako joj rodjeni brat trazi deo stana jer je kako sam razumeo taj stan bio u vlasnistvu njihovih roditelja nekada !Uglavnom umrla je sam a macke su je nagrdile posle smrti lice i telo jer je dugo bila mrtva u stanu dok se neko nije setio da provali u stan i vidi sta je sa njom !Na sahranoi je bilo jako malo ljudi par kolega koji su dosli na ispracaj !Niko zvanicno ! Otisla je tiho i zalosno !Ona koja je bila sa Titom na doceku Nove Godine 1974 u Herceg Novom ,Ona koja se slikala sa Paul McCartney koja je bila svetska atrakcija zbog svog podviga da je prezivela pad iz aviona svetska rekorderka upisana u Ginisovu kjnigu rekorda da dozivi tavu mizernu sudbinu i smrt zaboravljena od svih ! I sada ovaj post prica samo o tome a ne o njenom kraju . Jako je tuzno sto se niko ne pita kako je zivela posle svega i ko joj je sve obecao brda i doline i koji su to koji su je prevarilri i ostavili na cedilu ! RIP Vesna Vulovic koleginice iz moje generacije aprila 1971 kada smo zajedno krenuli na skolovanje za STW/STD u Skolskom Centru JAT-a !

(Vladimir Medović, STW)

Sent from my moto g(9) plus using Tapatalk

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 04 Jan 2022, 23:58

Kabe je napisao:
04 Jan 2022, 16:55
Malo se Steva nalupetao.

Ogledalo u WC nije od stakla.

Kapetan nema pravo da izbaci nikoga zbog nacina oblacenja (to je stvar zemaljskih sluzbi).

Kapetan ne sme, i ne moze da tvrdi kakva meteo situacija moze da bude u vreme sletanja i koje aerodrome moze uzeti kao alternativne, tokom pozdrava putnicima prilikom ukrcavanja (to je buduca neizvesna okolnost).

Mnogo je zanimljiviji kraj emisije.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Vazduhoplovi

Post od BAJKER » 05 Jan 2022, 21:57

Pred kraj emisije prica surovu stvarnost koju je Zuzazu nama ovde davno reko.

Predpostavljam da je za staklo (ogledalo) mislio iz vremena kada je on pocinjao svoje letacke dane 70tih godina.
Slika

Harvey Specter
Postovi: 142
Pridružio se: 21 Jul 2021, 19:25
Garaža: Škoda Fabia

Re: Vazduhoplovi

Post od Harvey Specter » 06 Jan 2022, 19:00

Pa u delu sto se tice ponasanja putnika mislim da je totalno u pravu. Sad oblacenje i nije toliko bitno, ali tolika zelja za ignorisanjem bezbednosnih procedura, ponasanje u avionu kao da su u spavacoj sobi mi je krajnje neverovatna. I dalje mi nije jasno kad se ukracava sa platforme da vecina ne moze toliko racionalno da proceni da ako mu pise red 5 da to sigurno nije u repu aviona. Natrpavanje kabine krajne nepotrebnim stvarima, sto iskreno reci nisu samo krivi putnici vec i bogami kompanije, trcanje u wc cim udju u avion ili se ugasi znak za obavezno vezivanje.

A sto se tice diploma, to je nazalost trenutni trend, bitno je da imas diplomu, a znanje niko vise ne proverava, a pitanje da li i ima ko to da uradi.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Vazduhoplovi

Post od snork » 07 Jan 2022, 03:28

Nisam leteo avionom u poslednjih 15 godina, ali kad je reč o oštrim predmetima, zanimljivo je da su svi (JAT, BA, Emirates...) koristili normalne keramičke tanjire i metalni pribor za jelo. Čak i posle 9/11. Čudno je da je to počelo '90-ih, a da je 80-ih u avio-kompanijama standard bio plastični pribor, uključujući i kompanije iz komunističkih zemalja (Aeroflot, ČSA). Očekivao bih upravo suprotno - da se sa metala prešlo na plastiku, zbog težine i bezbednosti.

Kad pomenuh ČSA, početkom 1980-ih su na letovima do Beograda još koristili Il-18, 4 x turboprop motori, tresli se zubi od vibracija... :D

A ovo za nalaženje reda... uvek je stjuardesa na ulazu u avion gledala boarding kartu i upućivala putnika gde mu se nalazi sedište. Mada, kao što rekoh, nisam odavno leteo, niti iskusio "lepotu" low cost kompanija. U starom JAT-u se i prilikom merenja prtljaga nije pravilo pitanje ako je koji kilogram preko granice... :)
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Vazduhoplovi

Post od nidza » 07 Jan 2022, 17:40

Metalan pribor je i dalje uglavnom, nije plastičan, ali posuđe jeste. Pišem o ekonomskoj klasi, dok u biznisu sve može biti ful.

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 07 Jan 2022, 20:06

Trista cuda moze biti upotrebljeno da se neko ubije - olovka, kravata, kais, metalna kopca na pojasu, boce za gasenje pozara ili O2 koje su u panelima iznad glava putnika (gde se stavlja prtljag). I ko zna sta jos moze da smisli kreativni um.

Mene su policajci drkali u bgd zato sto su mi nasli colovni imbus od 2,5mm i male špic-cangle. Bio sam u uniformi, a legao sam im ko Djokovic kengurima na zicer.

Normalno, nisam ih nosio bez razloga. Svi preklopnici i selektori se pritezu colovnim imbusom od 2,5mm, a mi smo se okrenuli sa pola puta jer jedan gumb nije bio pricvrscen pa nismo mogli da promenimo dobijeni swquawk od kontrole. To jednom mi je bilo dosta.
A zamena vecine sijalica je moguca, nose se rezervne u kokpitu, ali je tesko zavuci prste kod nekih.

Tako da majstori na security drkaju koga mogu, ne bi li ispali baje, a prolaze im putnici sa makazama, turpijom za nokte, i tako to…

Letenje na B737 u JATu je bilo pravi simulator.

Odgovori