Vazduhoplovi

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Vazduhoplovi

Post od dragvorl » 16 Sep 2022, 13:20

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od Gazu » 16 Sep 2022, 13:43

cozmo je napisao:
16 Sep 2022, 13:08
Umesto da je lepo sacekala, kad smo usli u avion, kapetan je javio da je ipak dobijeno odobrenje za Tivat :)
Hahaha, vrh, a Karen ostala na zemlji.🤣

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5031
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od cozmo » 16 Sep 2022, 15:20

27 ih odustalo :) Tako da je bio poluprazan, jos bolje :) Inace, je bio obezbedjen prevoz iz Podgorice do Tivta autobusom. Ali, eto, ljudi su nestrpljivi, ne razumeju neke stvari. Mada, razumem da se cesto desava da kompanija nista ne obavestava, pa nastane ludnica. Ali su u nasem slucaju lepo obrazlozili o cemu se radi.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od Gazu » 16 Sep 2022, 17:04

Malo je nezgodno i ako imaju povezan neki prevoz za dalje, pa ovako na njega ipak mogu da zakasne. Ali to je sve uobičajeni rizik...

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Harvey Specter
Postovi: 142
Pridružio se: 21 Jul 2021, 19:25
Garaža: Škoda Fabia

Re: Vazduhoplovi

Post od Harvey Specter » 16 Sep 2022, 20:22

Citam da je Wizz Air pre neki dan preleteo jedan A320 iz Ukrajine, koji je tamo prizemljen od pocetka rata, iz Lviva, u Katovice u Poljskoj. Svaka cast pilotima. Pa se setih da su i JAT-ovi piloti isto to uradili 1999-te, al veci broj aviona koliko se secam i rekao bih u dosta ozbiljnijoj situaciji. Znam da Steva Ignjatovic o tome cesto prica, dok ostali nesto i ne, a cini mi se da je i Steva Popov 737 preleto. Da li @zuzazu ima jos neke zanimljivposti sto bi mogao da podeli ?

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od Gazu » 16 Sep 2022, 23:09

*Lavov

Grad se zove na srpskom Lavov.😉 Ne bi ispravljao da ne računam da ćeš biti zahvalan (sem ako si svesno pisao na engleskom), "iz Lavova" je mnogo lakše za izgovoriti.😎 (A i ja često zaboravim ime tog grada na srpskom.)

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 17 Sep 2022, 00:47

Ja, licno, iz vremena te bezanije nemam price.
Znam neke stvari koje je radio Steva Popov a koje koje nisu toliko medijski propracene kao "Stevino" prebacivanje aviona. Pod navodnicima, jer su i druge posade ravnopravno ucestvovale u izvlacenju aviona.
Ja sam neke od tih aviona vratio kada se sve zavrsilo i to nije toliko zanimljivo.
Avioni su radili napolju godinama, i odrzavanje nije moglo biti kvalitetno, tako da su avioni bili raspad...

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 17 Sep 2022, 11:27

Ljudi ne znaju da pozivanjem kapetana zapravo sebi prave medvedju uslugu.

Dok je avion na zemlji, sa otvorenim vratima, kapetan nema nikakav autoritet nad avionom.

Uglavnom su to druge, zemaljske, sluzbe.

Niti pilot sme da izadje iz kokpita, niti ga zanimaju trivijalne stvari koje resavaju drugi.
On ima svoj deo posla koji radi - priprema za poletanje.

Npr., u ovim slucaju su sve radili zemaljci i kabinska posada. Kada je video da ne moze da izadje na kraj sa putnikom, perser je po proceduri morao obavestiti putnika da ce posegnuti za pravima kapetana. Zatim je obavestio kapetana sta se desava, a ovaj samo potvrdio odluku stjuarta (jer jedino to moze i da uradi s obzirom da je samo stjuart bio u kontaktu sa putnikom).

Tako to ide.

U mojoj prethodnoj low cost kompaniji, bili smo pod pritiskom da li skinuti putnika. Ako napise prijavu i ispostavi se da je u pravu (advokat, pritisak medija), troskove refundacije karte snosila je posada.

Meni su napali kabinsku posadu u Istanbulu.
Prvo jedan galamdzija, pa drugi, na kraju nikoga vise od kabinaca nisam video na kamerama. Bili su pregazeni ovim seljacinama koji misle da mogu da rade sta hoce jer su kupili kartu.
Kada je dosla policija bilo je "bicemo dobri, necemo vise, nisam ja - on je..."
Isterao sam ceo avion napolje i odbio da radim let. Niko mi nista nije rekao...

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19259
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Vazduhoplovi

Post od Heinz » 17 Sep 2022, 11:38


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2113
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od Gazu » 17 Sep 2022, 12:16

Da su mene izbacili, maksimum što bi negde pisalo o tome je ovaj forum. Nego ovaj zna novinare.

Po mom (pa sad, suviše skromnom) iskustvu WizzAir nije toliko nedostupan kao što oni sugerišu u prethodnom tekstu. OK, za ozbiljnije stvari moraš komunicirati s njima pismeno. Sa druge strane, s burazerom je jednom bio problem oko čekiranja na jednom aerodromu u Nemačkoj, zvao sam ih, i s njihove strane - javili su se brzo i korektno. Sad posle svega, problem je bio u meni i burazeru:
  1. Ja ga nisam čekirao online, a zatim
  2. Moj buraz je bio buzdovan - mogao je da se čekira na aerodromu, za šta bi platio 20ak evra, a on je to hteo da izbegne. Dok je meni govorio da ne može da se čekira. :kuku:
Dakle, bila je moja i burazova krivica, jeste da nam operater s kojim sam pričao nije pomogao - ali nije ni morao, i ipak na kraju buraz ušao u avion bez da plati to čekiranje na aerodromu. :ccc:

A to je low cost kompanija, njima je glavna stvar da ne unosiš u kabinu previše stvari. Mogu da zamislim da im manji problem predstavljaju neki momci koji su glasni ili kakvi već, a ko zna kakvi su bili zapravo.

I u ovom tekstu piše da su fini i kulturni, ali to ne znači ništa. Ima ljudi sa finim glasićima, a da su ipak bahati.

Još ovi što pišu kako su zakasnili na unapred plaćeni rent-a-car pošto je avion kasnio 45 minuta... Pa bravo, platili rent-a-car računajući da će ovi sleteti u minut tačno, da neće imati problema možda na carini, i sl.

Vi sad ovde ostali bolje znate gomilu stvari u vezi sa avio kompanijama, ali iz mog ugla - letiš s njima, raspitaj se sve unapred, i budi fin kad s njima razgovaraš. A mislim da nema kako je mogao da zaključi da je u WizzAiru OK uneti dečija kolica kao ručni prtljag.
zuzazu je napisao:
17 Sep 2022, 11:27
Meni su napali kabinsku posadu u Istanbulu.
Prvo jedan galamdzija, pa drugi, na kraju nikoga vise od kabinaca nisam video na kamerama. Bili su pregazeni ovim seljacinama koji misle da mogu da rade sta hoce jer su kupili kartu.
Kada je dosla policija bilo je "bicemo dobri, necemo vise, nisam ja - on je..."
Isterao sam ceo avion napolje i odbio da radim let. Niko mi nista nije rekao...
Pa to! S nekim ljudima je teško i kad si u prolazu, a kamo li ovako.

Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 832
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Vazduhoplovi

Post od Rolla » 17 Sep 2022, 13:13

Rekao bih da je najveci problem kod ovih sto se razvlace po Novoj to sto nisu mogli da unesu kolica i tu su se pokacili sa posadom. Sada kada su izbaceni i shvatili da su krivi pravese fini i kao mi smo dobri, oni nisu.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12312
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Vazduhoplovi

Post od shandu90 » 17 Sep 2022, 13:48

A gde su mislili da spakuju kolica? U onu policu gore ne mogu da stanu nazalost tako da ostaje kengur ili sta vec. Lupam, nemam iskustva u tome jos.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19259
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Vazduhoplovi

Post od Heinz » 17 Sep 2022, 14:17

Da nije low cost, kolica mislim da ne bi bila problem.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Vazduhoplovi

Post od zuzazu » 17 Sep 2022, 14:28

Dovezes dete do vrata aviona, sklopis kolica (sklapa vlasnik), dobijes ovecu kesu i stavis kolica u nju. Zemaljci je odnesu dole u cargo hold.
To je sve.
Kolica gore ne mogu, low cost ili ne.
Da li to kazu putnicima na check inu, ili ne, vidim da ljudi budu zateceni pred vratima. Verovatno jer moraju da skidaju svu skalameriju sa kolica (torbu, mleko, igracke, sta ja znam...), a onda sami da pakuju kolica.

Ovde su druga dva problema koja cine ljude nervoznim:

Posada nije startovala APU i u avionu je bilo vruce. Zbog stednje goriva, kompanija ne dozvoljava start pomocne grupe do 5-10 min pred push back. Ja, opet, to ne radim. Ako vidim da je pakao pozadi, startujem, pa ako me pozovu na razgovor - razgovaracemo. Do sada nisu.

Poceli su tzv. pre-boarding. Putnike puste iz cekaonice do vrata aviona ali ne dalje. I onda cekanje u zagusljivom i/ili vrucem tunelu taman kad su se nadali da ce da sednu...

Harvey Specter
Postovi: 142
Pridružio se: 21 Jul 2021, 19:25
Garaža: Škoda Fabia

Re: Vazduhoplovi

Post od Harvey Specter » 17 Sep 2022, 20:37

Ja sam skoro leteo sa Wizz-om i u kabini je bio pakao, a objasnjenje je bilo da iz tehnickih razlofa nisu u mogucnosti da upale klimu. S obzirom da sam se ukracao na zadnja vrata video sam da APU ne radi, pa sam mislio da je u njemu poblem, a sada shvatam da je stednja goriva u pitnaju. Nije da se zalim, generalno sma zadovoljan Wizz-om ,al mi sad malo glup taj izgovor.
zuzazu je napisao:
17 Sep 2022, 00:47
Ja, licno, iz vremena te bezanije nemam price.
Znam neke stvari koje je radio Steva Popov a koje koje nisu toliko medijski propracene kao "Stevino" prebacivanje aviona. Pod navodnicima, jer su i druge posade ravnopravno ucestvovale u izvlacenju aviona.
Ja sam neke od tih aviona vratio kada se sve zavrsilo i to nije toliko zanimljivo.
Avioni su radili napolju godinama, i odrzavanje nije moglo biti kvalitetno, tako da su avioni bili raspad...
Hvala na odgovru, Mislim da bi bilo odlicno da se snimi neki dokumentarac na ovu temu, da ljudi saznaju o tome vise, a i za druge pilote koji su rekao bih odradili vrlo hrabar i ozbiljan posao. Tacno je da se Steva tu vise eksponira, al ruku na srce spominje da nije on sam, kaze da je drugi kapetan bio Sava Ostojin, a vidim da ga sad malo drma i penzija pa je postao i vojno-politicki analiticar. Al dobro

Odgovori