Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 26 Jul 2022, 17:01

Evo da probam da odgovorim. na pitanja, ja ukupno imam 26 panela, svaki je 460W u pitanju su italijanski exe solar paneli. Dimenzije svakog su 1.9x1.15m, tako da mozes da sracunas.

Inverter je Fronius od 10kW izlazne snage, na njega mozes da kacis maksimum 15kW panela ali za prostu proceduru za prozjumere mozes maksimum 10.8kW snage.

Ja sam u fazi da je sistem prosao kontrolu i da je zamenjeno brojilo sa dvosmernim i jos je ostalo potpisivanje ugovora sa ED…sto ocekujem u natednih 10tak dana.

Do tada sistem radi u rezimu da proizvodi onoliko koliko kuca trosi, u toku dana a uskoro se nadam da ce raditi punom snagom i visak slati u mrezu (kada potpisem ugovor).

Sistem sa baterijama teorijski nije dozvoljen, u stvari mislim da nije dozvoljeno da se baterije pune dok je jeftina struja i koristi se dok je skuplja. Uglavnom ako hoces takav hibridni sistem, to moras naknadno - meni su nudili Felicity kineske baterije, imas na netu potrazi, otprilike 3.5k eur za 10kWh. Da bi sistem mogao da napaja celu kucu, trebaju ti ozbiljni inverteri, meni su nudjena 3 komada koji mogu da se sinhronizuju da naprave fazni pomeraj i mogu da daju 5kW snage po fazi. Trebaju ti i bar 2 baterije da bi to imalo smisla…ozbiljna investicija je u pitanju.

Ovo je hibridni sistem koji u principu moze da sluzi kao backup, da li ima smisla ako celu mrezu koristis kao buffer to cu moci reci kada potpisem ugovor i vidim koliko naplacuju uskladistenu energiju.

Ako pravis offgrid sistem, onda nemas veze sa ED tako da to bas zavisi od potrosaca. Tada ide i drugaciji inverter.

Evo par slika za kraj, pitajte ako vas sta zanima:

Slika
Slika
Slika
Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od motorista » 27 Jul 2022, 00:37

Probaću najkraće, otišao sam na drugu stranu poslednjih 12 godina...

Kolega je završio kuću a od priključka na elektro-mrežu izgleda nema ništa još za par godina, barem. Oko 100 m², P+Pk, demit, 8 cm, neka za današnje vreme ispodprosečna PVC stolarija... Video sam samo fotke, utisak na prvu, građena pod pretpostavkom da se za tih 10 godina gradnje nešto mora rešiti.

Dakle, potrebno je da se celokupne potrebe za strujom obezbede na licu mesta. On razmišlja o solarnim panelima, a ja na bazi tog mog skromnog znanja, i uprkos tome što vidim prostor za uštede struje, nisam siguran da to može biti dovoljno. Ni dizel-agregat i generator na vetar nisu neka sreća. Gasa nema, grejanje bi moglo i moralo biti na drva, kao i dobijanje tople vode u zimskom periodu.

Može neko mišljenje?

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 27 Jul 2022, 01:00

Hvala na odgovorima momci!

Motorista, ne mora nista, moze sve na struju, ali ce da kosta.
Grejanje moze na toplotne pumpe zemlja-voda najbolje, ali moze i vazduh-voda.
Moze i na inverter klime da se greje, kao inicijalno jeftinije resenje.

Sustina je da imas dovoljno rezerve u baterijama da ti traje u zimskom periodu i da ima kapacitet panela da se dopune kroz manji broj sati i manje efikasnosti dnevne svetlosti.

Malo se gubi na poenti ako ce na kraju da se greje na dosta skup nacin, ali sve zavisi od inicijalnog budzeta.
I recimo kuvanje na plin je svakako najbolja varijanta u tom slucaju.

Bez grejanja, ja bih stavio 2 baterije od 10kW i mislim da ga pokriva u nekom prosecnom koriscenju.
Oko 5k evra za panele i inverter od ~5kW i oko 6k evra za baterije, koje bih zasigurno samo nove uzimao.

Ovo je svakako samo napamet receno, svakako to mora strucno lice da dodje i tacno kaze sta i kako.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk




Poslednja izmena od Xepoj87 u 27 Jul 2022, 01:00, izmenjeno 3 puta ukupno.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dispy » 27 Jul 2022, 01:08

Kako misliš nema ništa od priključka? Ne postoji infrastruktura na tom mestu, najbliži trafo udaljen x kilometara, ili nisu čisti papiri pa neće niko da ga priključi?

Po meni za normalan život na nekoj lokaciji sve osim klasičnog priključka na distributivnu mrežu je mučenje i improvizacija. Može dosta toga da se završi, ali je gas apsolutno neophodan bar za kuvanje, dakle minium što mora da obezbedi su plinske boce za kuvanje, grejanje može na drva, ugalj, pelet, zimi iz toga može i topla voda, eventualno solar za zagrevanje vode kada nema grejanja. Ali osiguranje da će imati struje u svakom momentu u off grid sistemu jednostavno previše košta, tu su baterije, održavanje tih baterija, gledanje u nebo.

Ako baš ne postoji ni jedan način da se priključi na distributivnu mrežu, onda solar, baterije sa autonomijom za nekih 7 dana, plus dizel agregat za momenat kad ih isprazni. U svakom slučaju ozbiljan je to poduhvat.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 27 Jul 2022, 12:32

Sve ono iznad navedeno, lako može da prevaziđe cenu kompletnog objekta.

Nevezano za to, evo prvog računa od jednog našeg prozjumera. Slika

Slika
Slika

Sent from my LE2120 using Tapatalk

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1638
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od zdushan » 25 Avg 2022, 08:54

Ima li neko preporuku za sigurnosna vrata, a da nisu Bosal i 1000e + ?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk



Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od DukeNS » 25 Avg 2022, 10:13

Imam ja. Jedino ne znam da li pokrivaju Bg, ali su odlični. Mislim da su sama vrata bila oko 700, ali sam ja dodao jos jednu bravu i imao sam jos jedan deo iznad vrata, pa je to poskupelo…


https://www.invent-trezor.rs/

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19251
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 25 Avg 2022, 10:21

Bosal je odličan, samo košta.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od nidza » 25 Avg 2022, 22:46

Block lock door ?

Korisnikov avatar
AleksandarAca
Postovi: 767
Pridružio se: 21 Jul 2021, 14:54
Garaža: VW Tiguan 2.0TDI Elegance 4Motion
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od AleksandarAca » 25 Avg 2022, 22:54

Gledao danas neka alu ulazna vrata za kucu, kad sam cuo cifru 2.5k evra, rekoh nema veze ulazicu kroz prozor :D

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dispy » 26 Avg 2022, 20:18

Fazon sa kućnim vratima (u odnosu na vrata za stan) je što su vrata sa jedne strane na ~22°C zimi, a druga na tipa -15. Zbog toga se mora raditi termo prekid, i to ti dosta smanjuje izbor. Ja kad sam radio stan, planirao sam klasična sigurnosna vrata za stan i birao sam po dizajnu. Međutim, odem i u Bosal gde su mi objasnili ovo, a meni se u stan ulazi sa nekog atrijuma koji je na otvorenom. Opet se vratim u par firmi gde sam mislio da uzmem, i samo su jedni rekli da mogu da rade termo prekid, što ih je cenom skoro pa izjednačilo sa Bosalom, dok su u druge dve firme rekli, ma kakvi, ne treba ti to, to je preterivanje i sl. Na kraju uzeh Bosal, nekih 1200e su bila, bez bilo kakvih komplikacija. 2018. Godine.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6744
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljuba » 26 Sep 2022, 17:19

Imam ozbiljan problem sa vodovodnim cevima. Zivim u zgradi sa 11 spratova vec 15 godina. Od pre 6 meseci pocele su da cvrce kao lude. Kada neko u stanu pusti vodu, ili kada komsija pusti vodu - u sred noci. Treba da prijavim problem pa jurim da vidimo sta moze biti uzrok. Ja sumnjam da su promenili vodenu pumpu pa su tu nesto zeznuli. Da li neko ima iskustva sa tim?

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12306
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od shandu90 » 26 Sep 2022, 18:03

Meni su cevi svirale skoro, pa mi je majstor promenio onaj nepovratni ventil na bojleru.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gazu » 06 Okt 2022, 17:59

Imam ultra noobosko pitanje, al moram da pitam pošto nije moj zid.😁 U kabinetu imam zid od gipsanih ploča. Zanima me jel se može bez problema ukucati ekser u taj gips? Hteo bi sat da okačim, al nije da je moj zid ako se nešto sjebe.😁 Brine me da ne bude da ja ukucam ekser, a ono ploča napukne... Mada bi trebalo da se ekseri u te ploče ukucavaju bez problema.🙄

Mogao bi i domara da iscimam, al mi glupo za jedno ukucavanje eksera cimati čoveka.

Korisnikov avatar
rade74
Postovi: 1112
Pridružio se: 31 Mar 2013, 17:29

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od rade74 » 06 Okt 2022, 18:23

Sraf jedan manji uvrni

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk


Odgovori