Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ikac2000 » 26 Mar 2019, 22:03

Meni je koncept koji koristim u kuci TA pec koja se akumulira po jevtinoj, i nikada ne duva i drzi temperaturu, i istovremeno inverter koji maltene non stop radi, osim par sati nocu.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od somi-car » 27 Mar 2019, 07:51

Xeroj87 - Mozda si u pravu. Kazem, keva sada cesto nije tu u stanu pa nisam ni siguran koliki su racuni. Ja imam malo dete pa mi je podno od prvog dana odlicno resenje.

Ove zime mada ovo nije ni bila zima za nasu kucu smo potrosili 14m drva. Prethodnih 18. Mada ove godine je najbolje bilo podeseno, plus sto su drva bila ekstra suva pa je kotao brzo prelazio u rezim odrzavanja. Jos racunaj da su drva posecena iz moje privatne sume :)

Sad samo razmisljam o nadogradnji sistema pa se resenje sa akumulacijom namece kao odlicno resenje. Najvise zbog toga sto akumulacija ostaje i kasnije efikasna, nebitno ako promenimo kotao i energent.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 27 Mar 2019, 07:55

I kotlarnica kao na Titaniku...

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od somi-car » 27 Mar 2019, 08:00

Kotlarnica ima oko 20-25 kvadrata, zaboravio sam tacno. Uspem da slozim nekih 15m drva.

Tu je smesten kotao, bojler i ostale gluposti koje su generalno na zidu. I opet ostaje dovoljno prostora da normalno funkcionises.

Akumulacija je bas ogromna po meni ali opet ima mesta.

Poenta je u pametnom planiranju unapred :)

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od OMP » 27 Mar 2019, 08:17

Heinz je napisao:
26 Mar 2019, 16:22
Nama je 3500 za struju težak minimum, oko 4500 je standard. Kad rade klime ide još više.
meni 3500 stize samo leti, uopste mi nije jasno na cemu zimi, sem na bojleru koji vise greje, potrosim oko 2000din vise struje, zimi mi stize izmedju 5-6000 din, grejem se na drva (kotao) pumpa kotla trosi 70w i plus je namestena da ne radi stalno tj ne okrece kad je temp. vode ispod 40*c, ajde kao koristimo vise rasvete zimi jer mrak ranije pada, klima mi radi isto koliko i leti , znaci koristim je ujutro samo za zagrevanje dnevnog boravka dok ne nalozim kotao i on ne ugreje, cca 1-1,5h, leti se i vise koristi plus sto leti koristim i klimu na spratu, pokusavao sam da skontam na cemu potrosim 2000din vise u zimskom periodu ali nisam uspeo, ok pumpa kotla potrosi nekih 500din ali gde je jos 1500 npr., oko mene se svi hvale racunima od 3000-4000din samo ja ubijam 6000 (ova zadnja 2 meseca) a kako dolazi leto racun pada polako ali opet nikad ispod 3500, jednom je bilo 3000 jer nismo bili nedelju dana kuci

machak99
Postovi: 68
Pridružio se: 11 Jun 2015, 20:34

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od machak99 » 27 Mar 2019, 09:34

Isti slucaj. Placam struju 6-6500 preko cele godine,kuca oko 120kvm,ajd leti se koristi klima,zimi se grejem na kotao na drva. Oko mene svi za tu kvadraturu placaju oko 3-3500 do plafon 4000 za struju. Ko da mi se neko nakacio na brojilo,nije mi jasno gde odlazi tolika struja. Cak sam sve sijalice letos zamenio za led. Jedino da ova bela tehnika trosi ko luda...

Послато са POCOPHONE F1 уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od OMP » 27 Mar 2019, 10:19

meni dolazio covek iz distribucije da proveri dal nesto ne vuce struju ili je neko ne krade ali sve ok, rasveta mi je 80% led, svi uredjaji su kao i sto ih drugi imaju nemam nista vise od ostalih pa da kazem da to vuce struju i npr. masinu za sudje i ves ukljucujemo uvek nocu po jeftinoj struji

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 27 Mar 2019, 10:53

Pa pratite brojilo mesec dana.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od OMP » 27 Mar 2019, 11:08

pratim redovno vec par godina, sve ok, slaze se stanje na brojilu i onom sto oni dostave takodje manje vise ista potrosnja u svim mesecima iz godine u godinu poklapa se, znaci zimi vise posebno decembar i januar (tu vrv placamo i novogodisnju rasvetu u gradu) a kako dolazi leto potrosnja pada pa na jesen sckace, najniza je jun, jul i avgust

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od sasha015 » 27 Mar 2019, 13:12

Siromastvo,ljudi stede,zato su mali racuni.
Prljavi,strokavi,odeca se nosi vise dana...Zato su racuni za struju mali.Bojler se pali posle 10. uvece.
Kod mene se ne gasi bojler,masina pere bar jednom dnevno i susi,radnim danom.Vikendom i po 2-3 puta.
Cisti smo,mirisemo.Ja se tusiram minimum dva puta dnevno.Brzinski.
Hvala bogu,baba pegla ves kao masina,kad ne bude mogla platicemo nekog.
Poslovi su nam takvi da bar jedna masina dnevno mora da odradi. Nekad i dve.Beba menja stvari kao na traci,starija vrtic,balet,gimanstika.Nekad i po 2-3 preobuke dnevno.
U takvim okolnostima i 8000 struje je malo.
Hvala ko izmisli susilicu sa toplotnom pumpom i 800w potrosnje.
Voleo bi da svi mogu da potrose tih 8000 struje ,jer bi vodili jedan kvalitetan zivot,a ne grcili se za jeftinu struju i kupali jednom u 2 dana.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Ji 4Tze » 27 Mar 2019, 13:44

Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragvorl » 27 Mar 2019, 13:47

somi-car je napisao:
27 Mar 2019, 07:51
Xeroj87 - Mozda si u pravu. Kazem, keva sada cesto nije tu u stanu pa nisam ni siguran koliki su racuni. Ja imam malo dete pa mi je podno od prvog dana odlicno resenje.

Ove zime mada ovo nije ni bila zima za nasu kucu smo potrosili 14m drva. Prethodnih 18. Mada ove godine je najbolje bilo podeseno, plus sto su drva bila ekstra suva pa je kotao brzo prelazio u rezim odrzavanja. Jos racunaj da su drva posecena iz moje privatne sume :)

Sad samo razmisljam o nadogradnji sistema pa se resenje sa akumulacijom namece kao odlicno resenje. Najvise zbog toga sto akumulacija ostaje i kasnije efikasna, nebitno ako promenimo kotao i energent.
Valjda akumulacija treba da bi izbegao hladjenje kad nisi kod kuce i ne mozes da lozis. Kod gasa, struje itd ti to ne treba.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8040
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od OMP » 27 Mar 2019, 14:01

sasha015 je napisao:
27 Mar 2019, 13:12
Siromastvo,ljudi stede,zato su mali racuni.
Prljavi,strokavi,odeca se nosi vise dana...Zato su racuni za struju mali.Bojler se pali posle 10. uvece.
ima i toga ali ja gledam prvo ljude iz moje familije i blizeg okruzenja, za koje znam kako zive i znam da ne stede struju na taj nacin i da sve normalno koriste kao i mi, jeste da imam malo dete pa mozda vise koristim masinu, bojler, peglu sto mnogi prvo kazu, ali i dok nisam imao dete nije bila neka znacajna razlika u potrosnji

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od somi-car » 27 Mar 2019, 14:07

dragvorl je napisao:
27 Mar 2019, 13:47
somi-car je napisao:
27 Mar 2019, 07:51
Xeroj87 - Mozda si u pravu. Kazem, keva sada cesto nije tu u stanu pa nisam ni siguran koliki su racuni. Ja imam malo dete pa mi je podno od prvog dana odlicno resenje.

Ove zime mada ovo nije ni bila zima za nasu kucu smo potrosili 14m drva. Prethodnih 18. Mada ove godine je najbolje bilo podeseno, plus sto su drva bila ekstra suva pa je kotao brzo prelazio u rezim odrzavanja. Jos racunaj da su drva posecena iz moje privatne sume :)

Sad samo razmisljam o nadogradnji sistema pa se resenje sa akumulacijom namece kao odlicno resenje. Najvise zbog toga sto akumulacija ostaje i kasnije efikasna, nebitno ako promenimo kotao i energent.
Valjda akumulacija treba da bi izbegao hladjenje kad nisi kod kuce i ne mozes da lozis. Kod gasa, struje itd ti to ne treba.
Po logici sacuvace toplotu u baferu i kasnije ce sistem tu toplotu da koristi. Smanjices potrosnju struje, gasa jer ce u nekom trenutku npr nocu da koristi toplotu iz bafera a ne iz kotla, bilo elektrocnog ili na gas.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 27 Mar 2019, 14:09

Poenta bafera i jeste da akumuliras energiju po niskoj ceni. Drugim recima da nocu napunis bafer a danju ispraznis.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Odgovori