Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 06 Jun 2020, 11:16

Stvarno ne bih komentarisao ove ne znam ni kako bi ih nazvao cifre, boze sacuvaj.

@member - jako je to sve rastegljivo i tesko svesti na neke obrasce I norme. Pre svega jer postoji vise kvadratura za pocetak, imas bruto kvadraturu I neto, ali da ne bude prica u vazduh evo konkretno kod mene je ukupna kvadratura kuce solidno preko 300kvm, e sad tu ulaze i terase, zidovi, garaza npr, tako da od tih recimo 350 kvm imam 4 terase sa 70-80kvm, 25kvm garaze I 5kvm kotlarnice, I na kraju se to svede na unutrasnjih stambenih 180kvm. Pazi sad, to je vec duplo manje.
E sad cak I ako pricamo iz ugla te korisne kvadrature dakle da cena po kvadratu ispadne najveca, siva faza je izasla 36-37k. Dakle 200e/kvm. To je ono najosnovnije, dakle bez elektro I instalacije vode, bez zavrsnih radova na krovu ( oluci, okapnice itd ). E sad tu moze da se napravi neka razlika u zavisnosti gde gradis Ali ne velika.
Sledece velike stavke su stolarija I grejanje, kod stolarije je jasno koliki raspon moze da bude, od osnovne pvc preko kvalitetne pvc, drveta pa sve do kombinacije sa alu okvirima.
Grejanje isto moze da bude sarena stavka, zavisi jel ide klasicno grejanje da radijatorima pa sve do podnog da toplotnom pumpom I fancoilima. I tu zavisi gde se sve to radi I ko radi, moze da kosta 30e po kvm grejne povrsine a moze I 80-100.
Pa onda malterisanje unutra, podovi mogu biti skupi npr, fasada spolja...
Ali opet sve to kad saberes, cak I sa nekim od skupljih resenja opet si u rasponu izmedju 500 I 700e/kvm unutrasnje korisne povrsine, opet kazem zavisi I od samog projekta, velicine, mesta gradnje itd.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8814
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gaginh0 » 06 Jun 2020, 11:58

Edit istekao, jedna zanimljivost za moj post ako nekoga zanima, 1995. plac na kojem je moja kuca je placen 25.000 maraka, ima izmedju 900 i 1000 kvadrata, vodi se kao "plac i po". Tada u celoj toj ulici (Novosadisti vecinom znaju gde je Vila Moskva i Hotel Stari Krovovi) su bile samo dve kuce u izgradnji i moja je treca pocela da se gradi, sve okolo bili kukuruzi. :D
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 06 Jun 2020, 12:14

Mares je napisao:[mention]dgajic[/mention] Nasao sam jedan plac u Veterniku od 950m2 za 26.000e (moze 200m2 gradnja objekta u osnovi), na nekih 1,5km od kruznog toka koji se radi na kraju novog naselja....lokacija je relativno dobra obzirom da ce se tu raditi kao neki bulevar...a cena mi se cini i vise nego povoljna....kakvo je tvoje misljenje? ....pretpostavljam da si upoznat sa cenama placeva u Veterniku
Cao, meni to deluje kao dobra cena...ja sam moj platio 20k ali 2014-te godine, ima 600m2 ali bas u samom naselju sa svom infrastrukturom. Plus je bio predvidjen za gradnju pa nije morala da se radi konverzija zemljista. To se obavezno raspitaj, sta sve moras da platis da mozes legalno da gradis jer ti to sve utice na cenu.

U samom naselju ima dosta onih malih kucica, to je ceo jedan blok, mislim da su to gradili posle nekog zemljotresa, vidim da to dosta renoviraju ali ne znam koje su cene.

Drugar je pre mislim godinu ili dve, platio 23k 530m2 blize gradu, nema asfalta jos, ali kontam da ce biti dok zavrsi. Upravo je izasao iz zemlje, uradio podrum i prvu plocu. Ove godine je u planu da zavrsi sivu fazu pa cu ga pitati za cifre, posto su aktuelne.

Vidi samo koje su dimenzije, posto su placevi obicno uzani i dugacki, ali recimo sve preko 15m sirine je super. Mislim da je 12m u Veterniku minimum da mozes da dobijes gradjevinsku.

Ovde kod mene u blizini mozda bude jedan od 900m2 na prodaju, odmah pored stadiona u Veterniku, ususkan...to su u stvari 2 parcele svaka od 450m2 al po meni ima smisla uzeti obe. Mislim da ce biti oko 30k.

dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 06 Jun 2020, 12:40

@member
Ceo taj potez od grada i Dragoslava Srejovica po meni ne treba gledati uopste, iz najmanje 2 razloga...pocela je komercijalna gradnja one zgradice, placevi su otisli u nebo...meni su za recimo trecu ulicu od novog kruznog toka pre 5-6 godina trazili 100e/m2. Drugo, mislim da nije ostavljeno dovoljno mesta za trotoare, ta ulica treba da se prosiri, nivelise, itd...planirana je skola tu negde mislim, ali to treba docekati. Pre bih gledao kod nove skole, prema Dunavu ako se vec hoce blize gradu.

Sto se tice cifara, svi u gradjevini vam racunaju bruto, moja kuca je 150m2 (bez terasa koje su jos tipa 30) i bez namestaja sam izasao na 800e/m2. I to je bez placa, sa placem je oko 1000.

Nije luksuzna gradnja, ali bih rekao da jeste solidno dobra:) a evo gde je moglo jeftinije:
- izolacija je 15cm kamena vuna, znaci fasad je bila 9k moglo je za 5-6k sa tanjom izolacijom i tipa stiroporom
- imam na delu fasade neke ciglice, 5k moglo je bez toga
- zidoa ciglom unesto blokom, ne prevelika razlika ali kontam bar 2 do 3 hiljade
- imam plafon u dnevnoj na 5.5m i galeriju gore, to je zakomplikovalo svasta nesto, bar 10k manje (samo metalno stepeniste je bilo 4k)
- grejanje i hladjenje, podno i zidno, samo cevi su bile 6k...TP je 4.5k, jos je tu bilo zezanja, mislim da me izaslo oko 12k, to je bar 5k moglo nize samo samo sa podnim itd...

Saberite sve, a nesto sam i ispustio, mislim da je moglo da se uradi neka regularna gradnja za oko 600e kako je i Dragan rekao. Sa nekom jednostavnijom gradnjom mozda i nize.

Ono sto mislim da je skocilo je cena ruku, posto se dosta gradi i odose majstori napolje. Ali drugar mi radi pa cu ga pitati.

Kad uradis projekat, dobijes i procenu troskova, to je tu negde za sivu gradnju, enterijer vec moze da ode u nebesa.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 06 Jun 2020, 13:26

Galerija kazes, I stepenice? :)
Ja sam imao tri ponude, od 770 do 1800 za to, plus 600e za hrastova gazista. Eto samo jedan primer kako se cas posla napravi razlika...Slika

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk



dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 06 Jun 2020, 13:40

Tako nekako :)

Al ovaj sto mi je radio mi je bilo ubedljivo najgore iskustvo od svih majstora...prvo nepostovanje rokova...vracao sam mu 2x da menja posto je uradio po svom a ne po projektu...al sam na kraju zadovoljan kako je uradjeno, hrast je isto.

Mozda ih i spolja na gornjoj terasi stavio slicnu ogradu, samo ovog vise ne zovem.

Slika

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 07 Jun 2020, 10:57

ChobbyNS je napisao:
06 Jun 2020, 10:54
Kuca od 450 kvadrata treba nekom ko ima jedno 8-9 dece, ovako ne vidim cemu toliki prostor.
O potrebama kao i ukusima se ne raspravlja. Kuća je sveže izgradjena, pred useljenjem i cene su aktuelne.
U zadnje 2 godine ruke su otišla nagore 40tak posto, skoro da su se vratile u normalu pre krize 2008-2009. i blago porasle.

450 kvadrata deluje mnogo na papiru ali se lako popuni potrebama.
2 spavaće sobe po 25 kvadrata i svaka sa kupatilom po 10tak kvadrata. 1 master spavaća 30kv sa dvojnim kupatilom 20kv.
Hodnik i stepenište 10-12kv.
110kv neto, jedan nivo.

Dnevna soba 50tak kv, sa galerijom 10tak kv, trpezarija 320kv, wc 4-5kv, kuhinja 20tak kv.
2 gostinske sobe bez kupatila, po 15tak kv.
Drugi nivo

Garaža sa pratećim pristupom, 70tak kv, hobby soba 20tak kv, kotlarnica za akumulatore vode 8kv,
ostava 10tak kv, hodnici, stepenište, soba ra rack/ slabostrujne instalacije 5kv.
Treći nivo.

Uz terasu, tu negde oko 450-460 bruto kv. Toliko je pisalo na onoj tabli što se postavlja pri otvaranjau gradilišta. Kvadrature prostorija su piribližne, nisam merio.

Susedne kuće ulici slične, neke malo veće neke malo manje.
Prva susedna oko 700 kvadrata.

Nisu prosečne kuće svakako ali su realne kod nas i nekome su takve potrebne inače se ne bi gradile.

A ima u nekom drugom kraju i kuća od 40-50kv ukupno, pomisliš kako je na tako malo prostora spakovano.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23808
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragvorl » 07 Jun 2020, 13:04

Ta od 450 kvadrata je standard mozda u bogatim predgradjima Kalifornije, bio sam u par takvih kuca.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od swemir » 07 Jun 2020, 13:49

Pozdrav Slika da.
Povrsina kuce je relativna stvar i zavisi na koju tacno se misli.

U kucama visokog energetskog razreda odnos neto bruto je velika razlika.

Sama arhitektura objekta moze da smanji i poveca razliku.

Sam neto sa i bez maltwra je 0.97 Neto JUS.

A neto u sebi sadrzi jos tehnicke i pomocne prostorije.

U nekim kucama samizidovi su preko 50 m2 🤣🤣 zidovi mogu biti i 25 i 50+ cm...

A cena kuce po m2 je ista disciplina kao auto po m1.

Sa druge strane sta ko sve racuna u cenu. Kuca dvoriste ograde. Ipremanje dvorista komunalije, takse ....

Zemljiste je posebna tema i dosta placeva ne zadoljava uslove za gradnju...ako se ne platw razne takse..

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока





Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od member » 08 Jun 2020, 10:50

Ala ste se raspisali. :)

Swemir je beše arhitekta?! Neće čovek da se bakće s nama neukima. :)
Moje mišljenje- kad se pravi vlastita kuća,tu ne postoji kategorija brutto/netto. Kubik betona je kubik betona. Hoćeš li to spičiti u terase, garaže,... potpuno je svejedno. Sve to treba da se plati lovom, i onda naravno kad se to pretvori u računicu XYeura/ m² netto, takva računica je potpuno besmislena.

Što se tiče cene gradnje, apsolutno se slažem da ne postoji granica. Siva gradnja je čini mi se, najmanja stavka. Kad dodje uredjenje enterijera, tad počinje sex. Četka za WC šolju ima za 300din i za 300eur. Čiviluk za peškire ima za 10dinara i 100eura.... Nebo je granica. Jer kad se već nazida hiljadu kvadrata, red je da se to i opremi da vidi celo selo :)

I onda dodjemo,kao moj rodjak, do stavke da kad dete treba da ide u osnovnu školu, treba da se organizuje ko će da je odveze ili pokupi iz škole.
Meni je osnovna škola bila 200metara od zgrade, do srednje sam imao 15min peške, do faxa pola sata peške. Osećao bih se loše da se sada preselim u neke njive i lišim decu tog komfora, i da deca moraju da gaze makadam po mraku, ili da se klackaju busom. Gagi, gde si ti išao u školu, koja je škola najbliže krovovima?

Dgajic, tada sam prvi put bio u tom naselju Dragoslava Srejovića, nisam imao pojma kako to izgleda dok nisam otišao.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 08 Jun 2020, 12:06

Swemir je meni uradio projekat kuce. Covek sa mnogo ideja, od men svaka preporuka. I znas sta je zanimljivo, duze smo radilo projekat nego sto je posle trajala izgradnja :)


Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk



ftj
Postovi: 13040
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ftj » 08 Jun 2020, 12:10

Dobar projekat je presudan.


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30015
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od trojanac » 02 Jul 2020, 20:44

Da li neko ima iskustva sa ovim Europolom i šta preporučujete da uzmem za krečenje?

Slika

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Woodoo » 03 Jul 2020, 00:37

Pre neki dan sam krečio, kupio sam ovo https://www.maximapaints.com/sr/proizvodi/maxipol, zadovoljan.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30015
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od trojanac » 03 Jul 2020, 09:13

Izgleda je taj Maxipol proveren izbor.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Posetite www.garaza.rs !

Odgovori