Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19264
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 04 Jan 2021, 16:52

Titanik kotlarnica

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 04 Jan 2021, 16:53

Super da si se odlučio za obnovljivu energiju, i za domaće rešenje kompletiranja opreme.

Samo kratko, voda kroz TP iz bunara mora stalno da protiče. I da ima ozbiljne hemijske filtere.
Inače problem u najavi. Ovo koliko znam iz prakse koju slušam zadnjih 15tak godina, naročito sa vodom u Vojvodini.
Ako smanjuješ veštački brzinu okretanja pumpe i time radiš regulaciju protoka (umesto mešnim ventilima i automatikom) preporuka je da obratiš pažnju na kavitaciju da se ne dogadja usled premale brzine.
Može ekspresno brzo da "pojede" peraja rotora.

Automatika koliko prepoznajem je odlična italijanska sa poprilično opcija. Savet je da je dobro proučiš i podesiš putem Excel tabela, tako da ne bude samo osnovo podešavanje koje je po defaultu da bi izvukao maksimum efikasnosti.
Koliko litara vode treba protoka zavisi direktno od razlike temperatura vode koju uzimaš iz bunara A i temperature vode koju vraćaš u bunar B.
I naravno da su bunari fizčki dovoljno udaljeni da nema podzemno presipanja vode iz jednog u drugi, da postoji potrebna delta temp. razlika tj energija koju ćeš "oduzeti".

Mene zanima iskustvo kada bude -10 do -15C spoljna koji će protok zahtevati izmenjivači da bi se pokrili toplotni gubici objekta.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 04 Jan 2021, 17:17

@Heinz

Ja sam upravo kao Titanik.

@Ljubitelj
Imao sam problem da nađem odgovarajući filter za vodu, prečnika 6/4", po projektu je predviđen neki skupi, Cintropur, ali nisam mogao brzo da ga nađem, a jurio sam da pustim sistem što pre, tako da mi je drug pozajmio neki koji je on sebi namenio, neki "jeftin" za koji mi je inženjer rekao da će da radi posao.

Nisam znao da kroz TP stalno treba(preporučljivo) da ide voda, toga nema u uputstvu proizvođača, a TP kada postigne cilj, ugasi bunarsku pumpu.

Što se bunara tiče, tako je, protok utiče na temperaturu vode koja se vraća u zemlju. Ta temperatura ne sme da bude manja od 6 stepeni. Mislim da kada je manja od 5, TP pali alarm i staje sa radom.
Na osnovu te temperature sam uz pomoć ventila i štelovao protok, jer imam pumpu koja može da izbaci 300 l/min, dok je TPi dovoljno 53l/min ili nešto manje.
Temperatura moje vode koja ulazi u TP je nešto preko 13 stepeni.
Bunari su odvojeni skoro 10 metara i provereno nemaju jaku vezu.
Prilikom prve probe, drugi bunar nije mogao da primi toliku količinu vode, pa je sve prelivalo.




Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19264
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 04 Jan 2021, 17:29

Mene zanima kako se došlo do toga da se odlučiš za voda-voda?

Nema podnog grejanja, koliko se kvm greje? I zašto ne vazduh-voda npr?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 04 Jan 2021, 17:57

Iskren da budem, nisam čak ni imao neku dilemu, hteo sam voda-voda i to je to...a to je bilo pre jedno dve godine, omađijan sam bio time: imam vodu, pored Nišave sam, to je efikasniji sistem, manji će troškovi da budu u eksploataciji, jeftinija je TP osetno što mu dodje jeftinija implementacija sistema i slično.
Čak sam ove sa vazduh-voda gledao u stilu, vidi, mukica, baš mi je žao što nema vodu...sad će struju da plaća dosta više od mene kad napolju bude minus 10.

Sada iz ove perspektive bih verovatno odabrao vazduh - voda i poštedeo sebe ovih briga.
...Iako sam i dalje optimista da će i ovo kod mene da radi dobro kada se sve utegne.

Ima jedna stvar koju nisam detaljno proveravao, ali lako dostupne TP vazduh-voda idu do 16 kWa.
Kod mene ova Alfa Clima 72 ima oko 20 kW kod grejanja.
Moj projektant za nešto veće objekte bez problema preporučuje dve TP vazduh-voda.

Skoro je jedan čovek za kuću sa izolacijom iznad proseka(znam da je izolacija 20cm stiropor) za nešto manje od 200 kvadrata stavio 14 kW Viessmann TP vazduh - voda, koja mu radi posao.

Kod mene je malo predimenzionisan sistem...a grejem nešto manje od 160 kvadrata, od toga imam podno grejanje samo u kupatilima, kojih ima 3, a ostalo su fenkojleri kojih ima 6.

Nisam ljubitelj podnog grejanja i keramike u celom prostoru.


Sent from my SM-G980F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 04 Jan 2021, 18:31

TP vazduh-voda idu lagano 30kW, zapravo koliko treba.
Ali, tačno je da ne najpopularnija kategorija nominalnih /+7C/ 14-16kW i to se najviše reklamira (nudi na stanju za odmah).

Sveži primer, tek useljena kuća.
450 kvm grejne površine, podno i zidno grejanje. 16kW (pri +7C) TP vazduh-voda se pokazala debelo predimenzionirana do sada. Ima vodeni akumulator 3.000 litara za grejanje i 1.000 litara bojler za toplu vodu. Izolacija je prosečno 20-25cm vune, ostakljenje 3 slojno argon alu u okvirima sa termo prekidom.
Ravan krov, ploča.

Drugi primer, za grejanje nekih 240 kvm koristi se 12 kW TP vazduh i to je sasvim dovoljno. Izolacija nije nešto, 13-15cm fasada a prozori klasični 2 stakla.

Mislim da ti je predimenzionirana TP pogotovu što je izvor voda koja je manje više stabilne temperature tokom cele godine, pa zaista ima gotovo uvek deklarisanu snagu, što nije slučaj kod TP vazduh-voda gde opadne snaga sa padom spoljne temperature.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od nidza » 04 Jan 2021, 18:43

Sasvim to lepo radi na parketu, skoro sam bio u jednom lepo sređenom stanu sa jako visokim plafonima, pa je to očigledno optimalan pristup.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ikac2000 » 04 Jan 2021, 18:51

Mi zivimo u stanu sa podnim grejanjem i parketom za isto, i super funkcionise. Isto i novi stanovi iz ponude imaju podno i odgovarajuci parket.

Inace nisam ljubitelj fan coila za kucne uslove, jer dize prasinu. Tako su nas ucili na faksu ( inace sam zavrsio termotehniku :-) )


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od nidza » 04 Jan 2021, 20:41

Budimo realni - odvratni su i nužno zlo. Ako se mogu izbeći, treba ih izbeći.

Gde su dobri je da se brzo postigne zadata temperatura vazduha, ali za održavanje bih radije odabrao pod ili radijator.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 04 Jan 2021, 23:30

U fan coilu je filter koji zapravo skuplja prašinu, i stoga manje je ima u sobi sa fan coil nego radijatorom.
Na faksu se svašta pogrešno uči inače :)
Prednost fan coila što se može upravljati temperaturom u prostoriji sa promenama u toku dana prema potrebi dok kod podnog je to teško izvodivo jer je veoma inertno i obično treba 50-80 sati da se postigne zadata temperatura.
Plus fan coil može da hladi i odvlažuje vazduh, podno uglavnom to ne može u našim geografskim područjima.
Mix oba sistema je najkomforniji ali i najskuplji..

Podno grejanje je za zgrade sa malim ukupnim toplotnim gubicima i dobro je po zdravlje kada radi u niskotemperaturnom režimu. U suprotnom odavno se zna da podovi nisu dobri dugotrajno za boravak. Pominje se u literaturi optimum 27-29C a gornja granica 34-35C osim u kupatilima gde može da bude i 40C.
Temperature podova ne vode u sistemu.

Radijatori su najgore rešenje, uvek imaju najlošiju raspodelu temperature u prostoriji i najlošiji komfor boravka. Da ne pominjemo i najmanju ekonomočnost.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ikac2000 » 05 Jan 2021, 01:31

Fan coil moze da ima filter, ali koji zadrzava samo prasinu iz vazduha koji struji kroz njega.

Duvanje vazduha dize prasinu po ostalim mestima, te moze biti problem za osetljive osobe, u tome je poenta, nije idealno projektno resenje za stambene prostore.

Za komercijalne i poslovne je prihvatljiv, oz razloga koje si naveo.

Podno grejanje je, gde je to moguce, najbolje resenje, posebno sa toplotnim pumpama, jer nema potrebe za velikom temperaturom vode.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 05 Jan 2021, 03:57

ljubitelj je napisao: Prednost fan coila što se može upravljati temperaturom u prostoriji sa promenama u toku dana prema potrebi dok kod podnog je to teško izvodivo jer je veoma inertno i obično treba 50-80 sati da se postigne zadata temperatura.
Plus fan coil može da hladi i odvlažuje vazduh, podno uglavnom to ne može u našim geografskim područjima.
Mix oba sistema je najkomforniji ali i najskuplji..

Podno grejanje je za zgrade sa malim ukupnim toplotnim gubicima i dobro je po zdravlje kada radi u niskotemperaturnom režimu. U suprotnom odavno se zna da podovi nisu dobri dugotrajno za boravak. Pominje se u literaturi optimum 27-29C a gornja granica 34-35C osim u kupatilima gde može da bude i 40C.
Temperature podova ne vode u sistemu.
Zavisi to od vise faktora, najvise gubitaka samog objekta I odnosa ukupne I povrsine pod grejanjem. Ja od 180kvm grejanje povrsine imam 170kvm podnog, keramika je u celoj kuci, dakle maksimalno efikasan sistem, I temperatura poda ne prelazi 28-30c ni u najhladnijim danima, sa temperaturom vazduha u kuci 23-24c.
Inace sistem nije ni blizu toliko inertan, ne znam odakle ti onih 80h, I u kom smislu su navedeni...
Promena u temperaturi poda se oseti bukvalno posle nekoliko sati.
Jeste to najinertnije od svih varijanti grejanja, ali kad se jednom lepo usteluje, I sama temperatura vazduha u celom objektu bude najkonstantnija od svih varijanti grejanja. Pored podne instalacije fancoile koje imam u svakoj sobi, u funkciji grejanja ne upalim ponekad nijednom u sezoni, koristim ih samo ponekad leti za hladjenje.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk

dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 05 Jan 2021, 09:00

Ja imam TP od 10kw, vazduh voda i grejem nekih 150m2. Podno i zidno grejanje, a skoro sam renovirao tavan u office space i stavljao sam gipsane panele sa cevima kroz koje ide voda. Na zid i plafon. Sistem se koristi i za hladjenje, nisam stavio fancoile iako su bili predvidjeni (zbog isusivanja vazduha leti).

Po projektu su gubici 6.6kw, meni su cak rekli da ne valja da se predimenzionira TP posto onda radi u nepovoljnom rezimu. U kuci je super,i zimi i leti.

Sistem jeste inertan, ali mozete da menjate parametre, tipa ova moja TP (Fujitsu) ima 2 termometra, jedan spolja i drugi unutra. Imate razlicite krive koje u zavisnosti od spoljne i zadate unutrasnje temperature odredjuju izlaznu temp vode, koliko brzo da se postize itd...

Ono sto je meni i dalje neverovatno je kako pumpa leti salje u jednom trenutku preko 50 stepeni u bojler i onda prebaci na ventilu i salje 18 stepeni u sistem da hladi.

Ja sam inace hteo da stavim geotermalnu sondu 120m ali je to bilo preskupo, pa sam na kraju stavio vazduh voda i guram vec drugu zimu.

Pumpa ima i dodatni grejac od 6kw, ali nije spojen, nema potrebe sad su zime bas blage.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk



Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 05 Jan 2021, 09:29

E, super sto si se javio, bas sam se pitao dokle si stigao, dugo se nisi oglasavao.
Kakva su ti iskustva hladjenja leti, jel hladi preko cele mreze ili samo preko nekih povrsina?
Ja se nisam usudjivao hladiti bez FC, mada mi je na kraju ispalo da jako malo I hladim uopste, mada I pored toga leti ne grejem centralni bojler preko pumpe nego klasicno, tih nekoliko meseci, od Maja recimo do Septembra mi pumpa I ne radi. To se pokazalo povoljno po pumpu u smislu prljanja spoljne jedinice, posto imam sumu topole preko puta ulice, izbegnem onaj period kad leti ona bela prljavstina :)
Letos su mi cistili spoljnu jedinicu u sklopu odrzavanja, posle 4 sezone, maltene nista nije izaslo prljavstine.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19264
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 05 Jan 2021, 09:34

Na brzinu pogledah neki Fujitsu 10 kW. Piše da radi grejanje sanitarne vode do 35 stepeni spoljne temperature. Kad je preko 35 stepeni uključuješ grejač?

Odgovori