Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od nikaragva » 23 Jan 2021, 13:11

Koliko je račun za grejanje?

Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Mladen7 » 23 Jan 2021, 13:50

Hehe ,baš.

Mesta za stvari ,garderobu ...ništa bzv.

Lepo možda nekome jeste ,al nepraktično potpuno.

tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od tlazar » 23 Jan 2021, 14:17

U tekstu kazu letnja kuca za odmor, tako da grejanja nema verovatno

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Ji 4Tze » 23 Jan 2021, 15:15

pomoćni objekat, zastakljeni ambar :D
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 23 Jan 2021, 20:30

@DukeNS

Hvala ti...sinoć smo prvi put prespavali, tri puta sam se budio, da proverim da li radi grejanje, poslednjeg puta sam hteo da idem do mašinske sale jer mi se fenkojler u sobi nije palio...kad ispalo da ga je supruga isključila u toku noći jer joj je bilo vruće. Slika
Bure je ujutru bilo puno, a samo iz jednog bunara se punilo tokom cele noći, jer juče nismo mogli da osposobimo automatiku na drugom bunaru....danas je i to rešeno.
Znači sistem za/od sada radi odlično.

Juče sam po prvi put poterao TP do maksimuma, 45 stepeni. Slika
Oseti se razlika, iako sistem greje kuću već pri 38 stepeni.

Bio je ovakav osećaj... Slika




@Heinz

Ma kakav COP, još uvek nisam stigao do toga...bilo je pitanje da li ću uopšte da se grejem preko ovog sistema, već sam bio počeo da tražim alternativu. Slika
Vazduh-voda, pelet...svi navalili na mene, "nema ništa od toga", uradi ovo, uradi ono, ovo ti je najbolje (klasika, što bi se reklo, mnogi znaju sve i znaju najbolje Slika)...supruga trudna, brine se, kako ćemo, ovo, ono...

Sistem se sastoji od tri pumpe od po 0,37 kW, znači 1,11 kW, TP u režimu grejanja koji koristim je nešto manje od 5 kW, a grejni kapacitet joj je 20,30 kW.
Fenkojleri troše struju kao neka sijalica, 30W.

@nikaragva
Nije mogao nepovratni ventil, jer je voda išla u smeru ka toplotnoj pumpi, znači toplotna pumpa radi, voda ide ka njoj brzo...toplotna pumpa stane sa radom, voda nastavi da ide kao što je i išla, ka njoj i završi u drugom bunaru.
Prosto voda završi svoj predviđeni put, završi ciklus. Slika

Toga se u hodu setio moj majstor, koji mi je odradio sve u vezi sa strujom, dok glavni inženjer nije...
U prvobitnom planu je bilo da se sud prazni dole, znači tamo stoji pumpa i cev direktno da ide u TP, međutim prevideli su da smo iznad bunara i da će bure samo da se prazni, pa smo odmah izmenili i podigli cevi iznad bureta, međutim, to nije rešilo problem, bure se i dalje praznilo.


Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 23 Jan 2021, 20:33

@nikaragva
U prethodnom postu nisam mogao da prikačim fotografije.SlikaSlika

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od nikaragva » 23 Jan 2021, 22:18

Te poluspojke znaju da flisuju ako se menja temperatura tečnosti.
Bolji su vareni holendere.

A i nisu za ppr cevi, nego za okiten, da mogu da se useku u njega i navuku na gumicu.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 24 Jan 2021, 20:09

Hvala na informaciji.
To je ono što se našlo, mislim da mi je to bio višak materijala koji je stajao u mašinskoj sali, a to je sve vodoinstalater nabavljao i montirao, u to nisam ulazio.
Kroz tu cev ide voda iz bunara, koja nema velike oscilacije u temperaturi.

dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 24 Jan 2021, 21:30

Drago mi je da ti je sve proradilo...ja se nisam usudio voda voda bas zbog mogucih komplikacija. Orginalno sam hteo zemlja voda, ali je to mnogo skuplje. Samo da se postavi sonda od 100m je preko 5k eura. TP je preko 6...a mene je ovaj Fujitsu izasao 4500. Za decembar mogu da prijavim 21000 za struju, grejem 160m2 i u kuci je 24... ne pitajte. To je ukupno struja, znaci za grejanje je tipa 15000, nemam 2 sata, tako da ulazim malo u crvenu.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 24 Jan 2021, 21:56

@carov2 - one tri pumpe, da li ti rade bez prestanka, ili imaju rezim u zavisnosti od drugih faktora?

Ja imam da prijavim 14.500 za struju za decembar, isto tako drzim 24c dole, 25c gore, 180kvm oba sprata, zacudo novembar je bio hiljadu vise, bez grejanja trosim oko 5k u proseku, dvoje male dece se prljaju kao prasici, svaki dan bar jedna tura ves masine/masine za susenje/sudomasine...

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 24 Jan 2021, 22:40

Dve pumpe koje vuku vodu iz bunara rade dok ima vode u bunaru i dok ne napune bure od 2000l sa vodom.
U praksi, prva koju sam stavio, potapajuća, takozvana "raketa", nakon prvog pražnjenja bunara, radi u režimu, cca 30s radi, cca 1min ne radi, dok se ne podigne nivo vode u bunaru.
Druga, periferična pumpa, kojoj sam juče "sredio" automatiku, radi osetno duže, negde oko 7 minuta, a oko 5 minuta ne radi. Ona je "slabija" sa količinom vode u minuti od "rakete".
Sve ovo dosta zavisi od podešavanja nivoa u bunaru, kada da se pumpa ugasi/upali.
Kada se bure napuni, logično, obe pumpe staju sa radom, sve dok nivo vode u buretu ne padne do određenog nivoa, a onda se obe pale u isto vreme.
Treća pumpa gura vodu kroz TP i nju pali TP, a u praksi u režimu, "temperatura vode "40/na 38.5 upali opet TP" toplotna pumpa radi oko 15 min, znači neka bude da joj toliko otprilike treba da podigne temperaturu u sistemu za 2.5 stepena. (Ovo naravno može dosta da varira)
Tu potroši određenu količinu vode i onda stane sa radom određeno vreme.
Za to vreme se bure napuni sa vodom i spremno je za sledeći krug.
Sve u svemu, bez tog suda od 2000l, ovaj sistem kod mene ne bi mogao da radi. Moji bunari sa predviđenim pumpama ostaju bez vode za par minuta. Znači TP bi stalno ostajala bez vode i ulazila u "safe mode".
Sada je prijatelj u objekat koji pravi, poslovni prostor, hotel/hostel sa SPA sadržajem od nekih 1000 kvadrata uložio skoro 60k eura za voda-voda sistem i nema dovoljno vode.
Ne znam šta će da radi...ali izgleda ima nas takvih koji ne proverimo detaljno kolika je ta količina voda koju imamo.
Kada sam već kod ovoga, u Pirotu je u poslednje vreme popularno kod većih, luksuznijih kuća da se pukne za sistem grejanje/hladjenje 35k-40k eura.
Juče mi priča drug da se i on primio na solarni sistem koji proizvodi struju u kombinaciji sa TP(ama) vazduh-voda. Predviđeno i za grejanje bazena.
Jedan je odustao kada je video predračun na 4.5 miliona dinara, pa je prešao na pelet.

Koju TP ti imaš, 16 kW? Iznos od 14500 rsd za opisano deluje odlično.

@dgajic
Isto pitanje i za tebe, mada verujem da je u pitanju 14 kW ili 12 kW TP čim je cena bila 4500e. To mi je odlična cena.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od nikaragva » 24 Jan 2021, 22:58

Kako misliš dok bunar ne ostane bez vode?
Kakav je to tačno bunar? U kom delu Srbije? Na kojoj dubini?

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 24 Jan 2021, 23:02

Meni račun za decembar 9180 dinara, od toga oko 3,000 je i inače struja potrošena redovno, Za grejanje je oko 6200, kuća 3 nivoa i grejano negde oko 220 kv. Koristilo se termičkih 10kW TP, 24 sata.

Najveći ikada mesečni račun je bio 2012. godine januar i februar sa ulaskom u crvenu zonu. Bio onaj ledeni talas sa -20 i nešto C. Mislim po sećanju da je dostigao tada 14-15000 dinara. Više nikada se nije ponovio ulazak u crvenu zonu.

dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 24 Jan 2021, 23:05

Kod mene je 10kW, Fujitsu waterstage. Unutrasnja jedinica je wsya100dg6 a spoljna je woya100lfta, nije dupla tj. kao malo veca klima.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 24 Jan 2021, 23:53

@carov2 - da, moja je 16kw gree versati 2 inverter, kostala je nesto izmedju 5.5 I 6k, zaboravio sam.
Softverski nije vrhunska, dobro bi mi dosla malo detaljnija podesavanja I WiFi kontrola recimo, Ali sam uredjaj radi odlicno, zakacio sam I zimu pre 4god kad je bilo do -19c, I sve je radilo kako treba, uz naravno povecanu potrosnju struje...
Jedini kvar je bio ekspanziona posuda u samoj unutrasnjoj jedinici, posle 4god, zamenjeno u garanciji ( planiram da kad se zavrsi ova sezona stavim vecu ekspanzionu na sam sistem, posto to nemam a velika je instalacija, imam oko 170kvm podnog, 5 fancoila, susace u 3 kupatila, I bojler za centralnu toplu vodu od 160l ).

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk



Odgovori