Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od member » 11 Feb 2021, 21:42

Vladapetr je napisao:
10 Feb 2021, 16:41
Montažne su svakako jeftinije i mnogo se brže završe. Većina ih radi po principu ključ u ruke, za 3-4 meseca se useliš.
Za klasičnu gradnju nema kreditiranja, mnogo duže traje i mnooogo više je zajebancije sa majstorima itd...
Na lokacijama koje su mi interesantne je slična cena dobre polovne kuće i nove montažne sa placem.
Dilema koja je 100puta prožvakana. Uvek, i svaki put ,samo zidana! Kredit za zidanu je bio u Komercijalnoj. Naravno, treba proveriti sve banke.
Koliko god montažna bila brza, veruj,i zidana kuća ide veoma brzo. Ta 2-3-4 meseca gore/dole što ćeš više čekati na zidanu,to ti u životu ništa ne znači. To je posao koji ne radiš svaki dan.
Cimanje sa majstorima? Nije to toliki bedak. To je više strah od nepoznatog. Strah ko žena pred porodjaj :)
Svaki zid može da se sruši, to nikad nije problem!
Najvažnije je da nadješ arh.biro, koji može da razume tvoje želje,planove itd. i koji ima dobre konekcije prema gradjevincima. To kad ubodeš, onda nemaš nikakve brige nego ti ostaje da se svadjaš sa ženom oko boje zidova.
Lagano, samo nadji dobar plac. To je jedina stvar koju nikada ne možeš da promeniš. Sa zidovima je lako .

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 12 Feb 2021, 09:14

Pričamo o privatnim stambenim, upravo suprotno mikroklima i komfor su na najvišem nivou kod takvih kuća po savremenim standardima gradnje.
Šta je tu hajtek u energetski efikasnim kućama koje se prave već 40tak godina, znači ništa novo a već je provereno kroz ovaj period. Kvalitetni prozori sa okovom za ventilaciju su možda kod nas nešto specijalno, na severu i u centralnoj Evropi manje više standard gradnje u ovom veku.

Jedino što je hajtek je kvalitet materijala u okvirima normi i potrebna visoka stručnost pre svega gradjevinskog nadzora koji prati današnje standarde gradnje a pre toga dobar projekat.

Vuna nije plastika niti ima veze..kakva plastična kuća. Najviše plastična je stolarija, barem kod nas favorit pri odabiru.

Ili ta paronepropusna folija koju bi ti dodao izmedju zida i izolacije a koja obično i jeste od jeftine plastike mada ima i kvalitetnijih metalnih folija za tu namenu?

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od nikaragva » 12 Feb 2021, 11:02

Pa ti si rekao da po najnovijim standardima u Evropi zidovi kuce ne smeju da disu. I ako disu, dobiju rampu za upotrebu.
Ako zidovi ne disu, znaci da su plasticni, zar ne? Meni je to plastenik :)

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 12 Feb 2021, 22:32

Ti si napisao da zidove obložiš paronepropusnom folijom a što sam komentarisao da se takva folija ne stavlja na tom mestu u konstrukciji zida upravo zato da kako sada kažeš ne praviš od kuće plastenik .

I mislim sasvim fino obrazložio tvoju sledeću postavku da se zidovi prave da dišu zbog propuštanja pare a upravo suprotno je danas disanje zidova kao osnova regulacije vlažnosti koncept koji se ne primenjuje već da savremene privatne kuće ( i generalno zgrade) imaju regulisanu i kontrolisanu ventilaciju (pa time i propusnost pare) a prema današnjim standardima.
I naveo sam jedan od elemenata koji se danas proveravaju pri sertifikaciji.

Jedan od načina ventilacije je prezentovan slikom koji post ranije, na primeru zgrade u Nemačkoj.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2862
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Martin » 13 Feb 2021, 08:32

Ja sam gradio kuću, stambenim kreditom u Komercionalnoj banci, 2014. godine. Jedini problem jeste da moraš hipoteku staviti na neku drugu nepokretnost (kuća ili stan), čija bi procenjena vrednost bila viša (50-30%) u odnosu na kuću koja je predmet gradnje i finansiranja. Kada završiš kuću, hipoteku prebaciš na svoju kuću.

Gradio sam klima-blokom, imam stiropor izolaciju od 10 cm. Na potkrovlju imam oko 25 cm izolacije, koja je u planu da se pojača, dodatno.
Kada su ovakvi minusi, potrošnja peleta je oko 25 kg dnevno, na 130 kvm. Temperatura u kući je oko 22-23 stepena.
Paropropusnu foliju imam samo na krovu.
Nema vlage. Zidovi dišu.

Razmatrao sam gradnju montažne kuće, ali je u tom trenutku cena bila slična - naravno, zidana kuća je bolja, ako gradiš modernim materijalima koji su danas dostupni - klima-blok, Ytong, 15 cm stiropora, ytong ili stiropor ispune za tavanice, kamena vuna i slično.

Moje iskustvo je sledeće - klima blok sa 10 (još bolje 15 cm, jer je pojeftinio) daje odlične rezultate u energetskoj efikasnosti. Trošim oko 3 tone u toku zime (od septembra do maja). Cca 600e godišnje. Kuća je na vetrometini.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 14 Feb 2021, 23:04

Nekako sam srećan zbog ovakvog vremena...dobro za moj test sistema za grejanje. Slika
Sada sve funkcioniše odlično, sistem "ne oseća" ove niske temperature, izolacija kuće je zadovoljavajuća...ali nije bilo tako pre par dana...baš sam mučio muku sa vodom(malo mutnom), a pre svega sa filterom, koji mi je očigledno usko grlo jer nije dorastao zadatku.
Filter od 900 rsd kojeg sam jedva našao, jer se sve dešavalo oko nove godine pa sam baš imao problema da nabavim odgovarajući filter.
Ovaj se vrlo brzo zaprlja i skroz obori/zaustavi protok vode, tako da TP stane sa radom.
Zbog ovoga sam morao svakog (drugog)dana da menjam uložak filtera.
Sada je voda skroz bistra, isključio sam drugi bunar koji mi je još uvek nepouzdan i nekad se dobro zamuti...tako da već tri dana sistem radi bez ikakvog stajanja. Slika
Ura!
Sledeće u planu mi je nabavka ozbiljnog filtera, verovatno samoperivog.

Slika

Sent from my SM-G980F using Tapatalk

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Ji 4Tze » 14 Feb 2021, 23:07

Pa ovo su ipak ozbiljni test uslovi :)
Nije baš -20 ko pre 10ak godina što je bilo skoro redovno ali ume da podseti koje su granice.
Ne znam kako rade ovi silni inverteri kupljeni u zadnjih 2-3 godine kako im je prisutnost porasla.
Boringly average, but also perfect for school run mums

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 14 Feb 2021, 23:26

NP /Nema problema/ u radu a kako je suv vazduh retko ide u defrost- Midea.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 14 Feb 2021, 23:36

Verujem da inverter sistemima nije lako pri ovim uslovima.
Poznanik ima TP vazduh-voda, ovo mu je prva sezona i kaže da je očekivao dosta manje račune i da je trebao da uvede dva brojila.
14 kW Viessmann nove generacije, 150 kvadrata, 20cm stiropor izolacija.

Ja sam zadovoljan kako sistem greje, fenkojleri sa lakoćom, vrlo brzo dižu temperaturu u prostoriji.

Ovih dana sam praktično svakodnevno u kući, tako da je temperatura gotovo uvek izmedju 22 i 24 stepena...jedva čekam da stigne račun. Slika
Slika

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29978
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od trojanac » 14 Feb 2021, 23:41

Mi smo negde polovinom decembra zamenili Samsung klimu, staru 11 godina sa inverterom VOX IVA1-12IR . Klima nam je služila za grejanje kad nije minus, a po potrebi smo uključivali norveški radijator. Sad sa inverterom je pesma, em je sve novo, em radi odlično i ne razmišljam o minusu napolju. Norveški nema potrebe da se uključuje. Računi za decembar i januar kažu da je utrošena energija manja i do 40% u odnosu na prošlu godinu. Tako da sam prezdovoljan.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Ikac » 14 Feb 2021, 23:51

Koliko sam ukapirao čitajući benchmark forum, ta Vox klima je u tom cenovnom rangu ubedljivo najbolja kupovina. Dobro radi, a ima i 5 godina bezuslovne garancije, ako se ne varam.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29978
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od trojanac » 15 Feb 2021, 00:05

Upravo tako, 5 godina je garancija, samo da ugradnju izvrši firma koja se time bavi i stavi pečat i datum ugradnje. Ne mora neki njihov servis.

Obzirom da sam je platio 26.999 dinara i pride dobio gratis wifi adapter, jer je uređaj wifi ready, siguran sam da bolju ponudu nisam mogao dobiti.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 15 Feb 2021, 08:12

Stvarno odlična cena.
U Crnoj Gori, u Beranama, smo prošle zime stavili Vivax 18 inverter i radi posao za poslovni prostor, od jedno 45 kvadrata. (Trosoban stan je u pitanju, a greje se jedna velika prostorija i hodnik)
Tamo je prošle zime bilo hladno, kada sam ja bio, temperatura je išla ispod -10.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 15 Feb 2021, 08:41

U ovim uslovima i obična on/off klima radi bez problema a kamoli inverter.
Za inverter je sve do -25C (ako je iole noviji model) uobičajeni rad uz uslov da nema direktnog vetra.

Meni je test istine (ili mita kakko navodno ne može) bio 2012. kada je dostizalo -24C kod mene a sve radilo u okviru korektnog i očekivanog za te uslove.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4166
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 15 Feb 2021, 09:02


ljubitelj je napisao:U ovim uslovima i inverter klima radi sa problemima, a kamoli obična on/off klima.
Sad može... Slika


Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Odgovori