Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Sloba » 19 Feb 2012, 19:59

Ovo što sam pronašao nije od punog drveta već ima samo lice od prirodnog furnira, dok je ostatak od veštačkih materijala koji obezbeđuju kompaktnost i druga potrebna svojstva. Imaju i distributera u Srbiji, dosta bitna stvar. Od slika na Internetu nemam ništa. Inače, kada dođe vreme za to, radio bih fasadu delimično od panela, ne i celu fasadu. Grubo 40-50% površine fasade.



http://www.prodema.com/

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od swemir » 19 Feb 2012, 20:16

jeste furniran panel se kod nas prodaje..

nisam mislio na strukturu panela , nego na oblogu...


da je i struktura puno drvo, moglo bi lakse da ispuca... od nazad se poze srafiti bez problema na podkonstrukciju, koja je aluminijum

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Sloba » 19 Feb 2012, 20:19

Ok onda, razumeli smo se. Nego, šta misliš, kakva je trajnost toga, bez obzira na ono što proizvođač deklariše? Skupo je, ne bih pristao na to da se ofuca za 5 godina.

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od swemir » 19 Feb 2012, 20:41

iskreno, moguce je da ce trajati i 10godina. ali licno ne bih to stavljao, ne bih eksperimentisao, pa da za par godina imam losu fasadu..

to se uglavnom postavlja na vilama, gde vlasnik ce menjati i pre nego sto se uporpasti, ili na poslovnim zgrada, koje takodje mlate lovu, a zbog poreza i odgovara da povremeno daju pare na odrzavanje...


e sad ja bih za promenu materijalizacije isao uvek sa rusticnim kamenom, koji ako se dobro pozcionira i izabere moze dobro da izgleda...

trejniji je... e sad luksuzni proizvodajci keramike imaju i u ponudi taj kamen... njega smo koristili na par objekata, i van vremenski je

evo primer dvojne kuce za prelevicevu cerku, u bg. taj kamen nije zavrsena. ja bih isao na tu promenu materijala
Slika

Slika

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Sloba » 19 Feb 2012, 22:01

Bacio sam na papir u kom pravcu razmišljam kada je spoljašnjost kuće u pitanju, nevezano za panele o kojima smo pričali. U pitanju je skica koja nije u razmerama, a recimo da predstavlja kuću na dva nivoa i dve garaže u svom sklopu sa osnovom 10x11m.

Slika

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od swemir » 19 Feb 2012, 22:47

ako hoces dobru kucu moj savet, uzmi ipak profesionalca...posebno za tako bitnu stvar kakva je kuca, dom. To se ne prepusta slucaju...
povezanost fasade, konstukcije funkcije je jedna povezana celina..

ima razloga zasto studije traju 5.5 godina ...

svakkao ces ziveti u toj kuci, svugde u normalnim zemljama je normanlo uzeti arhitektu. posebno na kraju izadje i jeftinije, funkcionalnije, a sve uskladjeno konsruktivno.....a rezultat svakako bolji.

I kod nas vise ne mozes dobiti dozvolu za gradnju bez arhitektonskog projekta...


sa druge strane svaka parcela zahteva drugaciji raspored zbog orjentaicje...


ni u jednoj oblasi se ne moze dobiti dobar rezultat bez adekvatno obucenih ljudi iz te oblasti...sve drugo je improvizacija, a improvizacije ne donose dobra resenja, donose samo resenja..

to je moje misljenje :pivo:

edit/ dobro da se zanimas za savremnu arhitekturu, :)

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Sloba » 19 Feb 2012, 23:23

Pa, ti mene zezaš... :D Neću zanat da ti kradem, samo beležim ideje, a svakako ni ciglu na ciglu neću staviti bez završenog projekta i dobijene dozvole. Taj deo se podrazumeva.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14141
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od pedja » 20 Feb 2012, 06:57

Stvarno je zazvucao kao da ces sutra da udaras temelj :kezo:

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od BAJKER » 20 Feb 2012, 08:31

Predpostavljam Slobo da su na krovu umesto prozora Solarni paneli. Usteda je velika a energija ce biti sve skuplja. Bar ja tako razmisljam kada bih pravio kucu, ona bi bila debelo energetski efikasna. :)
Slika

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od swemir » 20 Feb 2012, 10:36

e dobro :kezo:
ja mislio da si vec uderio temelje, nego da li si nasao neki plac ...oni na naselju ne gube na ceni, tako da su svakako jos skupi, s obizirom da nemaju regulisanu vodu, struju, utu...
nego znam kad odem u cg, svi prave sami, pa ne znam da nisi kao crnogorac :kezo: :kezo:

solarni kolektori su dobri, mada, gde god smo postavljali postoje reklamacije...a razne firme su postavljale

jako lose postavljaju firme koje se time bave, iskreno, uvek neki problem.

mislim da kod nas priuceni ljudi postavljaju kolektore...

nesto bolje iskustvo imamo sa sistemom geotermalnog, mada samo grejanje, hladjenje onako...

sve su to vrhunski sistemi, ali kod nas ugradju, to jest rade nedovoljno strucni , sa druge strane, neke komponente delova su sumljivog kvaliteta...

naravno ima i dobrih primera, ali uglavnom one starije ugradjene 2004 2005,2006, dok je jos bilo proverenih komponenti, po vecim, daleko vecim cenama...

sad je sve pitanje, sta je osiginal sta kopija, sta original smanjenog kvaliteta..

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Ji 4Tze » 20 Feb 2012, 13:22

Ne mora kolektor da se javi na krovu, može i na ogradi, fasadi i sl.
Probaću da nađem neke linkove proizvođača, radio sam pre vizuelizaciju, doduše rekonstrukcija fasada je u bila pitanju ali pokrili smo par varijanti a primeri su bili iz Švajcarske i Nemačke...
Ovako iz sećanja, bile su neke balkonske ograde od cevi prečnika 10cm ispunjene tečnošću i unutar njih je kolektor. Onda ravne ploče neke gun-metal sive boje i naravno već svima poznati kolektori, oni plavi, i neki prozirni. Sve u svemu, nije bog-zna-koliko lepo ali jeste efikasno.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Sloba » 20 Feb 2012, 18:01

BAJKER je napisao:Predpostavljam Slobo da su na krovu umesto prozora Solarni paneli. Usteda je velika a energija ce biti sve skuplja. Bar ja tako razmisljam kada bih pravio kucu, ona bi bila debelo energetski efikasna. :)
Nisam razmišljao o solarnim panelima, ali o štednji energije svakako jesam. Osim dobre izolacije, planiram grejanje kombinacijom podzemne vode i klasičnog centralnog grejanja gasnim kotlom. Trenutno živim u kući koja nekada nije bila izolovana kako je danas i vrlo sam svestan razlike i leti i zimi, a o računima za gas da ne govorimo.


Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od steva_anya » 22 Feb 2012, 13:55

Kakvo je to grejanje podzemnom vodom?
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Sloba » 22 Feb 2012, 14:02


Odgovori