Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 836
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Rolla » 01 Dec 2023, 18:34

Nekqda davno sam pricao sa covekom koji je tada bio zastupnik za Rehau za skoro pola Srbije.
Renovirao je kucu u selu i pravio sprat. Umesto da dize komplet sprat odradio je potkrovlje.
Naravno sve komplet Rehau i u slucaju termo izolacije krova isao i preko standarda.
Njegov zakljucak je da nista ne moze da se meri sa plocom da je pogresio jer nije izlivao jos jednu plocu.

Sada postoji nesto sto se zove 'aktivni zid', cevi slozene iza rigips ploce sa toplotnom pumpom napolju i to ima funkciju grejanja i hladjenja.
To bi verovatno uspelo da kompenzuje nedostatak ploce ali opet u tom slucaju operativni troskovi su veci jer je potrebno potrositi dodatnu energiju za grejanje/hladjenje.

Sent from my SM-S911B using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 01 Dec 2023, 21:52

Svašta.
Ploča, ili bilo šta unutar ovojnice zgrade ne utiče na toplotni bilans niti grejanja niti hladjenja, dakle nema uticaj na trošak zgrade kao celine.

Prolaz toplote kroz ovojnicu zgrade (podovi, zidovi, krovovi, ostakljene površine) i kroz ventilacione efekte bilo kao dobitak bilo kao gubitak odredjuju količinu potrebne energije uz klimatske elemente.
Ovojnica je ona površina zgrade koja je u neposrednom dodiru sa spoljnom okolinom, dakle spoljnim vazduhom odnosno spoljnom zemljom.

I to se sve fino proračuna i tačno se zna potrebna količina energije a time i trošak.

U našoj klimi koja je vlažna nije moguće hladjenje cevima unutar zidova u kojima je hladni fluid (voda ili freon) bez rešenja sakupljanja i odvodjenja kondenzovane vode sa tih zidova.
Zato se koriste fan coil (klima tzv) jedinice u obliku saća sa ventilatorom i kadicom za kondenz gde je to veoma lako, elegantno i efikasno rešeno.

Taj sa tom pričom iz Rehaua je rekao bih neko nestručno lice, verovatno komercijala marketing ili slično jer da ima pojma o tematici unapred bi proračunao šta želi i da shodno tome napravio. A taj neki njegov zaključak je očito napamet tj bez tog saznanja iiz proračuna realnih parametara onako paušalno pretpostavljen.

Drugo AB tavanice se odavno, decenijama ne prave kod privatnih kuća već se koriste lake montažne tavanice (tzv fert gredice sa monta ispunom).koje imaju malu akumulaciju same po sebi jer su po strukturi šuplje.
Ili ekvivalent sa Ytong ispunom i sličnim gredicama.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1645
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od zdushan » 01 Dec 2023, 23:37

Katastrofa od nternet stručnjaka za sve koji sa logoreicnim ispadima pokušava da nadomesti površno poznavanje tematike, i mesa se u svaku struku ovoga sveta...

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od somi-car » 06 Dec 2023, 11:45

Da li neko moze da mi pojasni dilemu oko toplotnih pumpi vazduh-voda...

Da li ova pumpa tj spoljasnja jedinica moze da se doda na elektro kotao koji vec posedujem? https://www.etaz.rs/bosch-toplotna-pump ... du-split-4

Vidim da je cena 50 % cene drugih toplotnih pumpi...da li je ovo split sistem neke vrste pa je ova na linku spoljasnja jedinica pa je potrebna i unutrasnja ?

Konkretno imam podno grejanje i 3 radijatora. Koristim elektro kotao.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 06 Dec 2023, 18:22

Cena je rekao bih jaka za ovako malu snagu, koliko vidim iz opisa piše da sadrži i elemente unutrašnje jedinice (pumpu cirkulacije i elemente vodovodne instalacije) i da je predvidjena kao dopuna gasnom kotlu.

Po tome bi trebalo da može i na tvoj elektro kotao, tj direktno na sabirnice vodovodne instalacije grejanja.

A iz podataka vidim da radi samostalno samo do -10C (bivalentna temperatura) i da je COP veoma nizak, manje od 2...tako da i nije baš ekonomična.

Nisi naveo koja ti je snaga tog prvog i tog drugog radijatora kao ni snaga podnog grejanja ali cenim da njihova zbirna snaga prevazilazi ovih 5kW nominalno, tj da ova Bosch ne pokriva potrebe.

ps. tehnički list na srspkom gde vodi link je dosta štur i nema nikakvih sertifikovanih podataka (čitati Eurovent nezavisnog ispitivanja) a i neke stvari su potpuno pogrešno prevedene/ pogrešno značenje teksta.
Glavna stvar nedostaje, kriva/tabela/ COP vs temperatura i kriva/tabela/ snaga vs temperatura za temp. vode od 35C.


Pozovi prodavce pa pitaj za tvoju situaciju da li je u toj ceni sadržano sve što treba ili još nešto treba dokupljivati.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gazu » 08 Dec 2023, 16:02

Ljudi, jel znate koliko košta da se pojača dozvoljena snaga za struju u kući?

To bi trebao verovatno u Elektrovojvodini da se raspitam, mada sad već je petak, i nisam stigao...

I da li bi to pojačalo išta račun, kapiram da ne?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4177
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 08 Dec 2023, 17:03

Utiče nešto na račun, može se videti na web sajtu "kalkulator potrošnje za..."

Sa koliko na koliko želiš da povećaš odobrenu snagu?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gazu » 08 Dec 2023, 17:32

Sa minimalnog "za jedan ili dva stepena naviše". Nisam siguran koji su to tačno brojevi u pitanju.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gazu » 09 Dec 2023, 09:18

Malo detaljnije. Sa 11,04 kW na 17,25 kW. To je u stvari za "dva stepena naviše", ima i 13,8 kW, ali to mi deluje kao neznatna razlika.

Na sajtu EPS-a vidim da piše o mogućnosti da se pojača odobrena snaga, ali ne piše ništa o plaćanju za taj prelazak. Možda je onda to samo molba/zahtev, pa oni odobre ako infrastruktura to podržava.

Idem ja u Elektrovojvodinu u ponedeljak, pa ću videti. Pa i ovde pišem šta sam saznao.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od somi-car » 11 Dec 2023, 21:35

ljubitelj je napisao:
06 Dec 2023, 18:22
Cena je rekao bih jaka za ovako malu snagu, koliko vidim iz opisa piše da sadrži i elemente unutrašnje jedinice (pumpu cirkulacije i elemente vodovodne instalacije) i da je predvidjena kao dopuna gasnom kotlu.

Po tome bi trebalo da može i na tvoj elektro kotao, tj direktno na sabirnice vodovodne instalacije grejanja.

A iz podataka vidim da radi samostalno samo do -10C (bivalentna temperatura) i da je COP veoma nizak, manje od 2...tako da i nije baš ekonomična.

Nisi naveo koja ti je snaga tog prvog i tog drugog radijatora kao ni snaga podnog grejanja ali cenim da njihova zbirna snaga prevazilazi ovih 5kW nominalno, tj da ova Bosch ne pokriva potrebe.

ps. tehnički list na srspkom gde vodi link je dosta štur i nema nikakvih sertifikovanih podataka (čitati Eurovent nezavisnog ispitivanja) a i neke stvari su potpuno pogrešno prevedene/ pogrešno značenje teksta.
Glavna stvar nedostaje, kriva/tabela/ COP vs temperatura i kriva/tabela/ snaga vs temperatura za temp. vode od 35C.


Pozovi prodavce pa pitaj za tvoju situaciju da li je u toj ceni sadržano sve što treba ili još nešto treba dokupljivati.
Odgovor koji sam dobio u vezi elektro kotla i bafera

"Poštovani,

Navedeni bafer nema u sebi izmenjivač i prvenstveno je namenjen u instalacijama sa toplotnom pompom, kako bi obezbedili konstantan protok kroz toplotnu pumpu. Elektrokotlovi se obično ne povezuju na bafer, mada ako je želja da smanjite broj uključivanja kotla verovatno da će te povezivanjem na bafer to postići, posebno ukoliko je kotao starije generacije. Baferi se koriste i u situacijama kada imate dva ili više izvora toplote, a želite da paralelno rade. Ova veličina bafera bi bila idealna ukoliko bi imali npr. kotao na gas i kotao na struju. Baferi većih zapremina u instalaciji sa elektrokotlovima mogu da budu i način za uštedu tako što bi se zagrevali u toku jeftinije tarife, pa se kotao ne uključuje tokom (većeg dela) dana nego se troši energija iz bafera. Iskustvena veličina ovakvog bafera je 12 litara po m2 površine grejnog prostora.



Srdačan pozdrav,"

I sad, dok su me dva majstora ubedjivala da cu sa akumulacijom znacajno da ustedim, dobijem i ovaj odgovor.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 12 Dec 2023, 08:13

Bafer je (obavezan) deo opreme kotlova koji nemaju regulaciju rada, tipično na čvrsta goriva, sa promenljivim nasumice termičkim efektom i služe za zaštitu kotlova pre svega a ujedno i balansiranje opterećenja u svrhu da se se takvi kotlovi dovedu u zonu pouzdanog i ekonomičnog radnog režima.

Kod kotlova koji imaju regulaciju, bilo da su "inverter" bilo klasično preko sklopki/ventila bafer se uglavnom ne koristi jer elektronika reguliše potrebno.

Ali, bafer zaista može da štedi ako prebaci režim rada kotla iz dnevnog (cene struje danju) na noćni (noćna cena) za sve elektro grejne uredjaje. Da bi to mogao mora da ima veći toplotni kapacitet za 8sati akumulacije od toplotnog kapaciteta potrošača tj kuće za 16 sati potrošnje.

Princip dobro poznat iz primene TA peći.

Bafer naravno da mora da ima izmenjivače da bi regulacija punjenja i pražnjenja energije mogla da se optimizuje vodjenom elektronikom/ regulacijom u svim režimima promene temepratura.

Klima- Top. pumpa se ni u čemu ne razlikuje od bilo kojeg kotla- voda je prenosni medijum za grejne potrošače i shodno tome postoje sve opcije regulacije pa i primena bafera.

Ja iz prakse kod nas znam samo jednu privatnu kuću sa toplotnom pumpom i baferima. Ima 1. bafer za grejanje od oko 3500 litara i drugi manji bafer za potrrošnu toplu vodu od 2500 litara a toplotna pumpa je beše 18kW. Naravno i komplet kotlarnica je izvedena sa komplet regulacijom (elektro troputni ventili, senzori temperatura, kontroleri, cirko pumpe...). Cena je bila povelika za moje pojmove i mislim da se nikada investicija neće povratiti kroz ostvarenu uštedu. Ali komfor grejnog sistema je zaista besprekoran uz bafer.

Ono što ja znam iz proračuna je da ide odnos snaga W / masa vode kg kao osnova odabira zapremine bafera za akukmulaciju energije a ne površina.

Moje mišljenje je da današnji inverter kontroleri kod TP/klima sasvim korektno modulišu (prema opterećenju) rad i da bafer nije baš potreban.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od somi-car » 09 Jan 2024, 16:35

Da li neko moze da mi preporuci neki smart odvlazivac tj sakupljac vlage?

Znam da ima ovlazivaca ali odvlazivace ili sakupljace vlage nesto ne uspevam da pronadjem.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 09 Jan 2024, 16:52

Ping @trojanac

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30023
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od trojanac » 09 Jan 2024, 16:57

Ja sam uzeo Trotec TTK 54E.

Imaš ovde razne. https://www.rovex-grejanje.com/odvlaziv ... u-upotrebu

Naravno nisam kupio kod nas po ovim nenormalnim cenama. U trenutku kupovine mogao se kupiti takav u Metrou u Nemačkoj za 100e. Ja sam kupio u Mađarskoj gde je sve sa dostavom na adresu drugara koštalo 140e.

Tako da možeš proći duplo jeftinije. Mi smo zadovoljni. Stan je mali i koristi se najviše za dečiju sobu. Mnogo se lepše diše iako nemam vidljivu vlagu u zidovima i slično.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od somi-car » 09 Jan 2024, 17:04

Reci mi samo ovo je obican uredjaj tj nije moguce povezati ga preko smart aplikacija i wi fi-ja?

Odgovori