Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 15 Apr 2022, 20:50

Xepoj87 je napisao:
15 Apr 2022, 18:35
I motocikl radi deo onoga sto radi i auto, pa nije auto :) Da ne pricamo o slicnosti kamiona i auta.
Ja pišem o osnovnoj stvari iz termodinamike, a to je i bilo pitanje.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 15 Apr 2022, 21:28


carov2 je napisao:
Xepoj87 je napisao: Kod nas samo treba izbegavati tp voda-voda, jer nam je voda tvrda, a dosta su skupe i ne stede dovoljno da bi se isplatile u odnosu na vazduh-voda, pogotovo sto imamo umerenu klimu, pa vazduh-voda nema problem da radi.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Kao neko ko ima TP voda-voda i poznaje dosta ljudi sa TP, sada posle dve sezone grejanja, mogu da zaključim neke stvari.

Prodavci često imaju tu rečenicu, TP vazduh-voda je bolji izbor, ne boli te glava, kada je temperatura u plusu jako su efikasne i troše manje struje nego voda-voda, savremene su jer se u njih ulaže, dok u ove druge slabo, kada bude hladno, nemaš problem, imaju dodatni el. grejač, a i koliko puta u toku godine, temperatura bude ispod -5 i slično.

U mom slučaju, u Pirotu, mogu da kažem da je dosta puta bilo i TP vazduh-voda je u tim slučajevima, kada je na jednom brojilu, masakr.

Imamo na forumu člana, dgajic, ne znam da li je ovde pisao, baš dobro izolovan objekat, oko 160 kvadrata, jako efikasan sistem sa podnim i zidnim grejanjem, račun za struju 29k rsd ako se dobro sećam.

Kod mene je najveći iznos ove sezone bio 14k rsd.

Jasno, poređenje nije najbolje iz puno razloga, ali ja ne znam kakvi uslovi treba da budu, da bih struju sada platio preko 20k rsd.

Voda jeste problem, filteri treba da se čiste, izmenjivači hoće da odu, ali eto, moj kum u Kladovu ima dom za stare i greju se bez nekih većih problema oko deset godina.

Ja u mom slučaju očekujem kvar i zajebancije, a videću kada će da krenu i koliko će da koštaju, u mom slučaju je TP vazduh-voda bila skuplja, recimo nekih 3000e.
16 kW, bilo koji renomiran proizvođač







Sent from my LE2120 using Tapatalk
Uff, tu nesto nije ok, ne bi razlika smela biti velika, 20% max, obicno je 10-15% na prosecnim temperaturama, pogotovo po ovako slaboj klimi. COP im je jako slican. Treba uzeti i u obzir da razlika u racunu izmedju 22 i 24c moze buti ogromna.
Takodje zavisi i od kolicine luftiranja.
Kod mene je sa pusacem bio oko 50% veci racun nego kada sam samo ja koji ne pusim bio tu. Takodje, kada radi aspirator, otvoren je prozor i toplota leti na sve strane, pa ko kuva, moze takodje napraviti veliku razliku :)
I svakako, ko cesto prelazi 1200kWh mesecno, treba da razmisli na uvodjenju 2 brojila.



Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 16 Apr 2022, 09:25

Da sam ove zime imao TP vazduh-voda, COP bi mi više puta bio 1.
Ispod nule COP pada, a već ispod -5, drastično pada.

Evo od kolege @dgajic post, nadam se da neće da se ljuti.

Kod mene je takođe temperatura bila oko 24 stepeni u nekom proseku, plus dosta luftiranja, sve zbog bebe, mada kažu da njima i ne prija tako visoka temperatura.

Slika

Sent from my LE2120 using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 16 Apr 2022, 09:51

Sad sam pogledao racun, decembar je bio 22300. Vrlo slicna prica kao ova, greje se 180kvm, kuca sa visokom galerijom, izolacija 15/30cm, 3stakla PVC, na 24-25c, centralni bojler 180l.
Dosta faktora tu moze da se optimizuje da se smanji potrosnja, svaki C unsutrasnje temperature vise povecava oko 5% potrosnju, svaki C vise izlazne temp iz pumpe povecava 2%, grejne povrsine ( odnos povrsine pod grejanjem I ukupne grejane, vrsta grejane povrsine ), spoljni faktori ( temperatura I vlaznost vazduha ), ajde, na njih ne moze bas da se utice :)
Mrzi me sad da trazim, mislim da se COP za Versati 2 krece manje vise kao kod svih te generacije, 2-4.5, pa sad kakve spoljne temperature te pogode :)
COP 1 je kad pumpa ode u safe mod I radi klasicno kao elektro grejac :)

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 16 Apr 2022, 17:09

carov2 je napisao:
16 Apr 2022, 09:25
Da sam ove zime imao TP vazduh-voda, COP bi mi više puta bio 1.
Koliko kW imaš u pumpama za voda-voda i da li si te kW računao u svoj COP?

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 16 Apr 2022, 17:16

Bukvalno bi moralo biti ispod -10c da bi cop znacajno bio razlicit od voda-voda. I tu ima razlike u tome koliko se predimenzionise sistem, koje su klase itd...
I jako je bitna podesena temperatura, nekome je 20c idealno, nekome 25c.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 16 Apr 2022, 21:28

Ma kakav COP, kod mene je bila priča da li ću da imam grejanje ili neću.

Baš sam to hteo i da napišem, moj sistem nije skroz racionalan, dodatno je zakomplikovan, već sam pisao.

Imam problem sa bunarima/vodom, tako da imam jedan sud od 2000l u kotlarnici iz kojeg voda ide u TP.

Tako da umesto jedne bunarske pumpe, imam tri pumpe za vodu, znači dodatne dve, koje su oko 370 W po komadu, ako se dobro sećam.

Računi za struju su mi reper, drugari imaju moderne nove kuće, sa odličnom izolacijom i računi za struju su im momački, veći nego što su očekivali...a sve ovo zbog priče, uloži sada, ugradi TP, to je baš baš jeftino grejanje....pa se iznenade.
A biće skuplja struja.

Post iznad, kolega dgajic, napisao sam mu i onda, po meni negativna reklama za sistem vazduh/voda.

Jbg, 29k rsd za struju je jaka cifra za tako dobro izolovan objekat...niste me ubedili u malu razliku između vazduh/voda, voda/voda.

Mislim da svako ko ima dobar bunar, treba da uradi voda/voda.

Edit:

Da napomenem, kod mene je 20 kW toplotna pumpa, a grejem oko 120 kvadrata trenutno.
Predimenzionisan sistem...

dgajic
Postovi: 112
Pridružio se: 17 Jul 2012, 21:03

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dgajic » 16 Apr 2022, 22:02

Evo ga, crno na belo, sa tim da imam i bojler od 150l spojen na TP i ovo je komplet struja za kuci. Mislim da ves masina i masina za susenje rade cesto, za sudove ali sve bi trebalo da ima solidni energetski razred. TP se koristi i za grejanje i hladjenje, ne radi bas celu godinu ali dobar deo da.

I ja razmisljam o ozbiljnim solarima, sa baterijom a uzecu vrv jos jedan sat za struju da odvojim.

Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Xepoj87 » 16 Apr 2022, 22:55

Ja samo da napomenem razliku za racun za struju u kuci od 300m2 od kojih se greje ~160.
40-60k dinara na etazno na struju, klime 10-16k najvise, kuca oko 60ak godina, slabija izolacija, 8ica valjda. Ali se ta kuca ne luftira mnogo, a greje se na 20-22c. Opet je na etazno bilo hladnije. Recimo da su na istu vrstu grejanja(klime), isti racuni za tih 160m2 i mojih 55m2 koje grejem u stanu od 70m2.
Kada se ide u crveno, ocas posla se duplira racun.

Da bi se realno sagledala razlika u ceni, mora isti objekat da promeni 2 vrste grejanja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 17 Apr 2022, 01:47

Drugar u malom loše izolovanom stanu (oko 35 kvm npr), sa dva "norveška", sabije 20k din struje (crvena zona).
Ne znam šta ste vi očekivali od TP.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 17 Apr 2022, 07:50

Xepoj87 je napisao:Ja samo da napomenem razliku za racun za struju u kuci od 300m2 od kojih se greje ~160.
40-60k dinara na etazno na struju, klime 10-16k najvise, kuca oko 60ak godina, slabija izolacija, 8ica valjda. Ali se ta kuca ne luftira mnogo, a greje se na 20-22c. Opet je na etazno bilo hladnije. Recimo da su na istu vrstu grejanja(klime), isti racuni za tih 160m2 i mojih 55m2 koje grejem u stanu od 70m2.
Kada se ide u crveno, ocas posla se duplira racun.

Da bi se realno sagledala razlika u ceni, mora isti objekat da promeni 2 vrste grejanja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Naravno, ja sam samo hteo da napišem neko svoje iskustvo i mišljenje, da proizvođači/prodavci malo i lažu za specifikacije i potrošnju TP vazduh/voda. Slika

Ljudi misle da je to najjeftiniji način grejanja, pa se često iznenade sa računima za struju, napričaju im često 7k-8k rsd očekuj za grejanje.

Meni ovaj moj inženjer pričao skoro, kada sam mu pričao istu ovu priču, kaže jeste, kada je hladno tako je, ali kada bude temperatura u plusu, brzo se sve to nadoknadi, ove savremene TP troše baš malo, dosta manje nego voda/voda...reko, čekaj, hoćeš da kažeš da vazduh/voda potroši čak i manje struje na kraju priče? Slika

@Heinz

Jbg, preterao sam, moraću da vodim kolegu @dgajic na ručak, a i on je Alfista, tako da će da oprosti starom kolegi.

Da budem, kratak i jasan, za tako dobru izolaciju, dosta iznad proseka i zbog svakakvih priča prodavaca, meni je 30k rsd baš jak račun i eto, očekivao bih duplo manji.





Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od nidza » 17 Apr 2022, 07:59

S obzirom da sam počeo da gledam opcije za grejanje (i hlađenje) kuće, rekao bih da je pumpa dobar kompromis, jer svakako moraš i neko hlađenje da instaliraš, a ona te pokriva i umesto klima uređaja. Nisam još sve stavio na papir, ali sve mi se čini da je to optimalno rešenje, uz plan B i C, jer se ne zna šta budućnost donosi i da li će biti struje redovno.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 17 Apr 2022, 08:42

carov2 je napisao:
Xepoj87 je napisao:Ja samo da napomenem razliku za racun za struju u kuci od 300m2 od kojih se greje ~160.
40-60k dinara na etazno na struju, klime 10-16k najvise, kuca oko 60ak godina, slabija izolacija, 8ica valjda. Ali se ta kuca ne luftira mnogo, a greje se na 20-22c. Opet je na etazno bilo hladnije. Recimo da su na istu vrstu grejanja(klime), isti racuni za tih 160m2 i mojih 55m2 koje grejem u stanu od 70m2.
Kada se ide u crveno, ocas posla se duplira racun.

Da bi se realno sagledala razlika u ceni, mora isti objekat da promeni 2 vrste grejanja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Naravno, ja sam samo hteo da napišem neko svoje iskustvo i mišljenje, da proizvođači/prodavci malo i lažu za specifikacije i potrošnju TP vazduh/voda. Slika

Ljudi misle da je to najjeftiniji način grejanja, pa se često iznenade sa računima za struju, napričaju im često 7k-8k rsd očekuj za grejanje.

Meni ovaj moj inženjer pričao skoro, kada sam mu pričao istu ovu priču, kaže jeste, kada je hladno tako je, ali kada bude temperatura u plusu, brzo se sve to nadoknadi, ove savremene TP troše baš malo, dosta manje nego voda/voda...reko, čekaj, hoćeš da kažeš da vazduh/voda potroši čak i manje struje na kraju priče? Slika

@Heinz

Jbg, preterao sam, moraću da vodim kolegu @dgajic na ručak, a i on je Alfista, tako da će da oprosti starom kolegi.

Da budem, kratak i jasan, za tako dobru izolaciju, dosta iznad proseka i zbog svakakvih priča prodavaca, meni je 30k rsd baš jak račun i eto, očekivao bih duplo manji.
Pa meni je u stanu račun za struju 6-7k bez grejanja, imamo CG.

To je npr 500-600 kWh da ne gledam sad.
I ti očekuješ da se sa drugih 500-600 kWh greje objekat od 200 kvm? Nek je COP 4 to je 2000-2400 kWh toplotne energije? Koliko je tvoj objekat potrošio toplotne energije u tom mesecu?

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dragan » 17 Apr 2022, 08:46

Nidzo, za kad nema struje, stavis kamin u centralni deo kuce, I resio si grejanje zauvek :)
Ja sam nesto neki ventil zeznuo zimus, I dok sam cekao majstora, dva-tri dana, lozio sam kamin. Nije na dobrom mestu u svrhu grejanja, vise je radi ukrasa, ali eto zapalo je da mora da se nalozi, deklarativno ima nekih valjda 12kW I stvarno je grejao celu kucu maltene, na spoljnih 4-5c. Sad da gradim, stavio bih ga negde u centar objekta i izveo da moze da ozbiljno greje, i imao ga kao alternativu za celu sezonu.

@carov2 - sad sam se setio tvoje price oko tog suda za vodu. Koliko ti traje tih 2000l vode, koji protok u litrima ti je kroz pumpu po minuti?



Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4176
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od carov2 » 17 Apr 2022, 09:55

@Heinz

Da se ne ponavljam, iznad sam uglavnom napisao šta mislim i zbog čega.

Akcenat sam stavio na razliku između dva sistema.
Nisam kod kuće, tako da nemam račune.

@dragan

Po specifikaciji, TP treba 0.87 l/s ako se dobro sećam, a proizvođač kaže da može da radi i sa 10% manjim protokom, a koliko je u mom slučaju, ne znam tačno, jer sam predimenzionisao pumpu, nisam bio pametan kao ni sada, pa nisam mogao da predvidim da će jaka pumpa da mi isprazni bure od 2000l dok kažeš keks, a TP ne smeta ništa posebno da prođe kroz nju dosta više vode nego po specifikaciji.

Nemam nešto mnogo vremena danas da pišem detaljnije, ali ako si zainteresovan, napisaću uveče još neke detalje.

Onako iz glave, zadata temperatura vode 40 stepeni, namešteno da na 37 stepeni ponovo pali TP, oko 15 minuta rada TP treba da podigne temperaturu vode, onda stane sa radom i ne vuče više bunarsku vodu.(Tada moji bunari pune veliki sud i praktično uvek je pun)
Ovo je grubo napisano.

Sistem je baš veliki potrošač vode, dnevno ode nekoliko desetina hiljada litara vode.








Sent from my LE2120 using Tapatalk


Odgovori