Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dispy » 20 Mar 2021, 07:40

Električna energija je berzanska roba. Da li je troši preduzeće ili domaćinstvo, nema razlike za snabdevača. On mora da je kupi na berzi (ili proizvede). Sve što potroše domaćinstva, moglo je biti prodato na berzi, po berzanskoj ceni. Ako kažeš da energiju treba dati domaćinstvima po 25e umesto prodati na berzi za 50e, ja bih rekao da nemaš pojma o ekonomiji i da to sa svojom firmom ne bi radio. To što mi mislimo da je nama Bogom dano pravo da trošimo struju koliko i kada hoćemo, da na nju kuvamo, peremo, peglamo, kupamo se toplom vodom, palimo sijalice, koristimo kompjutere, punimo telefone... I sve to platimo manje nego recimo račun za telefon, to je samo u Srbiji tako.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljuba » 20 Mar 2021, 07:50

A specijalno u Srbiji :) Kao sto je i Elektro privreda Srbije jedna uspesna trzisna firma :)

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dispy » 20 Mar 2021, 08:45

EPS je jedan užas od firme, koliko je meni rečeno ima 10-15 hiljada viška zaposlenih. Nadam se da će ga prodati nekome da konačno dovede u red. Ali prica ovde je bila o ceni električne energije koju treba da određuje tržište, a ne vlada nekim uredbama. Zar nije bolje da EPS smanji broj zaposlenih, pozatvara stare, neefikasne elektrane, krene da ostvaruje profit i uplaćuje 100-200-300 miliona evra godišnje u budžet? Pa da isti taj EPS gradi vetroelektrane po Srbiji umesto stranaca koji novac od feed in tarifa kasnije iznose iz države.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od sasha015 » 20 Mar 2021, 10:21

dispy je napisao:
20 Mar 2021, 08:45
EPS je jedan užas od firme, koliko je meni rečeno ima 10-15 hiljada viška zaposlenih. Nadam se da će ga prodati nekome da konačno dovede u red. Ali prica ovde je bila o ceni električne energije koju treba da određuje tržište, a ne vlada nekim uredbama. Zar nije bolje da EPS smanji broj zaposlenih, pozatvara stare, neefikasne elektrane, krene da ostvaruje profit i uplaćuje 100-200-300 miliona evra godišnje u budžet? Pa da isti taj EPS gradi vetroelektrane po Srbiji umesto stranaca koji novac od feed in tarifa kasnije iznose iz države.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
Gde ti zivis?

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dispy » 20 Mar 2021, 10:31

U Beogradu

Sent from my SM-G985F using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljuba » 20 Mar 2021, 10:56

Trziste? Opet gde ti zivis :)

Lepo je sanjariti ali realnost je surova. Uz ostarelu prenosnu mrezu i zastarelu tehniku i veliki visak radnika i neorganizovanost.. Nema tu ni t od trzista niti ce ikad biti... A cena elektricne energije u Srbiji je kombinacija socijalne politike i potrebe za parama odnosno obicne politike / grabljenja...

Uz tvoj post ide pesma


ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 20 Mar 2021, 11:36

dispy je napisao:
20 Mar 2021, 07:40
Električna energija je berzanska roba.

On mora da je kupi na berzi (ili proizvede).
Sve što potroše domaćinstva, moglo je biti prodato na berzi, po berzanskoj ceni.

Ako kažeš da energiju treba dati domaćinstvima po 25e umesto prodati na berzi za 50e
Pitao sam konkretn, gde je u Srbiji berza maloprodaje električne energije? Gde se to kupuje putem ponude i tražnje?

Srbija nema potreba da kupuje na berzi, ima besplatan prirodni resurs.

Naveo sam primer benzina i zemlje sa takvim besplatnim prirodnim resursom, ekvivalentna priča.

Uopšte nije bilo pomena o tome da se daje energija bilo kome, a inače ako prodaju za 50 evra svoju na berzi onda moraju i da kupe od drugoga po nekoj 50- evra ceni koju će prodati domaćinstvu po garantovanoj ceni (da te podsetim cena el. energije je regulisana, nije berzanska roba u Srbiji).

A ako neko drugi nudi za 50- evra onda ni EPS ne može da prodaje neograničeno za 50+evra.

Snabdevač energijom ima zakonsku obavezu da isto obezbedi, garantovano snabdevanje.

Samo je konstatovano, i obrazloženo primerima realne cene da kod nas nije 6x jeftinija struja za domaćinstva, čak naprotiv kao što se svude uporedjuje gde je različito tržište neke robe preko paritetne kupovne moći.
Struja je preskupa kod nas, višestruko skuplja od proizvodne cene, upravo zato što nema berze i nema trgovine /ponude raznih provajdera več je de facto državni monopol neefikasnog EPSa.

ps. ovde se prodaje kao što je navedeno u primerima energija za 80, 100 pa i više evra što je više nego 50 evra na berzi.

Stvar je da cena neke robe /usluge u nekoj zemlji treba da bude u paritetu kupovne moći sa okolinom, inače nastaje poremećaj snabdevanja dugoročno bilo da je preskupa pa se nepotrebno uvozi/ švercuje na fine načine/ strana umesto postojeće domaće bilo da je prejeftina pa nastaju nestašice.

I jedan i drugi eksperiment smo imali u ovoj zemlji sa raznim robama.
I sa strujom i sa benzinom/dizelom i sa ...putarinama i sa mnogim drugim stvarima kada cena nije odgovarajuća mogućnosti kupovine.

Srbija zemlja na putu tranzita miliona putnika godišnje a gotovo svi oni zaobilaze naše pumpe i ne toče naše gorivo. Mudro :)

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dispy » 20 Mar 2021, 13:20

Nateraste me da upalim komp :D
ljuba je napisao:
20 Mar 2021, 10:56
Trziste? Opet gde ti zivis :)

Lepo je sanjariti ali realnost je surova. Uz ostarelu prenosnu mrezu i zastarelu tehniku i veliki visak radnika i neorganizovanost.. Nema tu ni t od trzista niti ce ikad biti... A cena elektricne energije u Srbiji je kombinacija socijalne politike i potrebe za parama odnosno obicne politike / grabljenja...

Uz tvoj post ide pesma
Tržište električne energije u Srbiji je sasvim lepo razvijeno, tržište u snabdevanju na visokom naponu je otvoreno 2013. godine, na srednjem i niskom naponu 2014. godine. Svi osim domaćinstava su dužni da nađu svog snabdevača već dugi niz godina, nekih 50% tržišta je komercijalno i tu ostali snabdevači imaju oko 10%. Domaćinstva za sada imaju pravo na garantovano snabdevanje (ali ne i obavezu!) ali zbog niske cene garantovanog snabdevanja ne postoji konkurencija na tom polju. EPS ima povoljniju poziciju jer ne treba da plati tranzit energije do Srbije. Cenu garantovanog snabdevanja određuje vlada, i ona je takva kakva jeste, po meni socijalno određena. Da se razumemo, i ja plaćam po toj ceni, ni meni ne odgovara da je podignu, ali treba biti malo realan.
ljubitelj je napisao:
20 Mar 2021, 11:36
Pitao sam konkretn, gde je u Srbiji berza maloprodaje električne energije? Gde se to kupuje putem ponude i tražnje?

Srbija nema potreba da kupuje na berzi, ima besplatan prirodni resurs.

Naveo sam primer benzina i zemlje sa takvim besplatnim prirodnim resursom, ekvivalentna priča.
Berza i maloprodaja ne idu u istu rečenicu. Ako ćemo tako, gde ti je berza za maloprodajnu cenu goriva? Naveo si zemlje sa niskim cenama benzina jer su one veliki proizvođači nafte. Verovatno je Norveška veliki uvoznik nafte? Kao i Srbija, pošto su cene derivata slične. Hvataš se za detalje koji tebi odgovaraju u diskusiji, a definitivno nisu pravilo.
ljubitelj je napisao:
20 Mar 2021, 11:36
Uopšte nije bilo pomena o tome da se daje energija bilo kome, a inače ako prodaju za 50 evra svoju na berzi onda moraju i da kupe od drugoga po nekoj 50- evra ceni koju će prodati domaćinstvu po garantovanoj ceni (da te podsetim cena el. energije je regulisana, nije berzanska roba u Srbiji).

A ako neko drugi nudi za 50- evra onda ni EPS ne može da prodaje neograničeno za 50+evra.
Električna energija je specifična i razlikuje se od ostalih berzanskih roba u tome što se kupuje i prodaje za svaki sat (negde i za 15 minuta), svakog dana. Na taj način se može optimizovati proizvodnja pa onaj ko ima samo termoelektrane i ne može da smanji proizvodnju noću, energiju tada i mora da proda po nižim cenama, jer je i tražnja u toku noći manja. S druge strane, ko ima hidroelektrane ili pumpe kao mi, tu energiju kupi, smanji proizvodnju hidroelektrana, i poveća je preko dana i zaradi na razlici.
ljubitelj je napisao:
20 Mar 2021, 11:36
Snabdevač energijom ima zakonsku obavezu da isto obezbedi, garantovano snabdevanje.

Samo je konstatovano, i obrazloženo primerima realne cene da kod nas nije 6x jeftinija struja za domaćinstva, čak naprotiv kao što se svude uporedjuje gde je različito tržište neke robe preko paritetne kupovne moći.
Struja je preskupa kod nas, višestruko skuplja od proizvodne cene, upravo zato što nema berze i nema trgovine /ponude raznih provajdera več je de facto državni monopol neefikasnog EPSa.

ps. ovde se prodaje kao što je navedeno u primerima energija za 80, 100 pa i više evra što je više nego 50 evra na berzi.
Postoji snabdevač i garantovani snabdevač, ti si u prvoj rečenici mislio na garantovanog. I u pravu si, nije energija 6x skuplja u Nemačkoj, jeste skuplja prilično svakako. Objasnio sam i da postoji berza, postoji tržište, postoji konkurencija. Na veleprodajnom tržištu u Srbiji radi oko 80 firmi. Samo je nju (konkurenciju) na nivou malih kupaca (domaćinstava) država ubila. Ako treba dodatno pojašnjenje, tu sam.

Ovo za cene 80, 100 i 50e nisam razumeo, ako možeš pojasni. EDIT: sad sam shvatio šta misliš, na cenu sa računa. U tu cenu ulazi mnogo više stavki od cene električne energije. Ako je cena na berzi 50e, kao krajnji kupac moraš platiti toliko, plus dodatne troškove koje nameće država (primer iz Nemačke je na dnu posta).

Oko proizvodne cene sam razgovarao sa više ljudi iz direkcije za proizvodnju energije EPS-a, iz direkcije za trgovinu, i niko od njih ne zna da definiše proizvodnu cenu. Zamolio bih te da mi kažeš koliko je proizvodna cena energije u Srbiji? Ili ako ne znaš tačno koliko je, da mi kažeš kako se računa, da pomognem ljudima. Reci bilo koji predlog, pa ću ti ja reći koliko postoji različitih tumačenja. Prvo tumačenje je jako glupo, a to je ukupni godišnji troškovi EPS-a podeljeni sa ukupnom proizvedenom energijom. Ti troškovi uključuju plate za 35.000 zaposlenih, kapitalne i redovne remonte, nabavku goriva (gas, mazut, nafta), razne nabavke, nabavkice, troščiće... To ne igra, jer tako mogu zaposliti 100.000 ljudi i opet da budu na nuli.
ljubitelj je napisao:
20 Mar 2021, 11:36
Stvar je da cena neke robe /usluge u nekoj zemlji treba da bude u paritetu kupovne moći sa okolinom, inače nastaje poremećaj snabdevanja dugoročno bilo da je preskupa pa se nepotrebno uvozi/ švercuje na fine načine/ strana umesto postojeće domaće bilo da je prejeftina pa nastaju nestašice.

I jedan i drugi eksperiment smo imali u ovoj zemlji sa raznim robama.
I sa strujom i sa benzinom/dizelom i sa ...putarinama i sa mnogim drugim stvarima kada cena nije odgovarajuća mogućnosti kupovine.

Srbija zemlja na putu tranzita miliona putnika godišnje a gotovo svi oni zaobilaze naše pumpe i ne toče naše gorivo. Mudro :)
Cena koju plaćaju potrošači (ne samo u Srbiji, svuda) se sastoji od nekoliko stavki. Imaš vrednost same električne energije, imaš trošak prenosa električne energije (kod nas je to trošak u EMS-u, u prenosnoj mreži 110-400kV), trošak distribucije (10-110kV), da li se zvaše angažovana snaga ili nešto slično (stavka koja apsolutno treba da se briše, bila je aktuelna u periodu 90-ih kada su bile česte redukcije, pa je taj novac trebalo uložiti u izgradnju novih kapaciteta; sada se vršna energija jednostavno kupi), izdvajanje za OIE, pretplata za RTS... Sve stavke osim angažovane snage imaš i u Nemačkoj. Tamo imaš i druge takse, recimo izdvajanje za izgradnju infrastrukture, izdvajanje za gasne elektrane... Evo je jedna starija slika, možda je promenjen odnos u poslednjih par godina. Ti hoćeš da kažeš da cene šampona, frizbija, pelena za bebe, tehnike... Treba da budu više u Nemačkoj? Da li je to slučaj @ikac2000 ?

https://images.app.goo.gl/f74G5ne9xwKbLJ1Q7
EDIT: ovo EEG srucharge je izdvajanje za obnovljive, u Nemačkoj je oko 7 centi po kWh, kod nas je 0.437 dinara po kWh (reklo bi se nešto manje negu u DE, 0.37 centi po kWh). Inače je to izdvajanje skočilo od nove godine sa 0.093 din po kWh (smejurija od naknade).
U Srbiji postoji berza električne energije, Seepex Spot, u Mađarskoj je to HUPX, Hrvatskoj CROPEX, Sloveniji Southpool... Na svim tim berzama većina energetskih kompanija iz regiona učestvuje. I te kako ima potrebe EPS da učestvuje na berzama. Recimo EMS kupuje energiju za gubitke u prenosnoj mreži na berzi, i tako manje para troši na nivou godine nego kada je od EPS-a kupovao energiju za gubitke "đuture", ovako kupe u svakom satu koliko (misle da) im treba, i u proseku prođu dosta povoljnije.

Voda, za koju misliš da je besplatna, zapravo to nije. EPS mora da plati državi naknadu za korišćenje vode ako je iskoristi za proizvodnju električne energije. Za ugalj ćemo se složiti da nije besplatan jer ga treba otkriti, izvaditi iz zemlje, samleti, prevesti vozom 50km i zapaliti u elektrani. Takođe se plaća i rudna renta za svaku iskopanu tonu.

Firmi registrovanih za snabdevanje krajnjih kupaca u Srbiji imaš bar 30. Ako želiš, poslaću ti kontakte nekih od njih, možeš im tražiti ponudu za snabdevanje. Ako budeš tražio, voleo bih da podeliš ponudu sa nama.
Poslednja izmena od dispy u 20 Mar 2021, 13:46, izmenjeno 1 put ukupno.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ikac2000 » 20 Mar 2021, 13:37

Ako mene i DE kosta 30 centi, i to bez bojlera, kotla, klime i sl (koje da imam, nikakav standard mi ne bi pomogao da je platim ovde),a za istu placam u Srb u proseku koliko, 6, 7 dinara, meni je to koliko puta skuplje?

U DE za oko 300 kWh mesecno placam skoro 100 evra mesecno, sa svim davanjima.

Cena struje u Srb za domacinstva je socijalna politika, i pitanje je za 20ak godina kakva ce biti u odnosu na sadasnju. Morace da se ulaze u modernizaciju elektrana, mreze i sl.

Sve ovo gledam iz perspektive vlasnika kuce u Srb koju trenutno grejem TA peci po jevtinoj, plus inverterom, ali za penziju cu verovatno morati da se presaltam na gas.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Blackshadow
Postovi: 773
Pridružio se: 22 Dec 2013, 01:41
Garaža: W 211 2004 E200 NGT 163KS
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Blackshadow » 20 Mar 2021, 15:53

Nećeš valjda u penziju u Srbiju?!?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

Kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti!

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 21 Mar 2021, 11:00

dispy je napisao:
20 Mar 2021, 13:20

Domaćinstva za sada imaju pravo na garantovano snabdevanje (ali ne i obavezu!) ali zbog niske cene garantovanog snabdevanja ne postoji konkurencija na tom polju.

Cenu garantovanog snabdevanja određuje vlada, i ona je takva kakva jeste, po meni socijalno određena. Da se razumemo, i ja plaćam po toj ceni, ni meni ne odgovara da je podignu, ali treba biti malo realan.
ljubitelj je napisao:
20 Mar 2021, 11:36
Pitao sam konkretn, gde je u Srbiji berza maloprodaje električne energije? Gde se to kupuje putem ponude i tražnje?
Berza i maloprodaja ne idu u istu rečenicu. Ako ćemo tako, gde ti je berza za maloprodajnu cenu goriva?
ljubitelj je napisao:
20 Mar 2021, 11:36

(da te podsetim cena el. energije je regulisana, nije berzanska roba u Srbiji).

Električna energija je specifična i razlikuje se od ostalih berzanskih roba u tome što se kupuje i prodaje za svaki sat (negde i za 15 minuta), svakog dana.

ljubitelj je napisao:
20 Mar 2021, 11:36

Stvar je da cena neke robe /usluge u nekoj zemlji treba da bude u paritetu kupovne moći sa okolinom,
Cena koju plaćaju potrošači (ne samo u Srbiji, svuda) se sastoji od nekoliko stavki.

Ti hoćeš da kažeš da cene šampona, frizbija, pelena za bebe, tehnike... Treba da budu više u Nemačkoj?


Firmi registrovanih za snabdevanje krajnjih kupaca u Srbiji imaš bar 30. Ako želiš, poslaću ti kontakte nekih od njih, možeš im tražiti ponudu za snabdevanje. Ako budeš tražio, voleo bih da podeliš ponudu sa nama.
Napisao sam o uporedivosti cena prema paritetu kupovne moći i proceni da li je nešto skupo ili jeftino u odnosui na platu/primanja.

To da ima 30 registrovanih firmi verujem ali ako želiš možeš potražiti jednu jedinu ponudu za snabdevanje krajnjeg kupca kategorije domaćinstvo.

Sve si lepo napisao i tako je ali o pogrešnoj temi, veleprodaji i medjunarodnim berzama, a to nema nikakve dodirne tačke sa cenom ili izborom koju ima krajnji potrošač domaćinstvo u Srbiji.

Boldovao sam tvoje navode, sa kojima se slažem, gde i sam potvrdjuješ ono što sam napisao da cena struje u maloprodaji je fiksno odredjena, nema berze i maloprodaje u istoj priči, i nema konkurencije.

Naveo sam 3 konkretne cene plaćene za kWh i nekako si prevideo suštinu.

8-9 dinara /kWh na minimalnu srpsku platu od 30,000 dinara je relativno /paritetno skuplje od 30 centi na minimalnu nemačku platu od 1.400 eura.
Da ne pričamo o 18 dinara za kWh, što je ekstrem usled ovakvog nakaradnog tarifnog sistema.

Ili drugačije, struja kod nas nije kao što je ikac2000 naveo, jeftina (i to čak 6x) već naprotiv jedna od skupljih u Evropi, po mom mišljenju i da treba da se smanjuje na račun smanjenja rasipanja troškova u EPSu i sada već velikih poreskih (porez, akciza, taksa, naknada, itd) na istu.

Struja je u 21. veku potreba i ne treba da bude ograničenja za 1 jedinog gradjanina, ni za onog sa najnižim primanjima, sa minimalcem, da je normalno koristi za svakodnevnu potrebu življenja.

Zato se i koristi paritetno poredjenje cena/ troškova da bi se izbegle babe i žabe...o tome je priča.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ftj » 21 Mar 2021, 11:30

Ali vadjenje minimalca da bi dokazao kako je struja kod nas u stvari skuplja, svaka cast.

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od dispy » 21 Mar 2021, 13:13

@ljubitelj

Znam ja kakve su ponude, radim u jednoj od tih 30 firmi. Znam i zbog čega su tolike cene, i zbog čega nijedno domaćinstvo nije promenilo snabdevača. Poređenje po platežnoj moći je ok da se vidi koliko smo jadni u poređenju sa Evropom, ali nije argument da cena bude kolika jeste ili da se na osnovu toga menja. Pa onda je i cena novih automobila (iako prilično niža nego u Nemačkoj) previsoka u Srbiji, i treba da bude manja. Ajmo svi da pišemo VW-u, BMW-u... da spuste cene novih automobila da bi mogli Srbi da ih kupuju.

Cena struje je ovakva jer imamo veliko državno preduzeće koje još uvek može da trpi takav damping. U poređenju sa velikim brojem elektroprivreda u regionu, EPS ima sjajan proizvodni portfolio, i to je jedini razlog zašto ga ovakve cene za male kupce još nisu ubile. Ali uskoro se gasi jedan deo proizvodnje, trebalo je već da se krene sa CO2 taksama ali država odugovlači jer će to da dovede do povećanja cena. Sve ukazuje u pravcu dugoročnog povećanja cena, a što se duže sa time čeka, veći će biti udar u momentu kada dođe taj trenutak.

Jedna od nebuloza ove države je sadašnji tarifni sistem, gde nagrađuješ one koji malo troše. Pa svuda u svetu je veće pakovanje koka-kole jeftinije od limenke, ali samo kod nas nije tako. To je ostalo iz perioda redukcija i izolacije energetskog sistema gde nije bilo trgovine, uvoza, izvoza... Kao i 4x manja cena energije noću. Pa u periodima kada je ta razlika na tržištu najveća, ona ide do 2x. Inače je noćna cena 20-40% jeftinija od dnevne, ali nikome ne pada na pamet da to promeni iz, jelte, socijalnih razloga.

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od lami » 21 Mar 2021, 14:53

Potrošnja struje povlači zagađenje, nema logike da stimuliše da se ona što više troši. Treba da daju subvencije za zamenu prozora, zabranjene stare sijalice, uvodi se ograničenje snage usisivača, a sa druge strane da stimulišu potrošnju.
Nema smisla.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 21 Mar 2021, 15:51

dispy je napisao:
21 Mar 2021, 13:13
@ljubitelj

Znam ja kakve su ponude, radim u jednoj od tih 30 firmi. Znam i zbog čega su tolike cene, i zbog čega nijedno domaćinstvo nije promenilo snabdevača. Poređenje po platežnoj moći je ok da se vidi koliko smo jadni u poređenju sa Evropom, ali nije argument da cena bude kolika jeste ili da se na osnovu toga menja. Pa onda je i cena novih automobila (iako prilično niža nego u Nemačkoj) previsoka u Srbiji, i treba da bude manja. Ajmo svi da pišemo VW-u, BMW-u... da spuste cene novih automobila da bi mogli Srbi da ih kupuju.

Sve se slažem, i sa ostatkom posta.

Pa jeste, cene jesu previsoke u Srbiji, i treba da bude manja ( i struje i goriva) po mom mišljenju iz onoga što sam već video u eksperimentima kod nas.
To nije luskuzna roba za stanovništvo i ipak je nešto različita pozicija formiranja cena tih roba (i još nekih) od cene automobila.

Pa proizvodjači spuštaju cene automobila ( ai povećavaju) , nije to ništa novo da se cene prilagodjavaju kupovnoj moći tržišta i nije vezano za Srbiju.
To je jedno od opštih pravila u svetu, nekada više nekada manje primenljivo i izraženo.
Japanska auto industrija je bila poznata po tom obaranju cena.

da se vratim na temu MP cene za domaćinstva,
Imao sam ponudu jedne firme pre 4-5 godina i stvarno sam hteo da probam.
Kada je stiglo od neformalne ponude na email do faze pošaljite Ugovor i zvaničan cenovnik, zapelo je.

Ne može realizacija.
Možda je sada bolje stanje, zaista ne pratim.

Evo možeš ako želiš pošto kažeš da si u materiji da prezentiraš neobaveznu ponudu za recimo 7.000kWh godišnje potrošnje, bilo za postpaid a još bolje prepaid (uz garantovanu cenu godinu dana) ponudu.
Neka bude ako je moguće jedinstvena tarifa, bez podele na noć i dan.
Dakle 7.000kWh u jednakim mesečnim iznosima (slično kao na zapadu) na primer.

Napisao sam mislim jasno da je maloprodajna cena struje ta koja treba da bude adekvatna kupovnoj moći.
Kada je već tako kako jeste dirigovana cena i kada mi jesmo tu gde jesmo po pitanju ukupnog nivoa razvoja (plate su samo posledica tog nivoa).

To podrazumeva da država smanji svoj poreski apetit, tu je glavni problem cene takve kakva je na kraju u računu.

Ili prostije da bude raspodela drugačija, više novca EPSu direktno a manje novca u budžet.
Porez sa akcizom je negde oko 30%, to je previše.
Direktno visoka cena energije (a i transporta) bilo struje ili goriva jako utiče na usporavanje privrednog razvoja i manju konkurentnost privrede.
Nije Nemačka bez smisla imala PDV 14% u vreme najbržeg privrednog rasta, i uopšte držala poreze na niskom nivou (a i druge zemlje su slično radile tokom perioda razvoja iz siromaštva).

Odgovori