Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
zoranjov
Postovi: 2
Pridružio se: 19 Okt 2022, 13:12

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od zoranjov » 30 Jun 2023, 10:11

Da li neko ima iskustva sa Hormanovim garaznim vratima Berry? Ubacio bih na vikendicu dvoje vrata, cena koliko vidim je oko 450 evra sto mi deluje vise nego povoljno...

https://www.hormann.rs/privatni-investi ... ata-berry/

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od OMP » 30 Jun 2023, 10:32

Cudna neka cena tj povoljna obzirom na brend... mi smo skoro u firmi davali neku ponudu i trebala su neka garazna vrata pa samo njih kontaktirali, doduse rolo vrata vecih dimenzija bile u pitanju ali cena bas jaka bila u odnosu na druge brendove a inace horman vrata su dobra to nam je potvrdilo par ljudi koji su imai iskustva ali su nam i naglasili da su im cene jake.
Ja kuci imam garazna vrata ovaj fazon na kip, ali nisam zadovoljan tim sistemom generalno, zna biti nepraktican u smislu da kad su otvorena smetaju pri ulasku i izlasku zbog visine, ko ne pazi moze i glavom da udari, antena auta uglavnom kaci (ja slomio dve antene tako izlazeci u rikverc)takodje kad je auto u garazi a vrata otvorena ne mozes gepek da otvoris skroz (pricam za standardne duzine garaza) itd., tako da bi pre uzeo rolo ili klasicno otvaranje dvokrilna

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7070
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od DukeNS » 28 Jul 2023, 00:54

Poznanici je stradala kuća u ovom nevremenu i u potrazi je za građevincem koji radi ravan krov. Ona je u Sremu, pa bi bilo najbolje da je iz tih krajeva, ali može i iz Bg/NS. Ima li neko preporuku, da probamo da joj pomognemo?

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45833
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Geza » 19 Avg 2023, 12:20

Urbanizam i renesansa.

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19278
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Heinz » 19 Avg 2023, 13:44

Plus ugradnja još toliko vrv.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od member » 19 Avg 2023, 15:03

Zato je Švonjina kancelarija u prizemlju :)

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2119
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Gazu » 19 Avg 2023, 17:56

Geza je napisao:Urbanizam i renesansa.

Slika
Ovo je možda čak i praktično ako tu sušilicu po potrebi unose u stan kroz francusku terasu sa sve vešom odjednom, a po potrebi samo tako zakače napolju.Slika

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



United
Postovi: 22
Pridružio se: 14 Jan 2017, 12:35
Lokacija: bg

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od United » 23 Nov 2023, 11:04

Pozdrav forumasi,

Planiram izgradnju kuce, u principu da dobijem sto vise na prostoru, uz sto manje troskove. Otuda i ova dilema.

Zanima me ima da li ce kuca sa potkrovljem (3 sobe i kupatilo) izaci znacajno jeftinije od toga da zidam sprat regularno? Mislim ukupno, ruke + materijal.

U slucaju potkrovlja necu imati trosak gornje ploce i zidova do pune visine, ali bice potrebo dosta gipsa, moguce nesto veca povrsina krova i bolja izolacija (20-30 cm vune).

Ako neko ima iskustva bilo bi dobro da podeli ovde. Hvala!

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od Ji 4Tze » 23 Nov 2023, 12:20

Ali imaćeš možda krovne prozore i eto razlika se lako nadomesti, a značajno da ćeš uštedeti zbog toga, teško....
Ako imaš dilemu, staviš lepo sve na papir pa vidiš razliku.
Pa recimo za veću površinu same osnove kuće će ti trebati više temelja, lupam, za 20m2 razlike ti treba 2.000 EUR više.
Boringly average, but also perfect for school run mums

United
Postovi: 22
Pridružio se: 14 Jan 2017, 12:35
Lokacija: bg

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od United » 23 Nov 2023, 12:42

Gledacu da krov bude na 2 vode, da izbegnem krovne prozore.
Za sada dobijam neke oprecne informacije od majstora sa kojima sam pricao, neki potenciraju vecu ustedu na spratnoj ploci ako je nema (ruke + materijal), a krov se radi svakako.

xtrimi
Postovi: 171
Pridružio se: 25 Okt 2015, 12:21
Lokacija: Bgd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od xtrimi » 28 Nov 2023, 14:35

United je napisao:
23 Nov 2023, 11:04
Pozdrav forumasi,

Planiram izgradnju kuce, u principu da dobijem sto vise na prostoru, uz sto manje troskove. Otuda i ova dilema.

Zanima me ima da li ce kuca sa potkrovljem (3 sobe i kupatilo) izaci znacajno jeftinije od toga da zidam sprat regularno? Mislim ukupno, ruke + materijal.

U slucaju potkrovlja necu imati trosak gornje ploce i zidova do pune visine, ali bice potrebo dosta gipsa, moguce nesto veca povrsina krova i bolja izolacija (20-30 cm vune).

Ako neko ima iskustva bilo bi dobro da podeli ovde. Hvala!
Zavisi šta ti je potrebno.

Ako zidaš prizemnu kuću i potkrovlje nemaš nameru da koristiš za stanovanje nego kao tavan onda je jelte jeftinije.
Ako imaš nameru da živiš u potkrovlju onda cena je vrlo slična. MOžda da uradiš nadzidak na spratu tipa 1,80 m ili 2,00m pa krov.

Najveće zajebancije su kod nas što ljudi bacaju pare na neke elemente konstrukcije po principu trebaće. ( npr. konzolne ili bilo kakve terase na kući- imaš dvorište, međuspratnu AB ploču ili LMT ploču a gore tavan -prostor koji ne koristiš redovno i sl.)

I naravno definiši značajno . 2000e ili 10000e

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od ljubitelj » 28 Nov 2023, 20:32

Sa potkrovljem je uvek jeftinije, prosto nemaš jednu tavanicu.
A za stanovanje u potrovlnom prostoru takodje prosto uradiš parapetni zid od 1,20-1,40metara visine što je više nego dovoljno uz neki nagib krova od 30tak stepeni.
Na 2 vode je najbolje, a okrenuto u smeru istok-zapad (tako da je na jug zabat i tu staviš velike prozore a na severni zabat nijedan prozor).
Naravno iznad prozore tzv, brisoleje iliti nadstrešnice i rešen problem letnjeg Sunca.

Eventualno severoistok-jugozapad umesto istok-zapad.

Ulaz u kuću obavezno na južnoj ili zapadnoj strani.

Krovni prozor je potreban na svaka 3,5-4,0 dužna metra stambenog potkrovlja ako nema onog pomenutog rešenja za južni zabat. Inače je dovoljan 1 krovni uz taj na zabatu.


Uostalom, sve će (trebalo bi) da proračuna i predvidi arhitekta u projektu shodno položaju objekta u prostoru.

Termička i hidro izolacija krovišta a uz provetravanje je svakako neophodna bilo da je stambeno ili ne.

40-50cm vune je preporučljivo za krovište, puno znači. One priče o dovoljnosti 10cm izmedju rogova od pre 30tak godiona zaboravi, odavno prevazidjeno stanje tehnike.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1645
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od zdushan » 28 Nov 2023, 21:37

Uvek bih išao sa završnom pločom, jer nijedna varijanta potkrovlja nema termo i zvučni komfor kao kada je "masa", u ovom slučaju ploča, zatvorila prostor. Jeste skuplje, ali ne značajno, + dobijaš dodatni prostor za odlaganje na tavanu (sutra moguće proširenje uz krovne badze).
Sve ovo naravno uz pretpostavku da su finansije realne za obe varijante. Napomena da je potkrovlje skuplje u eksploataciji, grejanje-hladjenje.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


xtrimi
Postovi: 171
Pridružio se: 25 Okt 2015, 12:21
Lokacija: Bgd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od xtrimi » 01 Dec 2023, 10:23

Nema svrhe da radi ploču ispod krova.

Prvo uvek može da napravi drvenu tavanicu i da po njoj slaže stvari koje će i ako da iznese na tavan.
U nekoj budućnosti ako hoće sprat da dozida tu tavanicu može da koristi kao "izgubljenu oplatu"
A što se tiče izolacije toplotne uvek je blje da ide između rogova i ispod rogova u debljinama od 30cmm do 45cm. Umesto da je slaže po podu.

To je neko moje mišljenje.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1645
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Arhitektura & Gradjevina & Renoviranja

Post od zdushan » 01 Dec 2023, 10:30

Mišljenja imamo svi.
Praksa ne pokazuje tako.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Odgovori