Ratna tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Ratna tehnika

Post od motorista » 26 Sep 2020, 15:28

Nažalost, kada se ovakve stvari dogode u svim RV važi nepisano i retko kršeno pravilo da se okrivi tehnika ukoliko piloti prežive, a ukoliko poginu onda se odgovornost diskretno svali na njih.

@ snork

Ima katapult sedišta, naravno: ukoliko je brzina bila 520 km/č ili veća, minimalna visina je 30 m, inače su 0-0 (zapravo 140-0, ali je za njega praktično to već kovit).

PS

Nalet kod nas uopšte nije veliki niti imamo dovoljno aviona. Možda nalet nije apsolutno nikakav kao u krizi početkom devedesetih ili pre desetak godina, ali je svakako bedan i daleko ispod neke SFRJ norme od barem 80 sati godišnje (zapadnjaci idu na - ugrubo - 100+ ili 120+). Dalje, vidim da se na papiru vodi kako imamo 31 »MiG-21«, a koliko mi je poznato zapravo je u resursu bio samo ovaj »UM« br. 16185 koji je pao. Slična je stvar i sa drugim tipovima, recimo, vodi se da imamo i ona 4 beloruska koji su još uvek u Belorusiji, nikada nisu bili u Srbiji, i verovatno nam zbog političkog zaokreta nikada neće biti isporučeni; zatim imamo 8 »Orlova« a vodi se preko 20, 12 »Supergalebova« a vodi se preko 20, »Pajper Senekom« se zbog oštećenja na prijemu nije letelo prve tri godine itd.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13025
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ratna tehnika

Post od Saša » 26 Sep 2020, 15:35

Sad sam pročitao u nekim komentarima da je leteći nisko usisao pticu u motor da će se to čuti zvanično u ponedeljak. Čekamo zvanično saopštenje.

TT


BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Ratna tehnika

Post od BigMazzy » 26 Sep 2020, 16:31

Ma smisliće neku priču da bi oprali sebe od napada javnosti zašto su uopšte radili remont, utucali novac i vratili te starudije u operativu.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Ratna tehnika

Post od motorista » 26 Sep 2020, 18:18

Nisu to neke pare, za »UM« se održavanje, remont i produženje resursa rade u »Momi Stanojloviću«.

Čisto da ne bude zabune, »21 UM« nije vraćan, svo vreme je operativan. Jednosedi su van priče od pre par godina jer se mislilo da će se kupiti nešto novo, a za njih bi bilo potrebno dati više novca jer bi se sve radilo van; sa penzionisanjem dvosedih se nije žurilo zbog hroničnog pomanjkanja aviona i nemogućnosti dovoljnog naleta na »29«, a tu je došlo i do pitanja šta sa pilotima koji su već u godinama a obučeni su za »21« (na stranu odluke iz očaja da neki sa »Orla« budu prebačeni na »21 UM«). Valjda je »Zmaj« skoro osvojio remont za jednosede novije varijante »21« pre raspada SFRJ, čak su uzeli posao za one iračke »23« pored »21«, ali je početkom rata sve otišlo na led.
Saša je napisao:
26 Sep 2020, 15:35
Sad sam pročitao u nekim komentarima da je leteći nisko usisao pticu u motor da će se to čuti zvanično u ponedeljak. Čekamo zvanično saopštenje.
Uh, na prvu, zašto onda ne iskočiše?

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 26 Sep 2020, 19:47

Ko ce znati, mozda su bile kuce ispred pa da mu promjene kurs prije iskakanja.

Kad spominjes Iracke 23ojke, eno ih jos u Srbiji, bas je neko prije nekoliko mjeseci objavio svjeze slike.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока



Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Ratna tehnika

Post od BAJKER » 26 Sep 2020, 22:41

Jedna 23 je pre neku godinu prebacena sa depoa ispod muzeja aviona u krug remontnog zavoda Moma u Batajnici.
Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od snork » 27 Sep 2020, 01:04

Jedan kratak klip sa tekstualnim informacijama (i navedenim izvorima) koji razotkriva neke mitove o MiG-25 i Tumanski R-15 motoru. Npr. svuda se može pročitati da ovaj motor troši veoma mnogo na malim brzinama, ali je veoma efikasan na velikim. To je tačno, a ovde su navedeni i konkretni brojevi. Ali npr. tvrdnja da let na brzinama preko 3 M dovodi do oštećenja motora nije tačna. Navedeni su izvori i izvodi iz uputstva za upotrebu. :) Piše samo da je, ako se u bilo kom režimu leta dostigne temperatura gasova ispred turbine od 840 C, potreban remont. Ovo nema direktne veze sa brzinom, a letovi brzinama većim od 3 M su izvođeni uglavnom bez negativnih posledica po motore.

Itd, itd, ima još mnogo zanimljivih informacija. Ako vas zanimaju MiG-25, MiG-31 i SR-71, vredi pogledati klip, kao i pročitati komentare ispod.

Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6241
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 27 Sep 2020, 05:40


Korisnikov avatar
Eskimko
Postovi: 517
Pridružio se: 14 Jan 2018, 22:15
Garaža: Citroën C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: Smederevo

Re: Ratna tehnika

Post od Eskimko » 27 Sep 2020, 12:58

Evo jedan moj snimak od prosle godine

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6241
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 27 Sep 2020, 13:21

^ Lep snimak :pivo:


Jutros Azeri krenuli u napad, veliki gubici na obe strane.

Na snimcima vidi se unistavanje azerskog oklopa




Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 27 Sep 2020, 14:11

Mig 23 kao neka crna ovca, slabo se spominje. 21 i 29 uzivaju vecu popularnost, po mojim zapazanjima.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od snork » 27 Sep 2020, 20:51

I ja sam došao do istog zaključka. :)

To je prvi sovjetski avion sa promenljivom geometrijom krila i prvi sa look-down radarom. Ne znam kakve su mu eksploatacione osobine, ali negde sam pročitao da su ga sovjetski piloti voleli i da su rado leteli na njmu.

Danas se slabo pominje verovatno jer nije mnogo korišćen, a nije mnogo korišćen jer je u SSSR bilo drugih aviona te generacije koji su paralelno bili u upotrebi. Npr. Su-15 je otprilike isto godište, a bio je glavni sovjetski presretač sve do raspada ove države. Uvek kada je postojao neki stvarni ili potencijalni upad u vazdušni prostor, podizani su Su-15. Ostao je zapamćen kao avion koji je oborio južno-korejski B747 (čuveni let KAL007) iznad Sahalina, a takoše oštetio i naterao da prinudno sleti na zaleđeno jezero Ladoga južno-korejski B707 (KAL902) koji je doleteo iz pravca Finske.

Međutim, Su-15 (takođe sa look-down radardom) je smatran suviše naprednim za izvoz, pa je jedini korisnik bio SSSR. MiG-23 su imale mnoge zemlje Varšavskog pakta, Afrike, Bliskog Istoka, Indija... ne znam da li tu ima nekih zanimljivih priča.

Meni je veoma zanimljiva jurišna varijanta, nazvana MiG-27, osobito njegov GŠ-6-30 top. Prosto mi je simpatično-ludački pravljenje jurišnika tako što se u trup lovca ubaci monstruozno veliki i brz brodski top. :D Kako je imao tendenciju da sam sebe oštećuje, ni ovaj avion nije mnogo korišćen u SSSR. Takođe je bio suvišan pored Su-24, koji je bio od starta konstruisan za jurišnu/bombardersku namenu.

Od trećih zemalja, koliko znam samo je Indija imala MiG-27 i bili su veoma ponosni na njega. "Penzionisani" su pre desetak godina, uz specijalnu oproštajnu ceremoniju.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od snork » 28 Sep 2020, 00:47

Ispravka: Su-15 nije imao look-down radar, članak na Wikipediji to eksplicitno navodi kao jednu od njegovih mana, a kao prednost MiG-a 23.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Ratna tehnika

Post od Geza » 29 Sep 2020, 13:45

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45781
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Ratna tehnika

Post od Geza » 29 Sep 2020, 21:57

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Odgovori