Ratna tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od snork » 15 Jun 2019, 07:15

USA počinje proizvodnju plutonijumskih sfera za nove nuklearne glave, prvi put od 1988. godine:

https://spectrum.ieee.org/energywise/ae ... ons-expert

Jedno od obrazloženja je da "Rusi rade to isto", a drugo da "ljudi koji znaju ovaj posao polako idu u penziju, ako ne obuče novu generaciju, znanje će biti izgubljeno". Ovo drugo zapravo ima smisla i podseća me na stanje u našoj, od 1992. nepostojećoj, elektronskoj industriji. Pre par godina je postojala ideja o "izgradnji fabrike čipova u Srbiji". Nekadašnji inženjeri i naučnici iz Elektronske industrije Niš, kao i nekoliko fakulteta i instituta su organizovali par stručnih tribina na temu koliko je obnova proizvodnje čipova danas izvodljiva. Došlo se do zaključka da je veliki deo stručnog kadra napustio zemlju, ili je u penziji, ali da je obnova moguća ako se sa njom odmah krene. Od fabrike čipova do sada nažalost nije bilo ništa. Postoji opasnost da znanja i iskustva akumulirana tokom 50 godina budu izgubljena. Situacija pomalo podseća na JAT, njegove pilote i mehaničare. Samo što su oni preživeli sankcije, ali ih je na kraju uništila država.

Da se vratim na plutonijum: Imali smo i mi 2 kg u Institutu "Vinča", za koje su Amerikanci sredinom 2000-ih platili da se "bezbedno odnesu u Rusiju na reciklažu". Nisu hteli da proglase "nezavisnost" južne pokrajine, dok svi "rizici" nisu bili "eliminisani". Iako je velika razlika između posedovanja plutonijuma i pravljenja bombe, smatrali su da bi neko mogao napraviti neki očajnički potez.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 15 Jun 2019, 13:16

.Slika

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1672
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Ratna tehnika

Post od DasAuto » 15 Jun 2019, 14:17

Tako fin cockpit i pokvare sa tom plavom bojom
Jest da to sigurno ne igra nikakvu ulogu al sto ruje znaju pokvariti izgled aviona sa tim drecastim bojama.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 15 Jun 2019, 15:09

superboss je napisao:
14 Jun 2019, 23:09
Heineken je napisao:
14 Jun 2019, 21:26
Evo jos jedan zanimljiv snimak sa Sable


Ne vidi se dobro zastava na raketi, rekao bih da je nasa u pitanju




Otkaz marsevskog motora

Vidi se sasvim dobro kod ovog kuba na kraju-SRB zastava
Stigla je potvrda da raketa nije od VS, Bugari su u pitanju. Nije otkaz rakete vec je izgubila zahvat


Nov za VS, slikano u Rusiji. Ovi ce biti bolje opremljeni od prva dva

Slika

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 16 Jun 2019, 20:20

Prve fotografije srpskog H145M na Buržeu, izložen sa domaćim naoružanjem

https://tangosix.rs/2019/16/06/ekskluzi ... _C5bca2Yuc

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Ratna tehnika

Post od lami » 16 Jun 2019, 21:31

DasAuto je napisao:Tako fin cockpit i pokvare sa tom plavom bojom Slika
Jest da to sigurno ne igra nikakvu ulogu al sto ruje znaju pokvariti izgled aviona sa tim drecastim bojama.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Ovo bi trebalo da ima veze sa tim sa najmanje zamara i skrece paznju. Cini mi se da su i nasi g4 i orlovi isto tako farbani unutra.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od snork » 16 Jun 2019, 22:20

I Amerikanci su nekada koristili istu boju, pa su kasnije zaključili da više ne izgleda "moderno" i prešli na razne varijante svetlo ili tamno sive. To važi i za vojne i za civilne avione. Evo npr. JAT DC-9, jedna od slika koje je slao Cozmo pre nekog vremena:

Slika
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1672
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Ratna tehnika

Post od DasAuto » 16 Jun 2019, 22:41

lami je napisao:
16 Jun 2019, 21:31
DasAuto je napisao:Tako fin cockpit i pokvare sa tom plavom bojom Slika
Jest da to sigurno ne igra nikakvu ulogu al sto ruje znaju pokvariti izgled aviona sa tim drecastim bojama.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Ovo bi trebalo da ima veze sa tim sa najmanje zamara i skrece paznju. Cini mi se da su i nasi g4 i orlovi isto tako farbani unutra.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
To sam i ja negdje procitao, navodno su zapadnjaci prestali farbati u zeleno jer ne daje zeljeni efekat.
Sad dal to ruje rade zato sto misle da stvaro ima veze sa bojom cockpita ili radi tradicije. Bas me zanimaju razlozi odabira farbe eksterijera i enterijera. Na zapadu vecinom sve sivo farbaju.

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 17 Jun 2019, 16:49

Navodjenje jurisnih helikoptera sa zemlje



Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 17 Jun 2019, 23:27


Kubovac je napisao:Cilj je bio da izdržimo koliko god možemo. Da imamo što manje gubitke u ljudstvu, opravdane gubitke u sredstvima ratne tehnike i da u skladu sa ta dva načela neprijatelju nanesemo realno moguće gubitke. 
Šta bi bilo da smo "odmah poklekli" teško je reći, ali su zahtevi izneti nakon početka bombardovanja išli u prilog tome da bi nam svakako ishod bio teži. Mislim da uopšte danas ne bi bili u situaciji da imamo ovakvu Rezoluciju 1244 i nekakav kakav-takav pravni osnov da branimo naš suverenitet i integritet. Ali bi svakako manje ljudi stradalo i manja bi bila materijalna šteta, jer bi "vazdušni linč" kraće trajao. 
Ipak, da se ova tema ne pretvori u nešto drugo, a imamo temu o Kosovu, ja bih se više koncentrisao na poslednje tvoje pitanje da li su vojni uspesi VJ uticali na pregovaračku poziciju SRJ i postizanje Kumanovskog sporazuma i kakvo je bilo raspoloženje u vojsci kada se saznalo za povlačenje sa KiM.... 

Upravo o tome sam nedavno diskutovao sa svojim prijateljem @voja64 i mi smo se, evocirajući uspomene na taj period, prisetili da se već zadnja 2-3 dana maja meseca znalo da Ahtisari i Černomirdin "donose" u Beograd "gotov" sporazum i da tu osim nekih manjih, kozmetičkih i lingvističkih poboljšanja, menjanja neće biti. I naša Vrhovna komanda se potrudila svojski da pokaže NATO paktu da je naša PVO jednako snažna kao i prvog dana i u tom smislu su izdata naređenja određenim jedinicama PVO Kub i Neva, ali i drugim jedinicama, da 31.05.99 i 01.06.99 izvrše dejstva na ciljeve NATO-a u vazduhu radi pokušaja da izdejstvujemo makar ta "fina, kozmetička, lingvistička" poboljšanja.... 
I ako pogledamo dejstva jedinica Kub i Neva ta 2 dana (31.05 i 01.06) primećujemo najveću gustoću dejstava. Pritom je odlučeno da se ta dejstva koncentrišu na sektor Beograd - Novi Sad jer je tu pažnja NATO-a najveća (pored Kosova) zbog "osetljivosti" glavnog grada. 
U sektoru Beograd - Novi Sad ta dva dana dejstovano je 3 puta baterijama Kub i 3 puta divizionima Neva, ukupno 6 dejstava sa 13 ispaljenih raketa! 
Ubrzano je uvođenje u operativni rad jedinica RL-4M "Praćka" i te jedinice su takođe u reonu Beograda izvršile dana 26.05.99 ukupno 3 dejstva sa raketama R-73E sa dodatnim busterima i onda ponovo 29.05.99 još jedno dejstvo po NATO avionima. Dakle 4 dejstva sa svega nekoliko (3-4 kom) "na brzinu" uvedenih sistema. 
Pitanje je koliko smo i da li smo ovim uspeli bilo šta da "izdejstvujemo" u tom predlogu sporazuma koji su Ahtisari i Černomirdin doneli u Beograd već 02.06.99, ali ja verujem da je moguće da se nešto i popravilo. 
Ono što možda možemo znati je to da su se narednih dana vodili i Vojno-tehnički pregovori u Kumanovu, bazirani da ovom "beogradskom sporazumu" i da su jedinice PVO početkom juna pojačano dejstvovale ovaj put na Kosovu i Metohiji i to baš sistem RL-4M koji je 3 puta dejstvovao nekako baš "u prekidima" pregovora u Kumanovu i to 05.06, 07.06. i 08.06.1999. godine i to 2 puta na avione A-10 i jednom na bespilotnu letelicu. Takođe, veoma je važna bila i činjenica da su naše granične jedinice pojačane motorizovanim jedinicama, artiljerijsko-raketnim jedinicama Kopnene Vojske, specijalnim jedinicama i drugim jedinicama Prištinskog Korpusa i Treće Armije u potpunosti slomili "Operaciju Strela" koja je, gle čuda, upravo počela negde 30./31.05 i upravo imala za cilj da i NATO izvrši pritisak na nas. 
Mislim da je slom ove operacije OVK uz vazdušnu pomoć NATO-a koji je po prvi put u potpunosti služio kao njihova vazdušna sila i vršio do tada najsnažnija tepih bombardovanja naših jedinica u pograničnoj zoni sa B-52 i ostalim bombarderima prema Paštriku, Gorožupu i Košarama, doprineo "poboljšanjima" uslova Vojno-tehničkom sporazuma..... 

NATO je u Kumanovu tražio da se naša vojska povuče sa KiM "bez naoružanja" u roku od 3-5 dana. Kako mi nismo pristajali, načinjen je ustupak da se povučemo za 7 dana i da svaki 100-ti vojnik može poneti svoje lično naoružanje. Na kraju se završilo sa 11 dana i sa povlačenjem Vojske sa potpunim naoružanjem i opremom i sa suspenzijom vazdušnih napada (što do tada nije bilo zamišljeno tako, možete misliti?)... 

Možda će neko reći da je to premalo, ali to je što je i to je ono što smo uspeli "izvući". Rezoluciju 1244 i Vojno-tehnički sporazum kao njen sastavni deo. 

Šta je Vojska mislila o tome? Ja sam kao mladi 22-godišnji vodnik bio presretan kada sam čuo 09.06.1999. da je NATO suspendovao napade i da je potpisan sporazum. Ipak, sećam se kada sam već sutradan čitao u Večernjim novostima tekst "Vojno-tehničkog sporazuma" i "Beogradskog sporazuma" koji su kasnije pretočeni u Rezoluciju 1244, da nisam bio presrećan. Voleo sam što se rat završio i što sam sačuvao živu glavu, ali nekako me ovi sporazumi nisu "zadovoljavali". Ne mogu govoriti u ime drugih, ali moj utisak je bio da je mali broj nas bio zadovoljan onim što je potpisano i mislim da smo očekivali više i možda većina bili spremni da probamo da izdržimo "još malo", ako će nam ponuditi "bar malo bolje uslove"....(na primer da ostane tih par stotina vojnika, graničnih policajaca i carinika i da imamo nadzor nad kontrolom letenja kako je i bilo predviđeno sporazumima, ali su naši to prepustili britancima i KFORU negde oktobra 1999-te...)


Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Ratna tehnika

Post od Uroš S. » 18 Jun 2019, 13:29

Nije bilo 2kg plutonijuma već žutog kolača tj. uran oksida. On inače košta oko 100$/kg.

Bilo je tipa 2 grama plutonijuma ili tako nešto mi kaže matori.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk



Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45626
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Ratna tehnika

Post od Geza » 19 Jun 2019, 14:01

Novi evropski lovac.

Slika


Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Ratna tehnika

Post od ljuba » 19 Jun 2019, 14:32

Evropski politicari sve vise lice na Srpske. Nemaju ni jedan novi kruzni tok da otvore nego svecano predstavljaju kartonske modele :) ...

Korisnikov avatar
Cica Maca
Postovi: 739
Pridružio se: 24 Okt 2013, 13:03
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od Cica Maca » 19 Jun 2019, 15:52

Ova skalamerija ako prebaci M1,4 treba da slave. O stabilnosti, ma ni rec necu da pomenem.

Farbanje kokpita je UMETNOST! Razlike u bojama nisu samo od godine do godine. Ima toliko faktora koji uticu da bolje da ih i ne pominjem. Ako iko moze da vam nesto po tom pitanju objasni, to su maketari. Ali, spremite po vikend za svako pitanje, tj. po avionu pojedinacno.


Sent from my HTC U11 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 19 Jun 2019, 16:34

Englezi imaju svoj projekat lovca 5. generacije, ne znam ko je jos sa njima u tome. Svedski Saab takodje radi na lovcu 5. generacije, znaci bice 3 lovca iz EU.
Turci ne odustaju od svog TF X projekta, iako ce dosta zavisiti od inostranih dijelova, ne svidja mi se sto se osamostaljuju u toj oblasti.



Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока


Odgovori