Ratna tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Ratna tehnika

Post od Heinz » 06 Mar 2020, 12:23

Kroz istoriju smo valjda imali i saveznike, a sada smo na vetrometini već 30 godina.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Ratna tehnika

Post od Saša » 06 Mar 2020, 12:38

member je napisao:Saša, eto, mene čudi tvoj stav.
Ako se dobro sećam da si negde pisao da si i ti 1995 došao u izbegličkoj koloni, i očekivao sam da ćeš reći nešto u fazonu da nijedan rat nije dobar itd.
A ti baš naprotiv, pišeš o branjenju domova.
Pa jebem mu mater, što ih nismo sačuvali te 1991-1995.?
Došao sam 1991. jer se tada već zaratilo u mom kraju a ja sam bio krenuo u drugi razred srednje, pa da ne bih (po)stao čoban kod ovaca došao sam ovamo da završim neke škole... Sticajem daljnjih okolnosti nisam učestovao u tim ratovima, ali jesu moj otac, ujak, deda... Koji su tamo ostali do "Oluje" i došli sa pomenutom izbegličkom kolonom.

Zašto nismo odbranili? Zato što smo tada (kao i sada) imali pičke od političara i generala na vlasti koji prvo nisu imali muda da sve to saseku u startu, a kasnije su nas ti isti bukvalno prodali za političkim stolom. Vojska je tamo (u Krajini) dobila naređenje da se povlači a narod su zajebali da uđe u autobuse i ostala prevozna sredstva pričom "hrvatska ofanziva je u toku, povlačimo se i vraćamo za par dana"... Sav otpor koji je tada pružen bila je gola odbrana u povlačenju. A sve je to bilo ranije dogovoreno između Miloševića i Tuđmana. Zato mi je muka kada pročitam o njihovoj "velikoj pobedi"i sličnim sranjima jer su naišli bukvalno na prazne kuće i sela. Da se nije desilo to što se desilo, drugačiju bi danas pesmu pevali.
I da, uvek ću da branim svoju porodicu, dom, državu - jer sam tako vaspitan i tako vaspitavam i svoju decu. Druga je stvar što je većina vas ubijena u pojam svim ovim dešavanjima u poslednjih 20-30 godina i "pomalo" defetična tako da biste radije odmah birali predaju bez pružanja bilo kakvog otpora. A to je jako, jako loše. Nadam se da nam se preci ne prevrću u grobovima od sramote.



TT


Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Ratna tehnika

Post od Pulp Fiction » 06 Mar 2020, 13:05

Evo i ja sam iz Hrvatske i isto došao 1991. samo dosta mlađi, i kažem ti da se oni nisu dogovorili rezulatat bi bio isti samo sa više mrtvih, pre svega Srba...
Ni u vojnom, a ni u političkom smislu ono nije bilo održivo.
Takođe, mnogo Srbi preko Drine vole da pljuju Srbiju zbog tog rata, i ja prvi sam to radio kad sam bio klinja radikal, doduše Slobu pljujem i sad, ali treba shvatiti da Srbija nije smela niti mogla više da uradi, jer postojala je opasnost pored onih svih sankcija, da bude optužena za agresiju po definiciji UN, i da dobije po glavi još ranije nego što je dobila.
Ne može jedna suverena država da ratuje na teritoriji, već međ. priznate Hrvatske.

O greškama u tom ratu je govorio još Đinđić bilo je na jutjubu, sad ne mogu to naći više, ali on je lepo rekao šta je Srbija trebala da uradi još 1989/90 pre sukoba...

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Ratna tehnika

Post od BAJKER » 06 Mar 2020, 16:38

Sa pojavom nazovi ovakve demokratije tek smo jos vise zaboravili sta je patriotizam.
Slika

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3660
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Ratna tehnika

Post od member » 06 Mar 2020, 17:29


Saša je napisao:
member je napisao:Saša, eto, mene čudi tvoj stav.
Ako se dobro sećam da si negde pisao da si i ti 1995 došao u izbegličkoj koloni, i očekivao sam da ćeš reći nešto u fazonu da nijedan rat nije dobar itd.
A ti baš naprotiv, pišeš o branjenju domova.
Pa jebem mu mater, što ih nismo sačuvali te 1991-1995.?
Došao sam 1991. jer se tada već zaratilo u mom kraju a ja sam bio krenuo u drugi razred srednje, pa da ne bih (po)stao čoban kod ovaca došao sam ovamo da završim neke škole... Sticajem daljnjih okolnosti nisam učestovao u tim ratovima, ali jesu moj otac, ujak, deda... Koji su tamo ostali do "Oluje" i došli sa pomenutom izbegličkom kolonom.

Zašto nismo odbranili? Zato što smo tada (kao i sada) imali pičke od političara i generala na vlasti koji prvo nisu imali muda da sve to saseku u startu, a kasnije su nas ti isti bukvalno prodali za političkim stolom. Vojska je tamo (u Krajini) dobila naređenje da se povlači a narod su zajebali da uđe u autobuse i ostala prevozna sredstva pričom "hrvatska ofanziva je u toku, povlačimo se i vraćamo za par dana"... Sav otpor koji je tada pružen bila je gola odbrana u povlačenju. A sve je to bilo ranije dogovoreno između Miloševića i Tuđmana. Zato mi je muka kada pročitam o njihovoj "velikoj pobedi"i sličnim sranjima jer su naišli bukvalno na prazne kuće i sela. Da se nije desilo to što se desilo, drugačiju bi danas pesmu pevali.
I da, uvek ću da branim svoju porodicu, dom, državu - jer sam tako vaspitan i tako vaspitavam i svoju decu. Druga je stvar što je većina vas ubijena u pojam svim ovim dešavanjima u poslednjih 20-30 godina i "pomalo" defetična tako da biste radije odmah birali predaju bez pružanja bilo kakvog otpora. A to je jako, jako loše. Nadam se da nam se preci ne prevrću u grobovima od sramote.



TT
Bez uvrede, i ništa lično nemam protiv tebe,ali zarad istine moram napisati: Nisu tebe 1991. poslali u Srbiju da "ideš u školu" nego da te sklone od rata i da te ne pokupe na ratište kad napuniš 18g i da ne pogineš.
Jer tad 1991.niko nije mogao znati u kojem smeru će se situacija odvijati.
Nisu tvoji jedini koji su tako postupili, ima ih na stotine i hiljade koji su poslali decu kojekuda da ih izvade iz rata.
I ja to i ne osudjujem. Naprotiv. Uradili su pravu stvar za sebe i za svoje dete.

Što se tiče ubijanja u pojam, evo da ti ispričam kad sam ja bio ubijen u pojam. Kad sam imao 3-4godine, vidim da moja baba teško hoda. Ja pitam što teško hoda, ona mi tada ispričala da je u 2.sv.ratu promrzla, da je u čarapama išla kroz sneg kroz šumu da se spasi i da je nosila malog brata od godinu dana. Bilo ih je 30ak u grupi, vukao je ko je koga mogao. Kad je ostala bez snage, pala je u snegu,neko ih je našao. Kad su je uneli na toplo, stopala su joj već bila obamrla. A malog brata nisu uspeli da ožive.
To je jedna od stvari kojih se sećam iz najranijeg detinjstva,i tad sam rat zamrzio (ako se to tako može reći). Kao dete sam se uvek pitao zašto se ljudi medjusobno ubijaju?
Drugi kritični momenat mi je bio kad sam prvi put video mrtvog čoveka na početku rata 1991/92. Borbene linije su bile 10ak km od našeg sela. A u našem i susednom selu je bio kao neki krizni štab. Moj deda je radio posao koji niko nije "mogao/hteo" da radi...Pakovao je mrtve vojnike i ljude. Dodje vojna 110ka i istovari ko drva mrtve ljude, nekad 3, nekad 5 ljudi...ali retko da je prošao dan da ne bude mrtvih. Mi deca stanemo sa strane i gledamo.
Posle kad su stigli mudžahedini i kad su počeli da kolju ljude i da dovoze ljude bez glave, više nam nisu dali ni da gledamo.
Mogu da pišem još o tome.
Recimo, moj otac "pametni", umesto da 1991 iz Hrvatske ode u Italiju, Austriju, Australiju...mogao je da ode bilo gde,on preko Madjarske ode u Bosnu u rat. Ujak dobrovoljac od 1991 u Zap.Slavoniji, pa Bosna, pa od 1993 u Kninskoj krajini, pa 1995 Bihać, i onda 1999 ode na Kosovo. Budala iz Bosne,nikada pre u životu nije bio na Kosovu,i ode 1999 da ratuje. Kao zahvalnost je od države dobio kurčinu.

Interesantno je da o ratu, otadžbini,srbovanju... najviše pričaju oni koji ni pileći batak ne znaju da otkoste.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Ratna tehnika

Post od Pulp Fiction » 06 Mar 2020, 18:01

E, a jel nisi ponosan na njega zbog toga sad, nego da je zbrisao?
Moj je imao ove moje godine tada, rane 30-e, i branio svoje selo u Dalmaciji, pa onda kasnije Bihać, i ranjen je tu u nogu, ozbiljna i jaka povreda, nije više pozivan...
Ali što kažeš mogao je i on, da ide u Australiju preko četnika starih i SPC, ali nije želeo, jesam mu rekao 100 puta da je lud i budala.
Sad sam opet ponosan na taj njegov pravac, ali njega nema, a mogu reći slobodno da je taj rat i doveo do toga da ode ranije. Pre svega stres i posleratna nervoza, živci, siromaštvo i koješta još..

Je*o ja te ratove i loženje na iste.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od ljubitelj » 06 Mar 2020, 19:48

Pulp Fiction je napisao:
06 Mar 2020, 10:10
Vi stariji sa foruma, pa je l' ste mislili 1989. dok ste uzivali u mladosti da će već 1991. da se puca, e pa kao što većina SFRJ-ovaca verovatno nije mislila na to, ne vidim ni sad kako se to može tek tako isključiti...
Da, mislili i pre 1989. koju godinu, recimo poslušaj pesmu Borisa Novkovića iz tog perioda koja lepo opisuje atmosferu. I pribojavali se nailazećeg ludila koje je već pre rata moglo povremeno i sporadično da se primeti i oseti kroz izolovane incidente tj nasilje.

Nije Balkan ništa različitiji od drugih delova Evrope i sveta, i ovde se manje ratovalo nego po zapadnoj Evropi u smislu trajanja i ukupnog obima. Nije rat nešto što mora da se dogadja na Balkanu.
Danas i nije moguć rat jer su svi na jednoj strani, osim Srbije, unutar NATO sa kojim smo okruženi kako ssam već ranije naglasio kao na krucijalan faktor promišljanja o naoružavanju danas.


ps. mi smo matoriji u školi nastavni predmet o oružju, ratovanju imali kao redovno čini mi se 2 časa nedeljeno. Ušli na obavezno gadjanje bojevom municijom kao maloletna deca. Išli na nekakve vežbe simulacije rata.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Ratna tehnika

Post od BAJKER » 06 Mar 2020, 21:08

Koliko se secam, u srednjoj skoli imali smo predmet odbrana i zastita sa upoznavanjem osnovnog naoruzanja (puska M48, tromblon mina, rucne bombe itd) Sto kaze Ljubitelj isli smo i na bojevo gadjanje u Bubanj potok.
Slika

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od ljubitelj » 07 Mar 2020, 10:33

Da, to je ta puška što ti razvali rame i mesec dana se posle lečiš i oporavljaš. ONO i DSZ.

Sećam se i vežbanja sa ABHO maskama, pa evakuacije u slučaju nuklearnog napada i svašta nešto.
Beše 2 školske godine trajala nastava.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3660
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Ratna tehnika

Post od member » 07 Mar 2020, 10:35

Ponosan?! Na šta da budem ponosan?
Srećan sam što je ostao živ! Tad u ratu,svako malo nečiji otac pogine. Ili neko iz naselja,ili iz škole. I mi deca se skupimo i idemo na sahranu. Na tim sahranama ljudi i nisu toliko plakali, stisnu zube ,jer eto, oca/brata su izgubili za neke više ciljeve pa se nadaš da ta žrtva ima nekog smisla.

Medjutim, danas je realnost potpuno drugačija.

Ima pripovetka Lazina "Sve će to narod pozlatiti", napisana još pre 100 i kusur godina. U njoj sve piše.

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2411
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Ratna tehnika

Post od Sinisa G. » 08 Mar 2020, 09:51


Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 08 Mar 2020, 10:17

Fake :kezo:

Slike sa vezbe od pre 2 godine kada je doslo do eksplozije rakete pri lansiranju.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od pedja » 08 Mar 2020, 11:02

Danas je lakše no ikada manipulisati vestima. Šta god da se objavi, na keca će poverovati dobar deo ljudi. Demanti, pravi info, pojašnjenje, raskrinkavanje i sl, dolazi samo do dela ljudi, koji su vest čuli, a i tom delu će ostati sumnja. Cilj postignut, šteta načinjena.



T-T


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Ratna tehnika

Post od Geza » 09 Mar 2020, 19:35

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Ratna tehnika

Post od Geza » 12 Mar 2020, 20:40

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Odgovori