Stigla zima...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od grujicd » 24 Jan 2022, 20:09

Dare, ovakva situacija gde auto ne samo da krene da kliza u nazad, nego i da se rotira, to je problem u kome 99% vozača nikad nije bilo. Uključujući i mene. Pojma nemam šta bi radio, ali mi sigurno ne bi palo na pamet ovo što ti kažeš. A realno ne verujem ni da ću se setiti ako mi se desi u nastavku vozačke karijere već ću samo da se smrznem i paničim :kezo:

Nisam inače paničar kad postane klizavo, ali to je zato što sam ipak probao na bezbednom kako se auto ponaša. Ovo sa rotacijom nisam ni iskusio a ne znam ni gde bi probao. Da li je to nešto što znaju samo ljudi koji se bave offroadom ili i običan čovek koji živi u planinskim krajevima?

Korisnikov avatar
Momčilo
Postovi: 1343
Pridružio se: 21 Mar 2020, 22:44
Garaža: Peugeot 407 2.0 HDi

Re: Stigla zima...

Post od Momčilo » 24 Jan 2022, 20:16


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Stigla zima...

Post od OMP » 24 Jan 2022, 20:16

Mislim da bi greska bila da to uradi, lepo se nasukao ovako bocno na raskrsnicu, bocnim klizanjem naguravas vise snega po tockove i time postoji sansa da se usporis a dodatno i da tockovi zapnu o neku izbocinu ili smet itd. vec sam imao slicne situacije, jedino sto klizanje nosem na dole deluje kao sigurnije jer kao imas neki pregled i event kontrolu ali to 95% vozaca ne bi iskoristilo jer kao sto znamo zabodu kocnicu namotaju volan i mole se bogu, tako da to nema svrhe a i da je krenuo nosem na dole pitanje gde bi stao vrv na kraju ulice ili bi se spucao negde vecom brzinom jer bi se tako vise zaleteo, sigurno se ne bi zaustavio kao sada. Okretanje auta nizbrdo nosem na dole ili voznja u rikverc je jako bitno kod neravnih terena posebno kad je pesak, kamen, blato, trava gde bocno klizanje sigurno dovodi u prevrtanje ako tockovi zapnu o neravninu, kamen, sta god, to je jedno od osnovnih pravila u offroad svetu.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Stigla zima...

Post od Dare4x4 » 24 Jan 2022, 20:23

Ne znam šta da ti kažem. Ja sam jedno 4 godine vozio službenog Yuga i Floridu In L po zavejanim brdskim selima i imao sam prilike da isprobam razne stvari. Kada smo ih dobili, imali su sve 4 gume Trayal T400 i tako smo se vozili par godina non stop jer nisu hteli da ih zamene jer su nove :) Najčešće sam ja bio jedini muški član ekipe pa sam najviše i vozio. Brzo smo prevazišli strahove i bilo je zaista zabavno. Lance nikada nisam stavio niti sam lopatao, uvek smo stigli na cilj. Iz jednog ili nekoliko pokušaja. Vozio sam sa lancima jednom samo jer ih je stavio neko prethodnog dana i to je užasan doživljaj. Trese, ubija.
Nećete verovati ali nikada nismo oštetili vozila. Ni ogrebotina bukvalno.
grujicd je napisao:
24 Jan 2022, 20:09
Dare, ovakva situacija gde auto ne samo da krene da kliza u nazad, nego i da se rotira, to je problem u kome 99% vozača nikad nije bilo. Uključujući i mene. Pojma nemam šta bi radio, ali mi sigurno ne bi palo na pamet ovo što ti kažeš. A realno ne verujem ni da ću se setiti ako mi se desi u nastavku vozačke karijere već ću samo da se smrznem i paničim :kezo:

Nisam inače paničar kad postane klizavo, ali to je zato što sam ipak probao na bezbednom kako se auto ponaša. Ovo sa rotacijom nisam ni iskusio a ne znam ni gde bi probao. Da li je to nešto što znaju samo ljudi koji se bave offroadom ili i običan čovek koji živi u planinskim krajevima?

Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 618
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Stigla zima...

Post od motorista » 24 Jan 2022, 20:25

@OMP Nisam baš razumeo... Treba voziti u rikverc uzbrdo u kojim situacijama?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Stigla zima...

Post od OMP » 24 Jan 2022, 20:30

sa sluzbenim autom bih i ja drugacije razmisljao i probavao neke stvari sto sa licnim autom ne bih :) i ja sam sa sluzebenim prolazio tamo gde sa svojim ne bih ni probao

@motorista
Da ti auto bude okrenut ka nizbrdici tj nosem na dole ili ako si se penjao uz brdo da ostanes u tom polozaju kad krenes da klizas u nazad tj da ne pokusavas da okrenes auto bocno ili na dole sto se cesto desava a to je najveca greska u offroad svetu, pricam za slucajeve kad nije sneg vec pesak, blato, kamenje, trava, ovo sto je Dare pisao je isto ali se ne bih slozio da je dobro po snegu sem ako nemas bas iskustva jer ne bi imalo svrhe kod 95% vozaca jer smo vec videli sta rade, ali kad je suvo onda bi mnogo veci procenat vozaca mogao da se snadje jer je vece trenje pod tockovima pa i bolja kontrola vozila.
Dobar primer toga su oni ludaci na Islandu sto voze one bagije koji se penju po onim vulkanskim brdima nagib i blizu 90%, pa cak i treba da savladaju neke bocne prepreke u tom penjanju, ko je gledao video je kako vesto manevrisu brzinski da okrenu auto na dole ili nastave kretanje u rikverc kad ne mogu da savladaju uspon, ako to ne uspeju u 90% slucajeva se tumbaju do podnozja :)

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Stigla zima...

Post od Dare4x4 » 24 Jan 2022, 20:52

OMP je napisao:
24 Jan 2022, 20:30
sa sluzbenim autom bih i ja drugacije razmisljao i probavao neke stvari sto sa licnim autom ne bih :) i ja sam sa sluzebenim prolazio tamo gde sa svojim ne bih ni probao

Jeste službeni ali nisi sam unutra, auto je nov itd. Ja na isti način vozim i svoja kola jer cirkulišem na tom području. Važno mi je da stignem jer mi se ne ide pešaka, a najviši prioritet je da se vozilo ne ošteti i do sada se nije ni desilo (da kucnem u drvo). Neko bi pomislio da se na ovaj način maltretira vozilo ali zapravo nema velikog trenja između puta i guma pa nema ni habanja pri kočenju, motanju, klizanju, šlajfovanju. Sve se dešava skoro kao da je auto na dizalici.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od Ji 4Tze » 24 Jan 2022, 21:15

na ovom mestu sa snimka ne bi ništa pomoglo jer je suv led ispod snega, vidi se crnilo na momente.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Stigla zima...

Post od Geza » 24 Jan 2022, 22:41

Ovo je najhladnija noć ove zime, ko ima tanak antifriz neka pripazi.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od grujicd » 24 Jan 2022, 23:19

Baš sam se večeras dosta klizao po jednoj maloj uličici unutar bloka. Čim izađeš van bloka sve super, ali ova interna mnogo klizavija nego što deluje.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21042
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Stigla zima...

Post od nidza » 25 Jan 2022, 00:44

Ne može da se hoda po kolotrazima ovde kod mene. Sreća pa je ravno, jer da je nagib niko tuda ne bi prošao.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Stigla zima...

Post od Saša » 25 Jan 2022, 09:21

Minus devet jutros u 7.45 u NS-u, baš je fino steglo.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3806
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Stigla zima...

Post od Kornjaca Rade » 25 Jan 2022, 09:22

Ovde kod mene na Zlataru jutros oko 7 bilo -25 :)

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Stigla zima...

Post od H4wkeye » 25 Jan 2022, 10:18

U Pozarevcu jutros u 7:15 bilo -16.6

Sent from my SM-G780F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od ljubitelj » 25 Jan 2022, 10:25

dragvorl je napisao:
24 Jan 2022, 18:47
Ili nisi procitao, ili ne razumes, ili neces da razumes ili i jedno i drugo i trece. Ali to si ti, nas si, sta da radimo.
Šta sii ti pročitao i šta si razumeo i šta ne razumeš u tome da aribag nema napajanje sa kontakt brave?
Budi konkretan, šta nisi razumeo iz članka o tome da je država pokrenula istragu usled neispravnosti GM 2,6 miliona vozila, NHTSA kao zvanični državni organ u SAD.
Ali u tvom stilu, to si ti kratke rečenice kopija nečega desetog bez sopstvenog argumenta za bilo šta, već vidjeno.

Odgovori