Stigla zima...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1645
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od zdushan » 21 Jan 2024, 13:11

Aaaa, kakav autogol
Vozači odsada da pažljivije gledaju svoje snimke

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


NenadNR
Postovi: 183
Pridružio se: 06 Apr 2013, 20:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Stigla zima...

Post od NenadNR » 21 Jan 2024, 17:10

Sa zadnjom vučom na klizavom ko zna šta radi daje gas i kontru volanom. Ko zna da ne zna pusti gas i stisne kvačilo pa šta bude. Ko ne zna da ne zna samo pusti gas i odleti na livadu, ogradu ili gde već.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Stigla zima...

Post od Martin » 21 Jan 2024, 18:03

:plusone:

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Stigla zima...

Post od Ivan » 21 Jan 2024, 18:36

Osim ako ne ides u drift namerno, pa zelis sto duze kontrolisano proklizavanje zadnjeg dela i dodajes i kontrolises ga sa gasom i volanom naravno.

Ako zelis da smiris nenamerno bezanje zadnjeg kraja najbolje je pustiti gas (nikako kvacilo) i kontra volanom koju popustas kako se auto smiruje.

Plasticno receno ako u krivini po jakom klizavom na FWD pustis gas onda ce se "ukopati" prednji kraj i zadnji kraj poceti da bezi, to je tzv lift off oversteer.

Na RWD je pustanje gasa maltene kao sidro nazad.

Ko ima pristup nekom RWD ako moze jos naci negde malo snega ili klizavog neka ode i proba drift iliti klizanje zadnjeg kraja se prekida pustanjem gasa (opet bez kvacila).

Dakle nije isto kontrolisano i kontinualno proklizavanje i prekidanje nezeljenog proklizavanja.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Stigla zima...

Post od OMP » 21 Jan 2024, 18:46

Lepo je Nenad napisao, svako ce odreagovati drugacije i instinktivno u datom momentu tako da tu forumska objasnjenja ne pomazu, jednostavno kroz sve te situacije treba proci da ne kazem uvezbati ih da bi znao kako pravilno da odreagujes.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Stigla zima...

Post od Martin » 21 Jan 2024, 18:56

Još kad bi to bio deo obavezne obuke u auto školi.

pedalaš
Postovi: 638
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Stigla zima...

Post od pedalaš » 21 Jan 2024, 19:00

Kod RWD je za lakoću "driftovanja" veoma bitno medjusovinsko rastojanje. Kod zadnjeg pogona, neuporedivo je lakše kontrolisano zanositi zadnji deo (ili ga "ispravljati" ) ako imate veliki Wb, nego ako je mali Wb.
"Nebo i zemlja" je to raditi sa kolima, primera radi, sa Wb od 220 ili od 280 cm (i više).

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Stigla zima...

Post od OMP » 21 Jan 2024, 19:11

Nije realno da auto skole imaju takvu obuku, a to bi trebalo da bude nesto po fazonu ovih iz SAT sto prave obuku sigurne voznje ali opet i to je pitanje kako bi kome znacilo kao i sto imas vozace koji su polozili voznju a realno pojma nemaju da voze.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Stigla zima...

Post od nidza » 21 Jan 2024, 23:04

Nađite prazan parking, deo puta gde nema saobraćaja, pa vežbajte. Kapiram da to odavno radi svako koga vožnja malo više interesuje, pa ovaj savet nije ni potreban.

NenadNR
Postovi: 183
Pridružio se: 06 Apr 2013, 20:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Stigla zima...

Post od NenadNR » 22 Jan 2024, 00:48

Moralo bi da se crta za detaljno objasnjenje pa cu probati ukratko.
Cak i ako se ide pravo blokiranje zadnjih tockova dovodi do okretanja automobila. Razlog tome je rezultujuci moment nastao zbog razlicite sile kocenja na blokiranim zadnjim tockovima. Taj moment deluje u istom smeru kao i smer okretanja automobila i ubrzava okretanje. Tako da naglo pustanje gasa na zadnjoj vuci sa manuelnim menjacem sto dovodi do naglog kocenja na zadnjim tockovima nije dobra ideja nikako. Pogotovo kad je klizavo. Pride jos dolazi i do spominjanog prenosa mase na prednje tockove sto dodatno pogorsava situaciju.
Sa sruge strane kad blokiraju prednji tockovi rezultujuci moment deluje suprotno od smera zakretanja auta. Zato tada automobil nastavlja da se krece pravo

N_L
Postovi: 479
Pridružio se: 16 Mar 2016, 06:59

Re: Stigla zima...

Post od N_L » 22 Jan 2024, 03:26

Mozda glupo pitanje, vidio sam ovo i kad je snijeg bio, od cega je ovo? Ja sam prvo mislio ili od ispravke ulubljenja kad se snijeg topio ili od grijanja, al ovdje posle kise se vidi vise kakvog su oblika i lokacije, nesto sumnjam da imam grijace bilo kakve tu i da kreiraju bas ove oblike Slika

Sent from my SM-S908B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Stigla zima...

Post od Ivan » 22 Jan 2024, 06:15

NenadNR je napisao:
22 Jan 2024, 00:48
Moralo bi da se crta za detaljno objasnjenje pa cu probati ukratko.
Cak i ako se ide pravo blokiranje zadnjih tockova dovodi do okretanja automobila. Razlog tome je rezultujuci moment nastao zbog razlicite sile kocenja na blokiranim zadnjim tockovima. Taj moment deluje u istom smeru kao i smer okretanja automobila i ubrzava okretanje. Tako da naglo pustanje gasa na zadnjoj vuci sa manuelnim menjacem sto dovodi do naglog kocenja na zadnjim tockovima nije dobra ideja nikako. Pogotovo kad je klizavo. Pride jos dolazi i do spominjanog prenosa mase na prednje tockove sto dodatno pogorsava situaciju.
Sa sruge strane kad blokiraju prednji tockovi rezultujuci moment deluje suprotno od smera zakretanja auta. Zato tada automobil nastavlja da se krece pravo
Stvarno bi trebalo da se crta.

Blokiranje zadnjih tockova = povucena rucna, u tom slucaju oslobadjanje zadnjih tockova smiruje auto.

Kad vec crtamo idi probaj ako vec nisi nikad vozio RWD, probaj da namerno zaneses zadnji kraj dodavanjem gasa, a onda pusti gas i javi utiske ;)

Pogotovo je totalna neistina i promasaj da blokiranje zadnjih tockova dovodi do okretanja i kad se ide pravo, bukvalno nidje veze sa vezom.

Nemoj zbunjivati ljude ako vec nikad nisi vozio RWD :)
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21097
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Stigla zima...

Post od nidza » 22 Jan 2024, 09:37

Jako retko ideš baš toliko savršeno pravo da blokiranje zadnjih ne zanese auto makar veoma malo, a u slučaju snega i leda, da se još poklopi da oba točka imaju potpuno istu trakciju je veoma mala. Na manjim brzinama se to toliko ne primeti, ali na većim (podsećam da je počelo od autoputa) okretanje je skroz moguće ako neko baš ne ume jako da kontrira volanom, a većina prosečnih vozača - ne ume.

Zbog toga je najvažnije od kočnica svih automobila da nikad zadnji ne izgube trakciju pre prednjih, jer je to karambol u najavi. Ceo automobil se projektuje oko te aksiome.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19279
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Stigla zima...

Post od Heinz » 22 Jan 2024, 10:18

N_L je napisao:
22 Jan 2024, 03:26
Mozda glupo pitanje, vidio sam ovo i kad je snijeg bio, od cega je ovo? Ja sam prvo mislio ili od ispravke ulubljenja kad se snijeg topio ili od grijanja, al ovdje posle kise se vidi vise kakvog su oblika i lokacije, nesto sumnjam da imam grijace bilo kakve tu i da kreiraju bas ove oblike
Tu je malo slabije izolovano, odnosno prvo se taj deo ugreje iz kabine pa otud.
Kad je sneg na krovu, ne topi se svuda istim intenzitetom.

maniaxxx
Postovi: 6359
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Stigla zima...

Post od maniaxxx » 22 Jan 2024, 11:40

nidza je napisao:
21 Jan 2024, 23:04
Nađite prazan parking, deo puta gde nema saobraćaja, pa vežbajte. Kapiram da to odavno radi svako koga vožnja malo više interesuje, pa ovaj savet nije ni potreban.
Ja sam i ko mladi vozac cim padne sneg isao da se vozim, i ucim. I devojku sam naucio da spasi situaciju ako joj pobegne zadnji kraj, i spasilo joj auto to jednom.

Druga stvar je to sto je zadnje vreme to zabranjeno i po parkinzima i mozes popiti kaznu, glupost totalna.

Odgovori