Stigla zima...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45819
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Stigla zima...

Post od Geza » 23 Jan 2022, 18:44

pedja je napisao:
22 Jan 2022, 09:43
Nekima jeste



TapaT
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od Grujic » 23 Jan 2022, 19:03

ljubitelj je napisao:
23 Jan 2022, 16:35
Ti si jedin i koji je omašio, i to žestoko, sa tvrdnjom da će se isključiti aribag tokom voženja auta ako se skine kontakt sa ključa odnosno kontakt brave.
I još dodatno pogrešan zaključak izveo o načinu rada parkiranog auta i njegovog airbaga u tom stanju.
Već su ti drugi objasnili, samo pročitaj sa razumevanjem i shvatićeš i sam koliko je tvoja ideja besmislena.

Specijalno za tvoju znatiželju, posebno napajanje znači da se airbagovi ne napajaju preko kontakt brave i znači da u aribag centrali se nalazi poveći kondenzator koji u sebi čuva energiju dovoljno dugo da opali airbag čak i kada je skinut potpuno akumulator sa vozila.
I to nema veze ni sa automatikom ni sa prebacivanjem u P.

Dovoljno je da otvoriš makar jednu aribag centralu i sam ćeš videti prosto gledanjem to o čemu sam ti napisao, a možeš u nedostatku stvarne centrale da pogledaš u neko uputstvo za servisiranje airbagova gde takodje lepo piše o tome kako se napaja i zašto je potrebno preduzeti posebne mere kada se skida airbag.
Skreces sa teme u svom stilu, verglaj u prazno dok se ne zaboravi pocetna prica.
pokazuje koliko nemaš argumenata za to što si napisao.

ps, naročito kod starije generacije airbago sistema je primeto posebno napajanje koje se izvodi sa posebnim kablovima narandžaste boje.
Kod novijih je manje primetno tj lepše sakriveno u instalaciji.
Ne, nisi odgovorio, i drugi nisu objasnili to što bi ti hteo. Kao i obično izbegavaš direktan odgovor.

Ovo sa automatikom je rečeno u drugom kontekstu nevezano za jastuk, al ne dobacuješ dotle.
nidza je napisao:
23 Jan 2022, 17:52
Ja sam probao da guglam i neki članci kažu da se neće aktivirati airbag bez kontakta, neki da hoće. Moguće da zavisi od proizvođača do proizvođača, ali iz bezbednosnih razloga je logično da se ne aktivira bez kontakta, jer je tad moguće da putnici nisu vezani, niti na svojim mestima, te bi otvaranje moglo jako loš epilog da ima.
Tako je, kad god se čačka nešto u blizni jastuka obavezno je da ne bude auto na kontaktu, a neki čak naglašavaju da se otkači klema. Po ljubitelju ispada da če auto sa izvađenim akumulatorom da okine jastuke.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od ljubitelj » 23 Jan 2022, 22:49

Napisao direktan odgovor i precizan. Tvoja stvar ako i dalje imaš problem Upetljao si se sada još i dodatno, očito ne dobacuješ do toga zašto airbag mora da ima redudantno napajanje.

Specijalno za tvoju znatiželju....

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od dragvorl » 23 Jan 2022, 23:10

Za sve ostalo konsultovati servisni prirucnik.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od ljubitelj » 23 Jan 2022, 23:36

Tako je, već na prvoj strani svakog servisnog priručnika u delu oko SRS/ Airbaga ima čitav niz upozorenja na poseban pristup deaktivaciji sistema.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od ljubitelj » 23 Jan 2022, 23:46

dragvorl je napisao:
23 Jan 2022, 16:44
I dobro ljubitelju, sta kazes, hoce li se naduvati airbag ako je kontakt brava nije ukljucena i dodje do udarca intenziteta koji bi u voznji naduvao airbag?
Naravno da će se tokom vožnje naduvati aribag ako kontakt brava nije uključena /ili dodje tokom sudara do prekida u istoj/ i dodje do udarca koji u vožnji naduva airbag.
Odakle uopšte dilema, to je osnovna karakteristika i sama svrha tog sistema da štiti putnike tokom vožnje nezavisno od delovanja i volje vozača pa tako ni to da li će vozač u vožnji isključiti kontakt bravu ne treba ( i ne sme) da ima uticaja na aktivnu zaštitu kompletnog SRS sistema.

Airbag može dasse aktivira čak i pri stajanju vozila, kada kontakt brava nije ukljlučena i poznati su takvi slučajevi i stoga je obavezno ako se bilo šta radi na vozilu da se skinu kleme sa akumulatora i sačeka odredjeno vreme da se airbag centrala prebaci u sleep režim.
To su neke osnove opšte poznate u vezi airbaga.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od ljubitelj » 23 Jan 2022, 23:56

nidza je napisao:
23 Jan 2022, 17:52
Ja sam probao da guglam i neki članci kažu da se neće aktivirati airbag bez kontakta, neki da hoće. Moguće da zavisi od proizvođača do proizvođača, ali iz bezbednosnih razloga je logično da se ne aktivira bez kontakta, jer je tad moguće da putnici nisu vezani, niti na svojim mestima, te bi otvaranje moglo jako loš epilog da ima.
Može neki link na bar jedan takav članak gde kaužu da se tokom vožnje neće aktivirati airbag bez kontakta.
Koji proizvodjač i model ima takvo rešenje?

Potpuno je suprotno, iz bezbednosnih razloga loglično je da se u vožnji airbag aktivira potpuno nevezano od uticaja vozača i da je onemogućeno da bilo kojom komandom vozač u vožnji deaktivira airbag sistem.

Default stanje je da se airbag uvek aktivira dok se vozilo kreće a to da li su putnici vezani brinu senzori koji su sastavni deo airbag sistema.
Takodje situacija da putnici nisu na svojim mestima je realna opasnost pri aktivaciji aribaga i zato u svakom uputstvu od auta koje sam do sada video jasno piše, a i nacrtano je, da putnici moraju da pravilno sede u sedištima.

Nikako one varijante da se obori sedište za spavanje, da se noge suvozača dignu na tablu i slično....podrazumeva se da postoji svesno ljudsko biće koje poštuje pravila koja su neophodna za pravilno funckionisanje airbagova.

Ima situacija kada se na mestu suvozača želi onemogućiti aribag i tada se ručno iskjučuje samo taj za to sedište, no to je neka druga tema nevezano za ovu priču da se tokom vožnje po ledu preventivno od strane vozača ostavi brava bez kontakta da bi se time sprečilo aktiviranje aribaga pri sudaru.

Ta priča koju je grujić postavio jednostavno ne pije vodu, zato i molba za konkretni članak gde se tokom vožnje akcijom vozača preko kontakt brave isključuje airbag sistem.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Stigla zima...

Post od dragvorl » 24 Jan 2022, 00:15

Evo ti proizvodjac kod kog se nece aktivirati airbag bez kontakta:
Furthermore, if the ignition switch fails, then the timer for the airbags also fails because of a defect in the switch itself. GM’s ignition switches can (and do) move to the “off” position, even while the car is running, which has resulted in deaths as well as serious injuries. This is why GM vehicles stall, and why drivers suddenly lose power to their brakes and steering. When the ignition switch moves into the “off” position, it also stops the timer for the airbags.
https://www.hlmlawfirm.com/blog/why-air ... -accident/
a 2006 crash in Wisconsin, a Chevrolet Cobalt traveling at 71 mph suddenly stalled. Two seconds later - outside GM's 150-millisecond window - it hit a clump of trees. The ignition was found in the "accessory" position and the air bags didn't deploy. Two passengers died and the driver was severely injured.

Read more at:
https://economictimes.indiatimes.com/dr ... aign=cppst
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21089
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Stigla zima...

Post od nidza » 24 Jan 2022, 07:01

Upravo sam procitao i da statički eliektricitet može da ih aktivira, pa vi čačkajte i bez kleme, nema garancije da neće da grune. :D

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Stigla zima...

Post od BigMazzy » 24 Jan 2022, 08:20

Ја се не сећам кад сам на неком половњаку видео да се активирао ваздушни јастук , тако да без бриге

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14190
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Stigla zima...

Post od pedja » 24 Jan 2022, 08:27

Jbt, napraviće mi klizalište ispred zgrade. Već sat vremena razni šlajfuju, biju po gasu kao nezdravi, sviraju. Gospođa se mlatila bar 15 minuta, sreća pa nema puno saobraćaja, na kraju se nekako vratila nizbrdo i otišla.

A nama, kao i obično, ostane led.


TapaT


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Stigla zima...

Post od Saša » 24 Jan 2022, 08:29

Zavisi koliko je star, i vazdušni jastuci odnosno piropatrone u njima imaju rok trajanja.

Inače, jutros/noćas najhladniji dan ove zime, ako se ne varam. Novi Sad:

Slika

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Stigla zima...

Post od Markoni » 24 Jan 2022, 08:38

pedja je napisao:
24 Jan 2022, 08:27
Jbt, napraviće mi klizalište ispred zgrade...A nama, kao i obično, ostane led.
Imam sličnu situaciju. Doduše kod mene roditelji iz okolnih zgrada (koje ta uzbrdica ne tangira) dovedu decu da se kliskaju i sankaju. Mrzi ih na pola kilometra odatle da odvedu decu u Zvezdarski šumu.
Nama je to jedini prilaz kući, a tu ostane ledena ploča tako da je i pešaka problem popeti se. Napomenuh jednoj ženi, ali po reakciji je bila u fazonu da je bole uvo. Srećom u subotu je prošao kamion za čišćenje pa je rešio problem, ali prošli put je bila drama 3-4 dana.

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2429
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Stigla zima...

Post od Sinisa G. » 24 Jan 2022, 08:51

Slika

Vrecu u ruke i pospes, usput "cestitas" djeci mater pa neka se gospodje cesu onda.

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9724
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Stigla zima...

Post od Markoni » 24 Jan 2022, 08:57

Bacio sam prošli put jednu vreću sa strane da može bar pešaka da se prođe, nego mi nestalo. Mislim za celu tu uzbrdicu bi mi trebalo 10 ovakvih sigurno.
Moraću da se snabdem.

Odgovori