Učenje stranih jezika

Razne teme, pitanja, iskustva
Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8365
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od grujicd » 27 Maj 2013, 20:04

Problem sa nemačkim je što je dosta težak, a i jako retko si u prilici da ga koristiš ili uopšte sretneš dok si u srbiji. Imam dosta drugara koji su ga učili kroz osnovnu i srednju a sad ne znaju ni da beknu. I ja sam probao par puta sa učenjem ali je svo znanje brzo nestajalo jer ga nisam nigde koristio.
Znam samo par slučajeva uspešnog učenja nemačkog - ljudi su planirali odlazak u austriju ili nemačku, intenzivno su se spremali a kad već progovoriš osnovne stvari, a stigao si tamo i prinuđen si da ga koristiš svakodnevno onda i usavršavanje ide samo od sebe.
Koliko nas bi znalo dobro engleski da ga ne koristimo svakodnevno na internetu, često i za posao? Da ne pominjem 90% strane muzike i filmova, a još je engleski i relativno jednostavan, bar naspram nemačkog.

Ne pokušavam da te odgovorim, već da vidiš u startu da li ima neke šanse da nemački aktivnije koristiš, jer bez toga po mom mišljenju teško ćeš išta postići.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od dragvorl » 27 Maj 2013, 20:14

Pa vidi, to sto si rekao je generalno pravilo u svakom jeziku. Mora da se stalno koristi i unapredjuje da bi bio na nekom upotrebljivom nivou. A to sto kazes za skolu i ucenje, i ja sam nemacki 10 godina ucio, osnovna i srednja skola, pa ne znam da govorim. Skola nije reper znanja, jer se uci kako se uci, po knjizi, 2x nedeljno po 45 minuta, sto je daleko od potrebnog za neka ocekivanja da ce se tu znati Bog zna sta. Da ne pricamo koliko su ljudi neozbiljni u tim godinama. X njih je ucio koliko mora da bi se proslo. A program je napravljen da se nauci gramatika i sta ti ja znam napamet, a ne da se forsira recimo govor. Ja gledam sad da osvezim koliko mogu, ima dobrih programa preko kojih se moze dosta toga nauciti, pa onda treba krenuti na citanje i obogacivanje vokabulara i sve se moze dovesti na neki prilicno upotrebljiv nivo, bar za posao, nece se postati Gete ili neki od brace Grim, ali ce odraditi posao.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Floyd » 27 Maj 2013, 20:45

Ako ne planiras da emigriras u zemlji gde se prica nemacki, isti ti najverovatnije nece biti ni potreban.
Eto npr. u Francuskoj nemacki ne znaci nista...o zemljama gde se prica engleski, da i ne govorim.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od dragvorl » 27 Maj 2013, 20:52

Zavisi, neke nemacke firme ovde zahtevaju ili izuzetno preferiraju. A znamo koji je znacaj nemacke industrije danas. Ok, ne znam za druge grane industije, ja sam najvise razgledao u domenu auto industrije raznorazne oglase. A stoji to da kao prvi jezik mnogo vise znaci u samom nemackom govornom podrucju nego van. Tu se engleski i tako po defaultu podrazumeva, a sad sta ce biti i da li ce biti sekundarnog jezika, to zavisi o samoj osobi. Ono sto sam cvrsto uveren je da u tehnickoj struci nemacki svakako moze biti samo +, narocito u masinstvu i srodnim industrijama.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Floyd » 27 Maj 2013, 22:25

To su neki izuzeci...
Engleski je uglavnom sasvim dovoljan kao strani jezik.
Cak i ovde gde se prica nemacki, mnogi strucnjaci su zaposleni a da ne znaju ni "dobar dan" da kazu na istom.
To posebno vazi za Amere, Engleze i sl.

Naravno da je nemacki plus (kao i svaki strani jezik) ali ce u jako retkim situacijama trebati...

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od dragvorl » 27 Maj 2013, 22:38

Pa dobro sad, nemacki, spanski ili italijanski u razlicitim poljima nije bas isto. Eto, ja znam pored srpskog i engleskog jos jedan strani jezik perfektno, pa bih ga vrlo rado menjao za nemacki na istom nivou. Sto se autoindustrije tice u Nemackoj zahtevaju za masinske inzenjere. To znam, jer mi je drugar bas nedavno nakon zavrsetka faksa otisao tamo u konstruisanje u jednu poznatu firmu i moras znati nemacki jer jednostavno ne mozes da komuniciras bez toga. Mozda bi i mogao teoretski, ali poslodavci jednostavno traze, pitao sam coveka bas zato sto bih ja gledao da krenem tamo, ali bez jezika tesko ide. Za programere recimo nije toliki problem, to mi isto taj drug kaze. Mislim da smo bas sa Lazom pricali na tu temu jer je i njegov brat masinac i on se nesto raspitivao ali je jezik malo problem.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Floyd » 27 Maj 2013, 22:41

Da, ako planiras da radis na nemackom govornom podruciju onda je definitivno bolje da se uci nemacki...ja sam pricao za rad u Srbiji.
I da nije obavezan za posao, meni nikako nije jasno kako neko moze 10 godina da zivi negde a da ne zna 5 reci lokalnog jezika.
Takvi su ti glupi Ameri ovde...prodaju se za neke strucnjake a ograniceni kao terasa.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Obrazovanje i školstvo

Post od Laki021 » 27 Maj 2013, 22:44

Da, generalno Nemci bas traze znanje jezika, moze im se. Mozete da se provucete samo sa engleskim ako ste bas jako dobri u svojoj oblasti ili je ta oblast jako deficitarna.

Sa nemackim su mogucnosti fantasticne, ja planiram da ga ucim. Istina uspeo sam bez problema da nadjem posao u Ch u nemackom delu samo sa engleskim, ali kad bih znao nemacki mogao bih posao menjati na dnevnoj bazi i do mile volje birati sta hocu.

Anelex
Postovi: 1
Pridružio se: 28 Nov 2013, 11:27

Re: Učenje stranih jezika

Post od Anelex » 28 Nov 2013, 11:54

Argentina je fenomenalna I jeftina za ucenje spanskog jezika. Bila sam u Buenos Airesu pre nekoliko godina i super sam prosla za 2 meseca kursa. Skola je Ailola Buenos Aires
:sreckovic:

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Učenje stranih jezika

Post od nikaragva » 28 Nov 2013, 12:06

:kezo:

Korisnikov avatar
NidzaV8
Banned
Postovi: 591
Pridružio se: 17 Okt 2013, 09:50

Re: Učenje stranih jezika

Post od NidzaV8 » 28 Nov 2013, 12:11

http://www.livemocha.com , ako nekom treba .

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Učenje stranih jezika

Post od dragvorl » 17 Apr 2015, 20:23

Moram reci interesantna reklama.
Prikačeni fajlovi
DSC_0806.JPG
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15136
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Učenje stranih jezika

Post od Kuzmanovic » 29 Dec 2015, 22:08

Da li je neko koristio neki online test poznavanja engleskog jezika? Interesuje me na kom sam nivou sto se tice engleskog sa aspekta gramatike i sa aspekta razumevanja razgovora.

Koristio sam ovaj i za gramatiku sam B2, dok je za razgovor C2, ali nisam siguran koliko je merodavan ovaj test (prvi put sam radio tako neki test).

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9054
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Učenje stranih jezika

Post od Darko » 29 Dec 2015, 22:14

Trenutno na c1 italijanskog i b1 spanskog. Ne znam sta ce mi bilo koji od ta dva jezika trenutno u zivotu ali valjda dobro dodje kao ubijanje vremena i razbibriga. Svakako ni jedno znanje ne moze da skodi :)

Odgovori