Kupovina stana u Srbiji

Razne teme, pitanja, iskustva
Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Kupovina stana u Srbiji

Post od Floyd » 15 Jan 2012, 14:18

Resavanje stambenog pitanja je jedno od najbitnijih u zivotu pa smatram da je korisno da imamo i ovu temu bez obzira sto je u pitanju auto forum :)

Kao neko ko se i sam interesuje za ovo, dosao sam na ideju da otvorim temu u kojoj bi se razmenjivale informacije i iznosili predlozi o kupovini stana.
Ja licno vec duze vreme gledam da uzmem neki stan u Beogradu (40-50kvm) koji bi za pocetak renovirao (ukoliko treba) i izdavao a za kasnije bi video sta bi...

Gledao sam neke novogradnje i ono sto sam video mi se blago receno nikako ne dopada.
Ili su mutna posla u pitanju (nema dozvola), ili je kvalitet gradnje ocajan, ili je zgrada na nekoj zabacenoj periferiji sa ocajnom infrastrukturom a cesto sve zajedno.

Masovna gradnja tipa Bellvile ili Stepa Stepanovic nije losa i donekle uliva poverenje samo sto ja ne volim te ogromne blokove.

Od starih stanova, tesko je naci zgradu da nije u ocajnom stanju (ipak ce to nekada, po EU standardima, morati da se renovira a cenu, koja nece biti mala, ce platiti vlasnici), na relativno dobrom mestu a da stan tu ne kosta skoro kao u daljem predgradju Pariza :)

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od McGruja » 15 Jan 2012, 14:20

I ja planiram zamenu stana, pa ću biti zaintresovana strana ove teme :)

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od zuzazu » 15 Jan 2012, 14:30

Od prilike 2 meseca me vodaju po stalama, nazivajuci ih stanovima.
Cene u NBGD socijala blokovima ne razlikuju se od cene za koju je moj drug kupio legalan stan u centru Bgd sa dva garazna mesta.
Zato nista i ne ide, a zato je on i kupio gajbu.
Sve u svemu, u koliko je cena niza, skoro po pravilu, stan je pod sporom, pa ga ipak i takvog agencija daje u prodaju sa geslom "resicemo to uz put".
Naisao sam i na agencije koje ne zele da drza novogradnje. Kazu, cak i ako se papiri cine "cisti"...

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od Bax » 15 Jan 2012, 14:37

Stanovi su i dalje preskupi, treba biti strpljiv, bolje lagano stekati lovu, nego uletati u kredite...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od zuzazu » 15 Jan 2012, 14:51

Ja sam u kupovinama i prodajama stanova negde od 2000 god.
Poslednji koji sam kupio, trazio sam 3 godine.
Sve sam citao kako cene idu dole, kako moraju da idu dole, kako su eto krenule, kako tuku ko nece...

Ono sto moja empirija govori, cene nikada nisu isle dole

Cekajuci pad cena stanova, evro je zamenio marku, pa je to ispalo zesce skuplje. Stan od 85000 DM kod Juge postao je 120.000 EUR.

Kada sam kupio stan za 1000 EUR/kvm 2003e, sada je istom kraju na losijoj lokaciji i goroj spratnosti 1700 EUR. Kazu inflacija...

Tolika?

Ne verujem.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od Bax » 15 Jan 2012, 14:56

Kako nisu, kad je 45 kvm stan u Belvilu kostao preko 90.000 evra, pa je isti spao na 70.000e.
Ovi matori u blokovima sa 2000, sad kolege realizuju za 1300-1100e.
Poslednja izmena od Bax u 15 Jan 2012, 14:58, izmenjeno 1 put ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od Floyd » 15 Jan 2012, 14:57

Cene u NBG blokovima su bas jake a realno takvi stanovi (pricam o kvalitetu i ghetto style blokovima) ne vrede nista.
Ono sto im drzi cenu je dobara infrastruktura na NBG.

Svidja mi se i West 65 jer je to upravo moderan stil koji se ovde najvise fura.
Ono sto pise na sajtu bas uliva poverenje a sad kako ce biti, ne znam...
Naravno i cena je malo jaca.

Sto se cena, konkretno u BG tice, licno ne verujem da ce ekspresno da idu dole.
Mozda opadnu za 10ak % i to je sve.
Mislim da ovo vazi i za NS...

p.s. Ime ovog kompleksa gore slobodno brisite ako je reklama :)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od Bax » 15 Jan 2012, 15:01

Hm da, po kom cemo mi to osnovu da dignemo standard u ovakovoj Evropi trenutno, zivo me zanima.
Ja sam na svojoj kupovini stana pukao vec bezmalo 30.000 evra.
I tad se pricalo da cene idu gore :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od Floyd » 15 Jan 2012, 15:07

Za standard ne znam ali sam igrom slucaja pricao sa jednim svajcarcem koji radi za jednog investitora koji kupuje/prodaje i izdaje nekretnine sirom sveta.
Velike su pare zaradili u Rumuniji i Poljskoj a sad pikuju Srbiju tj. Beograd.
Procenjuju da je dobra za taj posao...

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od Bax » 15 Jan 2012, 15:26

Imali su pravo, pod uslovom da ste razgovor imali pre 5 godina.
Sad je pecina, malo su se stvari pokrenule pod pretnjom pucanja evra, ali posto je to sad potroseno, opet se vratilo na staro.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od NexT » 15 Jan 2012, 15:38

Mi smo prodali stan kod Juge pre nekih godinu i po, dve... (stric mi je budala, pa eto)
prvobitno je cena tu bila oko 2000 evra/kvadrat, a mi smo uspeli da dobijemo 1700. Sada je cena oko 1200-1300. (prva zgrada preko puta Juge, dugacka)
Pritom je stan stvarno u odlicnom stanju bio, samo je kupatilo trebalo da se sredi.

Kuca u Sapcu koja je prvobitno vredela oko 30.000 evra, dobila je vrednost jer je izvodjac ponudio pare jer su papiri skroz sredjeni, uknjizeno itd...

I sad nemam pojma sta da kupimo i gde... Ja hocu Bezanijsku kosu, moji hoce dole oko Juge... -.- A, stanovi :shock: raspad.

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od Day Walker » 15 Jan 2012, 15:59

de nas par da ulozimo pare i izgradimo neku naprcanu kucu iz vise delova (stanova) :D
bas bi bio kul fazon
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od McGruja » 15 Jan 2012, 16:00

Jos i da zivim sa vama :rofl:

Tapatalk Rules, excuse my bravity :)

bobanf
Postovi: 38
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:26
Lokacija: Beograd

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od bobanf » 15 Jan 2012, 16:12

Najbolje je uzeti stan`iz otkupa` znaci ono sto je vlasnik otkupio od drzave za 200 dem, stanove zidane 70 tih i 80 tih. Papiri su uglavnom cisti, ulaganje je potrebno ali nije strasno.
Stanovi se tesko izdaju jer vise posla nema toliko, studenata je manje jer se sada po varosicama otvaraju fakulteti /menadzment :D /.
Moj drug na Dedinju nema sanse da izda stan, niko ga ne zove.
Drug koji drzi agenciju, kaze da je krenula prodaja, da je neka lova usla na nase prostore ali ne zna odakle..

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Kupovina stana u Srbiji

Post od Paja » 15 Jan 2012, 16:28

Bavim se i nekretninama, uglavnom za prijatelje pa da da pomognem ako mogu.

Stanovi iz otkupa mogu biti problematični ako nisu uknjiženi na sadašnjeg vlasnika. Često je uknjižen na investitora koji je finasirao szgradu (npr gradski siz stanovanja) a otkupljen je od neke firme ili ustanove. Povezati sve to papirološki je vrlo često nemoguće pa mora da se ide tužbom.

Cene su generalno šaroike i više nema pravila. Generalno jesu pale, ali kako gde. Ima potpuno nerealnih prodavaca.

Novogradnja je masovno užasnog kvaliteta. Kvalitetne zgrade i koštaju.

Ja bih, ako ne uzimam novogradnju koju sam tokom gradnje prilagodio sebi, uvek gledao da uzmem stan koji je u lošijem stanju, da mu zbog toga spustim cenu i da ga onda sredim kako mi odgovara.

O agencijama imam generalno loše mišljenje. Užasno su navalentni i bezobrazni, a pri tome ne pružaju adekvatnu sigurnost.
Ukoliko preko agencije kupite stan, vi ste kontaktirali samo sa agentom, advokat agencije će uraditi ugovor i pogledati papire, ali ako dođe do nekog problema vi treba da jurite agenciju, njenog vlasnika.... dakle ako dođe do problema nakon kupovine u gadnoj ste situaciji.

Odgovori