Ishrana...upozorenja i saveti

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3836
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Ishrana...upozorenja i saveti

Post od swemir » 09 Feb 2013, 10:59

Dukatovo mleko povučeno sa tržišta zbog kancerogenih materija

Srna, Tanjug | 08. 02. 2013. - 23:15h 00:07h | Foto: Ilustracija | Komentara: 27
Najveći prodajni lanac u Crnoj Gori "Voli" večeras je naložio povlačenje iz svojih objekata mleka hrvatskog proizvođača "Dukat", nakon što je to mleko povučeno iz prodaje u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini pošto je u njemu otkrivena kancerogena materija "aflatoksin M1".

U Inspekciji za hranu navode da su inspektori krenuli u kontrolu tržišta da bi uklonili kancerogeno mleko.


Hrvatsko ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da će sa tržišta biti povučena pojedina pakovanja trajnog mleka "Dukat" i "Vindija" zbog sumnje na povećanu koncentraciju kancerogenog sastojka Aflatoksina M1, objavljeno je na portalu Index.hr.

Iz prodaje se povlače: "Vindijino" trajno mleko s 2,8 odsto mlečne masti u pakovanju od jednog litra s rokom upotrebe do 3. jula 2013, "Vindijino" UHT (homogenizovano i sterilizovano) mleko s 2,8 odsto mlečne masti, u pakovanju od jednog litra, s rokom upotrebe do 24. i 31. juni 2013. godine, "Dukatovo" trajno mleko s 2,8 odsto mečne masti, u pakovanju od pola litra, s rokom upotrebe do 24. maja 2013. godine kao i "Dukatovo" trajno mleko "Lagano jutro" s 2,8 odsto mlečne masti, u pakovanju od jednog litra, s rokom upotrebe do 25. aprila 2013. godine.

Nakon što su nalazom Hrvatskog veterinarskog instituta utvrdjene koncentracije Aflatoksina M1 manjih odstupanja od dozvoljenih, uzorci mleka su poslati u specijalizovanu laboratoriju u Beču radi dodatne potvrde nalaza.
Rezultati tih nalaza biće poznati sredinom februara.

Aflatoksini su toksični i ubrajaju se u grupu najkancerogenijih poznatih supstanci, a inače su prirodni mikotoksini koje proizvode mnoge vrste gljiva Aspergillus.

Knežević: U Srbiju nije uvezeno mleko iz Hrvatske
Ministar poljoprivrede Goran Knežević izjavio je večeras povodom sumnje da je u nekim pakovanjima mleka "Dukat" i "Vindija" povećana koncentracija kancerogenog sastojka Aflatoksina M1, da u Srbiju nije uvezeno mleko iz Hrvatske.
- Manja količina mleka uvezena je iz Bosne i Hercegovine i u njoj nije bilo Aflatoksina - rekao je Knežević za B92.

U Ministarstvu poljoprivrede narednu isporuku mlekare Dukat iz BiH očekuju u utorak i najavljuju da će biti redovno uzorkovana i ispitana na mikrotoksine.
U Ministarstvu dodaju da se domaće mleko redovno kontroliše i da je potpuno ispravno, kao i da je pre mesec dana rađena i vanredna inspekcijska analiza.

Milan Prostran iz Privredne komore Srbije kaže da bi bilo očekivano da inspekcije pojačaju nadzor nad mlekom koje iz regiona ulazi u Srbiju, prenosi B92.

S obzirom na to da je preko nekoliko meseci potvrđeno prisustvo aflatoksina u kukuruzu u Srbiji, predsednik Nacionalne organizacije potrošača Goran Papović očekuje da nadležni testiraju sva mleka na domaćem tržištu.


izvor

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/3668 ... h-materija


Pa zar je moguce i da mleko ima neke hemije u sebi...

Nisam tehnolog ali sam mislio da UHT podrazumeva samo termicku obradu, sta ce ovde hemija

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Jumbo » 09 Feb 2013, 12:06

Alfatoksini nisu dodati u mleko već se nalaze u sirovom mleku i najčešći uzrok je ishrana krava sa plesnivom hranom.
Već je bilo priče da zbog onakve godine kakva je bila prošla kod nas u kukuruzu ima alfatoksina, tako da me neće čuditi ako se ovo nađe i kod nas t.j. u našem mleku.
E sad ne znam koliko je tačno potrebna koncetracija alfatoksina u kukuruzu da bi se on pojavio u mleku pogotovo što on nije osnovna iskrana za preživare.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od nikaragva » 09 Feb 2013, 17:44

Ali hrane krave silažom, da li tu ima alfatoksina?

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Uroš S. » 09 Feb 2013, 18:33

Nije ALFAtoksin nego AFLAtoksin.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8813
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Gaginh0 » 09 Feb 2013, 20:12

hm, to AFLA mi nema nikako znacenje, logicnije je ALFA...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od sasha015 » 09 Feb 2013, 20:25

nikaragva je napisao:Ali hrane krave silažom, da li tu ima alfatoksina?
Krave se ne hrane silazom.Silaza je samo jedan deo ishrane.
Ako hoces mleko,mora koncentrat.KOncentrat u proseku sadrzi 50% kukuruza.Deo ovogodisnjeg roda kukuruza zbog suse je zarazen aflatoksinom u vecoj meri(procentu) nego inace.Svake godine je prisutan aflatoksin.
Ali je problem sto halapljivi otkupljivaci(silosi) nisu vrsili kontrolu kvaliteta pa je zarazen kukuruz mesan sa zdravim u silosima i sada imamo problem.
Postoje odredjeni nacini prerade kukuruza i detoksikacije,dodatavanej nekih minerala stocnoj hrani da se kroz izlucivanje izbace toksini iz organizma,ali o tome bi vec trebao neko strucan da pise.
Nije problem samo mleko,vec i meso i svi proizvodi koji imaju procenat kukuruza u sebi.
Poslednja izmena od sasha015 u 09 Feb 2013, 20:28, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od nidza » 09 Feb 2013, 20:28

Gaginh0 je napisao:hm, to AFLA mi nema nikako znacenje, logicnije je ALFA...
Alfa je virus, nije toksin.

Tapatalk HD

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Jumbo » 09 Feb 2013, 20:35

Uroš S. je napisao:Nije ALFAtoksin nego AFLAtoksin.
AFLA je nego grešim u kucanju.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8813
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Gaginh0 » 09 Feb 2013, 20:37

Da, istripovao sam se nesto, slabo sam ucio gljivice iz mikrobiologije :mrgreen:


Znaci dolazimo do toga da je kukuruz bio zarazen Aspergillusom, posto on porizvodi Aflatoksin...?
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od nuk » 09 Feb 2013, 21:16

Sta mene buni u celoj toj prici, aflatoksin je otkriven od strane institucija BiH koje su upozorile nas i Hrvate a reakcija naseg nadleznog ministra je blago receno, sokantna i bez konkretnog odgovora da li je i to "malo" toksicnog mleka iz Hrvatske uvezeno preko BiH povuceno iz prodaje?
Mene interesuje da li neko kod nas uopste kontrolise namirnice na ovakve stvari??

E da, ne znam da li je neko primetio, malo- malo pa naletim na Suboticki jogurt na kome je naglaseno da je rok trajanja 2dana od otvaranja i to ne pise na svakoj flasi. To nikada ni na jednom jogurtu nisam video. Ovo sam cisto onako pomenuo ne vezano za konkretran slucaj

sent from my phone using the fingers

Korisnikov avatar
Misha
Postovi: 3689
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:55
Garaža: RAV4 2.2 D4D 4WD Executive
Lokacija: Novi Sad

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Misha » 09 Feb 2013, 21:40

Nuk,sad sam pogledao i stvarno pise da mu je rok posle otvaranja 2 dana. Nama stoji nacet 3-4 dana. :zbunjen: Na Dukat jogurtu nista ne pise.
Live TODAY as each breath is precious and will never come again.

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od nuk » 09 Feb 2013, 21:52

Ne pise na svakoj flasi. Mozda sam i uobrazio ali mi se taj cini malo blazim, kao da je nekako razvodnjen

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Korisnikov avatar
Misha
Postovi: 3689
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:55
Garaža: RAV4 2.2 D4D 4WD Executive
Lokacija: Novi Sad

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Misha » 09 Feb 2013, 21:59

nuk je napisao:Mozda sam i uobrazio ali mi se taj cini malo blazim, kao da je nekako razvodnjen
Slazem se,Dukat je mnogo gusci. Ranije sam kupovao Suboticki (zeleni) pro biotik,on je bio jos redji ali imao je dobar ukus.
Live TODAY as each breath is precious and will never come again.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Одг: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od dunx81 » 09 Feb 2013, 22:36

Ma neki guraju skrob u one od 1,x% ml.masti pa i ti budu gusti. Onaj Idein cini mi se da je bio takav kad sam probao.

sent using Tapatalk

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Jumbo » 10 Feb 2013, 08:15

Kao prvo da razjasnimo da te količine aflatoksina u mleku su zanemarljivo male i da to baš nije toliko otrovno koliko piše u novinama (relativno mala koncentracija) t.j. što reče juče jedan toksikolog trebalo bi 20-25 godina svakodnevno piti po 1l takvog mleka da bi došlo da nekih posledica.

Kao drugo mikotoksini (o koje spada i ovo) nisu obuhvaćeni ni jednim pravilnikom za mleko te se ne rade u redovnoj kontroli već samo povremeno (kod naših većih mlekara je praksa jedan ili dva puta godišnje). Isto važi i za uvozne proizvode i tako su Hrvati naleteli u Bosni. Pošto je ova vest objavljena pre dva dana ja mislim da su već uzeti ambalažirani uzorci i poslati na analizu i da ćemo rezultate znati negde u utorak-sredu.

Ali kao što rekoh opet po ko zna koji put se diže veća panika od realne opasnosti. Mogu da se kladim da će ili već ima i u našem mleku pošto je i kod nas u kukuruzu prisutan u većoj meri nego inače. Nemojte misliti da ga do sada nije bilo.

Što se tiče roka trajanja i to da razjasnimo. Utisnuti rok trajanja na ambalaži važi za proizvod dok se ne otvori. Kada se jednom otvori pasterizovano mleko može da traje 1-2 dana, UHT mleko, jogurt, mladi sirevi 2-5 dana maksimum, feta sir jedno 10 dana, polutvrdi sirevi i sirevi parenog testa (kačkavalj ...) dve nedelje itd. Na mnogim ambalažama to i piše ali samo kao preporuka.

I još jedna stvar. Verovatno će neko da se zapita što se redovno ne kontroliše prisustvo mikotoksina. Kada bi mlekare radile redovne kontrole svega čega su se novinari setili da je opasno i moguće da se nađe u mleku onda bi lepo svi mogli da stave ključ u bravu. I sada je sa HACCP, ISO i ostalim standardima natovaren toliki trošak da je samo pitanje kada će sve jednog dana da se raspadne i to ne samo kod nas već u celom svetu.
Recimo za jedan uzorak mleka koji bi otišao na analize kvaliteta (hemija), bezbednosti (mikrobiologija), Rh kontrola (radijacija), pesticidi, teški metali, melamin i mikotoksini trebalo bi platiti negde oko 50-70 hiljada dinara.

Odgovori