Ishrana...upozorenja i saveti

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od snork » 13 Apr 2017, 20:46

Znam i ja za jednu ovakvu krušku, nalazi se kod rođaka na selu. Takođe je reč o velikom i starom stablu i sve karakteristike su kao što si opisao. Međutim, plodovi se malo razlikuju od ovih sa slike. Imaju pravi kruškasti :) oblik, a ovi na slici su nekako okrugli.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45821
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Geza » 14 Apr 2017, 21:10

Kruškica.

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od shandu90 » 15 Apr 2017, 01:31

Masala. Da sam klinac ne bi silazio sa nje (msm sa drveta :D)...

Sent from my LG-H440n using Tapatalk

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Xepoj87 » 16 Mar 2018, 20:54

Sve je to lepo, ali je realnost malo drugacija.

https://www.healthline.com/health/aspar ... de-effects

https://www.livestrong.com/article/4038 ... er-damage/


Od strane najvecih regulatornih ustanova, dozvoljena dnevna kolicina aspartama je 40-50mg po 1kg tezine.
Dakle, covek od 100kg, sme da unese 4000-5000mg dnevno, bez da bude stetno.
Cola zero ima oko 230mg Aspartama po 1L.

A Natrijum ciklamat je dozvoljen u EU, dok se u Americi ceka odobrenje, na kome se realno ni ne radi,
Ali je zabranjen zbog studije iz 1969. godine, dok je posle toga vise puta dokazano suprotno.

To ti je kao i sve u zivotu, ne valja preko neke mere.
Cak i neke supstance koje su zdrave, budu stetne kada se preterano unose.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od maxer » 16 Mar 2018, 23:12

Radije biram da ne unosim to ni u minimalnom izdanju ali na žalost ove hemije ima sve više i više u svim industrijskim proizvodima.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Xepoj87 » 16 Mar 2018, 23:18

Secer je gori od svega toga zajedno, pa se ne secam da si kacio istrazivanja vezana za to i da si posebno gadljiv na slatkise.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
maxer
Postovi: 6672
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:36
Garaža: Ford Focus II Mk2 1.6 16V
Lokacija: Zaječar

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od maxer » 16 Mar 2018, 23:31

Naravno da šećer nije zdrav ... nije to med i to svi znamo ali ovo da je šećer gori od svega ovoga je besmislica, i ako ti želiš da se truješ - tvoja stvar, slobodno konzumiraj šta ti je drago.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od nidza » 16 Mar 2018, 23:37

http://time.com/4859012/artificial-swee ... ight-loss/

Ako je iko imao dilemu da li da konzumira ili ne, posle ovog članka verovatno neće imati.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Ji 4Tze » 17 Mar 2018, 23:56

A šta fali fruktozi npr.?
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Xepoj87 » 18 Mar 2018, 00:24

maxer je napisao:Naravno da šećer nije zdrav ... nije to med i to svi znamo ali ovo da je šećer gori od svega ovoga je besmislica, i ako ti želiš da se truješ - tvoja stvar, slobodno konzumiraj šta ti je drago.
Naravno da je gori, posto ga ne unosis u miligramima, vec u stotinama grama.
Peocitaj istrazivanja, secer je najveci ubica i sve vise bolesti se vezuje bas sa njim, a jos niko nije umro ili dobio holesterol, masnu jetru i dijabetes od aspartama.

Ok je da nesto ne znas ,te da budes naivan i nasedas na populisticke gluposti i da ti izvori budu Informer i slicni mediji, ali govoriti nekome da se truje necime sto je neuporedivo manje stetno, sto dodatno nije ni dokazano kao stetno, dok u isto vreme konzumiras 100 puta vecu kolicinu dokazano stetne supstance je kao kada nelo ko pusi 2 pakle cigara dnevno, prica o tome kako ce 1 dzoint marihuane dnevno da ubije nekoga.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk




Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od snork » 18 Mar 2018, 00:42

Xepoj, nisu sve supstance jednako otrovne. Npr. 1 mg nečega može biti opasniji od 1 kg nečeg drugog. :) Beli šećer - saharoza je normalna prirodna hrana i nije sam po sebi štetan. Drugo je šta se sve može desiti od dugotrajnog prekomernog konzumiranja.

Veštački zaslađivači kao što su aspartam, acesulfam, ili Na-ciklamat su teška hemija koja prirodno ne postoji u hrani. Mislim da je još rano da se govori o dugoročnom uticaju na zdravlje, ali u Americi gde se koriste već 50-tak godina, ima indicija da su kod osoba koje su ih svakodnevno unosile oštećivale nervni sistem. Teško je ustanoviti šta je posledica čega, šta je istina, a šta preterivanje ili obična propaganda. Takođe, čak i kada supstance prirodno postoje u biljkama, ne znači da nisu otrovne ili štetne. Mene npr. brine stevia i to što je masovno počela da se koristi kao zaslađivač posle vrlo kratkog perioda testiranja. Ok, mnogi narodi znaju za tu biljku i konzumiraju je vekovima, ali sigurno ne masovno i svakodnevno.

Ne ulazeći u štetnost, meni lično kao potrošaču :) smeta što su sve te alternative "slatke na drugačiji način" od šećera. Jednostavno mi ukus nije odgovarajući.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Xepoj87 » 18 Mar 2018, 02:07

Naravno da nije, ali ako najvece zdravstvene organizacije kazu da je dozvoljena kolicina 5g dnevno, a u 1l coca cole ima 0.5g, ne mozes reci da se neko truje necim ako unosi 4-5 puta manje od maksimalno preporucene kolicine.

A iste te organizacije su propisale maksimalnu preporucenu dozu secera od oko 25g dnevno. Dakle za istu osobu kojoj do 5g aspartama nije stetno, kolicina secera koj nije stetna je oko 30g, a sve preko toga je stetno.
Jedan litar kola kole ima 106g secera.
Dakle, jedna limenka prelazi dnevnu dozu.
I to je samo odatle, a gde su slatkisi i milion drugih stvari koje se svakodnevno jedu, a sadrze secer.

Ti kazes da postoji mogucnost da aspartam dovodi do nekih problema, a imamo sigurne potvrde da secer unistava zdravlje na vise frontova i ovo drugo je zdravije zato sto se dobija na prostiji nacin? :)
Sam si sebi onda protivurecio time sto si rekao da nije sve sto je prirodno, ujedno i zdravo.

Iz licnog iskustva, meni aspartam ni na sta nije uticao za ovih 20 godina, koliko pijem dijetalne sokove.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk




Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Med » 18 Mar 2018, 15:01

Način finansiranja "najvećih zdravstvenih organizacija" je ????
Vlade i korporacije ! Pametnom dosta!

Svakome savetujem da pogleda ovaj film - Food, Inc. pre nego što krene da priča o hrani.

http://www.imdb.com/title/tt1286537/

Glutaminat (monosodium glutamat ili natrijum glutamat, glutaminska kiselina, MSG) - aditiv oznake E-621 - takozvani "poboljšivač i pojačivač ukusa" je najotrovniji aditiv kojim svakodnevno častimo sebe.
Supa u kesici, majonez, kečap, smoki, čips, začin c (vegeta), pašteta, salame....samo su deo proizvoda u koji ga trpaju. Izbor je na nama. Ko želi neka progugla.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9065
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Darko » 18 Mar 2018, 15:03

Kakva su vam ona bio mleka? Pijem ih neko vreme i bas mi prijaju za stomak. Koristim razna, od ovsa, riže, kokosa, soje..
Uz neke integralne grickalice dodje kao lagan dorucak.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12316
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od shandu90 » 18 Mar 2018, 15:30

Mleko ne pamtim kad sam popio, jogurt ga je uspesno zamenio.

Sent from my P10 Lite using Tapatalk


Odgovori