Ishrana...upozorenja i saveti

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Velja
Banned
Postovi: 12135
Pridružio se: 06 Avg 2013, 18:43

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Velja » 22 Mar 2018, 14:51

:)

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Xepoj87 » 22 Mar 2018, 16:26

nidza je napisao:Mislim da sam našao odgovor, u komercijalnom majonezu se koriste pasterizovana jaja, ne sveža.

http://edelinehow.blogspot.rs/2015/07/r ... -eggs.html

Zanimljiv proizvod, da nije bilo ove diskusije ne bih ni znao da postoji.

edit: https://www.coolinarika.com/clanak/kako ... voje-kuce/
Pise na pakovanju da idu zumanca u prahu.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od nidza » 22 Mar 2018, 18:14

I žumance u prahu je prvo pasterizovano.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Xepoj87 » 23 Mar 2018, 00:54

Au brate mili.
Pasterizacija nema nikakve veze sa temperaturom na kojoj jaja mogu da stoje.
I posle pasterizacije, jaja stoje u frizideru, tako da to sto si napisao nema apsolutno nikakve veze sa time sto neki majonez moze da stoji van frizidera bez E385 aditiva.
Ako mi ne verujes, procitaj link koji si sam postavio do kraja, a ne do pola.

Pre sat vremena sam bio u Metrou i samo je Thomy majonez van frizidera, i ako mu ne pise da ima aditive na deklaraciji, svi drugi su u friziderima.
Jedina razlika u odnosu na ostale majoneze, jeste to sto Thomy koristi zumanca u prahu.

I jedina razlika izmedju majoneza koji u Metrou stoje u frizideru i moraju da se cuvaju na 5-10c, i onih sto stoje na policama u drugim prodavnicama, iste marke, jeste to sto ovi van frizidera imaju E385 u sastavu.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od nidza » 23 Mar 2018, 06:41

Ovde ga nema.
Slika

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Xepoj87 » 23 Mar 2018, 15:40

Da, poseban recept imaju za svaku ambalazu.
Za to malo stavljaju magicna sveza jaja, koja se ne kvare 3 meseca na 25c.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Geza » 10 Jan 2019, 13:37

Србија забрањује додавања шећера у воћне сокове
http://www.politika.rs/scc/clanak/41991 ... H9eU3EjOPM

Нова правила за произвођаче предвиђају и да декларација мора да буде прецизнија и са много више података за купце

Домаћи произвођачи налазе се пред новим захтевима, а један од њих, вероватно за купце и најважнији, јесте забрана додавања шећера у воћне сокове.

У „Службеном гласнику” недавно је објављен нови правилник о воћним соковима и сродним производима који намеће нова знатно ригорознија правила за ову индустрију. Ипак, произвођачима је дат дуг рок за прилагођавање јер ће прописи почети да се примењује тек од 1. јула следеће године.

У делу правилника који се односи на дозвољене састојке, уведена су нова правила из Директиве 2012/12/ЕУ, као што су она које се односе на додавање шећера. Овај састојак као додатак више неће бити дозвољен у воћним соковима, воћним соковима од концентрисаног воћног сока и воћним соковима у праху. Због тога ће бити забрањене и изјаве на амбалажи које се често употребљавају, попут „без додатог шећера”.

Додавање шећера, меда или заслађивача толерисаће се само у производњи нектара, и то у количини до 20 одсто укупне масе готовог производа.
“Ако су шећери природно присутни у воћном нектару, произвођачи ће морати на декларацији да наведу изјаву – „садржи природно присутне шећере””

Ова европска директива усвојена је још 2012. на тржишту уније због бриге о здрављу грађана и покушаја да се смањи унос шећера. Воћни сокови чине десет одсто свих безалкохолних пића која се продају у ЕУ. Удео сокова направљених од концентрата је 87,6 одсто, док 12,4 чине чисти воћни сокови.

Према саопштењу Европске комисије, сокови који су до тада могли да се нађу на полицама у супермаркетима могли су да садрже и до 150 грама шећера по литру, а исти случај је и у Србији.

Новим правилником који је усаглашен са европским утврђују се и минимални захтеви квалитета за воћне сокове. Рецимо, које воће може да се користи као сировина и колики су минимални удели, састојци који могу да се додају, технолошки поступци производње, методе за испитивање квалитета производа, као и захтеви за означавање производа.

Нова правила требало би да допринесу и прецизнијем декларисању воћних сокова који се продају на нашем тржишту. Декларација ће морати да буде јаснија, прецизнија и са много више података. Честе притужбе потрошача до сада су биле да квалитет сокова не одговара истакнутој декларацији на амбалажи.

Према овим прописима, који су прилагођени европским, ако је сок произведен само од једне врсте воћа, у називу производа реч „воће” моћи ће да буде замењен називом те врсте воћа. Рецимо, назив „воћни сок јабуке” замењује са „сок јабуке”. Ако је сок направљен од више врста воћа, произвођач је дужан да тај податак наведе на етикети, и то почевши од врсте воћа кога има највише у производу.

Такође, уколико се производ декларише као нектар потрошач ће морати да буде јасно обавештен о уделу воћа у том соку. Изјава да воћном нектару нису додати шећери и било која изјава која може да подстакне потрошача на куповину, може да буде истакнута само ако тај производ не садржи додате састојке који се користе у својству заслађивања напитка, укључујући и законом дозвољене заслађиваче. Ако су шећери природно присутни у воћном нектару, произвођачи ће морати на декларацији да наведу изјаву – „садржи природно присутне шећере”.

Како се наводи у тексту новог правилника, производи који су декларисани до дана почетка примене овог правилника (а који не испуњавају прописане услове) моћи ће да буду у промету до истека рока трајања, а најкасније до 31. децембра 2021. године.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9060
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Darko » 10 Jan 2019, 15:06

Pivo u lidlu 29.90 din. Mogu da zamislim koliko je kvalitetno za zdravlje :oops:

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od nidza » 10 Jan 2019, 15:19

Meni je većina njihovih od 50-70din bila bolja od bilo kog domaćeg i "uvoznog" koje se puni kod nas. Isprobao sam sve što imaju. Proizvode se u Nemačkoj, imaju jak, lep ukus, čvrstu penu i nijedno nema kukuruznu krupicu. Ako je na sniženju za 30 kinti neko od tih piva, nemoj sumnjati u cenu, pazari i uživaj. Kupi, probaj, neće ti biti ništa, možeš samo pozitivno da se iznenadiš ako voliš svetla piva.

Sad sam kupio kartone Stelle, ali apatinske, možda najbolje svetlo koje se puni ovde i nije mi bolje od Lidlovih piva.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od ikac2000 » 10 Jan 2019, 16:49

Lidlov Perlenbacher Premium Pils je meni super pivo. Ovde je 29 centi.

Inace kada smo letos dosli u Srb, Zajecarsko nisam mogao vise da pijem, samo Niksicko i Tuborg.

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od passenger » 10 Jan 2019, 17:02

Ja samo zaječarac tamni. Lepo mi lego
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od Kabe » 10 Jan 2019, 17:09

Topla preporuka za 0,33l Badvajzer. Ne puni se kod nas i super je, iako 0,33 ne pijem iz principa.
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od danijel00 » 10 Jan 2019, 17:11

i 0.33 Stella je uvoz iz Hu, al ima krupicu.

meni je weiss Perlenbacher odličan, 80 din ...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


Using Tapatalk

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14187
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od pedja » 10 Jan 2019, 18:12

Meni su nebelgijske Stelle 'nako



TapaT


Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ishrana...upozorenja i saveti

Post od HKS » 15 Jul 2019, 23:48

Jel cuo neko za ovu firmu Melisa farm iz Apatina?

Slika

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока


Odgovori