Vežbanje, dijete, teretana...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
thunderdome
Postovi: 10
Pridružio se: 04 Feb 2012, 17:46
Lokacija: Bg

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od thunderdome » 06 Feb 2012, 18:33

steva_anya je napisao:Zasto je "rekla-kazala" prikaz klinickog slucaja, i to od strane profesora [koji je uzgred nacelnik urologije-hirurgije i direktora bolnice]? :shock: :o Kako da ne uzmem ozbiljno to sto mi kaze neko tog znanja i zvanja?

Lepo sam naglasio da "pravim razliku izmedju suplemenata i steroida". I lepo sam napisao zasto ih pod jednim imenom pisem iako im je namena, funkcija i dejstvo razlicito. To je jasno kao dan.
Isto sam naglasio da su srcani i uroloski problemi, sto sam uzivo video na klinici, dakle nisam "izmislio i lupio", nastali zbog uzimanja steroida. Gde sam ja rekao da je to bas zbog suplemenata ili nekog treninga? Mozda samo sto to "grubo" stavljam u isti kos, ali je jasno sve pisalo.

Sto se tice "blamiranja profesora nekim izjavama" ... ne znam sta da kazem-napisem.
Za njih cu imati uvek reci hvale, posto su to vrhunski strucnjaci i medicinski radnici.
Oni su za mene #1, od njih Grujic, milosdrabs, i ja ucimo, i nikad za njihove izjave ne bih mogao, ne bih se usudio reci da su "blamiranje".

Izneo sam svoje misljenje, stav ["suplementi da ali i ne moraju, bar meni nisu trebali" i "steroidi ne, nikako!"], i nemam sta dodati na to. Ti, kolega thunderdome i ostali, kao i ja imamo pravo na [javno] misljenje. Ne trazim saglasnost u mom misljenju, cak je i dobro da imamo razlicita ili suprotna.
Neka bude da svako iznese ono sto zna, ono sto je video, i ono sto misli, a ostali neka procene? Moze tako?
Ako nije problem, a ne vidim zasto bi bio, molim da mi se reci ne ubacuju, i da ono sto sam jasno napisao da ne bude okrenuto.

Sto se tice objavljenih studija, nemam nikakav .pdf fajl u racunaru, niti link za casopise posto imam pretplatu samo na stomatoloske [tih nekoliko casopisa je jako skupo, a bitniji su mi iz moje grane - stomatoloske]. One koje zanima lako preko gugla mogu naci nase strucnjake, a onda i njihove radove. Napomenuo bi da su vise radova objavljivali docenti i asistenti.
Necu ostati duzan, nikad nisam, pa kad budem opet na rotaciji na internoj i hirurgiji, sto je polovinom aprila, mogu pitati asistente i tada cu dati link ili c/p tekst nekog rada.


sry, sad sam video da je u međuvremenu izašao i ovaj post, pošto sam onaj krenuo da pišem pa sam ga nastavio 2h kasnije :S

no, kako bilo da bilo

"Ti, kolega thunderdome i ostali, kao i ja imamo pravo na [javno] misljenje. Ne trazim saglasnost u mom misljenju, cak je i dobro da imamo razlicita ili suprotna. "

Cenim. Konstruktivna rasprava nikad nije bila na odmeti obično svi dosta nauče iz toga.



Ako znaš imena stručnjaka, lako je preko pubmeda izguglati njihove publikacije. Ne vidim zašto ih ne bi okačio.

Jesi lepo naglasio da TI praviš razliku između steroida i suplemenata, ali tek posle kritike prvog posta na osnovu koga bi neko mogao da prihvati da je npr FintessGuy okot sotone što koristi "sve te preparate". Just' sayin. I takođe, to što si pomenuo da praviš razliku, uopšte ne znači da si u ostatku teksta posta mnogo pridao značaja tome. o5 se mešaju babe i žabe, a suplementi nikako nisu isto kao i AAS koji takođe nisu isti kao ostale klase doping sredstava.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Uroš S. » 06 Feb 2012, 18:35

Evo da probam ja pa neka me Robert ispravi ako treba, Omega 3 se pre svega preporučuje gore kod one restriktivne ishrane, jer postoje neke studije koje kažu da pospešuje sagorevanje masti, ako se dobro sećam, posebno u predelu stomaka. Inače su dobre za sve, mozak, kožu, kosu, raspoloženje itd. Naravno nećeš biti ekstatičan od kaplete omega 3 masnih kiselina :D
Kod onih restrikcija UH potrebno je da se poveća unos masti da bi nadoknadio kalorijski deficit koji nastaje izbacivanjem UH u određenim danima pa tu dobro dođe i omega 3.
Tako sam ja shvatio.


Što se tiče konkretnih Omega 3 suplemenata, najbolji su oni sa najvećom specifičnom količinom EPA i DHA u sebi a još ako imaju dodatak vitamina E onda je prava stvar. Inače skupe su prilično a mislim da bi trebalo da se pije bar 4-5 dnevno?

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od steva_anya » 06 Feb 2012, 18:50

Mi ocigledno pricamno o istom, manje-vise, samo razlicitim jezicima.
Lepo sam naglasio da "pravim razliku izmedju suplemenata i steroida". I lepo sam napisao zasto ih pod jednim imenom pisem iako im je namena, funkcija i dejstvo razlicito.
To je glavni problem u diskusiji, sto sam sve stavio u isti kos.

Za mene nije "rekla-kazala" ako mi je profesor pokazao slucaj jednog pacijenta [sa sve rezultatima, anamnezom, istorijom bolesti, UZ pregledom]. To nikako ne moze da bude "rekla-kazala".
A meni je npr Profesor doktor sa univerziteta u teksasu rekao da se bolje leti onim balonima za letenje ako su obojeni u roze, a ne u belo.
Nista nije receno, cak imam utisak da se rugas meni ili pomenutom profesoru. Mozda gresim, voleo bih.

Za mene Gatorade nije doping.

U sadasnje vreme na internetu se mnogo toga moze saznati, pa tako i o svim stetnim i dobrim uticajima steroida. Sigurno je veci broj onih koji o ovoj temi ne znaju [dovoljno], ili znaju iz prica, ali opet ima dovoljan broj onih koji znaju. Najbolji primer ljudi sa ovog foruma, koji su pisali u temi.

Na duze staze, kad bi recimo dnevno pio 1L coca-cole sigurno bi bilo nekih promena i posledica. Za pravu analizu treba raditi redovne preglede UZ, i multi-slajs skenerom.
[zbog pozitivne porodicne anamneze na neke maligne tumore debelog creva i zeludca, redovno radim CT, i za poslednjih 5 godina nema nikakvih promena] Cisto da ne bude zabune, puno coca-cole pijem u toku leta, na proslavama. Vikendom u izlasku par limenki i to je to. Nisam kokakolicar :)

Da, ja sam doktor stomatologije, i uskoro doktor medicine.
Ne brinem se za zdravlje svojih zuba, i pored znanja o stetnom uticaju coca-cole. Redovno ih perem, odrzavam besprekornu higijenu, koristim samo potrebna osnovna i pomocna sredstva.
Tako da posledica konzumiranja coca-cole nema po moje zube, i sa te strane nema bojazni.

edit*
Samo da dodam za coca-colu i zube, ukratno: zubima ne prija niska pH vrednost, narocito ispod 4-4.5. Tada dolazi do demineralizacije gledji. Coca-cola moze da obori pH vrednost. Ako se redovno [minimum 3x na dan, posle svakog obroka] odrzava higijena, pad pH vrednosti ne moze biti takav da izazove promene. Recimo da bi "smrt za zube" bila jedna casa coca-cole pre spavanja a bez pranja zuba, a ne AL tokom obroka.
Sto bi rekli profesori sa decije stom: bolje da dete odjednom pojede 300gr cokolade, nego ceo dan da jede 30dr.
___________________________________

Nisam protivnik coca-cole. Svesno pravim razliku izmedju 2L coca-cole, KFC kofice i steroida.
Prvo dvoje da, trece ne.

Suplementacija bi mi godila samo u vidu sokova, i pomenutog Gatorade-a. Intezivni treninzi, u salama bez ventilacije, na 30 stepeni stvarno izmore organizam. Vise od nepotrebnog.
Da je klub imao novac za bazen, i za fiziterapeute pre 10ak godina, kao sto sam ih imao pre 4-6 godina moje telo bi bolje i lakse podnelo napore. Ali nije ni da sam izlazaio kao sa fronta posle treninga. Kad vratim film nemam osecaj da su mi trebali svi pobrojani suplementi. Cuvsi i procitavsi sta cine, Gatorade je #1.

Moji basketasi su neki vreme jurili one "energetske kesice" koje Nadal "sisa" izmedju setova, medjutim nisu nasli. U to vreme, Vimbldon/US Open se igrao, nismo mogli da vidimo ime brenda na kesici, kao da je flasterom bila prelepljena. Zato smo se salili da on "jede fresh step sokove". :lol:
Eto, to je nesto sto mi je privuklo paznju , i sto mi je delovalo "WOW", obzirom da je igrao vrhunski, duge meceve, i da je izgledalo nadljudski kako izdrzava-uspeva.

Ako nije problem, i ako moze strucan odgovor na moje pitanje:
Pitanje: da li postoje razlike i kakve u histoloskoj [samim tim i funkcionalnoj] gradji misicnog tkiva koje se stvorilo upotrebom proteina/amino-kiselina i onog koje se stvorilo bez upotrebe tih preparata?
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

thunderdome
Postovi: 10
Pridružio se: 04 Feb 2012, 17:46
Lokacija: Bg

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od thunderdome » 06 Feb 2012, 19:19

da, ovo mi je promaklo, sry

Histološke razlike u građi mišićnog tkiva u zavisnosti od upotrebe nečega? errrr... da. Ako do mišićne izgradnje dođe, doći će jer su zadovoljena dva faktora
1- jer je postojao razlog da do nje dođe (odgovarajuća stimulacija - trening, pubertet, etc)
2- jer je bilo dovoljno gradivnih blokova tj pretežno AK

Nznm kako se to mišić izgradi upotrebom proteina ili AK ili bez istih? Moraćeš malo da preformulišeš pitanje. Takođe, naravno da postoje razlike na histološkom nivou između treniranog i netreniranog mišića. Između velikog i malog mišića. Ali najčešće su razlike u veličini ćelija, tj najveći doprinos masi jeste hipertrofija mišića.

Funkcionalnost je vrlo relativna stvar. Ako pogledaš malo sportske literature koja se bavi treningom snage npr - možeš naleteti na primere poređenja maksimalnog izbačaja npr zavisno od kategorije. Primera radi, olimpijski rekordi u dozanju tegova: total za kategoriju do 56kg je 305.0 kg; dok je za 105+ kategoriju svega 472.5 kg.
Iako je atleta rekorder u kategoriji 105+ duplo teži, njegov total nije duplo veći. Tako da ni efikasnost ne korelira sa kilogramima mase, pa možemo reći da je npr ovaj 105+ manje efikasan od ovog od 56kg, ali ipak diže više...

...

Da je glavni problem u diskusiji što si sve stavio u isti koš - jeste. Drago mi je da smo se složili. To su ipak stvari koje ne bi trebale da idu u isti koš jer ipak ni po čemu nisu iste osim što se koriste zarad relativno istog cilja.

Rekla-kazala je sve što neko prenosi da mu je neko rekao. Zato se baš u svim radovima traže reference. Ti si to čuo iz prve ruke, ali za mene kome ti to prepričavaš je to već rekla-kazala. Zato postoje reference. C:

Ono za profesora sa texasa - prosto torlovsko glupiranje. Nemoj da se ljutiš. :D

Nikako ni ja ne mislim da je gatorade doping, niti bilo koga osuđujem što pije kokakolu, puši li šta god... To nije moj problem. Heck, i ja volim kokakolu i popijem je ponekad vrlo rado. Ono sa gateoradeom je trebalo da bude ilustrativan primer posle koga malo treba da se zapitaš "a čekaj, šta to nešto klasifikuje u doping i stavlja ga da bude nedozvoljeno?" - jer ipak, sve nas nekako tovare pričom da je doping ne-fer i nezdrav, a ima tu malo više od toga i vrlo je shadowy tema. Što se kokakole i ostalih stvari koje nam pričinjavaju zadovoljstovo - čovek mora nešto da radi. :D Ako bi svi gledali da je apsolutno sve u životu najblagotvornije po naš životni vek ne bi to ni bio neki život. :)

Niti mislim da je kokakola problem za zube, ako je higijena na nivou. ;) Nego je fora u tome što ti kažeš da si apsolutno protivnik svega što je štetno. Okej, ako ćemo tako automobili nam već godinama zagađuju atmosferu, and yet evo te na forumu "garaža". :D Malo prošititi vidike, ako mene pitate! C:

Btw, doktor stomatologije i još + medicine nije mala stvar. ;)


e da i ono što si pričao na kontu suplementacije koja bi tebi godila... ti si igrao basket koliko sam skapirao iz priče? Šta god da je, ne gode iste stvari teniserima, body bilderima, free climberima, i pljuvačima u dalj. Ishrana kao i trening mora biti sportu specifičan. C:

ps - one geliće imaš da nađeš sada :D

thunderdome
Postovi: 10
Pridružio se: 04 Feb 2012, 17:46
Lokacija: Bg

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od thunderdome » 06 Feb 2012, 19:41

Modesty je napisao:
thunderdome je napisao:Nadam se da nemaš nešto protiv?
Pa pitala sam da dobijem informaciju, zar ne...? Nije bilo nista ironicno u mom pitanju.

Slozicu se sa Martinom po pitanju zagrevanja, sa dobrim zagrevanjem se uradi duplo jaci trening bez problema ( u mom slucaju je to aerobni tening bilo koje vrste, ali bez preterivanja, jer mi kao ektomorfu i ne lezi ili cini kontraefekat)

Istezanje radim "aktivno" iliti jogu prilagodjenu mojim potrebama, uvek na kraju treninga.

Koliko je to korisno ili stetno, to je vec pitanje za Fitnessa (draga Saveta), jer se uvek prilikom istezanja jednih kontrahuju drugi misici... Da li je to dobro/stetno po misice ili ne, illi je bolje raditi klasicno istezanje?
hej, nisam ni mislio da ima nešto ironično, nego nisam hteo da generalizujem priču, već sam samo dao svoje mišljenje i pitao da li je to ok. :)
(btw sad vidim odg, još se nisam navikao na okruženje foruma.)


Istezanje ti je po mišiće isto, samo je (po meni) mnogo bolje od "klasičnog" jer telo zna dokle zapravo može da ide,. To se naravno odražava na funkcionalnost tvoje fleksibilnosti.

I ti si ektomorf? :D Zagrevanje kako god da ti godi, na kraju krajeva kod njega je samo bitno da spremno uđeš u trening. Lično volim akciji specifično zagrevanje, ali nisam protivnik ni nespecifičnog kao ni pasivnog (duks, crvena konjska mast, isl) - kad u povrede u pitanju najčešće.

To će ti Fitnes odg detaljnije, ili će ti okačiti neke tekstove na tu temu... To je ipak više njeova teritorija. :)

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 06 Feb 2012, 19:57

Evo teksta o zagrevanju koji sam nedavno preveo za potrebe mog foruma. Rado ću vam ga ustupiti. :)
Inače, ja već dugo praktikujem aktivna zagrevanja. Poznati trener Čarls Polikvin rekao je: "ako radiš sa tegovima, zagrevaj se sa tegovima." ;) Ako mi je danas na redu trening grudi, i prva vežba, kosi benč, krenuću sa 2 do 3 serije za zagrevanje i onda 3 do 4 radne serije.

Zagrevanje - kako i zašto?


Zagrevanje je sastavni deo vašeg treninga, bezobzira da li se radi o kardio treningu ili treningu sa tegovima. No, mnogi ga preskaču ili ga rade pogrešno. Ako mislite da ste jedan od njih, čitajte dalje.

Šta je zagrevanje?

Prosto rečeno, zagrevanje predstavlja bilo kakvu aktivnost koja će vam pomoći da pripremite telo za trening ili neki meč/utakmicu/takmičenje. Postoje dve vrste zagrevanja: pasivno i aktivno.

Pasivno zagrevanje obuhvata zagrevanje mišića ili podizanje telesne temperature korišćenjem sauna, vrućih kupki, tople odeće itd. Pošto ne postoji nikakva aktivnost prilikom ove vrste zagrevanja, otuda i naziv pasivno.

Aktivno zagrevanje: Može se podeliti na opšte i specifično.

Opšte zagrevanje obuhvata aktivnosti poput hodanja, džogiranja i sl. Drugačije rečeno, ovo zagrevanje obuhvata aktivnosti koje su specifične za sport ili trening kojim se bavite.

Specifično zagrevanje mogu predstavljati kratka istrčavanja koja prethode sprintu, 1-2 serije benča sa manjim težima – koje prethode radnim serijama benča, istezanje zadnje lože ili leđa – koje prethodi trčanju.

Zašto zagrevanje?

Ako verujete u poboljšanje performansi i prevenciji povreda, onda je zagrevanje prava stvar za vas.

Nekoliko studija je potvrdilo značajno povećanje performansi u smislu veće snage ili veće brzine(povećana brzina u prvih 10 sekundi aktivnosti) i umereno povećanje brzine kada je reč o aktivnostima u trajanju od 10 sekundi do 5 min. Čak su zabeležena i poboljšanja na brzini kod aktivnosti dužih od 5 min.

Ipak, prema istraživanjima, zagrevanje ima mnogo manje uticaja na prevenciju povreda nego što to široka populacija misli. No, i pored toga, istraživanja nesumnjivo potvrđuju da je poželjno zagrevanje radi smanjivanja mogućnosti od povrede.

Kako se zagrevati?

Opšte zagrevanje: 5-10 min hodanja, trčanja ili vožnje bicikla.
Specifično zagrevanje: 1-3 serije vežbe sa manjim težinama, koje prethode radnim serijama iste te vežbe.

Specifično zagrevanje donosi dodatne prednosti u odnosu na opšte, tako što se povećava aktivaciju nervnog sistema.
Ipak, u redu i da se preskoči opšte i odradi samo specifično zagrevanje.

Slika
Grafikon: Kao što je prikazano, intenzitet zagrevanja treba lagano da se penje. Primera radi, ako vam radna serija benč presa počinje sa bučicama bučicama od 100lb, odradite prvu seriju zagrevanja sa 50lb, a narednu sa 75lb. Takođe, prilagodite zagrevanje broju ponavljanja u radnoj seriji. Ako se vaša radna serija sastoji od 6 ponavljanje, neka vam se serije za zagrevanje sastoje iz 6-8 ponavljanja.

Kako raditi hlađenje?

Kao što grafikon prikazujem, trebate završiti trening laganih hlađenjem i opuštanjem tela. Izraz "hlađenje" odnosi se na smirivanje otkucaja srca i vraćanje krvnog pritiska u normalu. Ovo je naročito bitno za ljude sa srčanim problemima, zato ga oni nikako ne bi smeli propuštati.

Zapamtite:


Kao što samo ime kaže, zagrevanje treba biti samo zagrevanje i ništa više od toga. Ako ga učinite previše intenzivnim, to se će se definitivno negativno odraziti na vaš trening.
Uvek dajte telu dovoljno vremena za oporavak između zagrevanja i radnih serija.
Koristite pasivne tehnike da podignete ili zadržite temperaturu tela postignutu aktivnim zagrevanjem. Ovo je posebno bitno ako dođe do neplanirano većih pauza između zagrevanja i treninga/utakmice/meča ili hladnog vremena.
Ako ste ikada u nedoumici koliko serija za zagrevanje trebate uraditi, opredelite se za veći broj.


Izvor: http://www.exercisebiology.com
Prevod: Robert
Poslednja izmena od FitnessGuy u 06 Feb 2012, 20:02, izmenjeno 1 put ukupno.
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od steva_anya » 06 Feb 2012, 19:58

Preformulisacu pitanje: recimo da uzmem da vezbam [bilo koji vid: vezbe, teretana, fizikalija :)], da li je histoloski i funkcionalno isti misic koji bi dobio samo vezbanjem ili vezbanjem i upotrebom preteinskih preparata/amino-kiselina?
Ako postoje razlike - koje su?

Ne poredim tvoj i svoj misic, dobijen na razlicit nacin, kroz razlicito vreme, u razlicitom uzrastu, nego misic kod iste osobe, istog "hormonskog statusa" samo sa i bez upotrebe proteinskih preparata i amino kiselina.

Ne ljutim se, nisam takav tip. :smesko:
Uzasno mi je krivo sto se ovakve zanimljive diskusije vode preko tastature, a ne uz loptu pre/posle basketa/tenisa/fudbala, ili pak u teretani ..

Ako bi strogo gledao sta je zdravo za telo, ceo zivot bi bio na postu :rofl:
Trudim se, kao sto sam rekao, da se hranim i zivim zdravo. Dodao bi jos i "ali da ne budem rob takvog nacina zivota", tj ne idem ni u jednu krajnost, opravdano dobru ili losu. Nisam pusac, ali izadjem u klubove gde se pusi. Volim zdravu hranu, ali volEd da potamanim i KFC koficu. Volim Gatorade/narandzu, ali pijem i coca-colu.

Slazem za hranu i sport.
U vojisci kad sam se spremao za viseboj, mars i sl, uglavnom sam jeo "birano" [koliko je to moguce u vojnoj kantini :kuku: ], tj polisaharide, da na duze staze, obzirom da je aktivnost trajala i po 3-6 sati, imama konstantan izvor energije.
Isto tako, uvek mi je prijala casa obicne vode pre basketa na 25-30 stepeni leti, nisam imao potrebu da se "nalivam" kao drugi u toku igranja i da nepotrebno punim zeludac.
Kad sam radio na kuci, bas teske poslove, da kazem "kucna fizikalija", uvek sam bolje i lakse podnosio/izvodio radove ako sam pre toga jeo nesto kuvano - corba i povrce.

Veliki uticaj, mozda i veci nego sto se misli ima metabolizam!!
Secam se predavanja profesorke sa medicinskog fakulteta u BG, na koje sam namerno dosao kao "padobranac", mislim da se preziva Stevanovic, koje je bilo o "bazalnom metabolizmu: intenzitet, merenje..." Nije lose da se zna nesto o tome, ako treba mozemo napisati ...

Moracu kupiti par tih gelica aka "fresh step sokova" za energiju, bas me zanima osecaj i efekat koji se postize sa njima. Naravno, i da ih primenim na pravi nacin, pri odredjenoj telesnoj aktivnosti.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

thunderdome
Postovi: 10
Pridružio se: 04 Feb 2012, 17:46
Lokacija: Bg

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od thunderdome » 06 Feb 2012, 20:20

steva_anya je napisao: Uzasno mi je krivo sto se ovakve zanimljive diskusije vode preko tastature, a ne uz loptu pre/posle basketa/tenisa/fudbala, ili pak u teretani ..
Može se to urediti, samo da se dog oko tipa sporta. :D Nzm za tebe, ali ja sa ortacima obično čavrljam nešto o teoriji treninga oko i na treninzima.
steva_anya je napisao: Trudim se, kao sto sam rekao, da se hranim i zivim zdravo. Dodao bi jos i "ali da ne budem rob takvog nacina zivota", tj ne idem ni u jednu krajnost, opravdano dobru ili losu. Nisam pusac, ali izadjem u klubove gde se pusi. Volim zdravu hranu, ali volEd da potamanim i KFC koficu. Volim Gatorade/narandzu, ali pijem i coca-colu.
jep, slično i ovde.
steva_anya je napisao: Preformulisacu pitanje: recimo da uzmem da vezbam [bilo koji vid: vezbe, teretana, fizikalija :)], da li je histoloski i funkcionalno isti misic koji bi dobio samo vezbanjem ili vezbanjem i upotrebom preteinskih preparata/amino-kiselina?
Ako postoje razlike - koje su?
Da dodam jednu još stavku - da je ishrana identična, ali da osoba A ima još 2-3 proteinska šejka u toku dana (npr pre i posle treninga), dok osoba B nema taj luksuz.

Razlika bi verovatno bila ta da osoba A ima malo veći mišićni obim, samim tim da bude jača prema određenom teretu. Prosto bi dolazilo do veće hipertrofije i samim tim i jačih treninga zbog više dostupnih inače oskudnih nutrienata kao što su pre svega BCAA.
Na histologiju i na funkcionalnost se to ne odražava dalje od stepena mišićnog razvoja.

(naravno zavisi i od tipa treninga koji tip mišićnih vlakana će dobiti veću stimulaciju i koji tip vlakana će shodno tome hipertrofirati više)

razlika u procesu dobijanja mišića nema, proteinski suplement radi isto kao i klopa (samo što ima određene pogodnosti).

Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Med » 06 Feb 2012, 21:25

Ево и нама "смртницима" да неко објасни.... Проф. Др Душко Илић - проф. биомеханике и моторне контроле на Факултету за физичку културу

http://www.youtube.com/watch?v=TRKcruz53fc

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Grujic » 06 Feb 2012, 21:55

steva_anya je napisao:- Slucaj od skora, pre nekih mesec dana, sa Klinickig centra: momak, 90to godiste, perspektivan fudbaler... paf - "razvalio prednji infarkt". Momak je toliko plakao, jer se "samo" pozdravio sa profesionalnom fudbalskom karijerom. Holesteroli normalni (da nema neke nasledne hiperholesterolemije), u porodici niko nije imao infakrt, nije dijabeticar, zdrav kao dren.
I sta onda ostaje? Anabolici. Negirao je naravno sve danima, ali posle priznao.
Mislim da si malo pogresio za ovih mesec dana, taj slucaj je bio pre nekih cca god dana, sutradan sam imao vezbu nakon sto je on primljen, prof Nedeljkovic je bio jedan od ljudi koji su radili na prijemu i taj slucaj je odjeknuo po celom KC kao najmladji infarkt koji je vecina ikada videla.. . Rasplet ne znam, al cu bas da pitam kada budem tamo.

Inace, ti si koliko vidim sve vreme pisao o steroidima, a po kontekstu prethodnih postova si iskritikovao sve.

S obzirom da je whey najcesci suplement, mene je uticaj toga najvise zanimao. Prva mera kod hronicne bubrezne insuficijencije je restrikcija unosa proteina. To vazi za bolestan bubreg, postavlja se pitanje kako bi se dugorocno ponasao zdrav bubreg kada je povecan unos proteina. Nasao sam neku studiju gde su praceni sportisti koji su unosili vise proteina, mislim da su praceni tokom 10 godina, na primer od 1995. do 2005... Zakljucak je da nema uticaja, bubrezne funkcije su bile normalne. al da budem iskren, pomeni je to malo period da bi sa sigurnoscu nesto moglo da se kaze, vise me zanima sta ce biti nakon recimo 30 godina. Nisam ja po licnom uverenju protiv suplemenata, niti smatram da su stetni, al eto ovaj podatak ne smatram dovoljno jakim da bi se tako nesto potvrdilo.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Uroš S. » 06 Feb 2012, 22:05

Jedna mera wheya ima 20-25 grama proteina iz surutke, baš kao i 150 grama piletine, jel to znači da im je isti nivo štetnosti prema bubrezima?

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Grujic » 06 Feb 2012, 22:09

Al ti ne uzmes whey umesto piletine, nego ti sve to dodje dodatno na uobicajenu ishranu i onda ti je to povecan unos...

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od steva_anya » 06 Feb 2012, 22:51

Kakvog je ukusa ta surutka? :)
Gde se mogu kupiti u Beogradu "fresh step" energetski gelovi koje smo spomenuli i pod kojim imenom da trazim?
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Markoni » 06 Feb 2012, 23:00

Imas raznih ukusa. Ja pijem trenutno Twinlab-ov od cokolade i recimo lepsi mi je od Milk-shake-a u Mc-u ;)

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Uroš S. » 06 Feb 2012, 23:06

Ima raznih ukusa, a najbolji koji sam probao je BSN Syntha 6, ali on je i oko 50% jači s cenom, ono je lepše od najlepšeg milkšejka na svetu. S ladnim mlekom :presrecan:

Grujić, pa dobro, na prosečnih ~120-150 grama dnevno još 25 i ne pravi neku razliku.

Odgovori