Vežbanje, dijete, teretana...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 06 Feb 2012, 23:13

Grujic je napisao: Nasao sam neku studiju gde su praceni sportisti koji su unosili vise proteina, mislim da su praceni tokom 10 godina, na primer od 1995. do 2005... Zakljucak je da nema uticaja, bubrezne funkcije su bile normalne. al da budem iskren, pomeni je to malo period da bi sa sigurnoscu nesto moglo da se kaze, vise me zanima sta ce biti nakon recimo 30 godina. Nisam ja po licnom uverenju protiv suplemenata, niti smatram da su stetni, al eto ovaj podatak ne smatram dovoljno jakim da bi se tako nesto potvrdilo.
Reci mi iskreno, Grujiću - da li bi isto tako bio nepoverljiv i prema studiji koja bi pokazala neki štetan efekat? (nebitna oblast, uopšte ne mora da se radi o suplementaciji) :) Recimo, naletiš na neku studiju o štetnosti nekog napitka/poslastice koju voliš. Da li bi pokušao da prodreš dublje i pogledaš pod kojim uslovima je studija rađena, nad kojim ljudima, ko je finansirao studiju i da li finansijer ima potencijalnog interesa u rezultate i sl. ili bi je prihvatio? Pokušavam da vidim ima li doze pristrasnosti ili ne? :)

Da li znaš da prosečan Srbin ne unosi dnevno količinu proteina ni prema RDA, a kamoli prema fitness&bb standardima? :) Čak ću reći i ovo: ogroman broj ljudi koji ima težnju ka tome da poveća mišićnu masu(znači, mora ići iznad RDA standarda) ne uspeva to da ispoštuje. Znači, džaba pokušavaju da unose 2g/kg proteina dnevno - neuspevaju u tome na duže staze. Meni dođe potencijalni klijent i počne da mi se žali kako je sredio ishranu, trenira mesecima ali ne može da izgradi znatnu mišićnu masu. I onda odmah traži pomoć u supsima. No, reč po reč, i ja saznam da njegova "sređena ishrana" nema veze sa dijetom kakva bi trebala biti i da unosi jedva 0.6g proteina po kg. Naravno da nema govora o mišićnoj masi u takvim uslovima.

Upravo zbog svega toga ja i zastupam stav da bi svako, bezobzira da li vežba ili ne, trebao imati jednu mericu wheya dnevno i da koliko-toliko poboljša svoj siromašan proteinski unos.

Svi mi možemo ovako u nedogled. Ovo je sukob stavova kao i mnogi drugi. U foto svetu se borim(o) sa Canon ili Nikon. U muzičkom svetu se borimo sa klavirna harmonika vs. dugmetara. U fudbalu večita borba Zvezda-Partizan. Na jednom forumu sam naišao na teška prepucavanja da li je lepša sijamska ili ruska maca. :D

Hajde da nastavimo ovu temu nekim normalnijim tokom. Svi smo istakli mišljenja i sada znamo ko je kakvog stava. Da ja ne bih dalje ovde bio bitku sa vetrenjačama, a nisam imao nameru već sam samo hteo da stavim svoje znanje na raspolaganje i pomognem, ko hoće moj savet neka to napiše u postu. Ako neko to ne istakne, ja se neću ubacivati i davati odgovore. Znači, pustiću dalje da tema teče bez mene osim ako neko ne zatraži moj savet. Ne mešam se u to da li će moj drug nastaviti sa pisanjem ovde a, verujte mi, mnogo možete naučiti od njega. Izuzetno dobar biohemičar koji svoje znanje nesebično deli. I ja mu puno dugujem na prenetom znanju. Jedan od retkih domaćih ljudi čije znanje jako poštujem. Inače, 90% znanje sam sticao i stičem iz stranih izvora. Eto, toliko od mene. :)
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Grujic » 06 Feb 2012, 23:35

Prvo, ja nisam protiv suplemenata, koristio sam ih jedno vreme :mig:
Drugo, ova studija je bila u americi, znaci nema veze sa ishranom Srbina :smesko:

A sto se tice odgovora na pitanje, izuzimajuci "pozadinu" studije, da podatak o stetnosti bih uzeo u obzir jer je ipak indikativan ako veliki broj korisnika ima iste probleme. Podatak da za odredjen period ne postoje problemi ne znaci da ih nece biti u buducnosti. Al ovo je vec logicko filozofsko raspredanje :mrgreen:

I sada bih radio koristio nesto, al me sprecava cena... I ishranu mi nije lako usavrsiti, nije mi problem izbaciti nesto (slatkise, sokove, hleb), al se zbog prakticnosti cesto hranim u menzi, rucak u kuci se cesto spremi za 3 dana, dosta sam na fakultetu... Znaci rezim ishrane zahteva dosta sredstava, ne samo finansijskih.

Trenutno treniram kick box, uglavnom bude 4 puta nedeljno (ne mogu bas svih 5) i kada je lepo vreme radim neke vezbe ovako na spravama napolju.

Rado bih uzeo neku suplementaciju, eto, ako mozes nesto povoljnije da nabavis iz Svabije zainteresovan sam :mig:


edit: Fitness, kakvo bre povlacenje iz teme, pa tek sada ce da krenu pitanja i dobra diskusija :mig:

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od steva_anya » 06 Feb 2012, 23:39

Sto mi vise diskutujemo o ovome to je bolje za opstu pricu, i iz kvalitetne diskusije, sto ovom do sada smatram, se dosta moze nauciti i saznati. :doubleup:

Kako je ovo ozbiljnija prica, na visem nivou od "dizanja zeljeza", napisacu kako ja zamisljam jedan "trenazni proces individualno prilagodjen ".

1a- razgovor sa trenerom, iznosenje razloga vezbanja [skidanje kg, dobijanje misica, jacanje, definisanje, odrzavanje telesne gradje, terapijsko vezbanje...], zelje i ciljevi
1b- informisanje o navikama u ishrani [kada, koliko, sta...], picu, konzumiranju alkohola i cigareta, kao i upotrebi lekova

2a- merenje "telesne gradje" [visina, masa, obim pojedinih delova], odredjivanje bazalnog metabolizma, biohemija krvi, kardioloski pregled, po potrebi endokrinoloski
2b- konsultacije sa lekarima ako za tim ima potrebe [neko oboljenje, upotreba lekova]
2c- jasno definisanje ciljeva i mogucnosti za realizaciju

3a- plan ishrane [precizno definisane kolicine uh, proteina, masti, vreme obroka, vrste pica]
3b- plan vezbi [precizno definisane vezbe, prilagodjene uzrastu, polu, telesnoj gradji, kao i broj ponavljanja i serija]

Rad-rad-rad :)

4a- biohemija krv, po potrebi pregled, po potrebi endokrinoloski pregled
4b- merenje "telesne gradje", analiza postignutih rezultata

5a- isti ili promenjeni plan ishrane
5b- isti ili promenjeni plan vezbi

Rad-rad-rad ...

trener - fitnes instruktor, lekar
plan ishrane - ovde ostavljam prostor za ishranu sa i bez suplemenata

Ovako ja to vidim.
Iz price sa drugarima, niko od njih ovako nesto nije prosao. Cak je jedan rekao "da bi to skupo kostalo". Uglavnom je bilo "radi 5 serija po 15", ili "jedi/pij to pa radi bicebs" ...

FitnessGuy, thunderdome, ima li kakvih slicnosti i razlika u Vasem sistemu rada i mog vidjenja pravilnog vezbanja?
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Uroš S. » 06 Feb 2012, 23:51

Grujic je napisao: Rado bih uzeo neku suplementaciju, eto, ako mozes nesto povoljnije da nabavis iz Svabije zainteresovan sam :mig:

edit: Fitness, kakvo bre povlacenje iz teme, pa tek sada ce da krenu pitanja i dobra diskusija :mig:
+1

+1

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 07 Feb 2012, 00:22

Koliko se samo preznojim na granicama sa punim gepekom suplementacije, pojede mi kortizol mišiće za 2 meseca unapred. :rofl:

Češće putujem avionom, pa je prostor za suplementaciju ograničen, iako redovno imam veću vrednost od one koja se ne carini. Srećom, nisam do sada imao nikakvih problema. Nerviraju me što mi ne daju da unesem u avion šejker sa pripremljenom zamenom obroka, a znam da bodibilderima mahom dozvoljavaju. :evil: Al' šta ću kad nisam IFBB Pro. :smesko:

Zato kad idem autom nemam tih problema. Jedino po neki glupi komentar carinika u fazonu "šta će ti ovoliko hemije kad nisi bilder?" :kuku: Kao da ću ja to da popijem za nedelju dana i kao da treba biti bb da bi koristio supse. Ali me zato jedan slovenački carinik slatko nasmejao kada je video kutiju BCAA na patosu kod suvozača. Uzeo kutiju, koju sam već koristio, tj. otvorio, otvorio je, stavio prst i liznuo prah, skupio lice u grimasu(izrazito gorak prah odvratnog ukusa :D) a onda razvukao usta u ogroman osmeh i dobacio: "aaaa, bcaa ! odličan za mišiće. i ja uzimam". :D :D
Inače, pošto uvek u kaseti imam proteinske čokoladice, često bacim po neku carinicima(mada, više vole neke druge "sitnice"). :mrgreen:

Evo da kažem da je i jedan deo mog posla vezan za testiranje suplemenata koji se trenutno ne nalaze na našem tržištu, a postoji razmišljanje da se uvezu. Isto tako testiram i proizvode koji već postoje kod nas. Iskusan sam na tom polju, nisam sklon placebu i umem da ga razlikujem, imam disciplinovan stil života pa mogu racionalno da dajem ocene. Sve u svemu, ja sam 100% zadovoljan svojim stilom života, poslovima kojim se bavim i time da zarađujem od nečega što volim najviše na svetu. :)
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Grujic » 07 Feb 2012, 00:26

Da te ne bi terali u sverc, ajd daj preporuku gde je kod nas najbolje nabaviti :kezo:

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 07 Feb 2012, 00:33

U Pansportu, naravno. :mrgreen:
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Grujic » 07 Feb 2012, 00:34

Sajt im je za respekt :mig:

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 07 Feb 2012, 00:35

Hvala, trudimo se. :mrgreen:
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Grujic » 07 Feb 2012, 00:37

Greska, Vam je za respekt :rofl:

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 07 Feb 2012, 00:42

Inače, ovako izgleda radost kada počnje raspakivanje suplemenata. :mrgreen:

Slika
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
Nemanja
Postovi: 265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:05
Garaža: Audi
Lokacija: Srbija

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Nemanja » 07 Feb 2012, 01:09

Au, pa to jedna plata u Srbiji na stolu u obliku suplementacije, mozda i malo vise. :lol:

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 07 Feb 2012, 01:14

Po nekoj gruboj računici, 350-400e po srpskim cenama.
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9721
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Markoni » 07 Feb 2012, 15:51

Aj' kada vam se vec ne prica o hrani, dajte neki info o "Hemorush"-u od Nutrabolics-a ako je neko imao iskustva...

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 07 Feb 2012, 16:12

Nutrabolics je poznat po odličnim proizvodima. Ali, Hemorush mi se nimalo nije dopao. Odvratan ukus i jako teško pada za stomak. Nisam jedini sa takvim iskustvom, ali to ne znači da se i tebi neće dopasti. Ipak smo svi pojedinci za sebe. ;)
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Odgovori