Vežbanje, dijete, teretana...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od McGruja » 01 Okt 2020, 17:28

Naravno da je bolje
Slobo, svaka čast!

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Sloba » 03 Okt 2020, 07:04

I jos jedna stvar - prestao sam da hrcem, iako zbog ramena spavam iskljucivo na ledjima.

Sent from my MI 9 using Tapatalk


Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od nikaragva » 03 Okt 2020, 07:41

Kažeš ručak i to je to nema pipanja frižidera. Ali isti kažeš, nema jela posle 18h.

Da li ti je ručak tako kasno ili imaš užine posle? Ili pre?

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Sloba » 03 Okt 2020, 08:20

Radim 9-17h tako da je rucak najranije u 17.30h. Na to sam mislio. Vikendom je rucak ranije, naravno, ali svakako posle rucka nema vise jela, osim mozda neke vocke u prolazu ili suncokreta. Od dorucka do rucka nista, osim vode.

Sent from my MI 9 using Tapatalk




Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30005
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od trojanac » 03 Okt 2020, 08:37

Tako sam i ja prošle godine radio ali su me ubijali vikendi. Nisam skinuo za tako kratko vreme ali sam skinuo desetak kg. I onda od ng ukinem taj režim, praznici donesu opet 4kg ali ajde. Korona i rad od kuće su me dotukli. Opet sam na starom.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od HKS » 03 Okt 2020, 17:15

Kakvu kabanicu za trcanje? Moze neka obicna ili ima nesto na sta treba obratiti paznju?

Kako sam vidio, za hladniji vazduh treba nositi sal?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Vladapetr » 14 Okt 2020, 23:59

Od pre neke 2 nedelje sam postao redovni vežbač u teretani

Letos su mi dijagnostikovali insulinsku rezistenciju. Dobio sam terapiju (1 lek plus neko sranjce za holesterol), rigoroznu dijetu i savet da ubacim fizičku aktivnost.
Pio sam lek mesec dana, ovaj za holesterol nisam i malo ubacio šetnju. Ishranu sam korigovao (izbacio sve slatko, testo sveo na minimum, svi obroci u rasponu od 8 sati) i ćorak. Izgubio neku kilu, uveo red u ishranu i spavanje, nemam padove energije niti nagle potrebe za hranom... ali se bukvalno ugasio. Volje nizašta, energija u toku dana ravna linija.

Zakažem kod čuvene dr Mijailović koja je navodno tata-mata za ovakve situacije, ali kod nje se za termin čeka i po 2 meseca. U medjuvremenu odem kod drugog endokrinologa, ona me još više isprepada i prepiše mi još jaču terapiju navodno je problem prve terapije prejak lek zbog kojeg se sav šećer u krvi odmah rastvarao, a nov nisam unosio jer sam sve slatko izbacio. Takođe mi postavi par pitanja u vezi dnevne rutine i pretpostavi da imam poremećaj disanja tokom spavanja. Rekoh nema šanse, moj pametni sat to meri i sve je ok Žena se nasmeja i preporuči da to ipak snimim.
Nije mi đavo dao mira i zakažem snimanje. Aparat je na traci oko grudi, stavi se elektroda na jedan naprstak i ima malo crevo koje bude ispod nosa. Rezultat: 40 nekih poremećaja disanja u minuti ne znam kako to meri, kad u minuti inače udahneš 15-20 puta, ali vidim po netu da ljudi imaju i po 80 i više.
Elem, dijagnoza je sleep apnea i jedini lek je spavanje sa aparatom (cev koja vodi do maske ispod nosa), a aparat je 1200e. Mi smo jedna od 4 zemlje u kojoj to nije pokriveno redovnim zdravstvenim osiguranjem.
Jedan od simptoma sleep apnee je umor u toku dana, posledica je manjak energije i glad koja vodi u gojaznost. Posledice mogu biti i mnogo gore, u fazonu da se sa ovim može živeti godinama a može te i sutra opaliti čuka ili moždani udar.

Elem, par dana nakon toga odem i kod dr Mijailović. Ona me tek sahrani terapija je nekih 6-7 lekova svaki dan (osim glukofaža to su sve dodaci ishrani tipa hrom, omega 3 itd...) i OBAVEZNA fizička aktivnost. Kad sam krenuo sa tom terapijom, pa hajde da je ispoštujem do kraja.

Pošto sam već par puta uplaćivao teretanu koja mi je bukvalno ispred zgrade, a otišao svaki put po 1 ili 2 puta, ovog puta se odlučim za drugi pristup. Na preporuku uplatim personalnog trenera u Morphosisu. Imam dovoljno staža u teretani da nisam očekivao ništa specijalno da naučim, al rekoh da vidim kako organizuju treninge i doziraju intezitet itd... Najbitnije je što to košta 150e mesečno, pa sam išao sa idejom da će biti "hajde konju ne zabušavaj, kad si već tolike pare dao".

Ipak, za ovih 10-ak treninga je iskustvo prilično interesantno:

- u aplikaciji treba da unosiš kilažu, kada si legao/ustao i šta si jeo. Jelovnik je realno sprdnja, najjednostavniji model za kalorijski deficit. Njega se najmanje držim, trenutno pravim neki svoj održivi a zdrav tempo i za sad mi ide ok

- za vežbe ništa novo nisam ni probao niti naučio. Ispravio mi je u neke dve vežbe pogrešno držanje, ostalo mi je sve poznato. No, baš veliki plus je jako dobro doziranje vežbi. Iz stanja potpune neaktivnosti sam prošao bez ijedne jače upale.

- prvi veliki šok: nema zagrevanja u klasičnom smislu. U teretani sam se uvek prvo zagrejao (bicikl ili trčanje), onda istezanje pa tek onda vežbe. Ovde se ide pravo na tegove, zagrevanje su prve serije sa malom kilažom. Gledam i ostale vežbače, bilo da su solisti ili na vođenim treninzima: ista priča!
Tek sad ima logike priča iz raznih programa gde stoji kako je dovoljno 40min dnevno za vežbu, a ja iz teretane ne mogu za manje od sat i po

- drugi veliki šok: savetovao mi je da ne radim ono što sam inače uvek radio kad vežbam, a to je istezanje posle rada sa tegovima. Npr, posle serije čučnjeva odmah istegnem butine, posle benča grudi itd... Kaže da se tako u mnogome povećava rizik od povrede, jer mišić se zgrčio od napora a ja ga odmah istežem.

Za sad sam dobar, redovan sam na vežbama i elan me drži. Skapirao sam šta mi je falilo u svim onim bezuspešnim pokušajima sa teretanom: obaveza i termin treninga. Uvek je bilo sutra ću, hajde za sat vremena, pa još sat, i onda jbg kasno je

Plan mi je da ovde izguram neka 2 meseca, sledećeg treba da počnemo sa intezivnijim treninzima pa da vidim kako to doziraju. A onda bih mogao i da se prebacim u ovu teretanu ispred moje zgrade i nastavim sam.



There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od grujicd » 15 Okt 2020, 11:18

Imam mesta u kancelariji da ubacim neku od sprava za kardio vežbanje. Čini mi se da bi za mojih 47 godina, 113kg i razne povrede nakupljene godinama najprimereniji bio eliptični trenažer, tj. ona sprava kao za skijanje, gde radiš i rukama. Problem je što sam tu spravu probao par puta po par minuta, nemam osećaj kako je kad na tome provedeš pola sata, sve mlatarajući rukama i idući gore dole.
Sa trakom za trčanje ne bi imao tih nedoumica jer sam trčao po trakama i to mi je ok, ali bi je izbegao sada zbog tih povreda koje vučem, delom baš sa trčanja. I na trčanje se ne bi vraćao dok ne skinem koji kg. Sobni bicikl mi je isto opcija, ali pošto pravi bicikl vozim u lepšem delu godine mislim da mi je bolje neka drugačija aktivnost u ovom ružnijem delu. Možda mašina za veslanje? Tu tek nemam nikakva iskustva.

Da li neko ima kući nešto od tih trenažera, i kakva su iskustva na duže staze?

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od nidza » 15 Okt 2020, 13:31

I mi ćemo da nabavimo neki, ali uzmi u obzir da je zbog korone ponuda katastrofa, niko živi nema ništa kršteno na stanju. Samo to nas je sprečilo da odavno ubacim neki.

Meni, lično, je eliptični trenažer ubedljivo najbolja sprava tog tipa koju sam probao. Da trčim, mogu i napolju, traka mi je budalaština, bicikl još veća, ali ovo čudo te celog razlupa, a nemaš nikakvu neudobnost niti pritisak na zglobove i tetive - samo mora da bude kršten uređaj sa većim zamajcem.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od grujicd » 15 Okt 2020, 14:04

Na Intersportu sajtu stoji da ovaj imaju na stanju:

https://www.intersport.rs/energetics-xt ... ross-78102

Ali, zamajac 5kg. A u Decathlonu ovi skuplji modeli EL 500 i EL 520 koji bi od prilike bili pandan tom imaju zamajce od 7kg i 9kg. Ali ih nema na stanju. Kako ti osetiš u praksi kada je manji ili veći zamajac? Da li može da ti pruža veći otpor? Ili ovaj sa manjim zapinje, cima?

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19260
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Heinz » 15 Okt 2020, 14:23

Pogledaj i Capriolo.
Imam neki od pre jedno 10 godina, praktično nekorišćen, tada je bio ako ne top model, onda drugi odozgo. Ne znam kako da proverim koliko kg ima zamajac.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od nidza » 15 Okt 2020, 14:39

Više mu treba da se zavrti, ali manje udare trpi telo, top modeli za kuću, koliko sam video, imaju 14kg. Mnogo su udobniji za upotrebu, poput onih iz teretana, koji imaju i preko 20kg zamajce.

Ne bi trebalo da ima veze sa opterećenjem, to je neka vrsta kočnice, magnetna ili vazdušna.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Xepoj87 » 15 Okt 2020, 14:55

https://prosportshop.rs/proizvod/life-fitness-95xi/

Samo ozbiljni brendovi za elepticni, zbog ergonomije i zbog tezine, kao i opcija.
Najbolje ovako nesto starije refurbished da pazaris.
Imas i novije modele, ali su cene doata jace.

Ne gubi na vrednosti i uvek ce biti pozeljna sprava, za razliku od tih krs spravica, pa ako ne budes koristio, lako se proda.

Nemoj da uzimas ta sranjca, pa posle da em bude duplo losije iskustvo, em da krene da skripi i da jede govna...

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od grujicd » 15 Okt 2020, 15:19

Kako su cifre krenule da rastu sve mi je primamljivije da umesto kupovine odem u teretanu iako je uopšte ne volim :kezo:

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21087
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od nidza » 15 Okt 2020, 15:33

Ove sprave za gym imaju veliku prednost u smislu kvaliteta, izdržljivosti i mogućnosti za održavanje i popravku. Međutim, ja nisam siguran da je ovo posle lako prodati, a može i kod kuće da pravi problem ako soba nije baš jako velika, jer ovo kad instaliraš zaboravi bilo kakvo pomeranje. Kućne varijante imaju 2 točkića za transport, tj. mogu da se pomeraju po gajbi.

Ja se nikako ne bih odrekao mogućnosti da pomeram spravu po sobi, a to ove sprave za gym ne mogu.

Odgovori