Vežbanje, dijete, teretana...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od steva_anya » 04 Feb 2012, 18:15

"Ukratko":

- Xeroj87: pomenutu doktorku nisam upoznao licno, ali znam ko je. Dok sam bio na endokrinologiji, ona mi nije bila mentor. A par nedelja posle nije bila tu, tako da sam isao kod prof. Brajovica na kardiologiju.

- svi imamo neki svoj zivot i tempo zivota. Licno, nikad kap alkohola nisam uzeo, dim cigarete, 2 decenije sam u sportu, i neko bi rekao - idealno. I jeste i nije. Recimo otkidam se od coca-cole. Prosto - volim je. Drugo pice koje pijem je Gatorade. Da ga ima u kaficima uvek bi uzimao. Letos, kad sam bio u na moru u mom mestu nisu ni culi za to, pa sam na granici prijavio dva paketa. :)
Svestan sam svih uticaja gaziranog i coca-cole [ima ih stetnih, ali ne onako kako se prenapumpano kroz medije prica], ali je i pored toga pijem. Jedem ribu i pirinac, voce, bas se hranim zdravo, ali se otkidam i od dzank-fuda. Opet - volim to. Tako da, misljenja sam da ne treba biti iskljuciv ni u cemu [osim za droge :)], i da treba probati i konzumirati sve sto srce i organizam zeli. Naravno, ne preterivati ili ne stvoriti sebi neki problem. I tu je mozda najveci problem - kada reci "stop" i "dosta je"??

Ovo sam postigao samo vezbanjem - sklekovi, trbusnjaci, ledjnjaci, trcanje, i nesto malo zgibovi.
20 godina sam u sportu, prvo karate a onda kosarka. Nikakvi dodaci, nikakva hemija, samo redovan trening.
Slika
Po obicaju, fotosop mi nije jaca strana :kezo: , u pozadini sam maskirao neke ukucane.

Slika je stara nekih 4-5 godina. U gradji ruku nema apsolutno nikakve razlike, mozda je obim bicepsa manji za 1cm. Ono sto mi se dopada, ne zato sto sam ja, je sto ma koliko da ne radim vezbe, kao sto je bio slucaj kad sam mesec dana bio u gipsu, u gradji ruku i tonusu misica se nista ne menja. :doubleup:

Na konto
Martin je napisao:
I hteo bih da se nadovežem na deo priče...bar ovde u Mitrovici, ali i šire, sve manje ljudi se bavi sportom. Bar nekim treningom od bar 45 minuta, tri puta sedmično. To nije puno, ali opet mnogo znači za vaše zdravlje.
Meni vezbanje solo, bez neke primene kroz sport i nema smisla. Ok, ima ljudi koji nisu za sport, ili su za individualne sportove, ali opet - toliko vezbanja i rada, a da celo posle podne u sred leta ne provedes na fudbalu ili basketu .... :)

Postoji jedna grupa ljudi koju jako cenim - redovni rekreativci!!!!
U kraju na basket ih dolazi nekoliko. Osim tog vremena za basket nemaju drugo, i kad god dodju daju maximum, i uzivaju u sportu. Nisu posveceni vezbanju, niti "zaludjeni" time, vec samo spram vremena i mogucnosti ucestvuju u sportu. U ovu grupu ubrajam i one koji voze bajs.
U Srbiji se boje suplemenata koji se ne mogu naći u super marketima ili apotekama.
Da li su dozvoljeni? Da li se smeju prodavati u apotekama?
Ili prostije: da li ih je agencija za lekove i medicinska sredstva odobrila? Postoji li za to validan dokument?
naši lekari skroz zatupljeni po pitanju suplementacije. Jednostavno, mogu biti vrhunski u svojoj struci, ali imaju vrlo slabo znanje o dodacima ishrani.
- pomenuti lekari i specijalisti imaju daaaaaalekoooo vece znanje nego sto mislis. Isti ti lekari su u strucnom timu koji leci nase vrhunske sportiste, politicare, ambasadore ... Veliki broj njih drzi strucne seminare ovde i po Evropi. Tako da su jako kompetentni. I nisu "zatupeli" vec prate sve sto savremeni zivot i nauka nude-pruzaju. U renomiranim medicinskim casopisima objavljuju svoje radove, sto im je jedan od uslova za "titulu vise". A to ne moze tek tako, i ne moze bilo ko. Po nekoliko godina se radi odredjeni rad, kao magistariski, ili po novom doktorski, i onda se objavi. Dakle, oni su nekoliko godina izucavali recimo "pokrete creva zavisno od zitarica koje se unose". I onda su nesto "otkrili", to "nesto" je naucno, dokazano, postoji dokumentacija koja to sve prati i potvrdjuje, i to sto su dokazali je neko iznad njih [primarijusi] morao da "aminuje". Tako da, ako je recimo nekih 5 ljudi koje imam u glavi dok ovo pisem, reklo-izucilo-dokazalo da postoje brojni stetni uticaji upotrebe "dodataka" i "hemije", i ako to predaju po Evropi, i ako to kolege iz inostranstva prihvataju kao validno - nemam sta tome da protivrecim.
Čim mi kažeš da neko 15-20 godina radi kao lekar, otpisujem to. Taj u većini slučajeva nije uzeo novu knjigu da pročita još od završetka studija.
Necu te ubedjivati u suporotno, ali cu ti samo reci da gresis. Imas pogresan stav. Da ih ima koji nisu prosirili ili obnovili svoje znanje - ima. Ali ovi ljudi, gore ^ sam pisao o njima, su najveci strucnajci koje zemlja ima [tu su naravno i iz drugih centara, sa ovima sam imao kontakte], to su strucnajci koji vode brigu o nasim kosarkasima, plivacima, odbojkasima/cama, vaterpolistima ... Kako to da su oni zatupljeni? Kako njih da odbacimo? Otkud ti znas da oni nisu uzeli knjigu?
Pa oni vise strucnih radova objave nego sto ja knjiga procitam!!

Ti si neko ko je u tim vodama, i ko dugo koristi te suplemente kako si napisao.
Nemam ni 0.01% zelju da te ubedim da gresis, niti da prestanes sa tim, to je tvoja volja.
Ali zelim da napisem da postoji i druga strana medalje, a to su nizovi poremecaja, bolesti i oboljenja koje se dokazano javljaju kao posledica upotrebe takvih sredstava posle "nekog" vremena.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2867
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Martin » 04 Feb 2012, 18:19

Pa dobro, Isostar je neki maksimum do kog sam išao.
Ali i sa ovim se slažem - "Suplementi su daleko, daleko bezbedniji od cigareta i alkohola, pa opet je puno pušača i onih koji redovno konzumiraju alkohol. Ironija. Pre ću da napravim proteinski šejk, nego da pijem koka kolu. Ne osvežavam se gaziranim pićima ili pivom, nego izotoničnim napicima - jer to je njima prava svrha."

Izvini Stevo - zaboravih da navedem i rekreativce, mali fudbal i basket!!! :doubleup:

Nego, umesto što mi diskutujemo za i protiv suplemenata, dajte recept za neki šejk!!! :pijemo:

Navešću šta ja volim da "krnem" nakon treninga - banana, mleko (oko 2 dl), 2-3 jaja, med i po želji plazma. Sve ovo ubacite u blender i gotovo. :smesko:

Korisnikov avatar
krstin
Postovi: 176
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:10
Lokacija: NS

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od krstin » 04 Feb 2012, 18:30

FitnessGuy je napisao:Ok, razumeo sam te. :)

Prvo mi zapada za oko trening noge-ramena. To ne može zajedno. Noge su ogromna grupa mišića, tj. pola tela i moraju kao takve imati svoj dan za trening. Kada bi kvalitetno odradio noge, ne bi imao snage nizašta drugo. Ne bi ni razmišljao o ramenima. :D Nakon treninga nogu, ja se jedva popnem uz stepenice da izađem iz teretane. :D

Moraš ubaciti čučanj, iskorak, jednu vežbu za zadnju ložu i jednu za listove. To je minimum treninga za noge.

8-12 je ok raspon ponavljanja. Klasičan kada je cilj hipertrofija mišića. Gledaj da podesiš težine tako da zaista ispoštuješ taj broj ponavljanja a ne, recimo, da uradiš 12 i tu staneš iako možeš još. Onda nisi dobro isplanirao težinu.

Elite je odličan izbor za posle treninga. Slobodno ostani na njemu. Poželjno je da imaš 5 obroka. Ako baš nemaš vremena, onda gledaj da imaš 3 čvrsta, a 2 obroka izvuci preko wheya. Kada menjaš obrok sa wheyom, dodaju mu kašiku maslinovog ulja ili šačicu koštunjavog voća, pa sve to izblenduj.

Kada treniraš u toku dana, tj. nakon kojeg obroka(prvog, drugog, trećeg?)? Banana neposredno pre treninga nije baš dobar izbor(puna je fruktoze, a fruktoza podiže lučenje insulina i onda može da bude problematično na treningu - da ti se pridrema, zevanje itd. plus što u trenucima povišenog lučenje insulina masti se mnogo teže ili nikako troše kao energija).

Ovsene su već mnogo bolji izbor. Ellu ubaci u obrok pre spavanja, 200ak grama. Slobodno je možeš pojesti na 30ak minuta pre odlaska u krevet. Ako ti je odvratna, pravi od nje voćni jogurt(dodaj malo 2-3 smrznute maline i malo vode, pa sve izblenduj i popij). Meni je odvratna i ja je samo tako jedem. :D

Hleb je u Srbiji problematičan. Budi siguran da crni hleb nije crn, već običan. :D Dobar hleb sam video u Maxiju - mešano ražani hleb. On je od celog zrna, a to je najbitnije kod hleba. Što je zrno više obrađivano(pretvoreno u brašno), to hleb značajnije diže šećer u krvi, pa dalje dolazi do pojačanog lučenja insulina i onda ništa od mršavljenja. U svakom slučaju, ne preteruj sa hlebom.

Ako ti je cilj da zadržiš težinu a skineš mati, to zapravo znači da hoćeš da nabaciš mišiće. :) To bi značilo da moraš telu da obezbediš minimum 1.5g proteina po kilogramu telesne težine dnevno. Poželjno je ići između 1.5 i 2g/kg. Dakle, kod tebe bi to bilo između 120 i 160g proteina na dnevnom nivou. Da li znaš koja hrana sadrži koliko proteina?
Ubacicu onda jos jedan dan za noge, mada generalno imam prilicno jake noge, pa me je malo mrzelo i da ih radim :smesko:

Obraticu malo vise paznje na ishranu, i do sada sam pazio, ali nisam brojao koliko proteina unosim dnevno. Mada mislim da cu tesko uneti 120g, ali dobro, trudicu se da se sto vise priblizim toj cifri, pa ce i to dati nekog rezultata. Mislim, mogao bih da to nadomestim sa Wheyom, ali kada bih ga pio dva puta dnevno, brzo bih ga i popio. A necu bas da trosim 5-6 hiljada din mesecno na Whey :mrgreen: Za hleb znam da je ta crni samo "ofarban", ali ni ne jedem ga previse. Vidis za banane sam bio ubedjen da su odlicne za pred trening, posto imaju dosta UH, ali prebacicu se sad na ovsene. Sta jos jesti pred trening? Ella mi je zaista odvratna, ali je uvek mesam sa necim, pa pojedem nekako :smesko: Dobra ideja za vocni jogurt sa njom, probacu veceras.

Inace, retko kad treniram u istom terminu. Ujutro skoro nikad, obicno je to pre rucka, pa tada pojedem recimo ovsene kao uzinu. Cesto idem i predvece, odnosno pre vecere.

Znam otprilike koliko sta ima proteina u sebi, nasao sam i neke tabele na netu. Evo na primer neke moje prosecne ishrane:
Dorucak: 120g tunjevine - 30g proteina, 150g Elle - 15g proteina, 2 jajeta - 15g
Rucak: 150g belog mesa- 30g proteina + neko povrce sa kojim unesem mozda jos 5g proteina
Vecera: opet jedno 150g Elle - 15g proteina, 2 belanca - 10g, i recimo da pojedem neki sendvic sa na primer pilecim grudima.
Pre treninga obicno uzinam nesto, tako da je to ipak cetiri obroka.
Eto to je neka savrsena varijanta, i to je oko 120g proteina. Dan kad treniram na to bude jos 30g Wheya. Ipak ne stignem uvek tako, ali potrudicu se da to bude sto cesce...


Ja sam sa kreatinom imao ne tako sjajna iskustva, upravo zbog tog izbacivanja vode posle prestanka. Doduse nisam ga bas ni koristio pravilno, niti sam pazio na ishranu. Sada ne planiram da ga pijem, jer mi i nije cilj da za sto kratko vreme postignem sto vece efekte, vec u teretanu idem zbog zdravlja, malo da nabacim misice, nista preterano. Dok Whey nema ni jedan negativan efekat. Niti sam cuo da je doktor nekome rekao da ne pije Whey. Bas suprotno, ko god da je otisao kod doktora (od ljudi koje poznajem), da se konsultuje za suplementaciju, preporucen mu je protein, dok recimo kreatin doktor nece preporuciti jednom amateru. Koliko ja znam, on deluje pozitivno na imunitet, na jetru, itd... Svakako je zdravije piti Whey, nego Coca-Colu, alkohol svaki dan, pusiti, krljati pljeskavice i ostala sr*nja. Dobro, naravno popijem i ja po nekada, pojedem pljesku, ali sam to sve drasticno smanjio u poslednje vreme.
Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8818
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Gaginh0 » 04 Feb 2012, 19:02

@ FitnessGuy - Hvala na podrobnim objasnjenjima, svaka cast za znanje!!!
Imam samo jos jedno jedino pitanje :D
Da li da mesam kreatin i whey? I nebitno kakav bude odogovor, cini mi se da imas neke veze za Pansport-om, ako mozes da mi preporucis konkretno neki? I kako bi se to onda pilo ako vec moze da se kombinuje?

Kad sam pio kreatin pio sam ga tacno prema uputstvu i primecivao sam razliku. Prvo sam naglo napredovao u kilazama, ne nesto posebno, ali kao po uputstvu oko 10-15%, zatim u izdrzljivosti, a i ne znam da li mi je to bio tripi ili sta vec cinilo mi se da su mi misici stalno pod tenzijom, kao da sam bio cvrsci kad ne radim nista...

A sto se tice moje ishrane, koka-kola u mojoj kuci stoji od slave do gostiju i tako dalje, znaci ne pijemo je :D Cokoladu i ostala sranja tamani brat, ja onako. Mene hebe sto popijem dnevno 3-4 espressa, 2-3 nes kafe, a citao sam da kofein "unistava" prirodni kreatin kojeg telo stvara. Takodje volim da tamanim domacu kobaju i tvrde sireve. Doduse pijem i dosta mleka...

Imam i ja svojih slika, doduse samo ledja i ruke, stomak me hebe :P
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Grujic » 04 Feb 2012, 19:41

Sto se tice suplemenata jedinstvenog odgovora nema.
Mogu se navesti autoriteti koji ce reci jedno, i onda isto naci neki koji ce reci nesto drugo. Citao sam studiju jednog americkog univerziteta koji navodi da upotreba kreatina ima pozitivan efekat na smanjenje rizika od srcanih oboljenja. Isto tako, nacicete studiju koja kaze kontra.

Onda sami suplementi. Sam protein ne moze da skodi (uzmimo da je tako za ovaj primer) ali sta taj preparat ima sve u sebi, mozda ima neke aditive i konzervanse koji kumulativno prave stetu.

Vrhunskih rezultata tesko da moze da bude samo sa zdravom ishranom kako je mi shvatamo. A vrhunske sportiste nema potrebe da spominjete u ovom konteksu, odavno se zna da vrhunski sport i rezultati nisu dobra stvar za zdravlje jer je doslo do stadijuma da se organizam crpi preko maximuma.

Mislim da su svi ti suplementi ipak novi medju rekreativcima da bi nesto ozbiljnije moglo da se kaze, Fitness, koliko dugo se ovi preparati koriste u obliku kakvom su danas? Jel ima 20 godina? Da bi se nesto konkretnije reklo u smislu uticaja na pojedina oboljenja mora da prodje dovoljan broj godina i da ima dovoljan broj ljudi koji je te preparate koristio. Mozda moze da se napravi presek...

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Xepoj87 » 04 Feb 2012, 21:42

Fitness,kada bi suplementi bili samo Protein(pa cak i tu postoje 2 vrste koje se blenduju-spajaju i kvalitet zavisi od procenta mesavine) i kreatin,sve bi to bilo ok,ali ne mozes mi reci da se sve aminokiseline,antioksidanti,sagorevaci masti,masne kiseline,imuni suplementi,post trenazni suplementi,protein izolati,stimulatori hormona,vitamini,minerali,potpomazivaci varenja i sta god jos da postoji, dobijaju prirodnim putem... Sve su to suplementi,a ima ih jos...
Kako majcino mleko nije prirodno?
Koka Kola nije zdrava,daleko bilo,ali se nije dobijala hemijskim procesom uz pomoc hemikalija i svi sastojci su prirodni ako se ne varam.
Plazma je takodje prirodna.
A ni u obranom mleku se ne sadrze nikakve hemikalije ako se ne varam.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 04 Feb 2012, 22:48

steva_anya je napisao:"Ukratko":
U Srbiji se boje suplemenata koji se ne mogu naći u super marketima ili apotekama.
Da li su dozvoljeni? Da li se smeju prodavati u apotekama?
Ili prostije: da li ih je agencija za lekove i medicinska sredstva odobrila? Postoji li za to validan dokument?
Da, da i da. :) Jedan deo apoteka prodaje, recimo, whey. Svaka apoteka gleda interes i koliko joj se isplati da u asortiman ubaci neki suplement. Inače, sve apoteke prodaju omega 3, vitamine, minirale, preparate za podršku zglobovima, za regulisanje holesterola itd...
steva_anya je napisao: Ti si neko ko je u tim vodama, i ko dugo koristi te suplemente kako si napisao.
Nemam ni 0.01% zelju da te ubedim da gresis, niti da prestanes sa tim, to je tvoja volja.
Ali zelim da napisem da postoji i druga strana medalje, a to su nizovi poremecaja, bolesti i oboljenja koje se dokazano javljaju kao posledica upotrebe takvih sredstava posle "nekog" vremena.
"Sredstva"? Već samo takvo nazivanje suplemenata odaje dosta o tvom razmišljanju. Izvoli postavi jednu studiju koja potvrđuje tvrdnju. Ja nisam naišao na takvu. :)
Martin je napisao:Pa dobro, Isostar je neki maksimum do kog sam išao.
Navešću šta ja volim da "krnem" nakon treninga - banana, mleko (oko 2 dl), 2-3 jaja, med i po želji plazma. Sve ovo ubacite u blender i gotovo. :smesko:
Ovo je prilično loš šejk. Odnosno, odličan je ako želiš visok procenat masti.
krstin je napisao: Ubacicu onda jos jedan dan za noge, mada generalno imam prilicno jake noge, pa me je malo mrzelo i da ih radim :smesko:
Čuven je sindrom "fudbalerske noge", za one koje mrzi da ih treniraju. :mrgreen:
krstin je napisao:Sta jos jesti pred trening? Ella mi je zaista odvratna, ali je uvek mesam sa necim, pa pojedem nekako :smesko:
Ovsene su najbolji izbor. Možeš probati i sa pirinčem, ali meni on više odgovara posle treninga. Ne daje mi dovoljno energije ako ga jedem pre. Dobar izbor ugljenih hidrata za posle treninga je i pečen krompir(naravno, možeš ga i kuvati).
krstin je napisao:Inace, retko kad treniram u istom terminu. Ujutro skoro nikad, obicno je to pre rucka, pa tada pojedem recimo ovsene kao uzinu. Cesto idem i predvece, odnosno pre vecere.
Nije baš poželjno non stop menjati termine zbog cirkardijalnog ritma tela, ali ako nemaš izbora...

krstin je napisao:Ja sam sa kreatinom imao ne tako sjajna iskustva, upravo zbog tog izbacivanja vode posle prestanka. Doduse nisam ga bas ni koristio pravilno, niti sam pazio na ishranu.
Sam si sebi odgovorio. :) Verovatno si se i pretrpavao njime radeći fazu punjenja. To se više ne radi. Dovoljno je koristiti svega 5g kreatina dnevno i to posle treninga(u danima odmora bilo kada na prazan stomak), pa se tako kreatin može koristiti i na duge staze, bez pauza.
krstin je napisao: Niti sam cuo da je doktor nekome rekao da ne pije Whey. Bas suprotno, ko god da je otisao kod doktora (od ljudi koje poznajem), da se konsultuje za suplementaciju, preporucen mu je protein, dok recimo kreatin doktor nece preporuciti jednom amateru. Koliko ja znam, on deluje pozitivno na imunitet, na jetru, itd... Svakako je zdravije piti Whey, nego Coca-Colu, alkohol svaki dan, pusiti, krljati pljeskavice i ostala sr*nja. Dobro, naravno popijem i ja po nekada, pojedem pljesku, ali sam to sve drasticno smanjio u poslednje vreme.
Fino razmišljanje. :doubleup:
Gaginh0 je napisao:@ FitnessGuy - Hvala na podrobnim objasnjenjima, svaka cast za znanje!!!
Imam samo jos jedno jedino pitanje :D
Da li da mesam kreatin i whey? I nebitno kakav bude odogovor, cini mi se da imas neke veze za Pansport-om, ako mozes da mi preporucis konkretno neki? I kako bi se to onda pilo ako vec moze da se kombinuje?
Nema na čemu. Ko hoće da sluša, uvek sam voljan da objasnim. ;) Slobodno možeš whey i kreatin zajedno u šejker. Možeš dodati i malo dekstroze i/ili maltodekstrina svemu tome(20ak grama). Nemoj da radiš fazu punjenja kreatinom, to se više ne radi. Što se tiče preporuke, odličan je Dymatize Elite whey, Dymatize Iso 100, Six Star Whey... Teško ćeš pogrešiti.
Gaginh0 je napisao: ne znam da li mi je to bio tripi ili sta vec cinilo mi se da su mi misici stalno pod tenzijom, kao da sam bio cvrsci kad ne radim nista...

Trip. ;)
Gaginh0 je napisao:Imam i ja svojih slika, doduse samo ledja i ruke, stomak me hebe :P
Samo leđa, ruke i stomak? :P :)

@Grujic

Generalno, prilično dobro razmišljanje. :doubleup:
Sastav svakog proizvoda do detalja je prikazan i lako se vidi da li ima i koji su aditivi. Nema ništa novo što već ne postoji kao aditiv u drugim napicima koje redovno konzumiramo.

Sam whey protein postoji na tržištu, čini mi se, još od 70ih godina prošlog veka. Čuveni Weider je počeo sa tom industrijom. On je dugo držao celu bodibilding scenu. Švarceneger je pod njegovim okriljem pokupio 7 titula Mr. Olympia.
Kreatin je pronađen još početkom prošlog veka, a njegovo korišćenje uzelo je maha na početku '90ih. Dakle, već 20 godina ga sportisti aktivno koriste. Pisao sam već da je na kreatinu rađeno najviše sutijda od svih suplemenata.

@Xeroj87

Stvarno je teško pričati sa tobom jer ne poznaješ oblast. Nagađaš neke termine i onda sve pomešaš i praviš konfuziju. Da su samo dve vrste proteina i da se dobijaju samo na dva načina....

Moj drug biohemičar imao je priliku da uživo posmatra kako nastaje whey i uskoro će se javiti ovde sa jednim postom i opisati vam. Ukratko, skoro isto kao što se dobija mleko sa 1.6 ili 0.5% masti, ili mleko bez laktoze... To je taj proces. Ako tu ima hemikalija, onda ima i u wheyu. :D A, to da li će biti koncentrat, izolat, hidrolizat... skroz nebitno. Može biti samo bolji,tj. lakši za varenje i sa bržom apsorpcijom. ;)

I da, svi suplemente koje si naveo imaju prirodno poreklo i nema tu "hemikalija", tj. ništa veštačko se ne dodaje, već se samo odstrani nepotrebno(kao što se odstrane masti i laktoza iz mleka).

Nisam rekao majčino mleko nego mleko za bebe(kada majka nema dovoljno mleka). Jesi li razmišljao kako se pravi? :)

Ako koristiš termin prirodno i neprirodno, onda se odluči šta je šta. Ako je voće prirodno jer raste u prirodi - na drvetu, onda su sokovi neprirodni jer nastaju u fabrici. Od čega, pitaćeš ti? Od voća,naravno. Isto tako i whey kao suplement nastaje od sirove surutke. :) Isto tako se preparati za jačanje zglobava izoluju iz, recimo, ajkuline hrskavice. Isto tako se sastojci sagorevača izoluju iz raznoraznih voća i biljaka. Isto tako se testo busteri izoluju iz biljke tribulus terrestris. Dakle, svaki suplement ima svoje prirodno poreklo iz kojeg se izoluje. :)

Ti si praktično predstavio suštinu problema - što ljudi smatraju da se tu dodaju neke "hemikalije". Sa druge strane, ne razmišljaju uopšte kako se dobijaju raznorazne namernice i napici koje redovno konzumiraju bez problema. :) Vidiš, ti koka kolu doživljaš kao piće sa svim prirodnim sastojcima(koji se isto obrađuju), ali sa suplementima imaš problem.
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
stefanan
Postovi: 9518
Pridružio se: 16 Jan 2012, 17:46
Garaža: Fiat Stilo 1.9 mjet

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od stefanan » 04 Feb 2012, 23:00

I ja da nesto pitam, reci mi neki od tih prozivoda za jacanje zglobova. Planiram od kad se smanji ovaj sneg da krenem u teretanu (tad cu tek da pocnem da te smaram :mrgreen: ),ali se malo plasim jer sam pre 5-6 godina imao probleme sa kolenima (i sad me ponekad zigne ali bas retko) nesto u vezi hrskavice i rasta ne secam se vise

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 04 Feb 2012, 23:02

Zavisi koliki je problem. Za nešto blaže probleme, biće dovoljan, recimo, Natrol MSM Glucosamine ili Dymatize Joint Repair. Za ozbiljnije probleme, u poodmakloj fazi, savetujem Labrada Elasti Joint ili Universal Animal Flex. Ovi preparati su bukvalno preporađali i teška oštećenja zglobova/hrskavica.
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

thunderdome
Postovi: 10
Pridružio se: 04 Feb 2012, 17:46
Lokacija: Bg

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od thunderdome » 04 Feb 2012, 23:34

hoho, sportski pozdrav svima!
fitnessguy me je zamolio da dam i "drugu stranu medalje" sa naučne strane, pa evo mala analiza par prethodnih "naučno nastrojenih postova".
steva_anya je napisao:Da li oni koji koriste sve te suplemente i "hemije" redovno kontrolisu npr. funkciju bubrega i jetre??
Mislim na filtraciju, enzime ...

Da li znate koliko su cesce promene skeletno-misicnog sistema u vidu benignih [cesce] i malignih tumora kod onih koji "koriste nesto"?

Da li znate koliko njih ima problema sa povisenim krvnim pritiskom?
Da li znate koliko njih ima ranije razvijenu osteoporozu?
Da li znate koliko njih ima vecu sansu za dijabetes?
Da li znate koliko njih ima vecu sansu za benignu hiperplaziju [uvecanje] prostate?
....

Za par godina studiranja, staziranja i volontiranja na KBC Zvezdara i na Klinickom centru sam se nagledao i naslusao ozbiljnih problema, koje su ljudi imali kao posledicu upotrebe "dodataka u ishrani" i "hemije". Nasi cuveni endokrinolozi, internisti i specijalisti sportske medicine ne preporucuju upotrebu tih stvari, vec samo pravilno vezbanje i pravilnu ishranu [voce, povrce, nezacinjeno, nemasno....].
Niko od njih, a ponavljam to su strucnjaci koji imaju 15-20 godina iskustva i rada samo u toj oblasti ne preporucuje to. Medicinski ne samo da su potkovani, nego bolje od njih nema kod nas u zemlji.

Ne zelim nikom da kontriram, ovo su samo random pobrojane posledice upotrebe kojekakvih stvari.
Ni jedan od ovih probelma se ne javi "odmah nakon upotrebe", vec neki period posle. Kod nekog je to mesec dana, kod nekog godinu dana, a kod nekog par godina. Kod nekog se nece javiti uopste.
To sto se posledica ne vidi odmah, vec samo efekat, ne znaci da je nece biti ili da je nema.
Martin je napisao: Samo redovna i zdrava ishrana, redovan trening i to je to!!!! To daje rezultate. :doubleup:
I najbitnije od svega - ZAGREVANJE I ISTEZANJE NA KRAJU!!!! ;)
Slazem se :plusone:

Ne znam koliko je Grujicu i Milosu [milosdrabs] blizak ovaj deo medicine, mogu i oni izneti svoje znanje i zapazanje.

Sto se mene tice, mogu sve ovo da objasnim i obrazlozim, u principu da dokazem, ali na strucnom jeziku, tako da nije od neke koristi za vecinu. :) Do pre 2-4-6 godina ni ja nisam znao ove stvari. Onda sam naucio biohemiju, fiziologiju, patofiziologiju, farmakologiju sa toksikologijom, internu medicinu i sve je postalo kristalno jasno.
Ova gomila "da li znate?" pitanja apsolutno ništa ne kaže. Ovo je tipično pucanje na aktiviranje onih tipičnih stereotipnih predrasuda. Ako bi ste cenjeni gospodine mogli da zapravo okačite kakvih nekoliko desetina validnih referenci koje su izdate u svetski naučnim časopisima koje daju odgovore na ova pitanja, bio bih vam vrlo zahvalan. U slučaju da reference ukazuju na štetno dejstvo bi mogli da imamo jednu lepu diskusiju o nznm... smislu života npr, jer ako bi se pokazalo da proteini koji se nalaze u proteinskim napitcima i čokoladicama zapravo štete ljudima, onda bi to značilo da hrana koju moramo da jedemo radi to isto.

Takođe "Ne zelim nikom da kontriram, ovo su samo random pobrojane posledice upotrebe kojekakvih stvari. " - koje su to pobrojane posledice? Sve što smo mogli da vidimo su neodgovorena pitanja. Naravno i to da ste proveli dosta vremena u stažiranju, praksi i da ste (kasnije u tekstu) pomenuli da ste (verovatno u okviru nekih predmeta) imali susreta sa fiziologijom, biohemijom, patofiziologijom, itd. U logici i retorici ovo se naziva logičkom greškom autoriteta. Predstavili ste se kao neko ko zna mnogo više o ovome od ostalih i smatrate da je to dovoljno da vašu zaključak opravda tačnim. (Više o tome ovde:http://en.wikipedia.org/wiki/Appeal_to_authority)
Nemojte misliti da je ovo napad na vas, već više molba da uradite ono što ste predložili. "Sto se mene tice, mogu sve ovo da objasnim i obrazlozim, u principu da dokazem, ali na strucnom jeziku, tako da nije od neke koristi za vecinu." Naravno, to što je terminologija stručna ne znači da se ne može objasniti malo plastičnije širim masama koje ne mrzi da čitaju, naravno ako se materija razume.

Upućujem vas na jedan od drevnih trikova koje možete primeniti ako iz bilo kog razloga morate da se bavite nekom tematikom koja vam nije previše bliska makar kao početni uvid/potsećanje: http://lmgtfy.com/?q=pubmed+whey+protein+cancer


ps1 - čak se i ono zagrevanje i istezanje koje ste citirali pokazalo kao ne baš najsrećnije rešenje. (Tj istezanje - zagrevanje nema smisla raditi na kraju treninga, no to je već sve tematika za sebe).)


On to teh drugi post:
steva_anya je napisao:"Ukratko":

- Xeroj87: pomenutu doktorku nisam upoznao licno, ali znam ko je. Dok sam bio na endokrinologiji, ona mi nije bila mentor. A par nedelja posle nije bila tu, tako da sam isao kod prof. Brajovica na kardiologiju.

- svi imamo neki svoj zivot i tempo zivota. Licno, nikad kap alkohola nisam uzeo, dim cigarete, 2 decenije sam u sportu, i neko bi rekao - idealno. I jeste i nije. Recimo otkidam se od coca-cole. Prosto - volim je. Drugo pice koje pijem je Gatorade. Da ga ima u kaficima uvek bi uzimao. Letos, kad sam bio u na moru u mom mestu nisu ni culi za to, pa sam na granici prijavio dva paketa. :)
Svestan sam svih uticaja gaziranog i coca-cole [ima ih stetnih, ali ne onako kako se prenapumpano kroz medije prica], ali je i pored toga pijem. Jedem ribu i pirinac, voce, bas se hranim zdravo, ali se otkidam i od dzank-fuda. Opet - volim to. Tako da, misljenja sam da ne treba biti iskljuciv ni u cemu [osim za droge :)], i da treba probati i konzumirati sve sto srce i organizam zeli. Naravno, ne preterivati ili ne stvoriti sebi neki problem. I tu je mozda najveci problem - kada reci "stop" i "dosta je"??

Ovo sam postigao samo vezbanjem - sklekovi, trbusnjaci, ledjnjaci, trcanje, i nesto malo zgibovi.
20 godina sam u sportu, prvo karate a onda kosarka. Nikakvi dodaci, nikakva hemija, samo redovan trening.
Slika
Po obicaju, fotosop mi nije jaca strana :kezo: , u pozadini sam maskirao neke ukucane.

Slika je stara nekih 4-5 godina. U gradji ruku nema apsolutno nikakve razlike, mozda je obim bicepsa manji za 1cm. Ono sto mi se dopada, ne zato sto sam ja, je sto ma koliko da ne radim vezbe, kao sto je bio slucaj kad sam mesec dana bio u gipsu, u gradji ruku i tonusu misica se nista ne menja. :doubleup:

Na konto
Martin je napisao:
I hteo bih da se nadovežem na deo priče...bar ovde u Mitrovici, ali i šire, sve manje ljudi se bavi sportom. Bar nekim treningom od bar 45 minuta, tri puta sedmično. To nije puno, ali opet mnogo znači za vaše zdravlje.
Meni vezbanje solo, bez neke primene kroz sport i nema smisla. Ok, ima ljudi koji nisu za sport, ili su za individualne sportove, ali opet - toliko vezbanja i rada, a da celo posle podne u sred leta ne provedes na fudbalu ili basketu .... :)

Postoji jedna grupa ljudi koju jako cenim - redovni rekreativci!!!!
U kraju na basket ih dolazi nekoliko. Osim tog vremena za basket nemaju drugo, i kad god dodju daju maximum, i uzivaju u sportu. Nisu posveceni vezbanju, niti "zaludjeni" time, vec samo spram vremena i mogucnosti ucestvuju u sportu. U ovu grupu ubrajam i one koji voze bajs.
U Srbiji se boje suplemenata koji se ne mogu naći u super marketima ili apotekama.
Da li su dozvoljeni? Da li se smeju prodavati u apotekama?
Ili prostije: da li ih je agencija za lekove i medicinska sredstva odobrila? Postoji li za to validan dokument?
naši lekari skroz zatupljeni po pitanju suplementacije. Jednostavno, mogu biti vrhunski u svojoj struci, ali imaju vrlo slabo znanje o dodacima ishrani.
- pomenuti lekari i specijalisti imaju daaaaaalekoooo vece znanje nego sto mislis. Isti ti lekari su u strucnom timu koji leci nase vrhunske sportiste, politicare, ambasadore ... Veliki broj njih drzi strucne seminare ovde i po Evropi. Tako da su jako kompetentni. I nisu "zatupeli" vec prate sve sto savremeni zivot i nauka nude-pruzaju. U renomiranim medicinskim casopisima objavljuju svoje radove, sto im je jedan od uslova za "titulu vise". A to ne moze tek tako, i ne moze bilo ko. Po nekoliko godina se radi odredjeni rad, kao magistariski, ili po novom doktorski, i onda se objavi. Dakle, oni su nekoliko godina izucavali recimo "pokrete creva zavisno od zitarica koje se unose". I onda su nesto "otkrili", to "nesto" je naucno, dokazano, postoji dokumentacija koja to sve prati i potvrdjuje, i to sto su dokazali je neko iznad njih [primarijusi] morao da "aminuje". Tako da, ako je recimo nekih 5 ljudi koje imam u glavi dok ovo pisem, reklo-izucilo-dokazalo da postoje brojni stetni uticaji upotrebe "dodataka" i "hemije", i ako to predaju po Evropi, i ako to kolege iz inostranstva prihvataju kao validno - nemam sta tome da protivrecim.
Čim mi kažeš da neko 15-20 godina radi kao lekar, otpisujem to. Taj u većini slučajeva nije uzeo novu knjigu da pročita još od završetka studija.
Necu te ubedjivati u suporotno, ali cu ti samo reci da gresis. Imas pogresan stav. Da ih ima koji nisu prosirili ili obnovili svoje znanje - ima. Ali ovi ljudi, gore ^ sam pisao o njima, su najveci strucnajci koje zemlja ima [tu su naravno i iz drugih centara, sa ovima sam imao kontakte], to su strucnajci koji vode brigu o nasim kosarkasima, plivacima, odbojkasima/cama, vaterpolistima ... Kako to da su oni zatupljeni? Kako njih da odbacimo? Otkud ti znas da oni nisu uzeli knjigu?
Pa oni vise strucnih radova objave nego sto ja knjiga procitam!!

Ti si neko ko je u tim vodama, i ko dugo koristi te suplemente kako si napisao.
Nemam ni 0.01% zelju da te ubedim da gresis, niti da prestanes sa tim, to je tvoja volja.
Ali zelim da napisem da postoji i druga strana medalje, a to su nizovi poremecaja, bolesti i oboljenja koje se dokazano javljaju kao posledica upotrebe takvih sredstava posle "nekog" vremena.
Što se tiče fitnessguyovog ne verovanja lekarima - nije to ništa ne očekivano. U svakoj profesiji ima velika većina odrađivača koji svoj posao ODRAĐUJU. Ni lekari nisu izuzetak. Ali ono što je za iste specifično jeste da vole da naviknu da su najpametnije - jer ipak ljudi stalno dolaze kod njih na savetovanje. Onda dolazi do problema kada se zbog navike daju izjave koje nisu baš na mestu. No ljudski je grešiti. Daleko od toga da ne poštujem lekare, i apsolutno se slažem da postoje vrhunski stručnjaci kod nas (koji su retki kao i svuda), ali takođe sam svestan da nisu apsolutno svi lekari savršenstvo.
Bilo bi lepo od vas da nam takođe date reference tih lekara koji se bave tom tematikom i predaju po evropi kako su suplementi štetni. To ne bi trebao da bude preveliki problem ako su ih već izdali u elitnim časopisima.

postojalo je i pitanje: "da li ih je agencija za lekove i medicinska sredstva odobrila?" - naravno da jeste. Da li legalno možete da nađete u dućanu nešto što je ilegalno? Ne bih rekao. Takođe, suplementi prolaze kontrolu i posle uvoza (na VMA najčešće) kako bi se utvrdilo da li je unutra ono što tvrde.

Jedno pitanje imam i za tebe - da li si svestan da je Gatorade suplement? (Isto kao i cd-vita, šumeći magnezijum, glukozamin-sulfat, Vigantol kapi npr, i gomila drugih stvari koje se smatraju zdravo za gotovo.)

U koka-kola, tematiku neću da ulazim kako može da bude ogromna, ali ću ako već pričamo o štetnosti suplemenata (o tome valjda pričamo ?!! ) da pozajmim ovo od jednog genijalca a on mi neće zameriti verujem. :)

Naime, radi se o jednom disklejmeru - tj spisku mogućih posledica korišćenja jedne supstance:

"Ukoliko uzimate visoke doze u dužem vremenskom periodu može doći do promena u nervnom sistemu i pojave ošamućenosti, vrtoglavice, zujanja u ušima, gluvoću, glavobolju, zbunjenost, znojenje, osećaj mučnine i ubrzanog i produbljenog disanja, poremećaji vida i sluha. U kontraindikacije spadaju i oticanje kože i sluzokože, osip, svrab, koprivnjača, grč disajnih mišića, pogoršanje astme, pad krvnog pritiska, postepeno oticanje lica, usana, jezika, guše i drugih delova tela, tipično šaka ruku, očnih kapaka i teškoće pri disanju, anemija, promene u broju i tipu krvnih ćelija, hemoliza.

Da ne zaboravimo i probleme sa varenjem, mučninu, gorušicu, povraćanje, dijareju, želudačnocrevno krvarenje, čir, zatim krvarenje iz nosa, desni ili kože koja u pojedinim slučajevima može ugroziti život."

Ako vas je ovo ubedilo da ne treba da koristite suplemente, možda je bolje da se zapitate kakve stvari vi uzimate zdravo za gotovo pre nego što opalite paljbu po suplementima. Supstanca o kojoj se ovde radi je aspirin. Da. Aspirin.

Dakle kao dobar dan je uzeti nekakav paracetamol (kafetin, fervex, analgin isl) da nas ne bi bolela glava, uredu je popiti kafu ujutru da nas razbudi, uredu je zapiti se jer onda nznaš za sebe, uredu je zadimiti cigaretu zarad užvanja i psihostimulacije - ali je potpuno za osuđivanje ako neko popije proteinski šejk posle treninga kako bi svojoj muskulaturi oibezbedio brži napredak?!

"zelim da napisem da postoji i druga strana medalje, a to su nizovi poremecaja, bolesti i oboljenja koje se dokazano javljaju kao posledica upotrebe takvih sredstava posle "nekog" vremena" - takođe bi bilo lepo da imenujete neka od tih sredstava, jer mi se čini da bi vam godilo da zapravo znate o čemu pričate.
... ... ...

No, da se batalim citiranja i kažem nešto na temu...

Da li smo svi (muškarci) makar u jednom momentu svog života poželeli da smo konan, goku ili nekakav mišićavi heroj? - pa da. To je i normalno. Mišićavost je sekundarna polna karakteristika koja odlikuje muškarce... Nothing wrong with that. Sad kad smo i to sklonili sa puta, i zapravo odlučili (ako imamo žarku želju!) da to i postanemo tj barem da budemo mišićavi kako stići dotle?

Generalno gledano - da li su vam suplementi neophodni - nisu. Ali postoji jedna univerzalna istina koju ste ovde izrekli. "Redovan i konstantan TRENING." To vam ništa neće zameniti. Mi možemo da prozivamo koga god hoćemo jer je ogroman zato što se puca svim i svačim, ali čak i da je tako - iza toga stoji PUNO odricanja i bola. Ne jer je morao da popije proteinski šejk sa ukusom jagode, nego jer je on petkom uveče trenirao dok smo mi blejali i napijali se. I to ne jednom - nego svake nedelje proteklih ko zna koliko godina. Odlutah malo, ali je poenta da bez treninga nema ništa.

Što se suplementata tiče, oni su već priča hrane. Pored treninga mora da tu postoji i neka hrana. JEr ne možete da stvorite mišić ni iz čega - trebaju vam gradivo i energija. I jedno i drugo su hrana! Suplementi su nekako vrhunac ishrane jer vam omogućavaju da unesete jednu stvar ili formulisanu kombinaciju stvari koje imate u hrani ali u boljem odnosu nego što ćete ih naći oko vas, a opet često su i dosta zgodni kada niste u kuhinji ili kada ste sportista koji ima nekoliko treninga dnevno, a mora da dođe do prekopotrebne materije u kratkim periodima koja mu neće teško pasti na stomak. Nisam nikoga video da osuđuje Novaka Đokovića i ostalu tenisersku kompaniju što klopa gelove u pauzi između gemova koji se mogu naći i kod nas u "bilderskim suplementarnicama" tipa Pansporta.

Kako bilo da bilo, da su supsi dobar adut - jesu, ali o5 da li su ključna stvar - ne. Oni su to što jesu DODATCI ISHRNI. Tj mnogo ćete bolje da prođete ako izbacite suplementaciju nego klopu.

Trenirajte i klopajte, sup neki ako ubacite ili ne ništa neće da vam fali, ali nemojte imati predrasuda pre nego što znate o čemu je reč. Fitnessguy vas može uputiti na jedan tekstić koji sam napisao negde o tome šta je zapravo ozloglašeni whey izolat, a uostalom - ništa vas ne sprečava da malo i sami izguglate.


Peace be with ya all

T

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 04 Feb 2012, 23:38

U prilog našoj diskusiji, danas je bila i emisija na RTS-u koja je konačno lepo razgraničila suplemente od hemije. Nisam mogao da verujem da su konačno javno progovorili iako sve troje znam lično.

Prvi deo emisije je o steroidima i tu se lepo pominju sve posledice koje se ovde mešaju sa posledicama korišćenja suplementacije. U drugom delu se priča o suplementima, kao sasvim normalnom, legalnom i bezbednom delu sporta i rekreacije.

Uzdravlje. :)

http://www.rts.rs/page/tv/ci/story/17/% ... D1%98.html
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
Modesty
Postovi: 568
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:28
Garaža: 207 1.4 HDI
Lokacija: Bgd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Modesty » 04 Feb 2012, 23:52

thunderdome je napisao:ps1 - čak se i ono zagrevanje i istezanje koje ste citirali pokazalo kao ne baš najsrećnije rešenje. (Tj istezanje - zagrevanje nema smisla raditi na kraju treninga, no to je već sve tematika za sebe).)
Igra reci. Mislim da je ovo receno kao "obavezno je zagrevanje, a na kraju istezanje".
A ako se istezanje ne radi na kraju, kada se i zasto se tada radi? :think:
Kada je neko glup, ne možete mu to ni dokazati... D. Radović

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Uroš S. » 05 Feb 2012, 00:02

Fitnessguy, da vidiš kako me gledaju kolege na faksu kada izvadim Ultimate-ov Iso Meal Extreme :shock: a onda odu na burek u pekaru :bravo:

Elem, nadam se da ćete, i da ćemo podići svest o suplementima na neki normalan nivo bar ovde na forumu, jer tu bitku vodim sa ljudima godinama.
Za mene je najveća zamerka suplementima - njihova cena.
Inače koristio sam Glutamine, BCAA, kompleksne Amino, nekoliko različitih Whey proteina(koncentrata, izolata, mešavina) različitih proizvođača i mogu samo da kažem da je to jako dobra stvar za opšte stanje tela i izgled, posebno ako redovno treniraš.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Xepoj87 » 05 Feb 2012, 00:07

Ok,Fitness,postujem :)
Istina je da se ne razumem dovoljno za argumentovanu raspravu,niti zaista smatram da je ista od toga toliko nezdravo.

Reci mi samo,odakle se dobijaju steroidi?
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 05 Feb 2012, 00:12

Uroš S. je napisao:Fitnessguy, da vidiš kako me gledaju kolege na faksu kada izvadim Ultimate-ov Iso Meal Extreme :shock: a onda odu na burek u pekaru :bravo:

Elem, nadam se da ćete, i da ćemo podići svest o suplementima na neki normalan nivo bar ovde na forumu, jer tu bitku vodim sa ljudima godinama.
Za mene je najveća zamerka suplementima - njihova cena.
Inače koristio sam Glutamine, BCAA, kompleksne Amino, nekoliko različitih Whey proteina(koncentrata, izolata, mešavina) različitih proizvođača i mogu samo da kažem da je to jako dobra stvar za opšte stanje tela i izgled, posebno ako redovno treniraš.
Uroše(inače, ja sam Robert), sve mi je jasno. :D Ja tako idem ulicom nakon treninga i pijuckam svoj PWM, a ljudi gledaju u šejker i dobacuju međusobno. :D Ili kad izvadim iz ranca činiju sa hranom i sednem na klupici u parku/na trgu. :D Face prolaznika su neprocenjive. :D Šta ćeš, ljudi navikli da sede na klupi sa hamburgerom/picom/burekom i koka kolom u ruci, a ne da vide činiju sa pirinčem i belim mesom. :S

Slažem se - suplementi u Srbiji su PRESKUPI. Ono je preterivanje sa cenama. U Nemačkoj su jeftiniji i za preko 50%. Ali, to je i zbog toga što su suplementi tamo/ovde(ne znam više kako da pišem jer čas sam u Nemačkoj, čas u Srbiji) veoma zastupljeni i maltene normalna stvar, a ovde se tretiraju kao "specijalna roba", a sve što je specijalno obično je i skupo.
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Odgovori