Vežbanje, dijete, teretana...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od HKS » 25 Apr 2020, 17:51

Nema povecanja mase sa sklekovima i zgibovima.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Mladen7 » 25 Apr 2020, 17:55

Ovo je tako neozbiljno izjaviti u tako kratkoj ,jednoj ,rečenici.

Kojim intenzitetom, koliko inače ima osoba kg, koliko uopšte serija ...
Mnogo je komplikovanije ot toga što si napisao.

Imam gomilu primera koji demantuju tu što si napisao

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2866
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Martin » 25 Apr 2020, 18:25

:plusone:

Eno pun Youtube kućnih treninga - raznih varijacija, inteziteta....samo odabrati kome šta odgovara i koji su ciljevi.

Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Shone STI » 25 Apr 2020, 19:15

Bespotrebno je raspravljati o tome da li i gde treba vežbati. Ljudi su različiti, imaju potrebu da odu u teretanu, mogu bolje da istreniraju. Nekima je dovojna ulica, park ili svoja soba. Isto tako neko vežba sa trenerom, neko u grupi a neko samostalno. Isto tako možeš kod kuće da skuvaš kafu ili otvoriš pivo a možes da odeš u kafić da popiješ. Svi mi imamo različite potrebe i mogućnosti što ne znači da onaj drugi što radi je to pogrešno. Kao što sam već napisao ako je tačno da je visok rizik prenošenja virusa i dalje na snazi i drži se policijski čas onda nema smisla otvarati teretane. Ali po onome što sam video u prodavnicama koja je gužva i koliko ljudi puštaju u iste onda verujem da ni teretane nisu problem. Manja je frekvencija ljudi i ako se vodi računa o higijeni i dezinfekciji onda nema problema. Moraju da se zakazuju treninzi za svaki dolazak kako ne bi bilo previše ljudi istovremeno.

A o tome da može da se poveća masa od sklekova i zgibova može u nekom kratkom periodu kada ne možeš da uradiš više od 12 ponavljanja. Ko može da radi vežbe sa sopstvenom kilažom veliki broj ponavljanja tu možete da zaboravite na hipertrofiju.

Youtube je pun raznoraznih treninga koji izgledaju atraktivno ali su to uglavnom nepotpuni treninzi bez adekvatnog zagrevanja i istezanja. Znam veluki broj ljudi koji je pokušao da vežba preko youtuba pa je posle imao velikih problema sa povredama i bolivima u leđima. Sve ima svoju cenu.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od HKS » 25 Apr 2020, 20:56

Kad je vec zivnula tema, sta mislite o kanalu Athlean X, prati li neko?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Pulp Fiction » 25 Apr 2020, 22:22

Pratim ja ponekad, malo me nervira lik jer je prepametan i kad ga gledaš ispada da nijedna vezba nije bezbedna, i da on zna najbolji način kako da prođeš bez povrede, a usput i da lepo odradiš istu.
Zbog toga u koemntarima ga već mimuju svi.

Ja sam ga gledao zbog raznih bolova što sam imao celu zimu. Pa tako negde od oktobra do nedavno, do kraja februara me boleli bicepsi tj. desni više. Sam početak mišića kod lakta, kao da je tetiva, što mislim da mi se desilo od zgibova. Još uvek osetim. Tipa to je neki tendonitis sta li je već. Na početku je bilo tako da nisam mogao napumati mišić tj. stisniti ga fleksati se što bi se reklo. Ja stisnem ono ništa mekano ne pomera se... On ima te klipove o tome, ali dzaba nema tu bas pomoći. A nisam mogao raditi sa tegovima uopšte od bola, kao ni zgibove. Mogao sam sa manje bola raditi Chin ups i standardan pregib sa bučicama, ali nikako ne onaj hammer! Sve u svemu otišlo je to samo. Sad pokušavam ponovo zgibove i zarđao sam ne ide, ne mogu ni 5...

Takođe pre nekog vremena sam i prednje desno rame sjebao...Simaptičan bol ne mozes ruku pomeriti da dohvatiš nešto :) Prošlo me posle 10-ak dana, ali i dalje se bojim. To mislim da je od sklekova i to konkretno od uskih jako sa uzvisenjem, što nisam pre često radio, takođe ni rad sklekova oslanjanjanjem na ruska zvona ne bih preporucio...

Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Shone STI » 25 Apr 2020, 23:05

Ako hoćeš brži napredak za zgibove radi kontra zgib, duplo brže ćeš napredovati. Radiš ga kroz ekscentrično kontrakciju tj da se podigneš kako god ali da se sporo spuštaš nazad. Ramena najčešće stradaju od propadanja ako si to radio pa na drugom mestu su sklekovi ti uzvišeni gde imaš mogućnost da ideš dublje. Biceps će da prođe brzo ali rame neće.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
mix024
Postovi: 686
Pridružio se: 25 Apr 2012, 22:12
Garaža: VW Caddy 2.0 TDI 150 KS
Lokacija: Subotica

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od mix024 » 25 Apr 2020, 23:16

HKS je napisao:
25 Apr 2020, 20:56
Kad je vec zivnula tema, sta mislite o kanalu Athlean X, prati li neko?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Pratim ga baš dugo i ranije je bilo pametnih stvari, a sada mi je sve više nekog filozofiranja, mada mislim da ima znanje i da zna šta priča.

Pratim i Damien Patrick-a, ima dobrih treninga, mada ne toliko u zadnje vreme.

U zadnje vreme najviše Jeremy Ethier za neke osnovne stvari, a pogotovo Ryan Humiston kod njega sam baš našao dobrih fazona i koristio na treninzima.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Pulp Fiction » 25 Apr 2020, 23:22

Ne ne nisam radio propadanja.
Da uzvišeni sklekovi, stavio sam neku klupu, i ruke spojio onako kao dijamant usko i radio, i sutradan rame otkazalo. Srećom prošlo je sad, jako neprijatan bol.
Zgibovi su preteška vežba, a nije to za likove od skoro 2m i preko 100kg što ja imam :) Vidim po yt to rade sitni momci i takmiče se...Taj kalistenik.
Imam kući šipku ali jako ''debelu'' pa muku mučim samo da ostanem na njoj zbog hvata... Imam zadebljane žuljeve još od prošlog leta kad sam dosta bolji bio. A i lakši 8kg...

Meni je teretana bila zakon dok sam bio u BG i studirao, tu se sve može i iskreno je najbolja sve ostalo je neki kompromis. A sad kad sam preko 30 me više ne zanima to, tako da radim kući šta mogu. Jednoručni tegovi mogu skoro sve da odrade.

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od HKS » 26 Apr 2020, 01:09


Shone STI je napisao:. Ramena najčešće stradaju od propadanja ako si to radio pa na drugom mestu su sklekovi ti uzvišeni gde imaš mogućnost da ideš dublje. Biceps će da prođe brzo ali rame neće.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока




Ako se ovako rade propadanja ne bi trebala ramena stradati?






Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Mladen7
Postovi: 2129
Pridružio se: 10 Jul 2014, 17:11
Garaža: Alfa Romeo 159 1.9 JTDm 16v Sportwagon
Lokacija: Beograd ,NBg

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Mladen7 » 26 Apr 2020, 01:19

Odlično objašnjava .
To su te ,na prvi pogled, male nijanse pokreta koje prave razlike u učinku.
Sprečavanje povrede je verovatno još bitnije.

Pazim na pokrete na sličan način i evo već godinama bez povrede .
U treningu sa ostalim vežbama radim i bar 4 serije klasičnih propadanja i 4-5 serija nordijskih .

Mnogo se gadne povrede ramena, trba se čuvati toga ,i načinom rada ali i traženjem neke lične granice .

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2866
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Martin » 26 Apr 2020, 08:05

Pulp Fiction je napisao:
25 Apr 2020, 23:22
Ne ne nisam radio propadanja.
Da uzvišeni sklekovi, stavio sam neku klupu, i ruke spojio onako kao dijamant usko i radio, i sutradan rame otkazalo. Srećom prošlo je sad, jako neprijatan bol.
Zgibovi su preteška vežba, a nije to za likove od skoro 2m i preko 100kg što ja imam :) Vidim po yt to rade sitni momci i takmiče se...Taj kalistenik.
Imam kući šipku ali jako ''debelu'' pa muku mučim samo da ostanem na njoj zbog hvata... Imam zadebljane žuljeve još od prošlog leta kad sam dosta bolji bio. A i lakši 8kg...

Meni je teretana bila zakon dok sam bio u BG i studirao, tu se sve može i iskreno je najbolja sve ostalo je neki kompromis. A sad kad sam preko 30 me više ne zanima to, tako da radim kući šta mogu. Jednoručni tegovi mogu skoro sve da odrade.
Verovatno si krakat, a usput i težak - pa otud da su zgibovi teška vežba. Teški su jer je kod njih najteže "probiti polugu" kako ja to zovem - a to je ono opterećenje koje imaš na rukama. Imao sam i ja taj problem. Najbolje krenuti u teretani na spravama koje simuliraju zgib, lat-mašina npr. pa onda probaj zgib sa cimanjem. U takvom zgibu, pokretom kuka i kolena, savlađuješ tu barijeru koju imaš u dugačkim rukama. I kad dođeš do otprilike 10 komada - kreneš da ih radiš pravilno.

Ako ti teretana nije dostupna, probaj australijski zgib. On se radi na šipci koja je na visini od oko 1m, okačiš se na nju, noge su opružene i oslonjene na podlogu i vučeš na gore.

Korisnikov avatar
Shone STI
Postovi: 216
Pridružio se: 07 Nov 2012, 11:59
Garaža: Subaru Impreza WRX STI
Lokacija: Pančevo

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Shone STI » 26 Apr 2020, 08:36

Na tom video snimku je lepo objašnjeno kako se pravilno radi propadanje ali nije to sigurnost da se neće povrediti rame. Rame je složen zglob i i ima mogućnost pokreta u više osa. Najčešće se povređuje rame kada je slaba mobilnost zgloba ramena. Slaba mobilnost dolazi iz odrastanja i da kažemo genetike koliko je sama kapsula zgloba zatvorena i druga je skraćenost tetiva i ligamenata. Najčešći slučaj povreda je kada je ovo drugo u pitanju. Najčešći slučaj povređivanja ramena jeste kod ljudi koji vežbaju a ne istežu na kraju treninga rameni pojas i vremenom počinje da se skraćuje i postaje slaba mobilnost zgloba ramena. Takođe najčešća povreda dolazi i kada nema adekvatnog zagrevanja a pogodovo oba slučaja u kombinaciji. Kako najbolje proveriti to? Legnete na stomak noge su pružene čelo spušteno na pod. Jedna ruka ide gore preko glave a druga dole preko leđa i onda da se u predelu lopatica sastave i zakače prsti i onda promena, zameniti i tu će te videti kakva vam je mobilnost ramena i koliko se razlikuju ramena tj koliko ste asimetrični.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Xepoj87 » 26 Apr 2020, 09:07

Vezbanjem u teretani se najbolje cuva od povreda i dugotrajnog preopterecenja zglobova.
Pored toga sto misici lakse rastu, izolacijom istih se radi sa manjim kilazama i sprecava prebacivanje tezine na pogresan misic i istegnes nesto ili jos gore povredis.

Za to ljudi koji su lagani i u solidnoj formi, najmanje osecaja imaju, kao i dosta jaki likovi za mrtvo dizanje.
Svi misle da zato sto su nesto uradili 1000 puta, da ce uvek biti isto...sve dok jednom ne bude.

Nema niceg pozitivnog u zameni tegova licnom tezinom.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2866
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Vežbanje, dijete, teretana...

Post od Martin » 26 Apr 2020, 10:45

Shone STI je napisao:
26 Apr 2020, 08:36
Na tom video snimku je lepo objašnjeno kako se pravilno radi propadanje ali nije to sigurnost da se neće povrediti rame. Rame je složen zglob i i ima mogućnost pokreta u više osa. Najčešće se povređuje rame kada je slaba mobilnost zgloba ramena. Slaba mobilnost dolazi iz odrastanja i da kažemo genetike koliko je sama kapsula zgloba zatvorena i druga je skraćenost tetiva i ligamenata. Najčešći slučaj povreda je kada je ovo drugo u pitanju. Najčešći slučaj povređivanja ramena jeste kod ljudi koji vežbaju a ne istežu na kraju treninga rameni pojas i vremenom počinje da se skraćuje i postaje slaba mobilnost zgloba ramena. Takođe najčešća povreda dolazi i kada nema adekvatnog zagrevanja a pogodovo oba slučaja u kombinaciji. Kako najbolje proveriti to? Legnete na stomak noge su pružene čelo spušteno na pod. Jedna ruka ide gore preko glave a druga dole preko leđa i onda da se u predelu lopatica sastave i zakače prsti i onda promena, zameniti i tu će te videti kakva vam je mobilnost ramena i koliko se razlikuju ramena tj koliko ste asimetrični.

Послато са SM-N975F помоћу Тапатока
:plusone:

Odgovori