Vežbanje, dijete, teretana...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Uroš S. » 03 Feb 2012, 14:40

steva_anya je napisao:Evo moje price.
Nikad bilderana. Jednom sam u teretanu otisao, pre neke 2 godine i podigao iz benca oko 110kg.
Sujetni bilderana tipovi su poceli sa pricom kako uzimam sve i svasta, samo sam se slatko :kezo:


189cm, 85kg. Jadem i pijem sve :sreckovic:

Vise sam za old school sistem vezbanja, ne treba mi teretana, dok ne boli i dok telo ne drhti, i dok ne pomislis da ces umreti - to nije to.

I ja sam podigao 130 a pre toga nisam nikad stavio preko 80kg na benč tako da ko zna, to i nije neko merilo snage.
Elem, zašto teretana nije old skul, pa i u Atini si imao bodibildere, čak ih je i Platon prozivao u nekim spisima da samo jedu spavaju i treniraju. Sve je to old skul, s tegovima možeš najbolje da pogodiš sve mišiće iz različitih uglova, da se izdefinišeš, da se nagruvaš, da povećaš vaskularitet mišića, sve zavisi od tipa treninga.
Drugo, sa vežbama čučanj i mrtvo dizanje poboljšavaš opšte stanje tela jer one dosta utiču na prirodno lučenje hormona rasta. Naravno sve uz oprez u vezi sa zglobovima, tetivama, regularno zagrevanje i ne preterivanje kao i u bilo čemu drugome. Nisi ni zavistan od meteoroloških pojava.
Što se mene tiče, toplo preporučujem teretanu, to je jedna od boljih stvari koje sam uradio i radim i dalje za sebe.
P.S. Dođi na jedan trening, bez tegova, da vidiš kako se umire u teretani :D

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od steva_anya » 03 Feb 2012, 17:40

Izdrzljivost, snagu, eksplozivnost, zilavost, sve sam dobio pomenutim vezbama. Svaki deo tela sam izdefinisao. Teretana mi u tom pogledu apsolutno nije bila potrebna.
Old scool vezbe su za mene sklekovi, trbusnjaci i zgibovi. Dizanje tegova ne.
Nisam protivnik teretane, onog trenutka kad odem na operaciju kolena, teretana ce mi biti druga kuca, posto nikako drugacije ne mogu delovati na misice noge.

Sto se tice
"sa vežbama čučanj i mrtvo dizanje poboljšavaš opšte stanje tela jer one dosta utiču na prirodno lučenje hormona rasta"

Vezbanje kao vezbanje stimulise rast i razvoj, i utice na opste stanje tela. Ne vidim ni jednu vezu izmedju lucenja hormona rasta i pomenutih vezbi. Nema medicinskog objasnjenja, i nema medicinske knjige u kojoj je to objasnjeno ili potvrdjeno. Vezbanje i bavljenje sportom moze da utice na povecano lucenje hormona rasta, ali ne previse i ne uvek. Previse ne moze posto ga "visi centri u centralnom nervnom sistemu kontrolisu". Ne uvek zato sto postoje takva oboljenja da je lucenje hormona rasta minimalno ili nikakvo. Nivo STH [hromon rasta] moze varirati, i za njega je najbitniji san - tada je najveca koncentracija u krvi. Od velikog znacaja je koliko ce se spavati posle vezbanja/sporta/rekreacije. Ovo sve ima uticaja do odredjenog perioda, posle kog horomon rasta nema identicno dejstvo-efekte.

Masa iz benca nije [mi] merilo nicega osim "mase iz benca". Onih 110kg koje sam naveo je bilo nesto sto je u tom trenutku, u teretani u kojoj sam bio, za moje drugare, "neka" cifra, za podizanje desetak puta. Tih 110kg je bilo na sipci, sigurno sam mogao i daleko vise, obzirom da sam sa lakocom 10ak puta podigao i spustio.
Snaga se ne moze meriti na jedan nacin, niti postoji univerzalna formula. Ali se moze porediti, npr dizanjem mase iz benca, brojem sklekova, km trcanja ...

Ono sto sam primetio i sto moji drugari primecuju vezano za vezbanje:
- kada ne idu u teretanu, ili kad su pod prehladom naglo im opada tonus misica, kao i obim pojedinih, pre svega bicepsa
- gotovo svako posle vezbanja ne moze da namesti sut, ruke su im teske
- kada igramo basket, ja mogu po 5-6 sati bez prestanaka da igram, i to bas zestokim tempom, dok njima treba predah. Bio je jedan forumaski basket, Bax, trojanac, Aca i ja, mislim da sam od 15 partija 2 odmarao.
- velika vecina njih je pocela da uzima kojekakva sredstva, vecinom uz neko kobojagi medicinsko objasnjenje kako to nije lose. Vremenom su, Bogu hvala, prestali.
- kada odemo na trcanje, "dobijam" ih i na sprintu i na izdrzljivosti
- da ne idu u teretanu kuci ne bi vezbali, ona ih kao "motivise kad su platili clanarinu"
Ovo nije slucaj sa svima, i da ispadne kako su svi iz bilderane tromi i sl, govorim o svojih nekoliko drugara sa kojima 10ak godina krljam basket, i sa kojima sam dosao do ovog uz neko caskanje gledajuci LS.
Isto tako postoje oni koji mogu ovo kao i ja, pa i vise, a da idu u teretanu, ili da su prosto "prirodno jaki" i da nemaju potrebu za vezbanjem.

Motivi i razlog vezbanja su jako bitni. Neko zeli snagu, neko izdrzljivost, neko ima kompleks gradje, neko zeli dodatnu definicuju, neko brz povracaj snage, neko zeli da se "nagruva", neko da smrsa ...

Bilo sta da se izabere kao vid vezbanja, teretana ili kucno vezbanje, bitno je:
- zagrevanje
- ne preterivati sa ukupnim brojem vezbi, i brojem serija. Nista nece pobeci, tu je svo vreme ovog sveta.
- ne koristiti kojekakve hemikalije
- ne ici u neke krajnosti sto se tice ishrane
- dobro se naspavati posle svakog treninga
- vezbanje kombinovati sa nekim sportom, bilo individualnim bilo kolektivnim

Da bi vezbanje bilo kompletno, obrazac zdravih navika [dovoljno spavanje, uobrocenost, bez pusenja i alkohola] se mora imati.
I na kraju - svakom po volji, pa ko sta vise voli nek' izvoli!
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Heineken » 03 Feb 2012, 18:21

steva_anya je napisao:Old scool vezbe su za mene sklekovi, trbusnjaci i zgibovi
:plusone:


Zgibovi su za mene zakon, obozavam da ih radim..

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Uroš S. » 03 Feb 2012, 19:16

Stevo slažem se sa celim postom, a ovo za GH sam čitao ne nekim bilderskim forumima, i to je kao opšti stav, pa sam ga i ja usvojio, mada bi ti sigurno lako mogao da me razuveriš obzirom na tvoju struku i obrazovanje.

Ja sam sve ovo iz tvog prvog posta postigao u teretani, i uvek sam težio pre tim stvarima nego masi, štaviše, smaraju me velike ruke, grudi i leđa, ne mogu normalne brojeve da obučem, ti još i imaš zaleđe jer si 20 godina trenirao karate, a ja imam prvo jedva preko tih 20 godina, a osim kratko veslanja nisam trenirao ništa čak sam bio debo u jednom trenutku, prilično, 178 i 92kg 2006. a sada 182 i ~81-82kg.

Što se tiče ispumpavanja mišića, popularnog argumenta boraca protiv teretane, ako stvari radiš temeljno i kako treba, ne naprečac i brzinu, garantujem da neće biti nikakvog tobožnjeg "izduvavanja", a moja teretana podrazumeva i ~5km trčanja, s tim da imam dva ja ih zovem "gimnastičarska" treninga za noge nedeljno kada radim razne kombinacije skokova, iskoraka, čučnjeva itd. bez dodatnog opterećenja i od toga ispadne ozbiljan kardio trening. A od shvatanja teretane po principu grudi-biceps, leđa-triceps, ramena-noge i udri nema ništa. 8-)

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Xepoj87 » 03 Feb 2012, 19:20

Nije poenta podici 130kg,poenta je raditi sa tolikom kilazom. Ja sam 2007e kada sam vezbao,dogurao da serije radim od 10 ponavljanja sa kilazama: 60kg,80kg,100kg,110kg i to mi je bio maximum.
Mogao sam da podignem 120kg,ali nisam mogao da radim,posto su me laktovi boleli posle 5 ponavljanja,te sam odustao...
140kg sam mogao samo jednom da dignem.
Ja sam imao 95kg sa mojih 180cm i 9-13% masti...


130kg je ozbiljna kilaza
Nije tu vise samo snaga,jednostavno,zglobovi,kosti,sve... Takva snaga ne moze da se postigne prirodnim vezbama.
Nebitno da li je neko profesionalni sportista ili ne...
Dugo se priprema za takve kilaze i jacaju se ti odredjeni misici,tetive,zglobovi,kosti,opet,aman sve.
Covek je poprilicno jak kada uspe da dize vise od svoje kilaze,a vec 150% svoje kilaze je za ozbiljnije bildere.
Ja sam se jednom zajebao sa bildovanjem i nikada vise. Sada pucam na prirodan fit izgled uz malo povecanu masu.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od swemir » 03 Feb 2012, 19:30

evo da kazem, pijem herbalife, mada vise da mi uravnotezi dan, posto nemam naviku dorucka, i pre posla smutim, i nekako se dobro osecam...

umiri mi zeludac, i bas me nekako popuni, ali sto je jos vaznije za veceru nisam gladan. tako da dobro zameni obrok...

e sad videcemo, kazu da i moze da se smrsa od njega, ali za sad samo da ubacim dorucak...i zamenim slatkishe :doubleup:

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10885
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Uroš S. » 03 Feb 2012, 19:30

Ja sam imao 8.9% sa 80kg na 182. Sad na ~82 imam oko 11%. Ali Ill be back :mrgreen:

Nego, bilderi i ne rade sa velikim kilažama, čak se retko približavaju 100% kilažama u odnosu na svoju težinu, fazon je u ponavljanjima, negativnim ponavljanima, superserijama, dodacima, hemiji i hrani. Nego to sada nije tema.
Svoju kilažu sam podigao vrlo brzo, već nakon 6 meseci od ulaska u gym, a sada mogu 15ak ponavljanja da uradim na benču sa 80kg, desetak čučnjeva, jer baš pazim kolena i imam fobiju od tih povreda iako fala bogu nisam povređivao ništa do sada, i na mrtvom bar 10 puta.
Najbitnija je forma izvođenja vežbe i tehnika. Mnogo bitnija nego težina, i mnogo si efikasniji ako pravilno izvodiš vežbu i pridržavaš se tehnike bez čitovanja.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Xepoj87 » 03 Feb 2012, 19:55

Onda onaj batica sto je postavio svetski rekord u Benchu sa 490kg nije bilder :D
Rade,kako ne rade,odakle drugacije velicina misica.
Prvo se useres od tezina,pa onda radis superserije,secenje, vise ponavljanja,mesane serije itd...
Bez pravilnog izvodjenja vezbi nisi uradio nista.
Mnogi se zalecu na neke nerealne kilaze i slicno,pa grese pri izvodjenju,sto je logicno.
Tako sam se ja zaleteo na 30kg bucicu za biceps,pa prekinuo posle 3 ponavljanja kada sam skapirao da ne mogu sa vise od 25 da radim pravilno i da izolujem misic,nego prebacujem na rame,sisu koji mi trose kiseonik bez potrebe i stvaraju kontraefekat...
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
oli
Postovi: 881
Pridružio se: 13 Jan 2012, 19:39

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od oli » 03 Feb 2012, 20:59

Joj kako je lepo kad se ovo cita sta treba sve uraditi, ali kad dodje da to treba da primenim :nesvest: Jedino me nemrzi da vozim bajs, i setam ali ne neki ubitacni tempo, ali da trcim to me jako mrzi a to bi bilo najbolje za skidanje kilaze( a sto volim da jedem to je cudo jedno)

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 04 Feb 2012, 00:08

Ja ne znam zbog čega idete u teretanu i radite sa maksimalnim kilažama a niste powerlifteri?? I što svi pominju bench i maksimum na benchu? :) PL vežbači imaju skroz drugačiju tehniku izvođenja bencha od BB(bodibildera) jer njima je cilj izbaciti što veću kilažu, a ne angažovati što više mišićnih vlakana u ciljanom mišiću(u ovom slučaju u grudima).

Ako želite da izgradite telo, morate imati sistem. Neko pomenu da je išao u teretanu i odmah proveravao maksimum na benchu. Pa, prvih dva-tri meseca prosečan vežbač ne može ni da nauči kako se pravilno izvode vežbe, a kamoli da uopšte pomisli da radi sa maksimalnim kilažama. Za rad sa 1RM(jedno maksimalno ponavljanje) treba imati i dobrog spotera. Ma koliko možda izgledalo smešno, nije lako naći dobrog spotera u teretani. Bodibilding nije lečenje kompleksa sa težinama, već umetnost izgradnje tela. Telo ne zna koju ste vi kilažu uzeli u ruke, a vi trebate znati kako da stimulišete mišić čak i sa težinom 20% od 1RM. ;)

U ovoj temi sam pročitao mnogo zabluda, ali odakle početi... Nisam je redovno pratio, pa kada sam sada pročitao sve, a ono šok. :D

Evo, recimo:
Uroš S. je napisao:desetak čučnjeva, jer baš pazim kolena i imam fobiju od tih povreda iako fala bogu nisam povređivao ništa do sada
Ako radiš pravilne, duboke čučnjeve(zadnja loža nalegne na listove), nemaš brige za kolena. Kolena stradaju od čučnjeva kakve izvodi 80% rekreativaca - polu ili čak četvrt čučnja. Bojeći se povreda, čine za kolena suprotno nego što bi želeli.
A, tu je i druga grupa - oni koji žele da izbace što veću kilažu, a to ne mogu sa punim čučnjem. :)

Half squat - half legs. ;)
oli je napisao:Joj kako je lepo kad se ovo cita sta treba sve uraditi, ali kad dodje da to treba da primenim :nesvest: Jedino me nemrzi da vozim bajs, i setam ali ne neki ubitacni tempo, ali da trcim to me jako mrzi a to bi bilo najbolje za skidanje kilaze( a sto volim da jedem to je cudo jedno)
Trčanje nije najbitnije, već adekvatna ishrana. Samo sa dobrom ishranom moći ćeš da kvalitetno regulišeš težinu i bez minuta kardio aktivnost. U suprotnom, ni sat vremena kardia dnevno neće ti pomoći ka cilju. Može da se desi čak da gubiš i ono malo mišića što imaš, a masne naslage ostaju, pa će vaga i pokazati manje a ti ćeš se osećati loše.
swemir je napisao:evo da kazem, pijem herbalife, mada vise da mi uravnotezi dan, posto nemam naviku dorucka, i pre posla smutim, i nekako se dobro osecam...
umiri mi zeludac, i bas me nekako popuni, ali sto je jos vaznije za veceru nisam gladan. tako da dobro zameni obrok...
e sad videcemo, kazu da i moze da se smrsa od njega, ali za sad samo da ubacim dorucak...i zamenim slatkishe :doubleup:
Imaš mnogo boljih suplemenata od Herbalife-a. Dovoljno je samo pogledati mu sastav i cenu, i uporediti sa, recimo, ovom zamenom obroka http://www.bodybuilding.com/store/lab/prov.html
Jednostavno, preskupi su za ono što nude.
Ironija je u tome što je Stallone priznao(mada je to bilo i suvišno :D) da je za snimanje tog dela koristio AAS, a u samom filmu je Rus prikazan kao negativac. :D
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 04 Feb 2012, 00:46

Xepoj87 je napisao:Nije poenta podici 130kg,poenta je raditi sa tolikom kilazom. Ja sam 2007e kada
130kg je ozbiljna kilaza
Nije tu vise samo snaga,jednostavno,zglobovi,kosti,sve... Takva snaga ne moze da se postigne prirodnim vezbama.
Nebitno da li je neko profesionalni sportista ili ne...
Dugo se priprema za takve kilaze i jacaju se ti odredjeni misici,tetive,zglobovi,kosti,opet,aman sve.
Covek je poprilicno jak kada uspe da dize vise od svoje kilaze,a vec 150% svoje kilaze je za ozbiljnije bildere.
Ja sam se jednom zajebao sa bildovanjem i nikada vise. Sada pucam na prirodan fit izgled uz malo povecanu masu.
130kg je ozbiljna kilaža za koga? Jeste za nekog od 70-80kg ko ne trenira. Za čoveka od 90-100kg, koji redovno trenira, to nije neka baš ozbiljna kilaža. Takav verovatno može izbaciti 150ak. Da ne pričam tek o krupnim ljudima sa telesnom težinom od preko 100kg ili o ozbiljnim bodibilderima. Ne može se pričati o velikim kilažama kao o jednom striktnom broju, već se to izražava, kao što si pisao već, u procentima u odnosu na telesnu težinu.

Drugo, zašto misliš da se u teretani samo "bilduje"? Zar u teretani ne možeš postići taj, kako reče, fit izgled i to mnogo lakše i bolje? :)

I treće, kakve su to prirodne i neprirodne vežbe? Ja nisam čuo za to. :)
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Xepoj87 » 04 Feb 2012, 02:50

Kada kazem prirodne vezbe ,mislim na ono sto je Steva pominjao...
Sklekovi,trbusnjaci,zgibovi,propadanja,u sustini sve vezbe bez tegova i sprava koje mozes sam da radis...
U sustini sam mislio na vezbe koje sam radis,ako ne ides u teretanu.
Sve ostalo sam pricao misleci da je tesko postici bez odlaska u teretanu.

Pazi,130kg ne mozes reci da nije ozbiljna kilaza...Posto smo ja,moj drugar i jos 2 lika bili jedini u teretani od 300 ljudi koji su to mogli da podignu.
Takve kilaze zahtevaju obicno visegodisnje vezbanje...
Sto se kilaza vise povecava,exponencijalno se povecava i zahtevnost za snagom... Mislim da je duplo teze doci do na primer 120kg sa 100,nego do 100kg sa 80...
Neko ko ne koristi hemiju,tesko da to moze da postigne brzo...
Covek od 70-80kg koji ne trenira moze da podigne maximalno do 50kg...
Jeste da neko od 100kg verovatno moze da izbaci 150kg,ali ako je to 100kg kvalitetne misicne mase,a to zaista treba da umres dok ne postignes.
Ja sam imao 95 kg i maximalno sam podigao 140kg... Ali su laktovi odmah krenuli da me bole.
Zasto sam to probao? Pa eto,da testiram sebe,do koje granice mogu i to je sve. Jbg,imao sam 19 godina,ne 39 :D


Kada sam ja rekao da ne moze da se postigne u teretani fit izgled?
Niti sam rekao da se u teretani samo bilduje.
Ja sada u teretani samo mrsavim kardio vezbama i zatezem se radom skoro samo na TechnoGym Kinetic spravi sa velikim brojem serija i ponavljanja...
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Bax » 04 Feb 2012, 10:59

Nekada davno, ja sam imao oko 70kg, a radio sam serije sa 110-120kg, vise ne ni ne secam.

A danas me bole ti zgobovi, jel su stradali, od te vezbe...

Proslu godinu sam vezbuckao sa bucicama, na gajbi, ali sam shvtio da mi mnogo vise prija da to vreme potrosim na trcanje...


Nego imam veliku zelju da provozam bajs po ovom snegu, pa ne znam kako da ga zastitim od korozije, jer njega jede so? :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od Gaginh0 » 04 Feb 2012, 11:05

FitnessGuy je napisao:
Ironija je u tome što je Stallone priznao(mada je to bilo i suvišno :D) da je za snimanje tog dela koristio AAS, a u samom filmu je Rus prikazan kao negativac. :D
Zar nisu Rusi prikazani kao negativci u svim USA filmovima 70tih i 80tih? :kezo:
Jel bi ti mogao malo po nesto da napises o suplementima koje obicno ljudi koriste u teretani?
Konkretno Cratin monohydrat, zatim za sta im sluzi onaj gluten sto piju, pa kad i kome je nabolje da uzme proteine, kad i zasto se uzimaju amino... A?

//////////////

Evo za nase dokone vozace :D
http://www.youtube.com/watch?v=J_qetiHzhWk
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
FitnessGuy
Postovi: 278
Pridružio se: 15 Jan 2012, 13:56
Lokacija: Smederevo;

Re: Vezbanje, dijete, teretana...

Post od FitnessGuy » 04 Feb 2012, 11:36

Meni je 28 godina, treniram sa tegovima od 12. godine(ručno pravljeni tegovi :D), a u teretani sam od 15. godine. Maltene, više od polovine svog života aktivno treniram, moje telo se fantastično oseća, nijedan zglob ne boli, nijednu povredu nisam imao. Tako da, stvarno ne mogu da shvatim kako to rekreativac vežba i uništava sebe, tj. zglobove umesto da ima benificije od vežbanja... :S Ne mogu da shvatim, ali sam se nagledao toga. A sve zbog neopreznog i nesistematičnog vežbanja. Vežbe sa tegovima jačaju kosti, a to je naročito izraženo kod žena. Sve žene bi trebale trenirati jer će znaci osteoporoze biti mnogo, mnogo blaži. Ali ih je teško ubediti... Naročito kada im pomeneš tegove, umesto "bučica-igračka", jer odmah imaju u glavi bodibilderski izgled. :D Ne razmišljaju o tome da je običnoj smrtnici takav izgled nedostižan čak i da hoće, i da tako nešto traži godine teškog rada, discipline u ishrani i, naravno, upotrebe AAS-a.

Evo, još malo pa će 10 godina mature, a ja gledam kako moja generacija "propada"... Nisam mogao da verujem koliko su se promenili moji vršnjaci. Ubucili se, neki više - neki manje, ne bave se nijednim sportom aktivno... Bilo nas je trojica iz odeljanja koji smo mogli da zakucavamo a, kada smo se prošlog leta sreli i družili, obojica nisu mogli ni da dodirnu obruč. Ja ne igram više basket, prebacio sam se na stoni tenis i biciklizam, ali mi je skočnost i dalje odlična, zahvaljujući redovnim treninzima.

Gledam kako se moja generacija već žali na neke bolove i zdravstvene probleme, kao da im je 40 i više, a meni je sve to potpuno strano. Zaista uživam u treningu i mnogo toga lepog mi je teretana podarila. I dalje ne primećujem ni najmanju razliku u svojim performansama u odnosu na pre 10ak godina, barem ne negativnu. Na nekim poljima sam, naravno, i napredovao.

Obožavam bodibilding, poslovno sam vezan za taj svet, ali su moji lični ciljevi drugačiji. Bavim se fitnesom i tu i ostajem. No, razlika u treninzima između mene i nekog ko se bavi bodibildingom ne postoji. Treniramo isto. Zato ne volim kad neko izbegava tegove pod izgovorom da neće da "bilduje". :D Svi mi radimo sa tegovima, a neke druge stvari se razlikuju u zavisnosti od toga šta želimo biti.

@Bax

Ja obožavam vožnju bajsa po snegu, i adrenalin luduje tada, ali je mnogo rizično. :) Padao sam par puta prošle zime i batalio. Neću da rizikujem povredu. Najgore je bilo kada sam bio odlučio da se spustim jednom strmom ulicom koja izlazi na glavnu. Bila je pod tek navejalim snegom, ali se ispod jednog dela skrivao i led. Pipnem zadnju kočnicu - zanosi se zadnji kraj. Pipnem prednju - proklizava prednji točak. A, ubrzanje sve veće. Na kraju sam morao da skrećem skroz uz ogradu puta i da se očajnički rukama hvatam za grane drveće, jer nisam hteo da kočim i padam sa bicikle. Uspeo sam da usporim, pocepavši rukavice i desnu nogavicu. :S Više ne ludujem bajsom po snegu. :D
You think "roid rage" is bad? Try taking away a habitual coffee drinker's morning java, then see what happens!

Odgovori