Domaće auto emisije

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3275
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Domaće auto emisije

Post od srdjanyo » 29 Apr 2024, 07:32

Nažalost, danas je 80% majstora više su monteri nego majstori (ljudi koji popravljaju, rešavaju probleme).
Kaže meni kolega da mu ne radi pištalica za svetla i ne zaključava mu CB samo vozačeva vrata. Ja rekoh : to ti je otišao mikroprekidač u bravi levih vrata, menjaj celu bravu. Kaže on koliko to košta. Rekoh 3000 bilo za moju Fabiju, a za Audi je verovatno 500 dinara skuplje, mada je ista brava. Slika
Posle 2 dana javlja se on. Kaže, popravio sam! OK, koliko novaca? Kaže 1000 dinara. I sve radi.
Kako, gde si našao novu bravu?
Kaže, nisam našao, autoelektričar mi je popravio staru.
Popravio? Odavno nisam čuo da to neko izgovara zajedno uz reč majstor. :kezo:
Eto, meni majstori najčešće zamenjuju delove.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30117
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Domaće auto emisije

Post od trojanac » 29 Apr 2024, 07:52

I ne znaju i neće da troše vreme na popravku. Lakše mi je da za pola sata zameni nego da sat vremena popravlja. Pogotovo ako je reč o delu od par hiljada dinara. Ne govorim konkretno o ovom slučaju već uopšteno.

Eto ti @djomla imao problem sa autom pa išao kod majstora koji nije znao da postavi dijagnozu pa ga zamajavao, daj da probamo ovaj deo, daj onaj deo. Mislim da to nije naplatio ali je čovek bio bez auta neki period.
Na kraju ode u normalan servis, isti dan ga zvali i rekli šta treba i koliko će da košta, rešili za par dana i to je to.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10483
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Domaće auto emisije

Post od TheWickerMan » 29 Apr 2024, 08:13

OMP je napisao:
28 Apr 2024, 20:38

posto je skoljka menjana i nije gta, bilo malo pljuvanja na arcs forumu jer je on ubedjivao ljude da je to sve nebitno. Mozda je to i ovaj auto ko zna, mislim da je ta sto je slupana bila crna a posle ne znam koje boje spakovana nova skoljka.
Nije to taj auto, ta crna je još uvek živa i kod drugara je.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8069
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Domaće auto emisije

Post od OMP » 29 Apr 2024, 08:33

Pretpostavio sam da nije to ovaj auto a i dobro sam zapamtio onda da je bila crna, kad bese to bilo ima sigurno 6-7 god. ako ne i vise.

Apropo monterskih radova, zapadni fazon ali ne znam na dosadasnjim klipovima sta je bilo za popravku, to su sve stvari koje se menjaju inace svuda, posto mahom radi na vesanju, kocnicama, tecnostima, oko motora sve sto je radio takodje ne znam sta je imalo za popravku?? Sve to bi i neki drugi majstor isto uradio, cinjenica je da ima stvari koje nisu bile preko potrebne da se zamene a on je zamenio sto opet nije lose hoce da sve bude tip top i za sebe i za prodaju, jedino sto malo vise drami kad vidi crno ulje, neki luft, kad je nesto prljavo, pa nisu to kola iz salona pa da se cudi toliko.

ljubitelj
Postovi: 10634
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Domaće auto emisije

Post od ljubitelj » 29 Apr 2024, 08:43

Kočnice, udje auto sa neispravnim kočnicama (blokirana klješta), zameni pločice i vrati neispravan auto sa i dalje blokiranim klještima.
I to se ponavlja auto za autom.

To se tako prosto ne radi ako si majstor.

lami
Postovi: 3285
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Domaće auto emisije

Post od lami » 29 Apr 2024, 08:51

Mozes da kazes koji je to klip i gde otprilike se vidi da su kocnice blokirale? Interesuje me, ne gledam toliko detaljno.

Послато са SM-S918B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19329
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Domaće auto emisije

Post od Heinz » 29 Apr 2024, 08:55

Nema to na klipovima, izgleda da ljudi znaju za Borka pre YT.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8069
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Domaće auto emisije

Post od OMP » 29 Apr 2024, 09:26

Ja sam ispratio sve Borkove klipove ali tako nesto nisam primetio voleo bih da vidim gde je to uradio, mada kazes svaki auto, ajde negde da se desilo ali opet mi prosto nelogicno da sve sredi a tako nesto ostavi, kontam da ako ne ume da popravi da bi kupio druga klesta, nova ili polovna

S388
Postovi: 53
Pridružio se: 24 Dec 2022, 14:07

Re: Domaće auto emisije

Post od S388 » 29 Apr 2024, 16:47

OMP je napisao:
28 Apr 2024, 20:38
Imao je on jednu sto je bila pala sa prikolice po povratku iz CH pa utotaljena, posle je sve sa nje prepakovao u obicnu karoseriju i naravno to vise nije to jer ta prica gubi smisao posto je skoljka menjana i nije gta, bilo malo pljuvanja na arcs forumu jer je on ubedjivao ljude da je to sve nebitno.
Može link od diskusije?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8069
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Domaće auto emisije

Post od OMP » 29 Apr 2024, 20:06

ma ko ce to da nadje, bilo pre dosta godina

S388
Postovi: 53
Pridružio se: 24 Dec 2022, 14:07

Re: Domaće auto emisije

Post od S388 » 29 Apr 2024, 20:32


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10429
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Domaće auto emisije

Post od sebekkg » 29 Apr 2024, 22:37

Kako ide ime teme pošto neće da mi otovori link u tt već otvara u pretraživaču?

Sent from my SM-S928B using Tapatalk

Slika

S388
Postovi: 53
Pridružio se: 24 Dec 2022, 14:07

Re: Domaće auto emisije

Post od S388 » 29 Apr 2024, 23:11

Slika

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10429
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Domaće auto emisije

Post od sebekkg » 29 Apr 2024, 23:29

Hvala

Sent from my SM-S928B using Tapatalk

Slika

ljubitelj
Postovi: 10634
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Domaće auto emisije

Post od ljubitelj » 30 Apr 2024, 18:57

OMP je napisao:
29 Apr 2024, 09:26
Ja sam ispratio sve Borkove klipove ali tako nesto nisam primetio voleo bih da vidim gde je to uradio, mada kazes svaki auto, ajde negde da se desilo ali opet mi prosto nelogicno da sve sredi a tako nesto ostavi, kontam da ako ne ume da popravi da bi kupio druga klesta, nova ili polovna
Pa jeste nelogično za onoga ko zna da prepozna kvar, on to još nije savladao i to mu se ponavlja redom auto za autom. Pogledaj malo bolje, detaljnije izgled pločica kada ih skine a i on sam je više puta komentarisao da nailazi na drastično različitu pohabanost pločica unutar istih plivajućih klješta (spoljna vs unutrašnja).

To je tipičan kvar blokade klješta, prevelikog trenja u mehanizmu klješta što dovodi da pločica i pri otpuštenoj kočnici grebe /koči/ po disku.
Mala razlika je ok, razlika od 50% debljine je siguran znak problema.

Kod ispravnih plivajućih klješta samom konstrukcijom je identična sila i na unutrašnjoj i na spoljnoj pločici i moraju da se podjednako troše. (+ - koji deseti deo mm razlike je ok)

Nije problem ni što ne zna da popravlja, kupi druga kao što si naveo, nego što on vreća auto vlasniku sa nerešenim problemom i opet ima isto stanje sa novim setom pločica ubrzo.

Tako prosto ne radi majstor, serviser a pogotovu ne kada je tako važn sistem kao kočioni predmet radova/ pregleda.

edit: kada klješta glave i na samom disku se vidi drugačiji otisak habanja diska, isto može da se prepozna gledanjem diska stanje samih klješta. Kao što se sa svećica očitava sagorevanje tako se i ovde samo gledanjem može doneti zaključak o stanju sistema.
Poslednja izmena od ljubitelj u 30 Apr 2024, 19:04, izmenjeno 2 puta ukupno.

Odgovori