Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od Ji 4Tze » 26 Jun 2021, 18:04

Gravel kao šljunak ili neka nova vrsta bajsa?

Za ovaj me samo brine geometrija, vidim da ga lepo peglaju van puta pa me zanima je l nezgodan i za neke normalne biciklističke rute, tipa 25. Maj do Ade i nazad ili Rovinj idem iz grada do plaže i tako…
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Biciklizam

Post od speedy stikis » 26 Jun 2021, 18:31

Gravel kao gravel :) drumas za sve prilike, sve popularniji u svetu

Ma neces imati nikakvih problema sa 29" cak sta vise ja licno ne bih nista drugo ni gledao da gledam mtb.
Koliko si visok?

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od Ji 4Tze » 26 Jun 2021, 21:32

178,5

Ne sviđa mi se da se grbavim na drumašu, a i tri put sam pao s jednog Rog-a pa imam averziju :D
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Biciklizam

Post od speedy stikis » 26 Jun 2021, 23:09

Dobro tu si sa visinom ne bi imao problema, na malim ramovima i 29" malo smesno izgleda, jer je kratko medjurastojanje pa je teze malo po uskim sumskim putevima.

Ali za to zasta planiras da koristis nemas nikakve brige ne brini i samo vozi i uzivaj :bicikl:


Nema bolje stvari od bicikla :D

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od grujicd » 25 Jul 2021, 21:06

Izuzetna trka u ženskom biciklizmu na olimpijadi. Holandija je došla sa all stars timom, gde su em sve četiri bile pretendenti za zlato, em su kao tim mogle da pomažu jedna drugoj. Međutim rano u trci se izdvojila austrijanka Ana Kisenhofer, koja za razliku od holanđanki nema ni profesionalni aranžman, ove godine je učestvovala samo na nekoj manjoj trci u Austriji. I pošto je sama iz Austrije nije imala nikakvu timsku podršku. Holanđanke su se držale glavne grupe, taktizirale i čuvale snagu i dozvolile Ani da napravi toliku prednost da su je izgubile iz vida. Na kraju trke nisu bile ni svesne da je ispred. Kada je Van Vleuten prošla kroz cilj slavila je kao da je pobedila, nije ni bila svesna da je stigla tek do srebra.

Ana Kisenhofer je inače doktor matematike! Prava olimpijska priča gde amater pobeđuje profesionalce.

Slika

Ima na eurosportu cela trka ko hoće da vrati.

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Biciklizam

Post od speedy stikis » 25 Jul 2021, 23:52

Ali faca holandjanke kada su joj rekli :mangup: :mangup:

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8367
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od grujicd » 26 Jul 2021, 00:50

Holanđanke su ispale jadne, ne što su se ispalile sa taktikom, već što nisu prišle da čestitaju pobednici, a tu su bile na par metara

:thumbdown:

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 28 Jul 2021, 12:40

Stigla je nova retro masina, specijalka.

Giant Peleton made in Taiwan. Proizvodnja oko 85,86 godina.

Ozbiljno vozen bajs, od strane teskog vozaca.



Veliki ram, visina 63 cm. Materijal osnovnih cevi je CroMo,



Od oka, dizajn rama je kopija Miyatinih ramova iz tog vremena, skoro 1 na 1.

Sto i ne cudi, jer su oni preko Holandije imali neke biznis kombinacije, tj deo managementa Koga Miyate, je nastavio biznis sa tajvanskim Giantom po istom biznis modelu. A model je bio, poruciti ramove sa istoka, napakovati shimano optemu, i prodvati eksluzivno kao holandski brend.



Uglavnom ocekujem izrazito kvalitetno sklopljen ram, koji je malo mrtvosan u voznji, ali videcemo.



Probacu da sacuvam i oporavim izvornu grupu delova sto je vise moguce, uz nove gume i neko lepo retro sediste.


polirana kocnica:

Slika

ram i viljuska:

Slika
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 11 Avg 2021, 08:17

Gotov je Giant, oko 3 radna dana je trebalo da se od krsa napravi dobar bajs.
Mnogo posla oko zadnjeg tocka, ostalo manje vise standardno.

Rezultat je na probnim voznjama iznenadjujice dobar, bajs ima mnogo kvaliteta, i siguran sam da je radjen ram po nacrtima iz Miyate.
Slika

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk

Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Biciklizam

Post od nidza » 11 Avg 2021, 09:23

Mnogo lep bajs, ko grisina.

Pogon deluje da je iz vremena kad su bili elipsoidni?

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 11 Avg 2021, 09:37

Bravo, ostro oko, pogon je elipsoidni i to Sugino Japan.
Bicikl ima 11kg, sto je OK, obzirom na veliki ram.
BAjs ima jos jedan redak detalj, naime ima Uniglide kasetu od Shimana .

Posto je stari lanac bio za djube, pojeo je i zubice lancanika.

Sa novim lancem stara kaseta je preskakala, i tu Uniglide ima taj benefit, da su lancanici simetricni, kaseta moze da se rasklopi, i da se svi lancanici okrenu na drugu stranu, i imate prakticno dva zivotna veka za kesetu.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21090
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Biciklizam

Post od nidza » 11 Avg 2021, 09:55

Bax je napisao:
11 Avg 2021, 09:37
Uniglide ima taj benefit, da su lancanici simetricni, kaseta moze da se rasklopi, i da se svi lancanici okrenu na drugu stranu, i imate prakticno dva zivotna veka za kesetu.
Kako si saznao ovaj podatak? Ili si shvatio kad si video deo kako izgleda? Interesantno, sigurno je zamišljeno sa tom idejom.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 11 Avg 2021, 11:06

Nisam bas sam shvatio, negde sam naleteo na taj podatak :)

TO je inace prvi freehub sistem od Shimana ( prvi inace, bio je famozni francuski Helicomatik, par godina pre njega...).

Stos je sto su zubici profilisani za olaksanu zamenu brzina, ali je profilisanje simetricno sa obe strane, pa nema nus pojava kad se sve zaokrene.

Potrebno je odviti 3 mala srafica koji drze lancanike zajedno, i svaki okrenuti na drugu stranu. Mali zajeb sto najmanji lancanik, koji lokuje sistem je navojni, njega nije moguce lako okrenuto bez dodatnih masinskih obrada, pa on je tu da se potrudi da nije bas sve idealno.

ALi obzirom da klasicni pogon ima 52 zuba napred, ja do tog najmanjeg, skoro nikad bas i ne dodjem, pa nije neka drama....

PS. SLedeca iteracija tj. Hyperglide, nema vise simetricne lancanike, vec ima mostice za brzu traziciju lanca izmedju brzina.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od snork » 11 Avg 2021, 19:05

I ja sam pročitao svojevremeno na sajtu Sheldona Browna da UG zadnji lančanici mogu da se okreću na dve strane, jer su potpuno simetrični. Sledeća generacija, HG, je dobila "rampe" za brži prelazak na sledeći lančanik pri menjanju brzine, pa nisu simetrični. Još novija generacija, IG, je po meni bila najbolja, poboljšano je prebacivanje sa manjeg na veći. IG lančanici su bili deblji od HG (i napred i nazad), lanac je bio drugačiji i svuda u uputstvima je pisalo da se ne pokušava korišćenje HG lanca jer će se zaglaviti. IG je postojao samo u varijanti sa 7 i 8 brzina.

Sa prelaskom na 9 brzina, debljina lančanika je smanjena, nisu mogli da naprave tako tanke IG i vratili su se na HG. Takođe, ako se dobro sećam, ovo je sve bilo samo za MTB komponente. Trkački pogoni nisu ni prelazili sa HG na IG. Verovatno zbog toga što su kod njih razlike broja zubaca male, pa nije bilo potrebe da se dodatno poboljšava prebacivanje sa manjeg na veći.
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Biciklizam

Post od BAJKER » 11 Avg 2021, 23:06

Bajkerski pozdrav iz Albanije. Na put do Albanije krenuo sam sa drugarom iz Berana. Bickle smo stavili na kola i dovezli se do Plava odakle smo nastavili put ka granici biciklima. Isli smo preko Vojnog sela do Gusinja a od Gusinja do granice. Granicni prelaz smo presli samo sa licnom kartom a posle smo nastavii da vozimo do mesta Lepushe. Nazad smo vozili do Vrmoshe.

Slika

Slika

Slika
Slika

Odgovori