Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 24 Feb 2012, 09:08

Hehe, mislio sam na kljuc-katanac. Ali nije lose ni to znati sto si napisao :) Pogotovo ako ima vec gotov komplet i vidu jedne alatke.
Nego kako se meri koliki je tocak?
Meni su u prodavnici rekli da su 28", nisam ih tamo merio, a odoka su mi delovali tako. Medjutim, ako se meri kao kod automobila, onda je felna po spoljnjem precniku ~25" (64cm), a tek sa obodom gume ima 27,95" ili ti 28".
Znaci da li se meri zajedno sa gumom ili samo felna mora da bude tolika?

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 24 Feb 2012, 11:05

http://www.sports-tracker.com/
Jel neko mozda koristi ovaj tracker za android? Da se ne cimam, ako ne radi dobro.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od trojanac » 24 Feb 2012, 12:43

Izgleda ozbiljno, ali bojim se da je free varijanta sa par skromnih funkcija, dok za ostalo treba da se plati. Ili grešim?
Imao sam nešto slično instalirano, ali ne i priliku da probam, pa sam obrisao. U svakom slučaju ubaciću nešto kad krenem da pedalam.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 24 Feb 2012, 12:48

Ima i ovaj: http://www.endomondo.com/login
Registrovao sam, i nasao par likova u palanaci da trce i voze biciklo :)

Korisnikov avatar
Marko
Postovi: 111
Pridružio se: 13 Jan 2012, 23:12

Re: Biciklizam

Post od Marko » 24 Feb 2012, 18:17

Bilo bi lepo kada bi neko ko dovoljno poznaje biciklizam izdvojio malo vremena i napisao neki vodic za kupovinu bicikala, na sta obratiti paznju, koje vrste bicikala postoje, sa kakvim menjacem uzeti, koje kocnice i sl.

Takodje odrzavanju treba pokloniti posebnu paznju pa ako moze neka preporuka za sredstva i eventualno nacin upotrebe
Ako vam ide suvise lako, pogledajte bolje. Mozda vam ide nizbrdo!

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Biciklizam

Post od BAJKER » 24 Feb 2012, 19:10

nikaragva je napisao:Hehe, mislio sam na kljuc-katanac. Ali nije lose ni to znati sto si napisao :) Pogotovo ako ima vec gotov komplet i vidu jedne alatke.
Nego kako se meri koliki je tocak?
Meni su u prodavnici rekli da su 28", nisam ih tamo merio, a odoka su mi delovali tako. Medjutim, ako se meri kao kod automobila, onda je felna po spoljnjem precniku ~25" (64cm), a tek sa obodom gume ima 27,95" ili ti 28".
Znaci da li se meri zajedno sa gumom ili samo felna mora da bude tolika?
Vidi samo po gumi da li pise da je 28-ca, ako pise onda ti je dimenzija felne nebitna kao podatak.
Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 24 Feb 2012, 20:58

Pise ovako: (42-622) 700x40C
Ovde sam nasao da je to ipak 28". Mislio sam da je to kao kod automobila, 15" je 15", guma je nebitna :)

Juce sam odvozao oko 7km, da probam biciklo, nije lose. Kao sto sam ocekivao najveci udar je na bulju :), ali ono sto nisam ocekivao je da ce me i shake boleti. Nekako me zaboli onaj deo izmedju palca i kaziprsta, proteze se bol i u ostatku, ali mislim da je tu zariste. Istu stvar sam primetio i kad usisavam ( :) ) ili tako nesto drzim u ruci duze vreme :|

Dana sam odvozao malcice duzu turu.
Evo slika:
Slika

Osecam se ok. Mislim da mi je to ok distanca za pocetak, malo da uhodam bulju :)
Poslednja izmena od nikaragva u 24 Feb 2012, 21:15, izmenjeno 5 puta ukupno.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od Sloba » 24 Feb 2012, 21:00

Ti kotači na hibridima se zovu 700C i to jeste 28-ica, iako nigde ne piše 28". I kada baždariš brzinomer na hibridima, ukucavaš 700C.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Biciklizam

Post od BAJKER » 24 Feb 2012, 23:03

Marko je napisao:Bilo bi lepo kada bi neko ko dovoljno poznaje biciklizam izdvojio malo vremena i napisao neki vodic za kupovinu bicikala, na sta obratiti paznju, koje vrste bicikala postoje, sa kakvim menjacem uzeti, koje kocnice i sl.

Takodje odrzavanju treba pokloniti posebnu paznju pa ako moze neka preporuka za sredstva i eventualno nacin upotrebe
Posto je ovo veoma kompleksna tema sa dosta objasnjena bolje je samo ono sto se tice naprimer tvog slucaja da ti se nesto objasni i to nije problem, ovako pola dana treba da se sve objasni a da se otkuca pitaj Boga koliko stranica teksta.
Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 25 Feb 2012, 08:20

To ti je nesto isto kao i kupovina automobila. Koliko para toliko muzike :)
Samo da li hoces limuzinu, crossover, djip :)

Korisnikov avatar
Marko
Postovi: 111
Pridružio se: 13 Jan 2012, 23:12

Re: Biciklizam

Post od Marko » 25 Feb 2012, 09:49

BAJKER je napisao:
Marko je napisao:Bilo bi lepo kada bi neko ko dovoljno poznaje biciklizam izdvojio malo vremena i napisao neki vodic za kupovinu bicikala, na sta obratiti paznju, koje vrste bicikala postoje, sa kakvim menjacem uzeti, koje kocnice i sl.

Takodje odrzavanju treba pokloniti posebnu paznju pa ako moze neka preporuka za sredstva i eventualno nacin upotrebe
Posto je ovo veoma kompleksna tema sa dosta objasnjena bolje je samo ono sto se tice naprimer tvog slucaja da ti se nesto objasni i to nije problem, ovako pola dana treba da se sve objasni a da se otkuca pitaj Boga koliko stranica teksta.

Pa sta znam, kupio bih biciklu sa full suspension, uglavnom bi to bila gradska voznja ali mislim da je udobnije kad stalno prelazis preko nekih ivicnjaka, neravnina i sl. Kad sam bio dosta mladji vozio sam biciklu koja dosta podseca na BMX ali je imala 3 brzine, menjac je bio na sredini iznad pedala. Pozadi su bila 2 amortizera oko kojih su se nalazile opruge, a okretanjem jedne plastike regulisao sam tvrdocu. Kocnice su bile kao na motoru, dobosi napred i nazad. Koliko vidim postoje velike razlike u cenama, maksimum koji bih dao je 30000. Zanima me sta cu dobiti ako uzmem biciklu sa disk kocnicama i napred i nazad, vredi li tog ulaganja? Da li ima veze koliko brzina ima (18 ili 24), koji je tip menjaca i sl.
Ako vam ide suvise lako, pogledajte bolje. Mozda vam ide nizbrdo!

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Biciklizam

Post od BAJKER » 25 Feb 2012, 11:18

Pa vidi ovako, full suspension bicikl jeste udobniji ali...ako vozis samo po asfaltu bas i ne treba ti jer na bajku se ne sedi kada se prelazi preko ivicnjaka nego se ustane sa sedista. (da ti nebi 00 stradala, da ne bi iskrivio zadnji tocak, pokrivio sticnu). Za cenu od 30000 tesko da ces naci takav bicikl a da je dobar u toj kategoriji jer takvi bicikli su skupjli od klasicnih. Sa disk kocnicama mozes dobiti na tezini a da slabije koci od V brejka (drugar ima oba diska i katastrofa mu lose koci) ali ovo ne mora da znaci jer pitanje kako odrzava bicikl. Opet probao sam i druge bajkove gde je kocenje extra. Poenta je u dobroj nastelovanosti jer su te kocnice komplikovanije. Postoje dve tipa takvih kocnica prve su da se mehanizam takvih poteze sajlom a druge su hidraulicne ,ove druge jesu bolje ali daleko su skuplje pa prevazilaze cenu celog bicikla za koje si mislio da izdvojis. Ja na bajku imam V brek i prezadovoljan sam. Bicikl sa 18 brzina je prevazidjen kao standard kod novih bicikala, pocinje se od 21 pa ide na vise. Veci broj brzina znaci i veci broj kombinacija prenosa ali ne moj da te zavara brojka. recimo ovako napred imas 3 tanjira (zupcanika) pozadi 7 to kada se pomnozi jeste 21 ali samo u teoriji u praksi imas od 9-12 brzina koje realno mozes da koristis a da ne ostetis bicik. Dakle mali zupcanik napred prva tri najveca pozadi, srednji napred od drugog najveceg do predzadnjeg pozadi i najveci napred od najmanjeg pozadi do najvise dva ili tri na gore. Znaci bitno je da ne ukrstis lanac najmanji sa najmanjim i najveci sa najvecim jer ces tako ostetiti lanac, menjac i zupcanike. Tip menjaca i ostalih delova na biciklu koji zelis da uzmes odredjuje cena za koju si spreman da platis ceo bicikl.
Slika

Korisnikov avatar
Marko
Postovi: 111
Pridružio se: 13 Jan 2012, 23:12

Re: Biciklizam

Post od Marko » 25 Feb 2012, 13:27

Bajker, hvala!!!

Uzecu ovo u obzir kad bude doslo vreme za kupovinu
Ako vam ide suvise lako, pogledajte bolje. Mozda vam ide nizbrdo!

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od snork » 25 Feb 2012, 13:50

BAJKER je napisao: 1. pajseri za skidanje spoljnih guma (ima da se kupi u planet bajku, capriolu)
Davno sam u nekom američkom časopisu pročitao da se sve gume za bicikle mogu skidati rukama, onda sam to i probao i polugice više nikada nisam koristio. :) Fora je samo da se krene na mestu najudaljenijem od ventila - i to je to. Što je guma tanja, teže ide, ali sam relativno lako uspevao da skinem i 700C x 23.
nikaragva je napisao: Meni su u prodavnici rekli da su 28", nisam ih tamo merio, a odoka su mi delovali tako. Medjutim, ako se meri kao kod automobila, onda je felna po spoljnjem precniku ~25" (64cm), a tek sa obodom gume ima 27,95" ili ti 28".
Znaci da li se meri zajedno sa gumom ili samo felna mora da bude tolika?
Da, tih 26, 27, 28 ili koliko je kod bicikala prečnik sa gumom (stvarno toliko iznosi samo za jednu određenu debljinu gume, a inače je manji ili veći od toga). Što se označavanja tiče, to je tek totalni haos: npr. 26 x 1 3/4 je guma drugačijeg prečnika od 26 x 1.75 (nije za iste bicikle - za MTB-ovih 26 inča je ova druga). Dobro je objašnjeno na: http://sheldonbrown.com/tire-sizing.html
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 25 Feb 2012, 14:18

Ove kod mene kocnice (tektro pise) su valjda taj Vbrake tip. Zanima kakve su one kada se dugo spustas asfaltom nizbrdo, posto kontam da ce se usijati ili tako nesto, a ne bi valjalo da otkazu :| Na biciklu nemamo motorno kocenje, tako da kad kocnice otkazu, otkazali smo :)

Primetio sam da mi fale retrovizori na biciklu :D

Odgovori