Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Biciklizam

Post od motorista » 30 Jan 2022, 18:05

ikac2000 je napisao:
22 Jan 2022, 12:22
Pitanje za eksperte.

Gledam eBike da uzmem, ali tako da i zena i ja mozemo da ga koristimo.

Meni najbolje pasuje ram 55cm, a zeni 45 cm. Razmisljam da napravim kompromis i da uzmem 50, pa sa podesavanjem sedista, kao i ugla volana da se prilagodjavamo. Pije li to vodu?
...
Nisam ekspert, ali sam jednom kupio biciklu sa prevelikim ramom (ne sećam se dimenzija, trebao mi je XL a uzeo XXL, takva je bila i oznaka modela). Meni je to bilo mučenje. Doduše, vidim da većina vozi sa prevelikim ramovima, odoka, a meni je uvek više odgovarao manji ako već ne mogu da imam odgovarajući.
speedy stikis je napisao:
22 Jan 2022, 17:41
...
Ali sve je opet neko subjektivno misljenje nekome smeta 1 cm a neko vozi 3 velicine manji bajs i uziva. :)
Taj sam. :) Pre bih vozio »Poniku« sa sedištem skroz spuštenim nego video 2 cm veći ram od potrebnog.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Biciklizam

Post od ikac2000 » 30 Jan 2022, 18:56

Malopre sam premerio ram moje MTB koju imam 20+ godina, i ram je 48 cm, maltene tinejdzerski. Za mojih 185 cm neadekvatan, ali sam se podosta navozao da i ne primetim, tj ne budem svestan dimenzija.

Imamo i jedan gradski bicikl 53cm, i njega vozi zena koja je 157 cm, i uvek se zali da joj moj MTB vise odgovara.

Kako sada radimo na projektu treking ebike, po kalkulatorima i prodavcima, ram koji mi odgovara je 57cm. Juce sam probao bas taj ram, i jeste poveliki u odnosu na sta sam navikao. Zena nema sanse da vozi to.

Sa druge strane, opcija je i Wave ram, onaj bez gornje sipke, i sledece nedelje idemo da probamo 53 cm.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk



Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Biciklizam

Post od motorista » 30 Jan 2022, 19:32

Za visinu od 185 cm tih 48 cm (~19") je sasvim okej kod MTB-a.

Zavisi mnogo od uglova rama, tipa sedišta, guvernara... ne samo linijskih dimenzija. Zato je idealno ako možete da probate bicikle, ali da se pripremite da obratite pažnju baš na to (jer kod kraće vožnje svaki ram lako izgleda okej).

Evo nekih preporuka prema tipovima bicikli:

https://www.evanscycles.com/help/bike-sizing-road

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Biciklizam

Post od ikac2000 » 03 Feb 2022, 21:21

Na kraju smo se odlucili za ovu, baterija 625, Bosch CX najjaci motor, Shimano Deore, hidraulicki diskovi…Probao je danas, i dobro pasuje. Zbog gospodje sam morao Wave ram, inace bih dijamant, klasicni MTB oblik sa tanjom cevkom.

Inace je redovan godisnji servis 80 do 100 evra, a full kasko 129 evra godisnje. Skuplja od Punta za odrzavanje i registraciju :-)

Ceka se 3+ meseca, proizvodi se u DE.

Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Biciklizam

Post od nidza » 04 Feb 2022, 17:32

Kakav bre redovan servis 100e? Čega?


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Biciklizam

Post od ikac2000 » 04 Feb 2022, 18:55

To je odlicno pitanje, po listi proveravaju svasta, dosteluju sta treba, provere bateriju i updejtuju softver motora i kompa.

Sat rada naplacuju bas dosta, ja nisam siguran da cu da idem na sve to.

Jednostavno se eBike racuna kao premijum proizvod, posebno jači modeli, potraznja je ogromna, pa šišaju.


Sent from my iPhone using Tapatalk

paul smart
Postovi: 25
Pridružio se: 31 Avg 2021, 12:00

Re: Biciklizam

Post od paul smart » 09 Mar 2022, 08:30

@Bax

Ima li kakvih novih dešavanja sa drumašima? Ja sam i definitivno odustao za sad, onaj bajs što sam uzeo stoji u garaži, mislim da sam ga samo jednom provozao...

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Biciklizam

Post od member » 14 Mar 2022, 11:28

Jutros bile prijave za subvencioniranje kupovine bicikla u NS i svaja je bila brza u 10:01h i dobila subvenciju. Daće pare da kupimo ćeri novi bajs,taman za rodjendan. Ja ću da dodam ostatak novca. Pošto nisam u materiji,pa da pitam ovde šta da kupim? Ćera ima 7 god. Može Capriolo, Polar, šta gde ima na stanju do kraja marta meseca...
Mora nov bicikl. Ne bih dodavao neku veću količinu novca jer će bajs verovatno biti ukraden na igralištu.


Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Biciklizam

Post od motorista » 14 Mar 2022, 11:51

Kada sam to pratio, »Polar« iliti »Planet bajk« je ugrađivao malo kvalitetnije komponente od »Kapriola«, mada su već počeli da naplaćuju ime — neobično, iz nekog razloga ih povezuju sa inostranim markama a u pitanju je kruševačka firma, radili su u pogonima a sada na lokaciji nekadašnjeg »ŠIK-a« (»Kapriolo« je valjda iz Bačke Topole). Imali su još dve marke, jednu valjda na A, najjeftiniju, i drugu na B, u rangu »Kapriola«, dok je »Polar« kao najbolji. Međutim, i na njemu se događa da škripe kočnice (naročito kada je visoka vlažnost vazduha), ležaj glave pravi otpor, završna obrada i kontrola tu i tamo zakažu.

Ukoliko nije planirano iznenađenje, najbolje je da proba sama, verovatno, pa da onda pregledaš primerak u pogledu tih sitnica.

Ja sam u tom uzrastu imao zagrebačku »Gazelu« (blago uprošćena kopija »Unis Violete«) pa malo kasnije »Unis Poni« (što je, jelte, kopija »Roga Ponija«). I slatko sam se navozio. :) Tako da bih za dete možda predložio takav oblik rama. Lak, dovoljno čvrst, ne zapetljavaš se kada treba da “napustiš vozilo”.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Biciklizam

Post od OMP » 14 Mar 2022, 14:15

Ja sam sa 7 godina dobio novi Rog-ov BMX koji je tada bio bas popularan i sluzio dugo godina. Pre toga sam vozio neku manju biciklu cini mi se unis-ovu ili nesto tako. 1996. smo iz Grcke doneli MTB neki talijanski ram sa shimano opremom, to je u GR tad bio hit, mnogo jugoslovena donosilo te bajseve, secam se ko juce da je bilo, placen 70 maraka (kod nas su se slicne takve prodavale za 200+ maraka) ja sam taj bajs toliko vozio i toliko me je dobro sluzio da nemam reci, samo jednom zamenjena srednja glava, gume i kasnije sam ubacio v-brake sistem kocnica, to je sve sto je radjeno. Bajs je i danas spreman za voznju ali posto sam kupio drugi (capriolo) sa vecim ramom i tockovima ovaj stari je odlozen na potkrovlje i neka stoji. Inace ovim capriolom nisam tako odusevljen ali nebitno vrsi posao, meni bajs uglavnom sluzi da skoknem negde gde ne bih isao autom i povremeno provozam par km rekreativno.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Biciklizam

Post od DukeNS » 14 Mar 2022, 22:51

OMP je napisao:
14 Mar 2022, 14:15
Ja sam sa 7 godina dobio novi Rog-ov BMX koji je tada bio bas popularan i sluzio dugo godina.

Uh, kako sam se ja na njemu navozao. Kupio sam ga otprilike u istom uzrastu od svog dzeparca. Jedna od prvih opipljivih stvari koje sam sâm sebi pazario. Na zadnjem spratu Robne kuce Bazar. Mislim da je bio nekih 80 ili 100 maraka. Koja je to sreca bila…

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Biciklizam

Post od OMP » 14 Mar 2022, 23:05

Ja sam moj kupio u robnoj kuci beograd u paracinu posto u kš nije bila. Silver ram sa zutim sundjerima, sedistem i gumama, secam se tog dana i detalja kao da je juce bilo....posle xx godina prefarban u crveno a gume stavljene crne. Bile su i varijante sa 5-okrakim plasticnim felnama, ja sam hteo te tockove ali me matorci ubedise da su zice bolje kao ovo je plastika sta ako pukne :)

bear
Postovi: 52
Pridružio se: 19 Jun 2021, 23:31

Re: Biciklizam

Post od bear » 15 Mar 2022, 11:51

Zelim kupiti neki road bike, najverojatnije rog senior. Dali je moguce da se izbace tubulare ili kako se zovu one tanke gume, a onda upasirati schwalbe road cruiser?

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Biciklizam

Post od speedy stikis » 15 Mar 2022, 12:34

To sto hoces zove se gravel bike :)

Sve zavisi od rama, vile, kocnica...
Ne moze samo gume da zamenis

bear
Postovi: 52
Pridružio se: 19 Jun 2021, 23:31

Re: Biciklizam

Post od bear » 16 Mar 2022, 17:53

speedy stikis je napisao:
15 Mar 2022, 12:34
To sto hoces zove se gravel bike :)

Sve zavisi od rama, vile, kocnica...
Ne moze samo gume da zamenis
Pa nije bash toliko siroka. Guma je malo vishe siroka od klasicnih tabularke, al nema gripova kao klasicni gravel bike.

Odgovori