Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Biciklizam

Post od nikaragva » 16 Jan 2012, 11:33

Da kazemo koju i o biciklovima. Trazio sam, ali nisam nasao temu o njima :)

Odmah i jedno pitanje za biker-a :
Evo ovako, trenutno se ne bavim nikakavim sportom, ali ranije sam bio prilicno aktivan, skoro kao profesionalac :), znaci nisam neki totalni duduk sa dve leve noge po tom pitanju. Zadnjih 10g sam prilicno neaktivan. Koliko bi vremena proteklo pre nego sto bih mogao dnevno da predjem ~60-80km biciklom (asfalt, utabana zemlja i ravnica), bez da mi posle toga treba hitna pomoc? Onako neki otprilike odgovor. I sa kakvim rutama da pocnem? 10-15km dnevno je ok?

Edit: i da imam 120-125kg, moja "idealna" tezina bi bila 90-95kg, ali "realno" ~100kg.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 16 Jan 2012, 11:42

Za bicikl, rast kondicije ide jako brzo.
Racunam da ces jace ture moci vec posle 2-3 nedlje, maksimalno mesec dana.
Secam se napretka Trojanca, koji je sa 15 km, skocio na 50 km, dok si rekao keks,tj vec posle nekoliko voznji...

Veci ces problem imati sa buljsonom, jer ce te boleti neko vreme.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 16 Jan 2012, 11:49

Da, :D Gospodin Buljson :D

To bi bilo sledece pitanje. Imam problema sa bolom u ledjima, hoce li biciklo to pogorsati? Bol se javio usled visegodisnjeg visesatnog sedenja.

I koji sic uzeti za buljson, da sto manje boli? :)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 16 Jan 2012, 11:56

Sto se tice bola u ledjima, bicikl ga nece pogorsati, ali ni preterano poboljsati...

Tu sebi vezbanjem mozes drasticno da pomognes.

Postoje setovi vezbi koji su laki i dovoljno brzi, da je potrebno 15ak minuta svako dana vezbati, i bol ce se posle nekoliko meseci potpuno povuci.

Savetujem da krenes u tom pravcu, koncepcija vezbi za ledja je prvo da se krene u pravcu relaksacije prenapregnutih misica, a potom i sa njihovim jacanjem.

Sa ledjima je problem i bol se javlja jer su ti misici ledja atrofirali, i nemaju snage da drze kicmu.

Moje licno matersko misljenje je da bi trebao da napravis neki program, gde bi u prvi mah treba da lagano podignes tonus sveopsteg stanaj organizma, a nikako da preterujes sa kilometraskim voznjama bicikla, jer ces mozda pogorsati situaciju.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 16 Jan 2012, 12:06

Poceo sam da radim trbusnjake i ledjne, da malo ojacam taj deo koji nosi kicmu. Jos uvek nema nekih efekata, ali je period suvise kratak za neki pomak, mozda tek 10ak dana.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 16 Jan 2012, 12:13

Druze za tu kicmu je potrebno nekoliko meseci, da bi osetio znacajan napredak, ali treba vezbati prave vezbe, ja mogu da ti opisem moj neki program. Ali ti savetujem da odes kod fizioterapeuta, da ti da pravi program za tebe.
Lose vezbe mogu takodje da te povrede.
I tu nema maguicnog stapica, vec moras da se naucis da taj set svaki dan (svaki drugi) odradis, nema druge...
Efekat pravilnih vezbi je odlican.

Kicma je godinama patila, tako da joj dosta vremena treba da zivne.

Kreni lagano ti u tom pravcu, uz voznju bajsa 10-15km 2 puta nedeljno.

Posle mozes da ubacis i lagano trcanje, jednom nedeljno.

http://www.korektivnagimnastika.com/ProgramLSKicma.htm

Evo ga primer jednog seta vezbi, uglavnom su to modifikovane Reganove vezbe.
Ako te taj bol muci, pozabavi se sa tom temom ozbiljno, poboljsaces kvalitet zivota, a pomalo korigovati i izgleda.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od Stjepa » 16 Jan 2012, 12:24

Ih od biciklizma do trbusnjaka. Sam covek otvori temu, sam pravi off u istoj. :lol:
Off topic
Ali eto, kad je vec off :mrgreen: : podni trbusnjaci su truba jer je opseg rada izuzetno skracen + ako se pritom poviju legja sve to onda izgleda vise na neko trzanje nego na trbusnjake, pa je i efekat takav = nikakav.
U prodavnicama sportske opreme se mogu naci klupe za trbusnjake po ok cenama - 3/4000din. Do duse kad kazemo trbusnjaci uvek pomislimo na one osnovne vezbe za iste, ali tu ima mnogo varijacija.


Sto se tice gospodina iza nasih ledja, sa tim izgleda nema pomoci. Kad god sednem nakon duze pauze, boliiii danima. Zato zaista ako ima neko resenje za isti problem, iznesite ga ovde. :)

A lepo bi bilo, da se s' vremena na vreme, kad dodje lepse vreme, okupimo i odvozimo po neku turu. Naravno u grupicama spram geografske udaljenosti. Bajker i jos neki bi mozda i mogli da skoknu do Subotice da provozaju neki km, ali mi sitna rekreativna boranija ne. :)

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 16 Jan 2012, 12:46

Pa dobro, malo sam oftopikovao, ali sve je u nekakvoj vezi.

Tako da mozemo da se vratimo na biciklo :)

Korisnikov avatar
oli
Postovi: 881
Pridružio se: 13 Jan 2012, 19:39

Re: Biciklizam

Post od oli » 16 Jan 2012, 17:57

Jedva cekam lepo vreme pa da uzjasem .

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Biciklizam

Post od BAJKER » 17 Jan 2012, 00:13

nikaragva je napisao:Pa dobro, malo sam oftopikovao, ali sve je u nekakvoj vezi.

Tako da mozemo da se vratimo na biciklo :)
Za pocetak moj ti je savet ne cekaj lepo vreme nego se baci na laganu setnju pa polako pojacavaj duzinu trase, kreni na stepenice ako imas neki soliter u blizini (ova vezba ce ti kasnije pomoci na biciklu kada krenes da vozis), plivanje ti je idealno za kicmu a i probusi malo kasiku :doubleup: Kada krene lepse vreme onda bajk i to prvo ravnicarkse ture od 15 -30 km. a zatim ukljucis i neku brdsku voznju npr. Fruska Gora. I najbitnije da ne gubis volju i nadu u sebe da neces moci da uradis sto si naumio. Gde god krenes idi peske ili biciklom i za 3 meseca videces efekat. :pivo:
Slika

Korisnikov avatar
oli
Postovi: 881
Pridružio se: 13 Jan 2012, 19:39

Re: Biciklizam

Post od oli » 17 Jan 2012, 16:24

Ma sa bajsom stignes gde hoces, samo malo kondicije :smile:

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 17 Jan 2012, 16:35

BAJKER je napisao:
nikaragva je napisao:Pa dobro, malo sam oftopikovao, ali sve je u nekakvoj vezi.

Tako da mozemo da se vratimo na biciklo :)
Za pocetak moj ti je savet ne cekaj lepo vreme nego se baci na laganu setnju pa polako pojacavaj duzinu trase, kreni na stepenice ako imas neki soliter u blizini (ova vezba ce ti kasnije pomoci na biciklu kada krenes da vozis), plivanje ti je idealno za kicmu a i probusi malo kasiku :doubleup: Kada krene lepse vreme onda bajk i to prvo ravnicarkse ture od 15 -30 km. a zatim ukljucis i neku brdsku voznju npr. Fruska Gora. I najbitnije da ne gubis volju i nadu u sebe da neces moci da uradis sto si naumio. Gde god krenes idi peske ili biciklom i za 3 meseca videces efekat. :pivo:
Hehe, nekako mi vise lezi, da vise trosim energije, ako je vec previse unosim, nego da busim kasiku, ali videcemo :)

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 18 Feb 2012, 14:11

Kupio sam biciklo konacno, nakamura crossrider, 52cm ram, 28" tockovi, shimano altus cini mi se, i tako to.
Nisam ga jos vozio, naravno, svuda je neka bljuzga, ali sam primetio da se na srednjoj glavi, gde su pedale klima osovina u pravcu normalnom na osu okretanja, gore dole npr. Onako ima malcice lufta. Ne znam jel to ok, da odnesem da to pritegnu da nema lufta nimalo. Bojim se da ne rasklimam to vozeci ga. Secam se na onim "starinskim" biciklima, bilo je slika u nekoj drugoj temi, da ako jako pritegnes glavu (zadnju) da nece da se okrece, da mora imati malo lufta. Imam ogroomnu pauzu u koriscenju i odrzavanju biciklova, pa ne znam gde je sve i kako tehnika napredovala, sta su sve kinezi izmislili :)

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od Sloba » 18 Feb 2012, 14:22

Ne bi smelo da ima lufta. Verovatno na srednjem pogonu umesto klasične osovine sa venčićima imaš uložak/patronu, a takvo rešenje osovine pogona ne dobije luft ni posle 10 godina upotrebe. Takoreći je večno. Pogon trpi ogromna opterećenja i luft vremenom može postati samo veći. Obavezno odnesi bajs na nulti servis.

Korisnikov avatar
oli
Postovi: 881
Pridružio se: 13 Jan 2012, 19:39

Re: Biciklizam

Post od oli » 18 Feb 2012, 14:49

Ako si kupio nov morali su ti uraditi nulti servis(to nesme da ima lufta odnesi im ponovo), a ako je polovan bajs najbolje je da odneses kod nekog dobrog majstora da ti ceo bajs pregleda i izmenja sta treba.

Odgovori