Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 18 Feb 2012, 16:06

(novo je)
Ok, to mi je trebalo. Nosim na nulti servis, iako su mi rekli da ga prvo provozam neko vreme, pa onda na nulti servis.

Korisnikov avatar
pierre
Postovi: 106
Pridružio se: 18 Feb 2012, 09:54
Garaža: Fiat Punto 1.2
Lokacija: Požarevac
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od pierre » 18 Feb 2012, 17:06

Kada kupiš nov bajs, bar meni su rekli da je to uobičajena procedura, nulti servis se uradi neposredno pre nego što ga preuzmeš iz prodavnice. Ako ga kupiš u nekoj nespecijalizovanoj prodavnici (npr. neki tržni centar ili sportska prodavnica (kažeš da je u pitanju nakamura tako da pretpostavljam da si ga kupio u intersportu)) oni moraju imati, ako ne svoj servis, onda servis sa kojima sarađuju. Onda odeš tamo na nulti servis. Tada ti našteluju kočnice, menjače, pedale (to se ne radi u fabrici da se ne bi poremetilo u transportu), podese korman i sedište po tvojoj meri i sl. Sledeći, tzv. prvi servis je posle mesec dana, tada provere da li je sve na svom mestu, ako su se sajle malo istegljile zategnu ih. Tada se bajs već prilagodio uslovima vožnje i tvojim navikama, desi se da se nešto premeti pa zato služi prvi servis. Nakon toga drugi redovan servis posle godinu dana i onda po potrebi.

I još jedna stvar, ako hoćeš da smršaš moraš da bušiš kašiku i da se fizički aktiviraš. Jedno bez drugog nema smisla. I ja bih voleo da može bez bušenja, ali želje su jedno, a realnost drugo. Kreni prvo sa 5-6km, pa povećavaj. Kako da znaš da su "ubo" pravu meru? Pa, ako ne osećaš ništa onda ti je to malo. Ako posle vožnje ne možeš da se pomeriš 2 dana onda si preterao. Trudi se da nađeš svoju meru negde između i postepeno ćeš prelaziti sve više km bez problema. Ako već nemaš, nabavi ciklokompjuter da bi mogao da pratiš učinak. Za par meseci dana put do NSa ne bi trebalo da ti predstavlja veći problem. Ja sam često, dok sam živeo/studirao u NSu, vozio do Palanke.

Ja ne mogu da dočekam lepo vreme, pa malo zapedalam po snegu.
Slika

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Biciklizam

Post od BAJKER » 18 Feb 2012, 17:46

5-6 km je tek zagrevanje, vidi kako ti lezi bajk. Trebalobi bi sa 28cama da klizi lepo po asfaltu. Kada malo udjes u kondiciju polako krenes na duze ture prema Bacu ili Futogu a i N.S ti nije daleko tako da sa tih 80 km. tamo i nazad bice lepa kilometraza za mrsavljenje. Ne treba zaboraviti da bilo gde kada ides na malo duze ture poneses bidon sa vodom bar 0.7l zapremine, kao i rezervnu gumu sa pumpom i malim pajserima. Sve to staje u torbicu ispod sedista a pumpa ima svoj nosac .
Slika

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od starac vujadin » 18 Feb 2012, 18:17

Ja cu samo da ponovim ono sto ti je Bajker rnije rekao, ali mislim da nije naodmet da to podvucem - 125kg nije tezina za bicikl. Moras da smrsas, dijeta, intezivna setnja, lagao trcanje, plivanje. Nije dobar bicikl da na njemu krenes sa mrsavljenjem i i sticanjem kondicije. Ako te bas toliko vuce voznja, ali ne vise od 10-15km dnevno i vrlo oprezno. Nije zezanje ta kilaza.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 18 Feb 2012, 22:45

Hvala na savetima. Nisam odabrao (samo) biciklo za skidanje kilaze, i pre svega vracanje u formu, ali mi se nametnulo za zgodnu naviku, pre svega sto zglobovi ne trpe tako veliko opterecenje kao kod trcanja imajuci u vidu moju kilazu.
Cak i sad mogu bez problema da istrcim 3-4 kilometra, odnosno ne bas bez problema, posto me ledja bole, pa mi smeta to truckanje i doskok - e tu mi se nametnulo biciklo.
Nekad sam trcao dnevno po 10-15km, tako da se nadam da organizam nece doziveti neki veliki shok, pre svega srce :)

@pierre
Kuda si isao do NS? Gledam google earth, vecim delom puta se pored puta, odnosno vise uz dunav proteze nasip, koji opet jednim delom ima asfalt, a jednim delom je utabana zemlja, ugazena, kolski tragovi se vide - valjda to nece biti problem za ovaj bajk, iako nije mtb :) Neke deonice sam prosao, sto kolima, sto peske, pa ih znam, ali ne celu trasu. Ovako cini mi se kao lepa ruta uz dunav i pored vode ili shume, da se vozi biciklo. Ove voznje po putevima za auta su mi nekako suvise opasna, svakakvih manijaka ima na putu :D

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Biciklizam

Post od Uroš S. » 18 Feb 2012, 23:20

Bajker, pretpostavljam da ti znaš, ukradoše mi dušmani bajs prošle godine u aprilu :glavomuzid: pa hoću za ovu sezonu da kupim neki MTB, budžet bi mi bio recimo do max 450 eura, šta mi je najbolje da kupim i gde, da li bolje da gledam neki polovni a jači u smislu marke, šta je bitno da gledam u vezi rama, točkova, kočnica, ne znam ni sam.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30007
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od trojanac » 18 Feb 2012, 23:26

Evo i mog iskustva, mada su već drugi spominjali.
Pre dve godine smo BobRock i ja, onako iz zezanja, odlučili da se pridružimo Bajkeru i Baxu u jednoj "laganoj i kratkoj" vožnji. Nepripremljeni i fizički i tehnički, jedva smo sastavili nekih 20 i kusur km. Nakon toga, Bob je odustao, a ja nastavio. Doduše, njegov bajs je muka voziti jer je neki off road model, tako da ga je to dodatno sputavalo. Moj bajs je star dosta godina, od toga poslednjih 3-4 godine nije ni vožen, stajao na terasi. Nije baš ni za mene, trebao bi mi veći ram, ali opet, sredili smo ga malo i može da se vozi.
Uglavnom, tu sam počeo aktivnije da vozim i već posle par vožnji sam osetio da mi je kondicija osetno bolja. Kako je vreme odmicalo tako sam imao sve jaču želju da vozim sve više i više, pa sam u par navrata vozio i po 60km, što je za moje pojmove bio fantastičan rezultat. Prošle godine sam malo zakazao, imao sam malih problema sa levim kolenom, ali to je prošlo i čim bude prilike eto mene na biciklu, pripreme za ovu sezonu.
Ono što te mogu savetovati je sledeće. Odaberi tempo koji ti odgovara i drži ga se, makar bio spor u početku, kasnije će se sve to poboljšati. Traži društvo za vožnju, mnogo je lakše, ali biraj nekog ko može i hoće da isprati tvoj tempo. Ne valjda ako ti juriš nekog ili neko juri tebe. Obavezno nosi i pij vodu i pravi pauze kad osetiš da su ti neophodne. Nema potrebe za preteranim forsiranjem. Ispočetka ćeš praviti pauze na 10km, kasnije na 20 ili 30km. Sve dođe na svoje vremenom. Za buljson nema saveta, dok se ne navikneš boleće. Ja sam mislio da imam najgore sedišta koje postoji, hteo da menjam, ali se posle navikao i sad ga ne bi menjao nikako.

Naravno, podsećanje za sve bicikliste. Vodite računa o sebi i drugima, bez obzira da li se krećete putem, trotoarom ili biciklističkom stazom. Nosite šarenu, upadljivu odeću i obavezno postavite uređaje sa svetlosnu signalizaciju napred i pozadi.
Meni su preporučivali razne markirane signalne lampice, koje koštaju i po par hiljada dinara, ali sam vrlo zadovoljan i ovim kineskim od po 200 dinara. Nisu kvalitetni i dugotrajni kao Cateye npr. ali odlično odrađuju posao. Nemojte da ugrožavate svoju bezbednost za 200 dinara, ukoliko nemate novca za kvalitetnije signalne uređaje. Kacigu sam kupio na nekom sniženju, oko 1000 dinara je koštala, a pri padu može spasiti život.


SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika
______________GARAŽA BIKE TEAM________________
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
pierre
Postovi: 106
Pridružio se: 18 Feb 2012, 09:54
Garaža: Fiat Punto 1.2
Lokacija: Požarevac
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od pierre » 19 Feb 2012, 00:06

Išao sam asfaltnim putem kojim idu automobili i kamioni. Navikao sam da vozim po i oko POa gde nema biciklističkih staza pa kad sam došao u NS bilo je "uuu što je ovo super" mada i dalje su mi veći problem u gradu predstavljali pešaci nego automobili. Tako da samo se drži svog 1m desne strane puta koji ti pripada, budi svetlosno obeležen i nema problema. Bar ja ih nisam imao. I ako možeš ne koristi slušalice. Ja ih se teško odričem. Znam da nije pametno, ali... Po novo zakonu o bezbednosti saobraćaja je i zabranjeno. Može se ići tim neasfaltiranim putem tj, nasipom od Čelareva pa skroz do brodogradilišta. Ustvari, već od Futoga kreće asfalt. E tamo je uživancija za vožnju. Nema saobraćaja, priroda, Dunav... :doubleup:

I što reče trojanac, samo drži tempo. Nađi koji ti odgovara i nemoj često kočiti i naglo ubrzavati. Samo ćeš se brzo umoriti i ništa od kondicije. Možeš ići asfaltom do Futoga, a onda nasipom do NSa. Ipak, teško je održavati ravnomeran tempo po neravnom terenu. Offroad je nešto zahtevniji. To možeš u kasnijoj fazi da probaš.

I voda obavezno. Znojićeš se puno i nemoj da nam dehidriraš. :D
Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 19 Feb 2012, 00:14

Jel obavezno svetlo na biciklu i po danu?

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30007
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od trojanac » 19 Feb 2012, 00:31

Mislim da nije, ali ja uključim i prednje i zadnje čim krenem da vozim, bez obzira da li je dan ili noć, da li sam na putu ili trotoaru. Jedino ako vozimo baš negde gde nema žive duše, onda isključim.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od NexT » 19 Feb 2012, 01:09

Ja sam pre neki dan vozio bajs po snegu :D Mada je ove godine mnogo dubok xD

Ne volim drustvo u voznji, osim jednog ortaka s kojim imam odredjen tempo i nacin voznje. Inace, samo sluske u usi i cepaj.

Isto tako, ne volim da idem van Beograda, mrzece me da se vratim... Lepse mi je da napravim krug po Beogradu, ionako znam svaki cosak kuda se vozim.

Ovaj moj Avalanche sta je sve izdrzao :ovacije:
Iskreno, ocekivao sam da ce se raspasti zadnja glavcina od toliko skakanja i doskoka na zadnji tocak, al sve je i dalje utegnuto... A, imam gaaa... Msm 5-6 godina...

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od starac vujadin » 19 Feb 2012, 02:18

Hvala na savetima. Nisam odabrao (samo) biciklo za skidanje kilaze, i pre svega vracanje u formu, ali mi se nametnulo za zgodnu naviku, pre svega sto zglobovi ne trpe tako veliko opterecenje kao kod trcanja imajuci u vidu moju kilazu.
Cak i sad mogu bez problema da istrcim 3-4 kilometra, odnosno ne bas bez problema, posto me ledja bole, pa mi smeta to truckanje i doskok - e tu mi se nametnulo biciklo.
Nekad sam trcao dnevno po 10-15km, tako da se nadam da organizam nece doziveti neki veliki shok, pre svega srce
U pravu si za kolena, zato bi trebalo bolje intezivno i brzo da setas, da malo razradis ligamente i tetive, da malo smrsas da krenes sa laganim trcanjem. Ali, bez obzira na kolena trcanje je bolje za srce od voznje bicikla zbog disanja.
Mozda ne bi bilo lose da uzmes i merac pulsa i da tako doziras dokle da teras.
To sto si ranije trcao i vozio bicikl ce ti jedino pomocu u pogledu nesto brzeg vracanja u formu, ali to nema veze sa "sokiranjem" organizma.

Pored ovog glavnog dela price, bitno je reci i da sa tom kilazom moras da stedis i bicikl jer 125kg zahteva vrhunski ram i ostalo.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 19 Feb 2012, 10:18

A pa sa setnjom sam vec odavno krenuo, skoro svako vece, ali sigurno 3-4x nedeljno, prosetam psa, nekih pola sata - sat :)
Za sada jedina stvar koja me koci jeste ishrana, ali i tome ima leka. Poceo sam da nosim od kuce hranu na posao, posto su mi se pekare i testo smucili, a restorani u blizini su prilicno skupi :|

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Biciklizam

Post od BAJKER » 19 Feb 2012, 13:39

Uroš S. je napisao:Bajker, pretpostavljam da ti znaš, ukradoše mi dušmani bajs prošle godine u aprilu :glavomuzid: pa hoću za ovu sezonu da kupim neki MTB, budžet bi mi bio recimo do max 450 eura, šta mi je najbolje da kupim i gde, da li bolje da gledam neki polovni a jači u smislu marke, šta je bitno da gledam u vezi rama, točkova, kočnica, ne znam ni sam.
Za visinu ide i odgovarajuca velicina rama. Ovde je tabela za velicinu rama kod mauntin bajkova.
Visina vozača Preporučena veličina okvira

Centimetri Inča Veličina

148 - 158 13 - 14 XS

158 - 168 15 - 16 S

168 - 178 17 - 18 M

178 - 185 19 - 20 L

185 - 193 21 - 22 XL

193 - 198 23 - 24 XXL

Iz vlastitog iskustva za te pare bih pre uzeo polovan a u dobrom stanju bicikl jer za te pare ces dobiti kvalitetniji ram, viljusku, opremu (menjace, pogonku grupu) taj bajk kada se kupovao u radnji sigurno je kostao 700-1000e. Bitno je znaci velicina rama prema tvojoj visini zatim da ram nije podbijen u predelu vrata, da ram nije torziono uvijen a to ces ustanoviti kad neko sedne da ga vozi po pravcu a ti gledas da li je zadnji u odnosu na prednji tocak u osi t.j da li se tragovi tockova poklapaju. Prvenstveno bih gledao alu ram sa samo prednjom viljuskom, to je sasvim dovoljno za rekreativnu voznju kako po asfaltu tako i po terenu. Na sajtu http://cikloberza.com mozes odabrati za te pare. Evo na nesto ovako sam mislio http://cikloberza.com/show.php?id=59130
Modeli marki ako te zanima sta da gledas je otprilike sledeci: Cannondale, Giant, Skott, Merida, Wheler, Corratec, Trek...
Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 19 Feb 2012, 14:06

http://www.intersport.rs/pdf/vodniki/bi ... 011web.pdf

Ja sam se rukovodio ovim tabelama i proracunima otprilike za velicinu rama kada sam kupovao biciklo.

Odgovori