Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 01 Nov 2021, 09:49

To je zanimljiva tema.
Vremenom se taj polozaj znacajno menjao, sto se tice visinskog odnosa sica i lula.

http://bikeretrogrouch.blogspot.com/201 ... tions.html

Obzirom da ima bicikl klasicne geometrije, ja bih ostao sklon, da ne idem ka modernim polozajima, gde je lula dosta niza.

Inace neki fiting strucnjaci se slazu da je klasican polozaj nesto najblize udobnom polozaju, sad sve zavisi sta je intencija vozaca, da mu bude udobno ili da bude maksimalno smanjen otpor.

Svakako bi Kuzmanovicu rekao, da cekira gde je linija MAX na luli, da prema tome proveri trenutno podesavanje, jer zaista na oko deluje da je dosta izvucena lula, te da nije linija max isplivala iz viljuske(solje).
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od Kuzmanovic » 01 Nov 2021, 10:27

Lula nije izvucena preko gornje granice, nema nikakve vidljive oznake. Ono sto prvo moram da uradim pred sledecu voznju je da pomerim sediste blize volanu posto su mi ruke bile skroz ispruzene u laktovima. Posle mogu da probam da spustim lulu, mada mislim da cu tako previse opteretiti dlanove ali mozda gresim.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk


zuzazu
Postovi: 4607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 01 Nov 2021, 15:37

Vrlo jednostavno, i bez prevelike nauke, kao sto rekoh:

“For a performance road position, the top of the handlebar should be about 5-6 cm below the mid-point of the saddle.”
3CDDA605-E1B3-4D89-8B76-1740FD183D1E.jpeg

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od Kuzmanovic » 01 Nov 2021, 15:50

A vidis da u drugom delu recenice kaze za rekreativnu voznju sediste treba biti u liniji sa volanom, ili par centimetara nize. Daleko sam ja od performance vozaca niti mi je cilj postati nesto vise od rekreativca. :)

U svakom slucaju, probacu sve opcije i postaviti onako kako mi najvise odgovara.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk



zuzazu
Postovi: 4607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 01 Nov 2021, 16:17

Video sam. To je prvo sto je Google izbacio, a da sam vise trazio, verovatno bih pronasao i druga podesavanja.

Sve u svemu, ti neces drzati volan na drop poziciji, vec ces se nasloniti na gumu od samaraljki i/ili na horizontalni deo volana, sto ce ti dati uspravljen polozaj.

Pregledaj malo fotografije bicikala iz tog doba, pa ces videti da je tvoja lula dosta izvucena.

paul smart
Postovi: 25
Pridružio se: 31 Avg 2021, 12:00

Re: Biciklizam

Post od paul smart » 22 Nov 2021, 10:39

Kako ide Bax, ima li nekih novih radova na bajsevima? Obaveštavaj nas :kokice:

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 22 Nov 2021, 10:54

Ne puno, nabavio sam nekoliko tockova, koji su onda remontovani, zamenjeni propali lezajevi, zamenjene zice, centrirani, i spremni za akciju.
Plan je da Cilo Cromor, dobije regularne tockove za narednu sezonu, posto su aktuelni tabulari zanimljivi, ali nisu za voznju koja je za dalje od Ade.

Nabavio sam jos jedno fenomenalno kozno trkacko sedise staro 40ak godina. Ovaj model Selle Royal Prestige:

Slika

Video sam za vikend jako lep i ocuvan klasicni MTB Bianchi, u "novom stanju", za smesne pare, ali premali mi je bio, inace bih ga uzeo, ono sto kazu vremenska kaspula, rekao bih sredina 90tih.

PS. Saljem ti na PP slike jednog velikog rama/ bajsa, on je da kazes malo neskladan, ali je vrhunski bajs u pitanju, cisto da vidis estetiku velikog rama.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 22 Nov 2021, 11:18

Gore u temi sam pomenuo retro MTB, i oni su mi zanimljivi ali negde posle drumasa, turera i treking.
Tako da ponekad uzmem i takav bajs kad naletim na neki koji mi se svidja.

Ovaj recimo sam nabavio i koristim za laganu offic, nesto najbolje opisano kao traktorske staze, u okolino BG.

U pitanju je Canyon sa Tange tanjenim cevima, oprema Deore Dx. Stanje odlino s obzirom da je i on 30ak godina star.

Od zamrki imam dosta grube shiftere, koji nisu ugodni za intenzivno koriscenje.

Danas je Canyon super popularan proizvodjac, ovo je nesto s pocetka njihove proizvodnje.

Slika
Poslednja izmena od Bax u 22 Nov 2021, 11:27, izmenjeno 1 put ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 22 Nov 2021, 11:25

KAd smo vec kod Deore Dx oprme, jos jedan koji sam uzeo, koji ima drugi tip Deore Dx leptirica, sa kojima je milina saltati brzine.
Ovaj je radjen kao neka specijalna serija Bjankija, bas ga je lepo voziti, ali nije bas brz. Nasao je i on svoju primenu, u prevozu sitne dece :)

Bianchi Spilo Special, s pocetka 90tih.

Slika
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

paul smart
Postovi: 25
Pridružio se: 31 Avg 2021, 12:00

Re: Biciklizam

Post od paul smart » 22 Nov 2021, 11:46

Super je sedište. Za ove retro bajkove, ipak sam uvek na strani drumaša (barem što se tiče estetike). Piši ovde povremeno, kad bude dešavanja sa bajkovima, ima nas koji otvaramo temu s vremena na vreme..

P.S. Odgovorio sam ti na pp ali mi i dalje u folderu stoji "za slanje", nisam siguran da je otišla.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 22 Nov 2021, 11:58

Da, da stogla je poruka.
Ja sam uvek otvoren da nabavim nesto novo, ali usled manjka prostora za skladistenje, ipak moram da radim neku selekciju.
Takodje imam i dosta bicikli koji cekaju neke dorade, kako bi nudili kvalitetniji dozivljaj, ako stalno uzimam nove, ulazim u zamku da ne uzivam u starima.

Jeste dobra specijalka vrhunski dozivljaj (to je najbolje od najboljeg), ali svi ti bicikli imaju sta da ponude.

Evo jos jedna slika iz reciklaze.
Ovo je zaista vrhunski Turer od vrhunske firme.

Bridgestone t700 1986, prefinjena udobnost voznje, ali i solidno brz.

Slika


Cuvena "jelenska glava" oprema.

Slika
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7070
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Biciklizam

Post od DukeNS » 22 Nov 2021, 12:52

Bax, gde skladistis toliku kolicinu bajseva? :D

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 22 Nov 2021, 15:48

Svuda, gde god mogu, ponesto kod raznih rodjaka, kolko ko moze da primi...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Biciklizam

Post od ikac2000 » 06 Dec 2021, 23:17

Posto krpim gumu na zeninoj bicikli maltene na mesecnom nivou, resio sam da kupim gumu sa ojacanjem, protiv busenja.

Ima li neko iskustva sa ovako necim?

Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 06 Dec 2021, 23:35

Ja ih imam 5,6 pari raznih maratonki, za moje bicikle su spore i tvrde. Dugo traju, nisu mi se busile, mada mi se ni drige nesto ne buse....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Odgovori