Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 10 Avg 2022, 13:09

Jedino da ga probamo sa trkackim tockovima i gumama, ako to ne donese bitnu razliku, nemam ideju sta bi moglo da se zameni?

Ovako ne deluje, da bi trebao bas da je mrcina

Uzgred, stari Giant, ne znam koji je, ali Giant je bio vrhunski proizvodjac, on je afirmisao tajvanske ramove, sredinom 80tih.

Radili su kopije japanske Miyate, i to extra kopije, i to za holandsko trziste.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Uninuni
Postovi: 892
Pridružio se: 21 Jan 2013, 19:30
Garaža: Fiat Bravo 1.9 2007, Mazda Cx 5 2,2 2017
Lokacija: Novi Sad, Serbia

Re: Biciklizam

Post od Uninuni » 11 Avg 2022, 05:47

Mozda je samo polozaj sjedenja drugaciji pa ti se cini da teze ide (nemam sad osjecaj kakvi su ostali u poredjenju sa ovim). Ono gdje ja imam osjecaj da bicikl nije dobar jeste kad vozim malu u sjedistu (prednje) pa moram da spustim visinu mog sjedista jer ne mogu drugacije da se popnem na njega :pardon: . Tada nemam pun zamah noge i jednostavno jedva krenem sa bikeom kao da je uvijek uzbrdo :nemampojma: . Ali kad se mala ne vozi (skinem sjediste) i podignem moje .... osjecaj ne neuporediv.

Tako da probaj da eksperimentises (ako vec nisi) :thumbup:

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 16 Avg 2022, 13:26

paul smart je napisao:
10 Avg 2022, 07:53
Obaveštavaj nas kako budu tekli radovi, šalji slike da pratimo :navijamo:
Uzeo sam pre neki dan i jednog malog trkackog Italijana, bio je mnogo sladak, nazvao sam ga buba mara.
Godiste je oko 1990og.

Ovo mi je inace najmanji ozbiljan bajs, ram je 52, planirao sam da ga ostavim za nekog zenskog clana porodice (ako bude neko raspolozen), do tada uspeo sam nekako da se smestim i na njega, za test voznju.

Probao sam ga po brdima, i tu se bas mucim, ima jake prenose, i prvi put mi se desava da neki bajs ne mogu da popenjem uz uspon. 40x26 je najlaksi prenos na italijanu, bajs Koga mixte, koji inace vozim ovde ima 32x28.


Bio je u solidnom stanju, malo sam precesljao tockove, zamenio mast, ucentrirao ih, zamenio jedan klipsor, i sajle za menjac, premotao trake, ostalo je ocisceno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45782
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Biciklizam

Post od Geza » 16 Avg 2022, 14:14

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

paul smart
Postovi: 25
Pridružio se: 31 Avg 2021, 12:00

Re: Biciklizam

Post od paul smart » 18 Avg 2022, 10:10

Bax je napisao:
16 Avg 2022, 13:26
paul smart je napisao:
10 Avg 2022, 07:53
Obaveštavaj nas kako budu tekli radovi, šalji slike da pratimo :navijamo:
Uzeo sam pre neki dan i jednog malog trkackog Italijana, bio je mnogo sladak, nazvao sam ga buba mara.
Godiste je oko 1990og.

Ovo mi je inace najmanji ozbiljan bajs, ram je 52, planirao sam da ga ostavim za nekog zenskog clana porodice (ako bude neko raspolozen), do tada uspeo sam nekako da se smestim i na njega, za test voznju.

Probao sam ga po brdima, i tu se bas mucim, ima jake prenose, i prvi put mi se desava da neki bajs ne mogu da popenjem uz uspon. 40x26 je najlaksi prenos na italijanu, bajs Koga mixte, koji inace vozim ovde ima 32x28.


Bio je u solidnom stanju, malo sam precesljao tockove, zamenio mast, ucentrirao ih, zamenio jedan klipsor, i sajle za menjac, premotao trake, ostalo je ocisceno.
Fino fino. Ako te ne mrzi kaci i neke slike, pre-posle, to mu dodje kao slag na tortu u celoj prici :)
Svaka cast za entuzijazam

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 18 Avg 2022, 10:37

Evo kratke pricice, nabavio sam malog Italijana, godiste, procena 1990.


Slika

Firma radi bicikle u blizini Venecije od 1919 godine, tako da se moze reci da je ovo delic istorije :)

Porodica Gemmati, tri generacije, rucni rad.

Slika

Uspesna trkacka istorija sredinom proslog veka, zvali su ih Maserati biciklizma.
Slika sa velodroma:

Slika

Poster iz nekih drugih vremena:

Slika
online image hosting


I dan danas rade rucno ramove i cena jednog takvog bicikla je oko 3500 dolara, model Nucleo.

Slika
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

paul smart
Postovi: 25
Pridružio se: 31 Avg 2021, 12:00

Re: Biciklizam

Post od paul smart » 23 Avg 2022, 08:21

Super priča iza bicikla, gde ih samo nalaziš :D Stvarno je interesantno pratiti teme gde postoji strast iza postupaka, skidam kapu za urađeno :sesir:

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Biciklizam

Post od ljuba » 29 Sep 2022, 15:43




Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 12 Okt 2022, 07:58

Slika

Nesto novo sredjujem za vracanje u upotrebu.

Italijan, procena, s kraja 70tih, pocetak 80tih.

Retkost na nasim prostorima, ram uradjen u cromavelato tehnici lakiranja.
Radjeno je obaranje mufova, sto je karakteristicno za ramove koji si bili nesto vise klase, kako bi se smanjila naprezanja na ivicama ramova tokom voznje.

Nikakve podatke o proizvodjacu ne mogu da pronadjem.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45782
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Biciklizam

Post od Geza » 24 Okt 2022, 19:54

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

paul smart
Postovi: 25
Pridružio se: 31 Avg 2021, 12:00

Re: Biciklizam

Post od paul smart » 28 Okt 2022, 12:31


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Biciklizam

Post od member » 01 Nov 2022, 14:41

Evo danas vozim bajs po NS, i konačno sam shvatio moj zajeb.
Ram mi je prevelik.

Korisnikov avatar
Slayer
Postovi: 36
Pridružio se: 31 Maj 2019, 00:56
Garaža: Audi A6 4F Avant

Re: Biciklizam

Post od Slayer » 01 Nov 2022, 18:08

Kako si to zakljucio?

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11076
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 02 Nov 2022, 10:32

Da malo razbijem monotoniju, uzeo sam za drugara jednog MTB Scott-a. Bicikl je bio flagship model iz 1993.
Poslednja godina kad su radili celik na najboljim modelima.

Oprema Deore xt, cevi Tange prestige.

Bicikl je sto se tice mehanike malo vozen, fabricke gume na njemu, ali zapusten od stajanja napolju.

Prvi veliki problem je bila zapekla sticna. Resen je sa brute force tehnikom, i polugama od 2 metra.

Potom je reseno sto su propali elastimeri u viljisci, tu je privremeni uradjeno ukrucenje, dok se me nadju odgovarajice opruge, ili elastomeri.
Zatim su razradjene zapekle ruckice menjaca.


Zakrpljeno Vetta sediste, malo podmazan lanac i bicikl doveden u polozaj za voznju. Uradjene trake volana.

Posle probne voznje drugar kome je bicikl inace osnovno prevozno sredstvo i koji je vozio novije alu mtb, je odusevljen koliko je dobar bicikl dobio, i kako prefinjeno radi, i sa kojom lakocom se vozi. Cena svega, reda dve nove gume.

Slika

Jos malo zanimljivosti, bajs te klase je kostao reda 1400 dolara pre 30 godina u USA. Preracunato u danasnje pare to je oko 3000 evra.
Znaci nesto sto je imalo lepu vrednost u svoje vreme, stvar za ljubitelje.

Bicikl sa biranim delovima, italijanski kozni sic, vrhunski menjaci, cak i zbice su tanjene, kako bi bile sto lakse, premium kvalitet. Neki alu delovi su oksidovali tokom skladistenja, ali ne i premium celicne zbice, sjaje se kao iz fabrike.

Plus je materijal rama, vrhunski japanski cro-mo prakticno vecan, i pred njim su jos godine voznje.

Naci nesto tako sto nema kilometre u tockovima, i uzivati.

Naravno, bilo je potrebno par dana da se sve to malo pretrese, i osposobi za voznju posle dugogodisnjeg sna.
(pola litre znoja da se otkljuca zapekla sticna....)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 02 Nov 2022, 17:36

Poznat bicikl.
Fantasticna geometrija, odlicne cevi. Kablovi rutirani kud je bog zapovedio. Viljuska je kruta ili amort?

Odgovori