Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12319
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Biciklizam

Post od shandu90 » 05 Okt 2023, 23:00

ftj je napisao:Nameracio sam se na ovog polara - https://planetbike.rs/bicikl-polar-stra ... black.html

Glupo sto ne moze da se proba osim da sednes ovako u mestu. Deluje dosta uspravnije od nextbajka pa ne znam sta zapravo mogu da ocekujem. Kapiram da ne moze da bude lose za tu neku voznju u svrhu prevoznog sredstva po ravnom.
Taj prodaju na foru da ga Spanovicka reklamira. Ok je to model, aluminijumski ram. Obavezno probaj da vidis jel ti odgovara polozaj.


Sent from my iPhone using Tapatalk

pedalaš
Postovi: 637
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Biciklizam

Post od pedalaš » 05 Okt 2023, 23:14

Trenutno porodično imamo "samo" 6 bajseva, od čega su 3 Capriolo, a od toga 2 komada su "gradska", kao ovaj:

https://www.capriolo.com/capriolo-bicik ... our-man-28

Sa takvim bajsom godišnje predjem po BG sigurno 5-6.000 km. Odličan je to bajs za svoju cenu. Radi posao. U svim meteo uslovima.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 06 Okt 2023, 01:11

Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10399
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Biciklizam

Post od sebekkg » 06 Okt 2023, 02:05

Plače neko u Holandiji za ovim bajsom. Ni ova brava na zadnjem točku nije pomogla.

Sent from my SM-G780G using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 06 Okt 2023, 07:26

Taj bajs bi mogao da bude iz 90tih.. Deluje da je ocuvan. Takvi bicikli se kupuju za 50- 60e iz prve ruke. Ako pogledas slike ima kljic u bravi
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 21 Okt 2023, 19:34

Slika


Slika

Punih 8 godina kako smo sredili trulex Ralejku Record Ace Moderne oko 1989.

Juce sam ga malo provrteo, strasan bicikl, fenomenalan ram, radi kao violina :)

PS. Skoro sam nabavio cuvenu Silica pumpu za njega.


Sertifikat majstora, koji je stizao sa novim biciklma radjeni u Notingemu, trkacka divizija, gde je ovaj fenomenalni bajs napravljen.

Slika
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 29 Okt 2023, 21:10

Bax je napisao:
02 Nov 2022, 10:32
Da malo razbijem monotoniju, uzeo sam za drugara jednog MTB Scott-a. Bicikl je bio flagship model iz 1993.
Poslednja godina kad su radili celik na najboljim modelima.

Oprema Deore xt, cevi Tange prestige.

Bicikl je sto se tice mehanike malo vozen, fabricke gume na njemu, ali zapusten od stajanja napolju.

Prvi veliki problem je bila zapekla sticna. Resen je sa brute force tehnikom, i polugama od 2 metra.

Potom je reseno sto su propali elastimeri u viljisci, tu je privremeni uradjeno ukrucenje, dok se me nadju odgovarajice opruge, ili elastomeri.
Zatim su razradjene zapekle ruckice menjaca.


Zakrpljeno Vetta sediste, malo podmazan lanac i bicikl doveden u polozaj za voznju. Uradjene trake volana.

Posle probne voznje drugar kome je bicikl inace osnovno prevozno sredstvo i koji je vozio novije alu mtb, je odusevljen koliko je dobar bicikl dobio, i kako prefinjeno radi, i sa kojom lakocom se vozi. Cena svega, reda dve nove gume.

Slika

Jos malo zanimljivosti, bajs te klase je kostao reda 1400 dolara pre 30 godina u USA. Preracunato u danasnje pare to je oko 3000 evra.
Znaci nesto sto je imalo lepu vrednost u svoje vreme, stvar za ljubitelje.

Bicikl sa biranim delovima, italijanski kozni sic, vrhunski menjaci, cak i zbice su tanjene, kako bi bile sto lakse, premium kvalitet. Neki alu delovi su oksidovali tokom skladistenja, ali ne i premium celicne zbice, sjaje se kao iz fabrike.

Plus je materijal rama, vrhunski japanski cro-mo prakticno vecan, i pred njim su jos godine voznje.

Naci nesto tako sto nema kilometre u tockovima, i uzivati.

Naravno, bilo je potrebno par dana da se sve to malo pretrese, i osposobi za voznju posle dugogodisnjeg sna.
(pola litre znoja da se otkljuca zapekla sticna....)

Malo se radilo na ovom bajsu.
Uzete su nove Svalbe maratonke plus, gume su odlicne.
Zatim su uzete neke uprugice u radnji za skutere, koje su kracene, i umetnute u fabricki amortizer, gde su epastometi strulili.

Tako da ponovo je reaktiviran i amortizer, i te opruge od motorica su odlicno legle u srapove amortizera, te trajno reparirale amortizere.

Bicikl je prelep u voznji, fenomenalan ram.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

zuzazu
Postovi: 4607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 30 Okt 2023, 07:55

Volim da citam tvoje postove i izuzetno cenim sto starim biciklima produzavas zivot.
Negde napolju bi uzeo dobre pare za kvalitetnu restauraciju.
Ovaj SCOTT je prelep. Jedne od najboljih, ako ne i najbolje cevi. I najbolja geometrija ikada. Nije cudo da je podvozan.
Ritchey je radio istu geometriju, sa modifikovanim Tange cevima.
Opet, kazem, steta sto ima amort...

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 30 Okt 2023, 09:13

Hvala na komentarima, ovo radim iz cistog zadovoljstva i ljubavi prema biciklima, lep hobi, i kvalitetno utroseno vreme.... :pijemo:

Sad ce malo hladnije vreme, pa su u planu dve Kogice, da se malo osveze, jedan turer i jedan trkalica, nih imam vec neko vreme, ali ima posla da se urade onako kako im prilici...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

zuzazu
Postovi: 4607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 30 Okt 2023, 17:16

Kad smo kod Notingema.. Notingem '87-'88 godine,ne secam se tacno, Evans Cycles prodavnica bicikala.
U ono doba, kada smo imali samo Rog, Meka za bicikliste.
Njih dvojca pletu i centriraju tocak.
Stariji i mladji koji kao nesto pomaze.
Pitam ih da li rade sa tenziometrom?
Mislim, imaju od ptice mleko, valjda imaju i tenziometar. Ako znam ja, iz uboge Srbije, mora da znaju i oni...
Pita stariji, sta mi je to, ja mu lepo objasnim.
Okrete se ka mladjem i sarkasticno ce: "Vidis John, covek svaki dan sazna nesto novo".
Ja pomislih, kakva ste vi jada u mozak...

pedalaš
Postovi: 637
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Biciklizam

Post od pedalaš » 01 Dec 2023, 15:00

Lepo je videti da je na ovoj temi ispisano toliko stranica. Moj pozdrav svim biciklistima i svim ljubiteljima biciklizma.
Nekada sam bajs vozio mnogo više rekreativno, ciljane ture, za dušu, pa i po 150 km dnevno (par puta i po 180-200 km).
Poslednje decenije ga uglavnom najviše koristim kao sredstvo urbanog prevoza ( a samo povremeno „opalim“ i neku turu 50-100 km).
I baš mnogo mi u uslovima urbanog haosa znači za opuštanje i mentalno zdravlje.

pedalaš
Postovi: 637
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Biciklizam

Post od pedalaš » 09 Jan 2024, 09:50

Evo kako u BG naše gradske službe "iznenadi" 2-3 cm snega ... :)
Prikačeni fajlovi
viber_image_2024-01-09_09-48-21-011.png

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 28 Jan 2024, 23:01

Slika

Iskoristio sam ovo prohladno vece malo da azuriram Koga Miyata Adveture turera iz 1986.

Nabavio sam Conti stare krem gume, kakve je imao u originalu, isto sam mu ugradio i 1.5 cm duzu lulu....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3259
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od srdjanyo » 26 Feb 2024, 19:04

Stiže proleće, reših da svog dvotočkaša sredim za put do posla i nazad. Naravno, kad jutarnje temperature budu to dozvoljavale.
Danas promenjeno :
- 2 spoljne gume Schwalbe Delta Cruiser Plus 40/622
- 2 unutrašnje gume Schwalbe sa auto ventilima
- 1 obloga felne
- par pedala PVC no name.
Ostaje još nekoliko sitnica, koje nadam se, neće uticati na #commutebybike
Sačekaće april, maj. :kezo:

Sent from my SM-A528B using Tapatalk


pedalaš
Postovi: 637
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Biciklizam

Post od pedalaš » 26 Feb 2024, 19:07

Ja sam od početka godine mislim samo jedan dan "preskočio pedale". Bio sam bolestan :)

Odgovori