Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 27 Maj 2021, 10:58

grujicd je napisao:
27 Maj 2021, 09:40
A onaj servis kod Asteriksa?
Obidji u sirokom luku.
Priucena lopovcina.
Imas Bajkera za te stvari, ako ima vremena. Da ga ne reklamiram sada.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 27 Maj 2021, 11:26

Neo je napisao:
26 Maj 2021, 21:45
Ja se sad vratih iz prve vožnje ove sezone, nažuljao se za sve pare :)

Vozim Genesis Day One 10, single speed, prezadovoljan sam. Nije moja slika, sa neta je, ja sam svom skinuo blatobrane samo.
Slika
Primer dobrog bajsa, lagan povozan, jednostavan.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 27 Maj 2021, 20:45

Danasnja anegdota, dolazi drugar kaze nosio zadnji tocak u dva servisa. Obojica mu rekli da moraju da ga raspletu da bi ga ispravili, i ono da ce to se razvlaci nekoliko dana.
Epilog, tocak sredjen posle 10 minuta i to u ramu bicikla, bez stalka za centriranje.

Serviseri vacarosi :)

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk

Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od grujicd » 27 Maj 2021, 22:19

Kad je teško tu je Bax ;)

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Biciklizam

Post od ikac2000 » 27 Maj 2021, 22:54

Bax, na mom bajsu, 20 god starom, nisam nikada dotezao zice.

Zadnji ram je menjan i utegnut, ali prednje zice mi deluju elasticnije.

Kakva je procedura tu?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 28 Maj 2021, 06:13

Prednji tocak je po tenziji, negde izmedju leve i desne strane zadnjeg tocka.
Desna strana zadnjeg je najjace naspanovana. Zadni tocak ima zvuk ping-pong kad okidas zice sa jedne i sa druge strane.

Ja volim da dizem tenziju koliko god moze.

Inace dobro uradjen tocak i nema rok trajanja, prakticno to se ne servisira vise, dok ne dodje do nekog udarca.

Ako ti se cini da je bas labavo, uradi dotezanje svih zica za cetvrt kruga.

Slabo naspanovane zice, pored moguceg samoodvojanja, te decentriranja, imaji za posledicu i cesto pucanje samih zica.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 28 Maj 2021, 10:53

ikac2000 je napisao:
27 Maj 2021, 22:54
Bax, na mom bajsu, 20 god starom, nisam nikada dotezao zice.

Zadnji ram je menjan i utegnut, ali prednje zice mi deluju elasticnije.

Kakva je procedura tu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako su tockovi centrirani, procedura je da ne diras nista, pogotovo ako to sam nikada nisi radio.

Sasvim je normalno da su prednje zice labavije pogotovo ako ti je druga felna stavljena pozadi, i ako ti je druga osoba plela zadnji tocak.

Tvoja jedina briga je da proveris jednu po jednu zicu da nije otpustila, sto je cesta pojava na tocku koji je mekano pleten.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Biciklizam

Post od ikac2000 » 28 Maj 2021, 17:36

Hvala, za 20 god niko nista nije tu dirao na prednjem, provericu svaku zicu, da nije neka labava, jer mi je tako zadnji tocak otisao svojevremeno.

Inace tocak je relativno centriran, koliko vidim, tako da necu nista da diram ako ne treba.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od grujicd » 01 Jun 2021, 15:33

Očistim ja malo bajs, zupčanike, lanac, podmažem, sa idejom da se jasnije vidi šta je problem. I krenem jedan krug da detaljno ispitam da li proklizava na ovom ili onom zupčaniku... I odmah ispred zgrade krene da proklizava više nego ikad, da mogu da napravim po ceo krug a da se ništa snage ne prenese. Čak sam uspevao to da reprodukujem i u stajanju, malo vratim pedale u nazad i kad krenem napred - vrti po dva tri kruga u prazno. Pri čemu se vrte zupčanici i napred i nazad, znači lanac i zupčanici nisu problem.

Odem do najbližeg servisa (Planetbajk), kad sam opisao simptome stane i zgazi ga i njihov serviser i potvrdi da je freewheel. Na tom nivou opreme se ne isplati da se rastura i plete točak, ceo Shimano zadnji točak sa nablom košta 3100din. Samo treba par dana da stigne iz Niša ili NS.

Iako lanac i kaseta i pogon nisu u sjajnom stanju, za sad ću da zamenim samo točak. Pošto godišnje pređem 500-600km možda potraje i ostatak bajsa dok se stanje u nabavci malo ne popravi, ako se pojavi neki zanimljiv hibrid možda uzmem i novi bajs gde bi sve bilo na višem nivou od ovog mog.

Pošto sad po radnjama nema, vrtim oglase i vidim ovakav KTM CROSSROAD 3x9 (NOVO 2020 56CM)

https://www.2bike.rs/cikloberza/mali-og ... 1x10-zee-1

Slika

Dok sam tražio koji je to model, naletim na isti takav na domaćem sajtu za ukradene!

https://ukromami.com/i/5f1d6733c006510011e1b3c1/

Slika

Sad, možda i nije to taj, ali me je dosta odbilo od kupovine bicikla sa oglasa.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 01 Jun 2021, 16:26

Rasplitanje tocka, pa hub se zameni za 30 sekundi sa imbusom obicnim?
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od grujicd » 01 Jun 2021, 16:49

Kako sa imbusom kad se ovde vidi da moraju i žice da se vade i vraćaju? Možda i grešim nešto, buni me i terminologija, da li su nabla, hub, freewheel, glavčina jedno te isto?

Slika

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 01 Jun 2021, 17:14

Nabla i glavcina, bi mogli da budu jedno te isto, i to je deo u koji su upletene zice.

ALI kao sto rekoh na svom prvom postu u temi tvog bajsa, tebe jebe krckalica, lepi ti, ili je puklo perce.


E sad, ima dve izvedbe krcaklice, freewheel stara tehnika. gde je krckalica zajedno sa lancanicima, u jednom delu.

I novija koju ti imas, freehub, gde je krckalica(freehub) tim imbusom nasrafljena na nablu(glavcinu), a preko nje navuceni lancanici , i zatvoreni lock ringom. Prednost tog sistema je u tome sto su zadnji lezajevi onda vise razmaknuti na osovini, te trpi tezeg vozaca, udarce i sl bolje.


Dakle da bi prisao free hub kod sebe, treba skinuto lock ring sa lancanika, te skinu sami lancanici, za ovo treba alatic za skidanje lock ringa(500rsd, i neki chain spaner, koji mozes da napravis od starog lanca).

Sledeci korak je imbus i skidas free hub.

Onda posto se on ne prodaje kao rezervni deo(moze polovan), dovoljno je nove nable skinuto novi freehub, i zasrafiti na tvoju glavu(nablu sacuvas za rezervu).


A sam freehub verovatno lako mozes i da ocistis i reaktiviras, i bez rasklapanja.

Tj. mozes sve da ozivis i bez ikakvog rasklapanja, ali to je seljacki nacin, koji nece dati dugorocno resenje.


UGLAVNOM< puci ces pare za novi tocak koji ti ne treba nizasta, umesto da sredis pokvarene delove, i da zamenis ocigledno potrosen lanac i kasetu i dugorocno sredis bicikl.

Eto zato se ne ispalti imati ni polovan auto, umesto da to srede sta ne valja, oni sebi prave posao, i zamlacuju te, kad se covek ne razume....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od grujicd » 01 Jun 2021, 17:44

Sve si u pravu. Ali.

Sama nabla koja dolazi uz taj novi točak košta 1600din. A to nije ova koja je bila originalna, ko zna da li je to unutra skroz kompatibilno. Ta koja je bila originalna se više i ne prodaje (na osnovu kratkog guglanja).

Malo gledaš iz svoje perspektive čoveka koji se i razume, ali i ima alat i iskustvo i sklopio je x bicikala. A i voli oko toga da se bakće. Meni je sa druge strane prioritet da to završim sa što manje cimanja. Čačkam ja sitne stvari oko bajsa, sitna podešavanja, zatezanja, ali ovo mi zvuči kao nešto što je izvan moje lige. A pri tom ovo sad nije velika cifra da moram i oko toga da se razmišljam. Ako mi reši problem da mogu da vozim narednih godinu ili dve (tj. 500-1000km) biću super zadovoljan. Najviše zbog toga što sada i nema u ponudi novog bicikla kakav bi hteo. Valjda će za tih godinu-dve i to da se normalizuje, pa ću tad da razmišljam da li da ovaj bicikl sredim skroz ili da kupujem novi.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 01 Jun 2021, 19:23

NE ocekujem ja da to ti znas, vec servis.
Da im ti nisi pokazao na hub, oni bi ti menjali lance, i lancanike, pa bi se onda setili da zamene i tocak kad ponovo dodjes, a i sad moze da se desi da nista ne uradis, i da ti opet preskace na lancanicima.

to je tako kad odes kod montera, a ne majstora.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8366
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od grujicd » 01 Jun 2021, 20:04

Kad navikneš na to isto za kola, mnooogo ti lakše padne kad je u pitanju bajs :)

Odgovori