Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 09 Okt 2021, 07:23

Celik ima tu osobinu da je udoban, i uvija se ceo ram kako bi apsorbovao neravnine, zato ne zavisi toliko od debljine guma.
Iz tog razloga po performansama ne moze da se nosi sa drugom materijalima, pored toga sto je i nesto tezi.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od klisko » 09 Okt 2021, 08:19

Složio bih se da je kvalitet bitniji od širine. Moj bicikl je došao sa Espoir Sport 700x30 (naduvane na 75/80 psi budu oko 32mm na 19mm obruču). GP5000 od 28mm je nešto udobnija i daleko brža (na 85/90 psi bude 29mm, isti obruč).
Ali Espoir su prešle 10 hiljada km i nisu ni blizu gotove, kontrolne rupice su jasno vidljive. GP5000 su prešle tek 2000 pa ne mogu da sudim o trajnosti, ali po tuđim iskustvima neće to biti ni blizu 10k.
Espoir sam probušio jednom za dve godine, ali je guma 430g jedna, a obe GP5000 su 500g. Na GP5000 imao bušenje odmah u prvom mesecu korišćenja (imam ih tek tri meseca), mada je za sada ostalo na tom jednom. Iz aviona se vidi koliko je GP5000 tanja u svakom pogledu (i gazna površina i sidewall), mislio sam da ću da pocepam sidewall pri montaži iako sam pokušao da ih montiram samo prstima (jednu uspeo, na drugoj su radili montirači). Taj mekani sidewall sigurno doprinosi i udobnosti. A ide kao metak, baš je primetna razlika.
Još da naglasim, ne mora biti da je GP5000 toliko drastično bolja od drugih kvalitetnih guma, ali od ovih Espoir je tri koplja ispred.

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Biciklizam

Post od speedy stikis » 09 Okt 2021, 12:35

Znam koje su osobine celika, mada ga licno ne preferiram, postujem ali nije moj izbor. Ali i dalje se ne bih slozio da sira gume nije vazna za udobnu voznju koji god materijal da se vozi. Pritom mnogo duze traje sira guma i teze se busi.


Ne mozes ocekivati od GP5000 da traje 10k km, to je guma za trku ili za trening profi timova (ne pro tour timova). Mekada je i brza ali se i brzo trosi. Ja sam posle 3-4k unistio zadnju skoro do kraja a neki profi vozaci.
Ali mislim da ste to dosta zavisi i od potrebe vozaca sta se vozi i gde. :)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 09 Okt 2021, 13:16

Meni trajnost gume nije neki problem, u smislu da imam x bicikli koje uporedo vozim, Pa tako u rotaciji, svaki prelazi malo km.
Negde sam kroz iskustvo video sta mi se nakvise dopada, i ta sirina u tom pogledu ne donosi previse.

Siroka guma isto mozebda bude tvrda na rupama.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od Kuzmanovic » 26 Okt 2021, 18:07

Pre nekoliko dana, listajuci oglase bez nekog plana, naleteo sam na solidno sacuvan bajs kojeg sam na kraju i kupio. :)

Slika

Cr Mo celicni ram, kompletna Shimano 105 oprema ukljucujuci samaraljke, kocnice i menjace (2x8). Generalno stanje bicikla je korektno, deluje da nije previse vozen, zupcanici nisu potroseni, nema nikakvih luftova, samaraljke menjaju brzine bez bilo kakvih smetnji i zvukova. Ram je napravljen od Columbus Gara cevi sto je prema nekim sajtovima namenjeno amaterskoj i turing voznji, dakle verovatno je vise usmeren komforu nego performansama. Meni amateru koji sa treking bicikle prelazi na drumski to i ne znaci previse tj. vise mi znaci da je ram zdrav i oprema funkcionalna.

Naravno Bax je bio ukljucen od samog pocetka i dosta mi je pomogao oko saveta vezanih za proveru i kupovinu, pa eto i ovde da mu se zahvalim. Pogledao je bajs uzivo nakon kupovine i potvrdio da je u dobrom stanju.

Od ulaganja ima da se zamene gume jer su potpuno ispucale i neupotrebljive su, da se nadje sticna veceg precnika jer na njemu nije originalna, i eventualno da se zameni lanac. Ako neko ima preporuku za konkretan model guma neka napise pa da razmotrimo, za sad je ideja da se uzme Conti Ultra Sport 2 ili 3 u 700x25 dimenziji.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 26 Okt 2021, 18:26

Evo da ja prvi i javno cestitam.
Prelep bajs.

Columbus Gara je bio parnjak sa Aelle celikom. Imali su siroku promenu kao materijal od koga je napravjen veliki broj ramova u svoje vreme.
Glavna razlika je sto je Gara bila cr mo, a Aelle Chrome Magnesium. Gara je bila micku laksa.


To sto si nasao je dobar opis, za turing and recreational, mada u praksi se pokazalo da su jako dobri za malo vece ramove, jer su imali manji flex od trkackih cevi, pa su bile pun pogodak u tom smislu.

Cuven je svojevremeni veliki blind test Columbus celika, gde je Aelle zauzeo fenomenalnu poziciju iznad mnogo skupljih premium Columbus materijala.

http://www.thetallcyclist.com/wp-conten ... n-Test.pdf

Uglavnom uzeo si rucno radjen svajcarski ram, italijanski materijal, uparen sa odlicnom japanskom "modernijom" opremom, prakticno poslednje izdanke old school bicikli.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Biciklizam

Post od ikac2000 » 26 Okt 2021, 18:46

Kada se menja lanac, moraju i lancanici, tj trebalo bi?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 26 Okt 2021, 18:48

Ako menjas prekasno,ovde je lanac jeftin 500 kinti, steta ne zameniti, ako je i malo razvucen.

tolerise se do pola procenta pocetne duzine....

Ono sto sam ja video bajs je u novom stanju..
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

zuzazu
Postovi: 4604
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 27 Okt 2021, 20:14

Prelep bicikl. Prava kupovina!

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od Kuzmanovic » 27 Okt 2021, 21:51

Hvala Zuzazu. Nadam se da cu ugrabiti vremena da ga provozam dok ne zahladi, samo da mu zamenim gume. Na njemu su stare i dosta ispucale gume i to napred Michelin 700x19 a pozadi Vredestein 700x23, tako da mislim da trenutno i nije bas bezbedan za voznju. Za sada je samo nedoumica da li uzeti 23 ili 25 sirinu.

Bice i boljih slika cim stavim nove gume i namestim poziciju prema mojoj visini.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk


Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Biciklizam

Post od speedy stikis » 27 Okt 2021, 22:24

Cestitke i neka je sa srecom :)

I ja za malo pre neki dan da se castim sa jednim wilier-om

Ja da stavljam stavio bih continental grand sport race i ako moze 25 bez mnogo razmisljanja, jedino kolika je sirina felne?

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od Kuzmanovic » 31 Okt 2021, 12:40

Nekako sam propustio tvoj post. Hvala na cestitkama. Na kraju sam stavio 700x25 Continental Ultra Sport 3 i zadovoljan sam nakon prve voznje. Unutrasnja sirina felne je 13 cm.

Evo i boljih slika i nekih detalja:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Lepo se vozi bajs, deluje da je u dobrom stanju. Ja sam mu samo zamenio gume, stavio svoje pedale, dostelovao kocnice i podmazao lanac. Za sad sve radi kako treba. :bicikl:

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Biciklizam

Post od speedy stikis » 31 Okt 2021, 13:27

Verovato ce ti malo narasti guma zbog uske felne ali nista strasno, lepo sto su mu stavio 25 :)

Ja nisam neki ljubitelj celika ali ih postujem, ovaj tvoj je bas lep primerak :)

Operi taj lanac kako treba nemoj da se brukas :kezo:

Samo da se okrece :bicikl:

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Biciklizam

Post od Kuzmanovic » 31 Okt 2021, 15:08

Lanac bio suv i cist spolja, pa kad sam ga podmazao krenula da izlazi ova mast iz njega. Bice i to reseno, duga je zima. :)

Sent from my Mi A3 using Tapatalk



zuzazu
Postovi: 4604
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 01 Nov 2021, 09:21

Lula ti stoji visoko.
Kada stavis neku ravnjacu na sediste (zbog ugiba sedla), visina najviseg dela lule treba da bude 4-6cm niza.
Mozda ce ti pozicija biti neugodna, ali je tako by the book.

Odgovori