Biciklizam

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od Sloba » 19 Feb 2012, 14:21

Osim veličine rama bitna je i geometrija. Bajs kakav si ti uzeo omogućava uspravnije sedenje u odnosu na MTB i specijalku i hibrid je svega toga plus gradskog bicikla. Slično su nastali i crossover-i kod automobila. :) I ja furam hibrid 28" sa svojih 190 cm i 90 kg i prezadovoljan sam. U odnosu na MTB, ovaj bajs klizi po asfaltu, a na ruke se prebacuje znatno manja težina tela pri vožnji. Neuporedivo je bolje rešenje, ako ne ideš mnogo van puta.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 19 Feb 2012, 14:51

crossover je majka janja :)

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Biciklizam

Post od BAJKER » 19 Feb 2012, 20:11

Takodje bih ti savetovao da vozis sa biciklistickim rukavicama jer one nisu deo sminkeraja vec imaju visestruku korist, prvo bolji je grip (hvat) na samom volanu, drugo pri padu neces oguliti dlanove. Takodje bih ti savetovao obavezno biciklisticki sorts da nosis pogotovo na duzim turama jer je udobnije za pozadinu i medjunozje :mrgreen:
Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 19 Feb 2012, 21:32

Sta ja znam, smesno bih delovao u onom stiskavcu, ali video sam (opet u intersportu :) ) da imaju i one obicne sorceve, ali sa nekim uloscima za bicikliste, moracu da proverim kako to funkcionise i imaju li brojeva :)

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Biciklizam

Post od BAJKER » 20 Feb 2012, 08:24

Razumem te, imaju i te biciklisticke sortseve koji su kao bermude ali postavljene.
Slika

zuzazu
Postovi: 4607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 20 Feb 2012, 10:15

Sloba je napisao:Osim veličine rama bitna je i geometrija. Bajs kakav si ti uzeo omogućava uspravnije sedenje u odnosu na MTB i specijalku i hibrid je svega toga plus gradskog bicikla. Slično su nastali i crossover-i kod automobila. :) I ja furam hibrid 28" sa svojih 190 cm i 90 kg i prezadovoljan sam. U odnosu na MTB, ovaj bajs klizi po asfaltu, a na ruke se prebacuje znatno manja težina tela pri vožnji. Neuporedivo je bolje rešenje, ako ne ideš mnogo van puta.

:plusone:


Hibrid jeste zgodno resenje, ali ima jednu ogromnu manu, a to je kratka horizontalna cev (to ti je ona gornja). Ko zeli da se uveri neka uzme metar u ruke pa neka meri od centra (vrata) do centra cevi (podsedalne).

Duzina horizontalne cevi za moju visinu (185cm) na MTB, mereno od centra do centra je 575mm, za tvoju je bar 10mm duza.

Takva pozicija ti omogucava da se ispruzis po biciklu, sto je mnogo udobnije nego kratka cev hibrida, koji nosi duzinu manju i od specijalke. Cak ni kupovina duze lule ne moze da nadoknadi izgubljenu duzinu u cevi.

Kupovina MTB sa horizontalnom cevi koja nema veliki pad (takvu geometriju imaju SCOTT i Ritchey), i stavljanje slick guma koje se duvaju na visoki pritisak (zbog manjeg otpora kotrljanja), nista ne zaostaje za kupovinom hibrida. SCOTT sa lepom opremom, nov, u radnji, ja sam kupovao za 350 eur, koji evro gore-dole. Bilo mi je jeftinije nego kod lopova.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30016
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od trojanac » 22 Feb 2012, 12:44

BG ekipa, mogli bi jedan od narednih vikenda da organizujemo jedan grupni mali servis sa biciklima. Znam da je Bajkerov bicikl uvek spreman, ali moj treba da se prekontroliše, podmaže, zategne... Siguran sam da ima još takvih, pa da na vreme spremimo makine za sezonu. Možda i odvezemo jednu kraću turu. Samo da bude neko malo lepše vreme.
Siguran sam da Bajker neće imati ništa protiv da nas ugosti u garaži, a od alata svako neka ponese šta ima. Ako treba još nešto, kupićemo.

:bicikl: :bicikl: :bicikl: :bicikl: :bicikl: :bicikl: :bicikl:
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 22 Feb 2012, 14:32

Kad smo vec kod majstorija, kakav kljuc za biciklo kupiti? Nesto radi reda, ili ipak nesto skuplje, ozbiljnije?
Video sam neki lanac za biciklo u fanatiku u novom sadu, kosta 1900dinara, ali mislim da bi se sa njim mogla komotno vuci shlepa koliko je debeo :)

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od Sloba » 22 Feb 2012, 14:38

Najbolje je kada nemaš sajlu za zaključavanje jer onda znaš da bajs ne možeš ostavljati nigde i naspram toga i planiraš.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 22 Feb 2012, 14:45

Ja imam neke kineske za 500 kinti.
Imam jeftine bajseve, mada bi mi bilo zao da ih maznu.
Taman sam ih ponovio sa pogonima.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Biciklizam

Post od nikaragva » 22 Feb 2012, 14:51

Sloba je napisao:Najbolje je kada nemaš sajlu za zaključavanje jer onda znaš da bajs ne možeš ostavljati nigde i naspram toga i planiraš.
Zalosno, ali skroz si u pravu. To te prilicno ogranicava, i cini da ti biciklo sluzi samo od kuce do kuce.
Ili da nabudzim neki krsh, koji niko nece i koji mozes svuda ostaviti, ali onda opet ne vozis svoje biciklo :)
:zbunjen:

Korisnikov avatar
pierre
Postovi: 106
Pridružio se: 18 Feb 2012, 09:54
Garaža: Fiat Punto 1.2
Lokacija: Požarevac
Kontakt:

Re: Biciklizam

Post od pierre » 22 Feb 2012, 23:47

Hvale U-lock (mada postoji neka fora da se otključa hemijskom) ili ovako nešto sa zglobovima (preporuka). Kažu da se teže preseca nego sajla. Na sajtu planet bike-a piše da košta 700rsd. Treba proveriti da li ih imaju u NSu. Malo je masivniji pa može da te nervira kad udara o ram ali sigurnost.

Slika

Ja imam neku običnu sajlu sa šifrom samo malo deblju (oko 2cm u prečniku). Mada ja više koristim taktiku ostavljaj na vidnom i prometnom mestu. Tu si koliko-toliko sigurniji. Obično kad sam išao do grada ostavljao sam ga kod Vojvođanske banke na Trgu Slobode, čak i kasno uveče kad sam izlazio i nije bilo problema. Par puta je i prenoćio tamo pa sam ga uzeo ujutru. Nije neki skup, čak jedan od jeftinijih, Polar Matrix, ali relativno je nov pa lepo izgleda. A kod drugara u zgradi na Telepu, vezan za gelender ukrali su ga. :besan: Opet, nigde nisi potpuno siguran. Jednostavno negde je veća, a negde manja šansa da će ti ga ukrasti. Sajla donekle smanjuje tu šansu.
Slika

zuzazu
Postovi: 4607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Biciklizam

Post od zuzazu » 23 Feb 2012, 21:54

Ako ne vezujes bicikl...


1) Postavi menjace tako da ti je lanac napred na velikoj sajbni, a pozadi na najmanjem zupcaniku. Ako krene da bezi, nece tako lako moci da vrti pedale.

2) Svuci lanac sa sajbni i lagano ga nasloni na kuciste srednje osovine. Moci ce samo da ga nosi.

3) Ako imas kljesta kao na specijalki, samo ih zategni na polugicu za opustanje. Nece on nigde.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Biciklizam

Post od Bax » 23 Feb 2012, 22:08

Secam se jedne ribe, koja je otkacinjala sajle kocnica na svom bajsu, a zivela je u Vojvode Stepe.
Jadan onaj koji joj na toj strmini digne bajs...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Biciklizam

Post od BAJKER » 23 Feb 2012, 23:07

Bax je napisao:Secam se jedne ribe, koja je otkacinjala sajle kocnica na svom bajsu, a zivela je u Vojvode Stepe.
Nadam se da ih nije nikada zaboravila da ih namesti pre koriscenja :mrgreen:
zuzazu je napisao:Ako ne vezujes bicikl...


1) Postavi menjace tako da ti je lanac napred na velikoj sajbni, a pozadi na najmanjem zupcaniku. Ako krene da bezi, nece tako lako moci da vrti pedale.

2) Svuci lanac sa sajbni i lagano ga nasloni na kuciste srednje osovine. Moci ce samo da ga nosi.
Nece on nigde.
Nesto od ovoga primenjujem sa uspehom bar do sada kada svratim u neku prodavnicu :mangup: Mada se nikad ne odaljujem od bajka vise od 15-20metara.
Sloba je napisao:Najbolje je kada nemaš sajlu za zaključavanje jer onda znaš da bajs ne možeš ostavljati nigde i naspram toga i planiraš.
:plusone:
trojanac je napisao:BG ekipa, mogli bi jedan od narednih vikenda da organizujemo jedan grupni mali servis sa biciklima. Znam da je Bajkerov bicikl uvek spreman, ali moj treba da se prekontroliše, podmaže, zategne... Siguran sam da ima još takvih, pa da na vreme spremimo makine za sezonu. Možda i odvezemo jednu kraću turu. Samo da bude neko malo lepše vreme.
Siguran sam da Bajker neće imati ništa protiv da nas ugosti u garaži, a od alata svako neka ponese šta ima. Ako treba još nešto, kupićemo.

:bicikl: :bicikl: :bicikl: :bicikl: :bicikl: :bicikl: :bicikl:
Ja sam uvek za, od alata imam vecinu za osnovni servis tako da nema potrebe nesto vise traziti od toga.
nikaragva je napisao:Kad smo vec kod majstorija, kakav kljuc za biciklo kupiti? Nesto radi reda, ili ipak nesto skuplje, ozbiljnije?
Po meni prvo i osnovno:
1. pajseri za skidanje spoljnih guma (ima da se kupi u planet bajku, capriolu)
2. flekice za krpljenje gume "tip-top" je najbolji made in Germany, batali Kineska sranja ne treba ti jos jedna muka pored probusene gume :evil:
3. kluc za centriranje tockova. Takodje se kupuje u gore pomenutim radnjama.
4. Imbus klucevi 3,4,5,6, ponegde za skidanje kasete i kurble 8.
5. radapciger za kurble ako je stari tip koji se navlaci na osovinu sa konusnim zavrsecima.
6. radapciger za lanac.
7. klucevi 12,13,14,15 tanki za kontriranje matica na osovinama tockova, ovo ti je bitno ako imas oosovine sa konusima i kuglicama pa kada radis servis podmazivanja. Ovde mozes i sam uzeti gore pomenute viljuskaste kljuceve npr Unior i na tocilu da ih stanjis na meru da mogu da uhvate odgovarajuce matice.
8. sprej za lanac (takodje u gore pomenutim radnjama ga ima) kao i krpe kojima brises lanac (pamucne majce stare dobro ce doci)

Takodje u gore pomenutim radnjama imas ovakav komplet za putovanje kojeg mozes smestiti u torbicu ispod sedista.
Slika
Slika

Odgovori