PayPal

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: PayPal

Post od Vladapetr » 23 Apr 2013, 14:55

Laki021 je napisao:Taj VAT number je ocigledno dodatna komplikacija koja je njima potrebana jer su kao jedna zemlja a u stvari nisu... Odbijanje poreza za slanje van EU nema nikakve veze sa tim i ako hoce oni to mogu da odrade kao sto je demonstrirano raznim on-line razdnjama. To sto radnja koja tebe konkretno zanima to ne radi (jer ih mrzi ili ko zna zasto) to je tvoj i njihov problem, a ne problem sistema i Srbije.
Nemoj da te mrzi da čitaš, popunićeš neke od brojnih rupa u svom "znanju" ;)
Na linku koji sam ti dao postoji spisak zemalja koje koriste VAT broj za oporezovanje: van EU. Latinska Amerika, itd... Poenta je u tome da nijedna zemlja na svetu ne oporezuje proizvode koji su ispod limita koji je sama ta zemlja propisala. A to je izgleda počelo da se radi ovde. U stvari, čekam da vidim pojašnjenje šta je bilo u toj pošiljci od 12$ - da li je zbog same prirode tog proizvoda bilo neophodno oporezovati ga.

I ne poručujem ja samo sa tog sajta, poručujem ih sa gomile njih po celom svetu. Online poručivanje je nešto o čemu posedujem dovoljno iskustva, pa ti zato i kažem da ne postoji univerzalno pravilo. Pogotovo ne ono koje je sigurno na štetu kupca. Većina paketa mi i ne stiže ovde tako da nisam nešto preterano lično zabrinut zbog ovoga, ali mi ne pada na pamet da zbog toga pravdam debilne i nigde zabeležene poteze.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: PayPal

Post od Laki021 » 23 Apr 2013, 15:05

I ti mislis da mi treba da uvedemo VAT broj i da je to resenje problema? I da u to ulozimo ko zna koliko sredstava i vremena i zakomplikujemo sistem samo kako bi neko ko narucuje na sitno mogao da narucuje bez poreza iz pojednih radnji?

Kao sto rekoh, oni su napravili sr..nje sa tim oslobadjanjem do 50 tj 70e, i mozda su sad shvatili koliko su se zeznuli pa moraju nesto da menjaju.
Takodje postoji mogucnost da je ovo usamljen slucaj koji se prosirio netom. Mozda je jednostavno greska carinskog sluzbenika koja se vise nece ponavljati.
Koliko vidim ljudima i dalje stizu paketi bez placanja poreza.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: PayPal

Post od Vladapetr » 23 Apr 2013, 15:11

Aman čoveče, ceo svet ima pri uvozu oslobađanje od poreza i carine za vrednosti do određene granice, potpuno je nebitno da li je pri kupovini na to plaćen porez ili nije. Koliko puta to treba da se ponovi?

A ti što preprodaju po ogglasima i pijacam u 99% slučajeva nisu poručivali od preko u malim paketima do 50 eura, nego se to radilo na malo krupnije(hint: pogledaj novine od pre neki dan, članke o hapšenjima i inspekcijama na carini ;))
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: PayPal

Post od Texonja » 23 Apr 2013, 15:20

Laki021 je napisao: Takodje postoji mogucnost da je ovo usamljen slucaj koji se prosirio netom. Mozda je jednostavno greska carinskog sluzbenika koja se vise nece ponavljati.
Koliko vidim ljudima i dalje stizu paketi bez placanja poreza.
Jok, nije usamljen slucaj, nego je ovo jos jedan zakon koji se primenjuje na obicnim gradjanima kojima taj PDV iznosi 10-20 eur, a koji se nece primenjivati na onima koji muljaju sa milijardama eura. Nemoj slucajno da ostetimo Srbiju za 10 eura. :x
Jutros mi je drugar bas pomenuo kako su njegovoj drugarici naplatili na narudzbini od 8$. Evo i dokumenta...
Prikačeni fajlovi
carina_zps0b95d564.jpg
Poslednja izmena od Texonja u 23 Apr 2013, 15:22, izmenjeno 1 put ukupno.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: PayPal

Post od Vladapetr » 23 Apr 2013, 15:21

CArinarnica u Novom Sadu je oduvek bila izvor potpuno idijotskih poteza, ali sada su i sebe prevazišli :glavomuzid:
Poslednja izmena od Vladapetr u 23 Apr 2013, 15:35, izmenjeno 1 put ukupno.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8761
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: PayPal

Post od H4wkeye » 23 Apr 2013, 15:29

:plusone: I ja znam neke ljude kojima je carina iz Novog Sada udarala carinu na pakete od 10 - 12$. Meni nikad nisu carinili, doduse meni je uvek BG carina bila. Jedan drugar je cak narucivao par paketa od po 80 eura, ali ne pise nigde cena, isto BG carinarnica i pustali su bez carine bez problema. Verovatno procene da je ispod 70 eur i puste. A ta u Novom Sadu je uvek bila retardirana.

Korisnikov avatar
tvrdjava
Postovi: 121
Pridružio se: 02 Avg 2012, 09:06
Garaža: Suzuki SX4 GLX 2WD

Re: PayPal

Post od tvrdjava » 23 Apr 2013, 16:51

Na oba carinska dokumenta isti datum i isto vreme u sekund, zanimljivo :-o ...

Sent using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: PayPal

Post od Texonja » 23 Apr 2013, 18:41

Ovaj dokument koji mi je drugar poslao je imao ime, ali sam ga namerno "izbeleo". Nisam gledao datum i vreme. Ako je isti u sekund onda se neko zajebava sa ljudima po netu.
U svakom slucaju, drugar iz Bg je narucio jutros robu sa Sportsdirecta u vrednosti 49eur :) i videcemo sta ce biti. Paket ce verovatno stici u petak ili najkasnije ponedeljak.
Ja sam mu pomenuo ovaj "novosadski slucaj" ne znajuci da je on porucio ista, on je potom nazvao DHL da proveri i rekli su mu da sto se njih tice nema nikakvih promena u odnosu na ranije.
Inace je pre oko mesec dana bio narucio paket u vrednosti preko 50eur misleci da je limit 70, trebalo je da plati carinu, porez i troskove obrade ukupno 8 hiljada din na paket od 57 eur. Rekao je da ne zeli da kupi u tom slucaju, kontaktirao Sportsdirect, oni rekli da nema problema i da ce mu vratiti novac. Paket se vratio u UK, njemu vratili pare na karticu do poslednjeg dinara i cak mu ni troskove transporta nisu naplatili.

sent from my HTC Sensation
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: PayPal

Post od McGruja » 23 Apr 2013, 19:28

@Rakhil
Imas li linkove za one amortizere za haubu?

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: PayPal

Post od ljubitelj » 23 Apr 2013, 19:47

ftj je napisao:Priča je počela od toga da li je moguće da online prodavnica u startu odbije pdv prilikom slanja u Srbiju. Očigledno je moguće, konkretno ova prodavnica sa linka to radi samo preko kurirskih službi jer im je, kolko sam ukapirao, potreban dokaz da je prošlo carinu, a da li je moguće i preko regularne pošte ne bih znao.
Pravilo je da se lokalni PDV uvek odbije odmah u startu cim je adresa kupca takva da se radi o izvozu.

Ne znam nijednu online prodavnicu iz EU koja ce na adresu iz Srbije obracunati PDV (VAT, Mehrwertsteur, i na ostalim jezicima EU), samo je razlika da li ce i naplatiti uz robu u startu pa refundirati ili sto je cesce nece niti naplatiti.
Znam barem 10 on line prodavnica uglavnom iz Nemacke, Austrije, Rumunije koje niti ne obracunavaju lokalni PDV.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: PayPal

Post od Vladapetr » 23 Apr 2013, 20:05

ljubitelj je napisao: Ne znam nijednu online prodavnicu iz EU koja ce na adresu iz Srbije obracunati PDV (VAT, Mehrwertsteur, i na ostalim jezicima EU), samo je razlika da li ce i naplatiti uz robu u startu pa refundirati ili sto je cesce nece niti naplatiti.
Znam barem 10 on line prodavnica uglavnom iz Nemacke, Austrije, Rumunije koje niti ne obracunavaju lokalni PDV.
Dao sam link ka jednoj prodavnici u nekoj od prethodnih postova, inače se radi o jednom od najvećih i najboljih proizvođača veštačkih aroma, u svetskim razmerama. Takođe mogu da nabrojim još 30 online prodavnica koje porez ne skidaju kada poručuješ iz Srbije.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: PayPal

Post od Rakhil » 23 Apr 2013, 21:26

McGruja je napisao:@Rakhil
Imas li linkove za one amortizere za haubu?
Gledao sam, nadjoh samo taj DIY guide i u njemu link isti ovaj koji si ti postavio. Kad sam to citao prvi put, guglao sam i nasao jeftinije, ali sad nesto bas i ne vidim da je tako, najnize 40 funti :(

Korisnikov avatar
fq400
Postovi: 1458
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:59
Garaža: Lancer

Re: PayPal

Post od fq400 » 24 Apr 2013, 01:33

cozmo je napisao:Objasnjenje je sledece. Prvo, carina to radi jer nema ko drugi, a drugo:

"u oktobru je stupila na snagu izmena zakona o PDV kojom je uvedena nalata PDV i na posiljke male vrednosti "

Problem je sto nije sprovodjeno dosad.
Koja je to izmena zakona o PDV-u? Nigde nisam uspeo da nađem ovu izmenu...

Ovi skenovi mi deluju malo... fabrikovano, mada nije nemoguće, ne bi me čudilo da su (smo) spali na ovo. Svaka država gleda da zadovolji svoje apetite i da naplati porez, zavisno od države do države to se običnim ljudima/građanima više ili manje isplati. Ne vidim u čemu je problem ako ljudi kod nas pokušavaju da prođu makar malo jeftinije, ispod radara...?

ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: PayPal

Post od ljubitelj » 24 Apr 2013, 07:43

Vladapetr je napisao:
ljubitelj je napisao: Ne znam nijednu online prodavnicu iz EU koja ce na adresu iz Srbije obracunati PDV (VAT, Mehrwertsteur, i na ostalim jezicima EU), samo je razlika da li ce i naplatiti uz robu u startu pa refundirati ili sto je cesce nece niti naplatiti.
Znam barem 10 on line prodavnica uglavnom iz Nemacke, Austrije, Rumunije koje niti ne obracunavaju lokalni PDV.
Dao sam link ka jednoj prodavnici u nekoj od prethodnih postova, inače se radi o jednom od najvećih i najboljih proizvođača veštačkih aroma, u svetskim razmerama. Takođe mogu da nabrojim još 30 online prodavnica koje porez ne skidaju kada poručuješ iz Srbije.
Ovi Italijani su napisali da ne zele da se bave izvoznom papirologijom, cak stavise uopste ne zele da se bave organizacijom isporuke.
Inace, kao sto su sami naveli na linku koji si dao, Iva jt PDV se ne placa za kupce van EU ali komplet proceduru papiroloski prebacuju na kupca odosno speditera. Pri tome ti zabranjuju kao kupcu da ti sam odaberes speditera.
Osim sto se pozivaju na clan 8 koji regulise PDV pri izvozu postoji i clan 7 koji oni (slucajno ?) zaboravljaju.
Malo sam pogledao taj propis na koji se pozivaju i od 01.01. 2010. zaista je poostrena kontrola papirologije kada je u pitanju oslobadjanje od poreza u smislu da se mora znati tacna adresa i utvrditi realno postojanje kupca i da ne moze vise da se fakturise fantomskim firmama pri izvozu uz odbitak poreza.

Obrati paznju i na poseban tretman usluga, hrane, transporta i jos cega pobrojanog specificno u ital. propisima vezano za odbitak PDVa. Kao i na granicu 74,77Eura za proceduru A odnosno proceduru B pri izvozu iz Italije.

Ukratko, kupci van EU ne placaju PDV po zakonu i to vazi i za ovu ital. firmu samo su malo lenji da se bave izvoznim papirima pa im je lakse da napisu kako je njihova politika da svima naplate PDV a ti se kao kupac bavi izvoznom procedurom.

Firmu sa takvom poslovnom politikom ja bih izbegao ukoliko je moguce jer sam navikao da kao kupac online prodavac je taj koji se bavi pripremom papira i organizacijom isporuke a moje je samo da platim trazeni paket roba+ transport.

Probaj da nadjes neku nemacku online firmu za ponudu robe koja ti treba, pa proveri kako oni postupaju oko PDVa sa porudzbinom iz Srbije.

Ja sam imao jos blesaviju situaciju sa kupovinom u Srbiji, trazio sam cenu tj ponudu za neku robu od domace firme i njima je trebalo 3 nedelje (i jedno 5 tel poziva) da bi saopstili da zahtevaju neku specijalnu potvrdu u vezi PDVa da bi saopstili koja je cena (u veleprodaji) robe koju nude i koji je ocekivani rok isporuke. Naravno da sam zaboravio na saradnju sa doticnom firmom i kupio na drugom mestu gde sam sve zavrsio u 10 minuta putem e maila ukljucivo i on line placanje. I naravno ne treba nikakva fantomska izmisljena potvrda.
Prosto ima neorganizovanih i neposlovnih firmi i ovde i u Italiji i sirom sveta...

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: PayPal

Post od cozmo » 24 Apr 2013, 11:05

Sto se tice vremena, verovatno se potvrde stampaju odjednom pretpostavljam (ili je odjednom izlistao te potvrde pa otud isto vreme, kao kad bih ja pustio u jednom fajlu vise nekih stvari istovremeno), nebitno je, ako je sve bizuterija (u drugom slucaju) i neka sitnica koju su narucili, ne bi to smelo da se carini niti lupa PDV na to, ali izgleda da moze, posto je zakon apsolutno nejasan!

Mogu, a i ne moraju.

Ono sto ostaje je da pripazimo.

P.S. Na alkohol se dodaje i akciza.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Odgovori