Pravni saveti

Razne teme, pitanja, iskustva
Korisnikov avatar
Polke
Postovi: 160
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:09
Garaža: Accord CL7 & Focus C519
Lokacija: Novi Sad

Pravni saveti

Post od Polke » 19 Jul 2013, 15:57

Pošto sličnu temu nisam našao, a vidim da na forumu ima i pravnika, otvaram ovu temu gde bismo mogli da dobijemo kvalitetne savete i navode u pravom smeru, kako bismo rešili nedoumice i izbegli troškove ili još gore.

Korisnikov avatar
Polke
Postovi: 160
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:09
Garaža: Accord CL7 & Focus C519
Lokacija: Novi Sad

Re: Pravni saveti

Post od Polke » 19 Jul 2013, 16:02

Evo konkretno šta mene zanima. U AMS sam pre 2 godine uplatio kasko, uplata na rate mesečno do određenog datuma, plaćao do maja 2012. i prekinuo da plaćam. Dobio sam u Avgustu 2012. opomenu od njih da je ugovor raskinut i da treba da platim iznos od 2 rate zbog penala ili ne znam čega. To sam i uradio i smatrao sam stvar završenom. MEđutim posle godinu dana sam dobio opomenu od njih da platim 2 preostale rate za septembar i oktobar, iako je ugovor bio raskinut. Video sam da ovo zastareva posle 3 godine, tako da ne mogu na to da se vadim. Iznos u pitanju je 4802 din.

Poslao sam im ovaj mejl:

Pošto sam pri potpisivanju ugovora odabrao opciju plaćanja na rate, jedna od stavki tog ugovora je bila da se ugovor automatski raskida ukoliko se mesečna rata ne plati do dogovorenog datuma. Budući da sam poslednju uplatu izvršio u maju, a jun i jul nisam plaćao, obavestili ste me da je došlo do raskida ugovora i da sam dužan da izvršim uplatu od 4806,00 dinara što sam avgusta 2011. i uradio i time je ugovor okončan, te stoga vaše potraživanje od 4804,00 dinara za 2 preostale rate nije validno jer ugovor tada nije važio.

Da li ću mogu da očekujem da će da me smaraju i dalje? Opomenu gde me obaveštavaju o raskidu ugovora sam bacio ( :thumbdown: )

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Pravni saveti

Post od Bax » 19 Jul 2013, 18:59

Pogledaj ti lepo tekst tvog inicijalnog ugovora, pa nam napisi sta tamo pise o raskidu ugovora, ako nisi sacuvao papir, mozda to isto negde drugde pise.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Polke
Postovi: 160
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:09
Garaža: Accord CL7 & Focus C519
Lokacija: Novi Sad

Re: Pravni saveti

Post od Polke » 19 Jul 2013, 20:50

Inicijalni ugovor je Ugovor o placanju premije u ratama uz polisu broj 333222 gde stoji da sam se ja sa osiguranjem dogovorio da cu platiti premiju za tekucu godinu osiguranja u 12 rata i to: (sledi tabela sa datumima dospenja rata do 14.og u mesecu).

U donjem delu je NAPOMENA: U slucaju ostvarenja stetnog dogadjaja, premija dospeva za naplatu u celosti. U slucaju da osiguranik ne izmiri obavezu placanja rate u dogovorenom roku, osiguranje automatski prestaje, bez povracaja uplacenog dela premije. Uplate vrsiti na tekuci racun sa pozivom na broj 50799/2345332.

E sad, suma od 4806 dinara koju sam uplatio 3 meseca nakon poslednje rate jer su mi poslali opomenu i obavestenje o prestanku osiguranja je imala drugi poziv na broj, ako je to bitno.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Pravni saveti

Post od Bax » 19 Jul 2013, 22:05

Pazi ovde ne pise da se ugovor raskida ako ti ne placas, vec da samo njihove obaveze prestaju.

Sent from my ZTE-SKATE
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Polke
Postovi: 160
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:09
Garaža: Accord CL7 & Focus C519
Lokacija: Novi Sad

Re: Pravni saveti

Post od Polke » 21 Jul 2013, 12:29

Pise da osiguranje automatski prestaje. Zar to znaci da treba da nastavim da placam nepostojecu uslugu? Moj je problem sto sam bacio taj papir gde su mi rekli da je osiguranje raskinuto. Pogledacu na izvodu iz banke koji je bio poziv na broj za taj penal za raskid i na osnovu toga pokazati da je potraznja nevalidna... jos neki savet?

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Pravni saveti

Post od somi-car » 15 Jul 2021, 14:42

Podizem temu iz mrtvih ali ajde da pokusam...

Naime tasta je dobila resenje o nekom dugu ka MTS-u iz 2016-te godine

Resenje je izvrsitelj doneo 22.03.2018 godine

Sad neki novi izvrsitelj (prethodni je prestao da obavlja delatnost, drugi preuzeo predmete) joj je samo poslao obavestenje da je prosledjena obustava na primanja po tom dugu

U medjuvremenu nije stizalo nikakvo obavestenje na kucnu adresu niti je kontaktirana na neki nacin

Da li je dug zastareo jer je proslo vise od 3 godine ili se posmatra rok od 10 godina jer je odluka prethodnog izvrsitelja vec doneta a to spada u drugu kategoriju koliko sam procitao?

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Pravni saveti

Post od Uroš S. » 15 Jul 2021, 17:09

Taj rok zastarelosti postoji od dana nastanka obaveze, do utuženja, u ovom slučaju predaje stvari javnom izvršitelju.

Nakon toga, obzirom da je dug 2016. a izvršitelj doneo rešenje 2018., rok je ispoštovan i dalje nema zastarelosti. Nikada neće zastariti.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Pravni saveti

Post od somi-car » 15 Jul 2021, 17:31

Hvala Urose.

Pozvao sam tu kancelariju, dobio neke skroz leve informacije pa cu sutra morati da zapucam dok njih.

Oni spominju mnogo veci iznos u odnosu na iznos koji se spominje u resenju koje je prethodni izvrsitelj doneo a po kome se oni upravljaju. Nigde u dobijenom resenju nema tih iznosa.

Vidim po forumima da uglavnom izvrsitelji mogu da nam rade sta zele a nasa prava su ravna nuli...

Problem je sto je tasta na bolovanju zbog operacije. Oni doneli resenje o obustavi zarade, sto mislim da ne mogu da urade. Naravno platicu taj dug vec sutra da se zbog toga ne bi gomilao.



Sent from my M2006C3MNG using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12317
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Pravni saveti

Post od shandu90 » 15 Jul 2021, 19:00

Salju izvrsitelji resenja i firmama gde duznici rade. Uvek se moze dogovoriti i na rate, samo treba dobro proveriti o kakvom dugu se radi i da li je iznos dobar.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Pravni saveti

Post od Uroš S. » 15 Jul 2021, 19:01

Ne znam o kojoj se svoti radi, ali u fazi si postupka da i ne možeš bogznašta 99%. I da možeš, verovatno je skuplja dara nego mera.

Trebalo bi izvršiti uvid u predmet i videti kako i da li je uredno uručeno to inicijalno rešenje o izvršenju. Proveriti te iznose itd. To nek te ovlasti ili ide sa tobom najbolje. Ako te ovlašćuje mora da se overi ovlašćenje.

To što je na bolovanju nije prepreka. Zabranjeno je samo izvršavati se na socijalnoj pomoći dužnika ako je prima.

Ako je to u redu onda jbg.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Pravni saveti

Post od somi-car » 15 Jul 2021, 19:08

Iznos duga 52.000, njihovi troskovi za godinu dana 40.000. Znaci ukupno 92.000.

E sad dug kao dug nije sporan ali mi je nenormalno da naplatis 40.000 troskove zatos to je predmet stajao u fijoci. Ni jedan poziv ili pismo nisi poslao.

Navodno resenje je bez prava na zalbu i sa prakticno resenjem o odbitku zarade.

Prvi izvrsitelj je postupak resio 2018-tr a ovaj novi preuzeo 2020-te...

Pazite nista u medjuvremenu nije stizalo. Nit poziva nit opomena...

I sad ispada konacno resenje bez prava na zalbu direkt odbitak od plate.

Da se razumemo iznos vidim i sam da cu morati da platim, nije to problem. Zena je jos uvek u bolnici i normalno je da cu da uskocim.

Ali da joj traze 40.000 nizasta je van pameti

Sent from my M2006C3MNG using Tapatalk


Mares
Postovi: 878
Pridružio se: 13 Avg 2012, 19:44
Lokacija: NS

Re: Pravni saveti

Post od Mares » 16 Jul 2021, 13:51

Predlozi im koliko je moguce da se plati taj dug od 52k a ovih 40k da otpisu, objasni im kojim tokom je predmet isao i da je kao sto kazes stajao u fijoci

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Pravni saveti

Post od Bax » 16 Jul 2021, 13:56

Takodje mozes da zamolis da ti omoguce neko placanje na rate, i to bi vam verovatno znacilo.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Pravni saveti

Post od somi-car » 16 Jul 2021, 14:27

Pozvao sam ih ponovo. Naravno sada neka druga sekretarica...ona tvrdi da je iznos 65.000 i misli da su mozda neki troskovi odbijeni kao neosnovani.

Ali nije ni ona sigurna jer u programu kako kaze ona vidi tu cifru ali mora da nadje predmet.

Ja pitam da li da uplatim po podacima iz resenja, ona nemojte. Sacekajte da nadjem predmet pa cu vas pozvati ali od ponedeljka. Pa ajde vi ipak platite po resenju iznos pa cemo videti...pa onda nemojte ipak ajmo prvo da nadjemo predmet. Pa pita da li zelim u ratama, gde je ja pitam kako mogu da platim u ratama kada nemam pravo zalbe (tj tasta) na predmet i da je to resenje o naplati kroz zaradu? Drugo pitam zasto je niko nije kontaktirao za svo ovo vreme? Trece zasto joj nisu dostavili specifikaciju troskova ( tj sta su oni kroz svoju odluku naplatili) jer sam saznao da su to u obavezi da rade od 1.1.2020 tj mozda gresim datum ali tad je negde radjena revizija tog zakona.

Generalno kapiram da je ovo cisto sisanje ovaca, predmeti stoje od 2013 kaze...ne drze namerno predmete po ormarima kako bi se nagomilala kamata vec ne mogu sve da obrade????

Po ovim stvarima skapira covek u kakvom qurcu od drzave zivimo i da je njima dato legitimno pravo nas drpaju kako god zele..sve pada na nas teret.

Cekam ponedeljak da bi se sekretarica kroz predmet presabrala pa da vidimo sta je tacno dug i njihova zarada.

Odgovori