TV - Audio - Video - bela tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Saša » 23 Jan 2019, 10:05

Razume li se neko u punjače akumulatora? :)

Nedavno sam preko oglasa vrlo povoljno kupio jedan američke firme Minn Kota (model MK100P) - u pitanju je svetski poznata firma koja proizvodi vanbrodske električne motore i sličnu opremu (No1 u toj branši), pa u ponudi imaju uvek i poneki brendiran akumulator za te motore (najčešće 110Ah) i adekvatan punjač. Pomenuti punjač je 10A i smart tipa ali malo starije generacije (nemaju ga više u zvaničnoj ponudi) - starije generacije u smislu da nema LCD displej na kome se ispisuju svi parametri, ali ima zaštitu od kratkog spoja, prepunjavanja, obrtanja polariteta i slično (sve to prikazuje LED lampicama/diodama i piše na njemu da je "Fully Automatic"). U čemu je problem? Prodavac me upozorio da "izgleda neće da se ugasi" kada napuni akumulator - on se u stvari i ne treba da se ugasi već da upali zelenu lampicu "charging complete" i da pređe u mod održavanja akumulatora vrlo malom strujom. Svejedno sam ga kupio jer mi je u suštini najbitnije da on puni, ali je vrlo poželjno da može da smanji struju punjenja da ne moram da "bdim" nad njim.

Juče/noćas sam prvi put punio sa njim jedan akumulator i ostavio sam ga u firmi juče oko 9.30 h na tom punjaču (akumulator je bio totales prazan, stajao u autu - Audi A2 1.4 TDi - koji mesecima nije paljen i ispraznio se skroz), nadajući se da će ipak upaliti tu zelenu lampicu "charging complete" i prekinuti punjenje kada mu bude dosta, no jutros ga u isto vreme zateknem kako i dalje puni, svetli i dalje žuta lampica "charging" iako su prošla 24h i morao je biti odavno pun (akumulator je Firecell 60 Ah 540A, kupljen nov u avgustu prošle godine), a akumulator se čuo da "krčka" unutra (srećom nije bio vruć, tek onako blago topao).

Zna li neko u čemu bi mogao biti problem, odnosno može li se to nekako popraviti? Nadam se da nisam shebao taj akumulator držeći ga 24h na punjenju, pošto je punjač prilično jak... Već sam shebao tako jedan Exide Excell od 95 Ah prepunjavanjem, odnosno punjenjem na običnom punjaču koji nema nikakvu kontrolu punjenja, pa sam zato kupio ovaj polovan (nov a da je 10A i smart tipa košta poprilično - a meni treba baš takav punjač sposoban da pravilo napuni akumulatore većeg kapaciteta, pogotovo ako su AGM tipa)... :(

Korisnikov avatar
ljuba
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: E200d

Post od ljuba » 23 Jan 2019, 10:12

Pa pazi punjenje akumulatora traje teoretski beskonacno ;) Jedino je pitanje pri kojoj struji punjenja (pricam o smart punjacima koji nadgledaju struju punjenja) ce punjac proceniti da je akumulator napunjen. I cesto osteceni / u kvaru akumulatori imaju curenje, pa njihova struja punjenja nikada ne padne ispod n mA :) Mada zeznuta je prica sa punjacima. Oni strahovito uticu na zivotni vek skupih akumulatora (Deep Cycle) koji bi trebali mnogo godina da pouzadno rade. Ja sam npr narucio da probam nekog kineza 5A smart isto. Sa Lidlovim (3A isto smart) sam bio zadovoljan ali kao sa manjom strujom punjenja ce imati akumulatori veceg kapaciteta problema... Nisam bas najbolje shvatio teoretsku podlogu toga, ali im stoji u upuststvima :)

Korisnikov avatar
Saša

Post od Saša » 23 Jan 2019, 10:24

Kako raste otpor punjenja opada i struja koja prolazi kroz njega i u principu ne bi trebalo ništa loše da se desi... Ali... Iz prakse znam da to dugo držanje na punjaču (pogotovo leti, više puta tako) dovodi do isparavanja elektrolita iz (običnog, olovno-kiselinskog) akumulatora i ako se to desi odnosno nivo padne drastično (a ti to ne primetiš i ne dospeš) - pregreje se, pokrive se valjda ploče unutra, dođe čak i do kratkog spoja i.... ćao-zdravo, ode akumulator u večna lovišta. To mi se nedavno desilo sa pomenutim Excellom od 95 Ah i 800A (a obični punjač od 3.3A koji ga je punio mi se pritom čak zapalio i izgoreo, verovali ili ne). Iako sve to teoretski znam - zaboravio sam da mu prekontrolišem nivo elektrolita, dvaput sam ga ostavio previše dugo na (tom običnom) punjaču i.... elektrolit verovatno ispario, akumulator bio suv... i kada sam ga sledeći put prikačio na punjač i opet ostavio predugo - crkao je. :(

Zato sam rešio da nabavim neki punjač smart tipa ali ti jači koji su sposobni da pravilno napune akumulator od 95-110 Ah (kakve najčešće koristim) i da imaju kontrolu punjenja koštaju baš puno, pa sam slučajno video ovaj na oglasima i pazario ga za nekih 35 evra. Za te pare može nov da se uzme samo taj kineski koji pominješ a takvi su do 3 do 5A (najčešće 3.8 ili 4A) što je slabo za veće akumulatore (neko nepisano pravilo je da se akumulator puni punjačem jačine otprilike 1/10 kapaciteta akumulatora - za 100Ah ti treba punjač od 10A)...

Ako neko ume ovo da popravi ili zna nekog ko zna i hoće da se bakće sa tim - bio bih jako zahvalan. :)

ikac2000
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50
Garaža: C-Max 2018 1.0 125

Post od ikac2000 » 23 Jan 2019, 11:53

Sada je u Lidlu bio za 17 Eur smart od 5 A.

Ja koristim CTEK od 5A koji sme da bude beskonacno prikljucen, i preporucuje se za kampere, motore, brodove pri skladistenju, kako navode u uputstvu, jer vodi racuna o struji punjenja.

Na Puntu, pre 8 god se aku ispraznio i zamrzo. Kada smo ga odledili, Ctek ima Refresh mod, i oziveo ha je uspesno. Evo vec 9ta godina i jos radi :-)

Korisnikov avatar
Heinz
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Jazz 1.4 i-VTEC ESH

Post od Heinz » 23 Jan 2019, 11:59

17 godina sunce ti žarko, uskoro punoletstvo slavi

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI

Post od Sinisa G. » 23 Jan 2019, 12:05

Xepoj87 je napisao:
19 Jan 2019, 02:49

Sinisa, dobio si krstenu kutiju, uz LG ide neka socijalna crno bela, kao policu za tv da sam uzeo, a ne tv :)

Jes vala, teza kutija od te-vea.

Neko rece da nema odiseje na netflik-u

Slika

Korisnikov avatar
Saša

Post od Saša » 23 Jan 2019, 12:05

Meni je to sve slabo, na duže staze nije dobro puniti veliki akumulator takvim punjačima, zato sam i kupio ovaj od 10A.

TT

Korisnikov avatar
ljuba
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: E200d

Post od ljuba » 23 Jan 2019, 12:30

Ali zbog cega, to mi je najcudnije? Brzina elektro - hemiske reakcije? U teoriji akumulator je kofa koju punis, pa sada brze ili sporije. Znam samo da imaju deklarisan kapacitet pri jacem i slabijem praznjenju, ali neku analizu za punjnje nisam video, osim preporuka...

ikac2000
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50
Garaža: C-Max 2018 1.0 125

Post od ikac2000 » 23 Jan 2019, 12:39

Obicno je informacija o maksimalnom kapacitetu akumulatora koji moze da se puni navedena u uputstvu punjaca.

Za Ctek od 5A pise da je za punjenje aku do 160 Ah.

Za Lidlov od 3.8A pise u uputstvu do 120 Ah.

@Xeroj, 9ta godina, ne jos 9 :-)

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI

Post od Sinisa G. » 23 Jan 2019, 13:03

Korisnikov avatar
Saša

Post od Saša » 23 Jan 2019, 13:09

I na Cars Pro-u od 4A (kupio sam ga isto neki dan komšiji umesto tog njegovog koji mi je izgoreo :D ) piše takođe da puni do 120 Ah ali prodavac mi je iskreno rekao da je u stvari o.k do 75 Ah - u što sam sklon da poverujem jer sam sa prethodnom generacijom istog punjača (samo je bio 3.8A, vlasništvo jednog drugara) punio taj akumulator od 95 Ah i kada odem na vodu/pecanje sa njim posle nekoliko punjnenja/pražnjenja dalo se primetiti da je "plitko" napunjen i da u njemu nema struje koliko bi trebalo da bude. I posle sledećih x punjenja bio je sve slabiji i slabiji. I onda smo taj akumulator prestali puniti sa tim Cars Pro punjačem i nastavili samo sa nekim ogromnim matorim ruskim (koji je imao podešavanje amperaže po želji) i taj punjač je jačom strujom prosto "probudio" akumulator, vratio mu nazivni kapacitet i ponovo bi sve bilo o.k. Dakle, itekako ima veze veličina/kapacitet akumulatora sa jačinom struje odnosno kvalitetom punjenja. No valjda će neko stručniji znati objasniti zašto ide ta preporuka od 1/10, odnosno zašto za 100 Ah treba punjač od 10A a ne ovaj od 4A... Verovatno nedovoljno jaka struja ne uspeva izazvati dovoljno kvalitetnu elektro-hemijsku reakciju da se te ploče u (potpuno ispražnjenom) akumulatoru vrate u prethodno stanje...

Korisnikov avatar
Heinz
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Jazz 1.4 i-VTEC ESH

Post od Heinz » 23 Jan 2019, 13:36

"Pecanje" strujom :D

Korisnikov avatar
Saša

Post od Saša » 23 Jan 2019, 14:22

Nisam od te fele što lovi strujom, akumulator mi samo pogoni elektromotor na čamcu. :D

TT

Korisnikov avatar
steva_anya
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011

Post od steva_anya » 28 Jan 2019, 18:39

Jurim neki kamkorder.

Izbor nekako suzio na Sony AX33.

Ima li neko drugi predlog u ovoj klasi?

Hvala
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja" onclick="window.open(this.href);return false;

Korisnikov avatar
Darko
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05

Post od Darko » 02 Feb 2019, 17:44

Kakvo je vase misljenje za koncar aparate? Ves masina, masina za sudove, sporet.

Odgovori