TV - Audio - Video - bela tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Rolla
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Rolla » 24 Mar 2020, 00:00

I meni se cini previsoko, danas sam imao u planu da montiram ali nisam uspeo da nadjem reducur m8 na m6 koji sam dobio uz tv a m8 srafovi koje sam dobio uz nosac su kratki, m6 sam dobio duze ali :(
Drugi problem je taj sto mi nosac pokriva optiku za audio ali to sam resio tako sto sam izbusio nosac.
Sutra u nabavku m8 srafova i nadam se montaza.

Moj tv je 48, od zida do zida prostorija ima oko 4m i otprilike ce ici na 80ak cm donja ivica plys mali nagib.

Korisnikov avatar
member
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Post od member » 24 Mar 2020, 06:04

Ja bih ti preporučio da TV još spustiš, donja Ivica da bude na 60cm od poda.
U tom položaju žena ni deca ne moraju da podižu glavu dok sede na ugaonoj i gledaju TV.

Drugar ima TV zakačen na 100cm, zaboli me vrat. Potpuno neprirodan položaj glave i tela.

Korisnikov avatar
Delija
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: bela munja
Kontakt:

Post od Delija » 24 Mar 2020, 08:36

Kod mene je na 70 cm (ekran, ne postolje) i bilo bi bolje da je nize, ali to je kompromis zbog centralnog zvucnika.
Bahati vozac BMW-a

Korisnikov avatar
grujicd
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012

Post od grujicd » 24 Mar 2020, 09:13

ljubitelj je napisao:
23 Mar 2020, 17:30
Hvala na info, znači to moram da proverim sa prodavcem tj da se pogleda uživo ako može.

https://www.optomaeurope.com/product-details/HZ40 ovaj model se razmatra.
4000 lumena, to je baš dosta. To je projektor optimizovan za gledanje bez zamračivanja prostorije. Projektori za kućni bioskop obično imaju 2000-2400 lumena. Obično poslovni projektori, za veće nezamračene prostore imaju jače osvetljenje, kao ta Optoma, ili više.

Šta je problem sa gledanjem u nezamračenoj prostoriji? Kad okačiš platno, ta nijansa bele/sive koju vidiš, to je najtamnija "crna" koja može da se postigne. Projektor može samo da posvetli pojedine piksele, ne može da ih zatamni. E sad, pošto se ljudsko oko adaptira, ako je scena dovoljno svetla, npr. vesti, sport, itd. prilagodiće se svetloj slici i to neće biti problem. Ali mračna scena, a pola filmova se dešava u nekom mraku... To neće ništa valjati. A opet ako zamračiš sobu, 4000 lumena može da bude presvetlo. Mada to zavisi i od dimenzija, koliko je daleko i veliko platno (sa daljinom pada efektivna osvetljenost), koliko je platno reflektivno... Pored toga zavisi i da li projektor može da smanji jačinu svetla, ne znam da li lasersko osvetljenje može da bude varijabilno. Može projektor da ima i blendu u objektivu. Kompleksna je tematika, a ni ja nisam ekspert.

ljubitelj
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16

Post od ljubitelj » 24 Mar 2020, 10:23

Da, ima dosta mogućnosti za zez a pošto nisam opisao uslove korišćenja sada ću pojasniti.

U kući prostorija za gledanje je neka vrsta galerije. Spavaća soba od oko 40 kvadrata normalne visine a ispred nje je otvorena galerija oko 40 kvadrata visine 7metara čiji je zid stakleni tj komplet fasada je staklena površine oko 120 kvadrata. Ima jako puno svetla.

Ideja je da nema platna već da na tom staklenom zidu budu motorizovane zavese, veličina slike se očekuje reda 5(6)m x 3m dakle oko 15-20 kvadrata kvadrata zavisno od optike i samog tog "platna".

To za crnu znam da je problem, ja jedino mogu da operem ruke i ne garantujem kvalitet slike s obzirom da i nije moje idejno rešenje. Sada je kasno za prepravke, kuća je pred useljenjem i gotovi su radovi.

Ne, nisam ja osmislio ali sada sam dobio zadatak da "pronadjem" rešenje za pitanje koje je očito ispušteno kada se radio projekat i tokom izvodjenja same kuće.

Tehnički znam ja to da povežem, podesim, iskabliram i sve što treba ali nisam do sada još sretao neki sličan način upotrebe projektora.

S obzirom na jako puno svetla (i jedan zid spavaće sobe je stakleni, ispred koga je napolju veranda koju će biti moguće zatvoriti što se tiče svetla) predložen mi je ovaj model sa 4000.

Dosta toga zavisiće od optike koja se odabere a kako nema ovih laserskih baš mnogo ne znam kako ću da uradim testiranje pre kupovine pošto se naručuje, nema na izvolte na polici.

Već sam poslao upit jednom stručnom licu i poslao priojekt kuće i sve što treba od podataka ali nisam dobio ništa više od uopštenih odgovora pa sam zato i ovde pitao.
Bojim se da ni prodavac nema baš mnogo iskustva sa ovim tipom laserskih, ono telefonom je bajno ali kada stignu konkretna pitanja postaje uopštena priča koja gubi konkretne parametre šta i kako će biti na kraju.

Kao što se često dešavalo dobijem da rešavam zadatak za koji nema prethodnih jasnih instrukcija ili uputstava ali se nadam daću se izboriti.

Korisnikov avatar
grujicd
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012

Post od grujicd » 24 Mar 2020, 11:11

Za toliko "platno" i treba dosta lumena. Tu je kritično i pozicioniranje projektora, mora da bude daleko da bi davao toliku sliku, objektiv ima mali raspon zuma samo za fine korekcije. Srećom bar kalkulator za to postoji, ima i na onom tvom linku baš za taj projektor.
Ovo je jako specifičan scenario, pitanje da li će znati i na specijalizovanom forumu, ali predlažem da ipak pitaš i tamo:

https://www.avforums.com/forums/project ... essors.43/

Edit:

A posto će motorizovane zavese da se koriste kao ekran za projektovanje, tu od starta nema govora o kvalitetu slike.

Korisnikov avatar
Rolla

Post od Rolla » 24 Mar 2020, 18:23

Zavrsih montazu danas, zadovolnan sam kako je ispalo. Donja ivica tv-a ne par cm ispos 80.
Ostaje jos da podignem komodu kako bi vufer upao ispod komode.

Slika

Cime mogu da sakrijem kablove?

Korisnikov avatar
ljuba
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: E200d

Post od ljuba » 24 Mar 2020, 18:27

Ja sam sa ovim, belo je i lepo ce ti se uklopiti https://www.praxis.nl/gereedschap-inst ... er/5010686 e da samolepljivo je uz zid. Da si blizi dao bi ti posto ti treba 20cm a meni ostalo jos dosta :)

Korisnikov avatar
Rolla

Post od Rolla » 24 Mar 2020, 18:35

Bas nesto takvo mi treba samo da uspem ovde da nadjem :)

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG

Post od pedja » 24 Mar 2020, 19:07

Guglaj "kanalica 80x40"

T-T

Korisnikov avatar
Puzo81
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Corsa B X10XE, Alfa 147 1.9JTD, VW Buba 1200J.

Post od Puzo81 » 24 Mar 2020, 21:47

Za sada da ne bih štemao zid uzeo sam ovu kanalicu i sakrio pregršt kablova. Ofarbao u boju zida. Ok izgleda.

https://www.tvnosaci.com/kategorija-pro ... i-kablova/

55ica na zidu je 70cm od parketa, pogled sa ugaone gađa skoro u sredinu.

@Rolla Koji ti je sound bar, kakav je zvuk?

Razmišljam sa uzmem neki JBL ili Yamahu +wofer pošto za nešto ozbiljnije nemam mesta.

Korisnikov avatar
Rolla

Post od Rolla » 24 Mar 2020, 23:40

Ista prica, i ha sam hteo nesto ozbìljnije, imao spreman 5.1 sistem ali ne moze pojacalo da stane dole u policu, a gore nisam hteo da ga stavljam.
Samsung hw r450 je soundbar. Nista posevno, lepo svira mada mu nedostaje jos malo visokih tonova ali ok.
Sw je bezicni i sistem ima mogucnost nadogradnje jos jednog bezicnog pojacala i dva zvucnika sto mislim da cu i uzeti nekada u budicnosti.

U principu bio mi je cilj da dobijem bilo kako kvalitetnini zvuk od tv zvucnika. Kuci smo konstantno skoro ceo dan se slusa muzika/radio i prosto je silovanje usiju kada slusas sa tv zvucnika..

sasha015
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi

Post od sasha015 » 25 Mar 2020, 11:24

Rolla je napisao:
24 Mar 2020, 18:23
Zavrsih montazu danas, zadovolnan sam kako je ispalo. Donja ivica tv-a ne par cm ispos 80.
Ostaje jos da podignem komodu kako bi vufer upao ispod komode.

Slika

Cime mogu da sakrijem kablove?
IMG_20200325_112154.jpg
Brate,uzmi neku kanalicu,imas samolepljive mase,kao listici,koji lepe kanalicu za zid.Skines kad hoces,nema tragova.Vufer je kod mene u polici.
Prikačeni fajlovi
IMG_20200325_112154.jpg

ftj
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0

Post od ftj » 25 Mar 2020, 11:41

I dalje bode oči :)

Korisnikov avatar
Delija
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: bela munja